Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

dicinka1
19. sep 2008

rioko..tak dufam,ze nam splasne skor 😀

koczurka
19. sep 2008

No to taky doufám,vždyť nic neobleču. 😕 😀 Jo a taky si ho mám každý den měřit a pokud by se mi každý den zvětšilo o 5cm tak musím jet na kapajdu. 😒

dicinka1
19. sep 2008

co je to kapajda?

mne dnes odletel gombik..a pred tyzdnom mi rifle boli este fajn...nemam uz ani jedne dobre rifle..a pritom ich mam habadej...ale aj pocas stimulky som pribrala ..najprv ten hak..potom gonal..noooooooooooo..to nie je sranda

koczurka
20. sep 2008

Dici,kapajda je kapačka. 😀 😀 Jinak s tím oblečením to fakt bude vážné. 😕Mně se to taky zvětšovalo po ouskách.Ale snad to zvládnem. 😉 😀

dicinka1
20. sep 2008

kapačka?to je čo?ani tomu akosi nerozumiem....ochvilku budeme kupovat tehotenske...nebojaj.. 😵 😵

koczurka
20. sep 2008

Dici,kéž by jsme kupovaly těhotenské.Ty už máš mimísky v bříšku?Nějak mi to uniklo.Jinak kapačky ti pouští přes žílu do krve,visí to na takovém stojánku a kape to a kape. 😀 😀

koczurka
20. sep 2008

už víš? 😎

dicinka1
20. sep 2008

aha..u nas na slovensku sa to vola vyživa.... 😵 no huraaa..prisli sme na to...

ja idem na vklad v pondelok... 😵 😵 😵 dam si 2..lebo 3 uz nemozem,lebo je velka pravdepodobnost uchytienia po tej predlzebej kultivacie co mam..uz je z vajka blastocysta..

koczurka
20. sep 2008

Tak to je super. 😉 Už se určitě těšíš že?Já prodlouženou kult. neměla.Budu držet pěsti,určitě nám to teď výjde.Musíme věřit. 😉 😀 A co bříško,nebolí?

dicinka1
20. sep 2008

no brusko stale boli..ale sa mi zda ,ze sa to lepsi no neviem..fakt...velmi sa tesim na moje male bobulky...a samozrejme ze nam to obom vyjde.. 😵 😵 😵 neboooj

koczurka
20. sep 2008

To věřím že se těšíš,já se taky těšila.Já jsem byla na ET 15.9.Budeš pak testovat doma?

koczurka
20. sep 2008

A jak dlouho jsi po ivf musela doma ležet?

dicinka1
20. sep 2008

ano..mam kupene testiky..urcite budem testovat.lebo ja nevydrzim..

ja som lezat nemusela,,ale chcela.-.po 1 ivf..som bola marod cca mesiac..od stimulky po odber krvy na vysleok hcg...teraz mienim byt marod tak isto...a aeste aj pocas tehotenstva..nechcem riskovat...

koczurka
20. sep 2008

Aha...ono je to jistější že?Ale tak chodila jsi třeba na procházky,nebo dělala domácí práce ne?Já testovat možná budu,ale až tak 12den od ET.

dicinka1
20. sep 2008

PRVE DNI SOM LEZALA..POTOM SOM AZ CHODILA HORE DOLE..ALE ZIADNE TAZKE VECI NEMOZES DVIHAT..

koczurka
20. sep 2008

To je jasné,těžké věci určitě bych netahala.Někdo chodí normálně i do práce.Proto se ptám. 😎

koczurka
20. sep 2008

Jdu vařit,zatím pa... 😵

kikusa100
30. sep 2008

ahojte dievcata..chcem sa vas opytat..ja som bola vcera u lekara a zistil mi v brusnej dutine medzi vajecnikom nejaku tekutinu..nevie co to je.. povedal ze keby som mala vysoku teplotu..zeby som mala ist do nemocnice alebo za nim..nevie z coho by mala byt ta tekutina ale ze sa mi zvacsuje..asi jedna injekcna striekacka plna..tak neviem co mam robit..boli ma v podbrusku, ale da sa to vydrzat..teplotu mam okolo 37,0 ale okrem toho mam nadchu, a trochu kaslem tak neviem ci ta teplota nie je z toho..nestimulujem..takze to nie je ten syndrom.a ovulku som mala na lavom vajecniku..tam bol velky folikul..nie na pravom..tak neviem co to znamena. co myslite?boze normalne mam strach.ze co to je..dik za kazdu odpoved..napiste mi prosim svoje nazory

kikusa100
30. sep 2008

hallo nikto tu nie je? 😉

biana
26. okt 2008

Ahojte dievcata, uz dlhsi cas sledujem vasu debatu, nakolko sa nam s mojim drahym taktiez uz dlhsi cas nedari otehotniet (vyse 2roky). V poslednej dobe ma zaujala debata o hypers.syndrome a kedze ma v kratkej dobe caka UO tak sa o to zaujimam a uz dnes mam z toho strach, vlastne zo vsetkeho, nielen z toho. Dik, ze tu pisete tie uzitocne infosky, myslim, ze ani doktor tolko nepovie ako si clovek precita tu. Chcela som sa opytat, ci niektora z vas, ktora mala OHSS nema take skusenosti, ze ak niekedy v minulosti brala antikoncepcne tabletky a nesadli jej (zvracanie, pocit na omdletie), ci to nemoze byt nejaka precitlivelost organizmu na hormony a ci tym padom nie som viac rizikova dostat OHSS? Vidim, ze tu uz dlhsi cas niekto nebol, tak ak sa tu niektora z vas naskytne, ozvite sa.

