Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

franzziska
20. dec 2014

baby jako mu predist?

montek
25. dec 2014

Ahojte žienky,prosím o radu či má niektorá skúsenosť s OHSS počas tehotenstva. Som po 3IVF úspešnom ,práve som tehotná 8+5 .Už ma z centra odoslali k môjmu gynekologovi a ten mi povedal ,že mám dosť veľké vaječníky.Jeden má 8,5 x 4,5cm ,ten druhý je troška menší. Že ma musí každý týždeň sledovať kôli OHSS.Že je dobré,že zatiaľ nenašiel žiadnu tekutinu v bruchu. Inak je žiadne príznaky,bolesti nemám.Jedine doteraz som bývala hrozne unavená ,ale to som pripisovala tehotenstvu.
Ja som myslela ,že OHSS vznikne skôr po stimulácii.
Bojím sa čo to môže znamenať pre mimčo ,keďže už som 8+5 teh.
Ďakujem za každú Vašu radu,skúsenosť.

smoulinka13
25. dec 2014

@montek ahoj pokial nemas tekutinu a bolesti tak by to malo byt ok, ja som tiez mala ohss a v 8tt som bola kvoli tomu v nemocnici na infuzkach.ale babatku nic nehrozi, skor zene (problemy s dychanin, vajecnikmi, v najhorsich pripadoch treba odobrat vajecnik atd) ale co som upokojivali, babatku nehrozi nic. Pi vela vody, bielkovin a nic takze nerob...ja som zvacsene vajecniky mala do 5.mesiaca..ono to postupne odoznie samo, ziadne lieky som nebrala..drzim palce 🙂 a gratulujem ze sa podarilo

montek
25. dec 2014

@smoulinka13 Ďakujem,tak si ma trocha ukludnila 🙂 Lebo napred sme mali dve embryá,no nakoniec to jedno je miznúce dvojča a teraz ma doktor znepokojil tými vaječníkami,no povedal ,že je dobré že nemám zatiaľ tekutinu v bruchu.Nič iné mi nepovedal,že ma nebude zbytočne stresovať.No pre mňa je viac stresujúcejšie ,že nič nepovie... Ešte raz vďaka 🙂

candour
25. dec 2014

Ja som ohss mala dva krat silny,aj ked nikdy som nebola tehu.jedina rada,z osobnej skusenosti,kym nemas tekutinu v bruchu a neni fakt extra zle tak len vela vela pi a jedz bielkovin.ja som si nechala napichat infuzie kt.mi ulavili od bolesti ale poskodili co sa uhniezdenia tyka,tie infuz(napr solumedrol su strasna zataz na pecen,maternicu a celkovo) -co mi povedala az neskor imunologicka.je to strasna chemia.ale ked si tehu tak to urcite telo same zvladne,len bojuj a mysli pozitivne.velmi drzim palce!

smoulinka13
26. dec 2014

@montek ahoj no ako sa dari? lepsie? mne vytahovali 3krat vodu z brucha a veru nic prijemne...takze vela pi pi pi, to pomaha najviac....ja som uzivala aj solumedrol ale nie hned oz zaciatku, 2x mi ho pichli..ale babo je zdrave vsetko ok 🙂

montek
26. dec 2014

@smoulinka13 No ja by som povedala,že mi nič neni ,lebo žiadne príznaky nemám.Len keď zakašlem ,tak troška cítim ten ľavý vaječník. Snažím sa viac piť a uvidíme čo bude.V utorok idem na ďalšiu kontrolu,povedal,že musí tie vaječníky merať každý týždeň.Dúfam,že to bude lepšie 😉

smoulinka13
26. dec 2014

@montek tak super, aspon sa staraju doktori, mna v care s ohss poslali do roboty ale skoncila som v nemocke nakoniec, dako to podcenili, ale moj gyndos ma uz nechal na pn

montek
26. dec 2014

@smoulinka13 No ja som na PN od začiatku stimulácie ,je to časovo náročné.Ja som do centra dochádzala cca 80km a ešte chodiť aj do roboty,obdivujem kto to zvládne. Hlavne čerpať stále dovolenku ,toľko človek ani nemá a stále dávať razítka od doktora to tiež nejde,takže som to riešila od začiatku PN. A hlavne som si povedala je to môj posledný pokus ,tak urobím pre to všetko. Takže kľud doma ,pohodička 🙂No a teraz ,ak bude všetko ok ,budem na PN do konca,lebo som fyzioterapeutka a naťahovať sa s klientami to by nebolo moc dobré.

smoulinka13
26. dec 2014

@montek veru, ja som tiez dochadzala 130 km tam, 130km naspat..pocas stimulky som bola doma,ale potom ked sa potvrdilo tehu a aj ohss povedali ze mozem kludne chodit do prace!! si neviem jeho predstavit ako by on chodil, moj gyndos ma potom nastastie nechal doma..Uz teraz som v 6.mesiaci a mam len nizko placentu a vsetko je ok, ale uz som az do porodu doma 🙂 veru ostan doma, nam vysiel az 5.pokus a nelutujem nic 🙂

jaya47
12. feb 2015

Baby, co ste mali OHSS. Stimulovali ste aj potom neskor s nizsimi davkami? Alebo ako ste neskor postupovali?

mamickaanicka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sweeti
4. apr 2015

Kocky viete mi povedat nieco k tomu....vcera som sla na pohotovost som bola 8 den od ET presedela som tam cez 5 hodin nez som sa dostala po odberoch krvi,mocu a sona brucha na gyndu.V bruchu mam vodu boli ma to najviac v oblasti zaludka a pod rebrami tam mi videl aj najviac vody.Ale bolo to cele na nic cele to cakanie lebo mi povedali ze mozu ma hospitalizovat a dat tekutiny infuzkou,alebo ked zvladnem pit tie 3 litre vody mozem ist domov a ked sa to zhorsi mam prist rovno s taskou.Ziadnu infuzku mi nedali ani liek aby sa mi ulavilo ☹ sak mam pocit ze pukneeem

lenka54321happy
4. apr 2015

Baby mam este jednu flasku Femigardu novu, neotvorenu...tento zazrak je na podporu plodnosti zeny...napiste ak mate zaujem....
http://m.otehotnenie.sk/p/180/femigard-i-rastli...

majuska92
16. sep 2015

Baby, keď som po odbere mala hyperstimulák - po dvoch týždňoch som už úplne ok, tak keď pôjdem po menštruácii na ket, nemôže sa to znovu vrátiť??

sweeti
18. sep 2015

@majuska92 nie to uz ti urobia len vklad s tym by to nemalo mat uz nic spolocne 😉 prajem vela stastia

majuska92
18. sep 2015

@sweeti 2.10. idem na konzultáciu, už sa teším 🙂 a pevne dúfam, že to vyjde na prvý šup :D

sweeti
19. sep 2015

Vyjde neboj hlavne treba mysliet pozitivne 😉 nam sa tiez podarilo na 1 vklad.A uz sme v 8.mesiaci 🙂 Tak potom ocakavam dobre