babulka123
26. okt 2008

biana, pochybujem, ze by na OHSS mala vplyv antikoncepcia... OHSS vraj byva skor pri Polycystickych vajecnikoch... neviem co je na tom pravdy, viem ze kopec bab ho malo aj ked PCvajecniky nemali... v kazdom pripade, ja som bola na OU a veeeeeelmi naozaj veeeeelmi som sa OHSS bala... je to pisane na vsetkych letakoch k liekom, ale nakoniec som nic nemala, len zvacsene vajecniky aj to mesiac alebo dva po stimulke..
bohuzial UO nam nevyslo a ja sa obavam ze to bolo z casti aj z toho ze som bola veeelmi vystresovana z toho vsetkeho... ale teraz ked sa chystam na 2 pokus, som kludnejsia... UO sa naozaj nemas coho bat, ja som sa bala a nakoniec ked som to cele zhodnotila tak som nemala coho... bala som sa kym som pichla 1 inekciu, bala som sa velmi vyberu vajicok, aj vkladu a nakoniec vies co? aj tak bolo uplne najhorsie aspon pre mna to cakanie..

takze moja rada: neboj sa, lekari su tu od toho aby ti pomohli uz aj keby si ho mala vedia to poriesit, takze naozaj sa nemas coho bat... hlavne bud v klude, lebo psychika naozaj robi velmi vela.. a nieje to len fraza ktora by sa tu pisala na kazdom rohu.... drzim palce..

kacarina
30. okt 2008

CZ kapacka = SK infuzia 😉

jamaika
6. dec 2008

čaute baby som po dvoch mimomaternicovych tehotenstvach,tak mi lekar poradil ako možnosť uspesneho otehotnenia IVF.tak som sa na to dala,ale nastali problemy.Mam hyper stimulačný syndrom vaječnikov a je to fakt veĺmi neprijemné a čítala som,že i nebezpečné. 😒vidím,ale že niesom sama.Dnes mi robil doktor presun embrya,pritom ma na možne vážne následky neupozornil.teraz mám strach a som pohoršená.dosť sa bojím ako sa to vyvinie.tiež mi velmi nafúklo brucho a mam silne bolesti,pri močení škrabem stenu,fakt neprijemne,že vraj sa to počas tehotenstva zhoršuje. ☹

dicinka1
6. dec 2008

jamaika...mne sa to zlepsilo..a vidis som tehulka...mne dal doky na vyber..bud embrya dam zmrazit a pojdem na ket...alebo dame jedno..lebo ja som chcela dve..tak som suhlasila...a ked vysledky boli pozitivne,tak doky vravel,ze sa to dalo cakat,ze budem tehulka,lebo som mala ohss..a vraj vtedy zena skor otehotnie..neviem preco je to tak..ale je...Treba to nejako vydrzat uz ked ste sa dali na to...musis to zvladnut koli babu..keby si vedela ako bolo mne.,..no zatajila som pred lekarom,ze ked si lahnem nemozem dychat...ja som bola na to tiez zle...velmi tazko sa mi dychalo..ale ked som stala,tak mi nic nebolo...len ma akosi tlacili vajecniky a bolelo podbrusko 😉 takze sa drz..mna nezastavilo ani ohss na ceste za babetkom.. 😀 😵 😵 😵

rioko
6. dec 2008

jamajko pokud Ti bude hůř nebo se to nebude lepšit, na nic nečekej a jeď do nemocnice, nebezpečné to je, protože se může usaozvat voda v těle a i na plících, kromě toho může hrozit nebezpečí otočení vaječníku. Já jsem k vůli hyperstimulaci byla 3 x v nemocnici na kapačkách, jedině to mi vždycky pomohlo. Tak to nepodceňuj

dicinka1
6. dec 2008

rioko ma pravdu..je to velmi nebezpecne... 😀 😉

kay
6. dec 2008

jamaiko, holky mají pravdu, taky jsem si poleželacca 14 dní v nemocnici.. Jestli se to horší poznáš podle toho, že se každý denráno zvaž, kdyby byly přírůstky na váze cca 1-1,5 denně, tak jeto už dost špatné - já nabrala 15kg během cca 10ti dnů..všechno zadržená voda, pak 4x punkce břicha.. důležité je hodně pít.. co aletakyhrozí, je embolie měli by ti udělat krevní obraz, jakou máš srážlivost krve.
ale je pravda, že někdyto odezní, že to člověk "rozpije".. Nicméně, kdybys začla zvracet nebo omdlívat, jeďte hned do nemocnice..

miky123
6. dec 2008

Ahojte,měli jste někdo gonal a pak OHSS.Dr. mi u 2 ivf předepsal davku 225 a řekl že mi už větši dat nemuže,protože pry by mě to mohlo ohrozit na zdravi,i když potřebujeme odebrat co nejvíce oocytu na nějake testovani.Prosim poradte ,moc děkuji 😉

piskota80
6. dec 2008

ahoj miky. Ja som mala 1. IVF a lekár mi predpísal gonal - brala som tiež 225 jednotiek a skončila som v nemocnici s OHSS na dva týždne !!!!! Takže väčšiu dávku určite neodporúčam, lekár vie čo robí. U mňa sa to veľmi prejavilo, mala som vodu okolo vnútorných orgánov a nevedela som sa jej zbaviť. Takže väčšiu dávku netreba. Keby niečo, pýtaj sa, odpoviem. Ahoj

terka82
7. dec 2008

Ahoj holky. Jak dlouho vám trvalo než jste se po OHSS daly dokupy?
Já píchala 150 jednotek puregonu, v pátek mi odebrali 40 vajíček a varovali mě že hrozí OHSS. Jsem jak na houpačce, včera jsem se v těch vašich příznacích viděla naprosto dokonale, dneska to zatím jde. Na transfer bych měla jít zítra. Mam z toho fakt strach. 😕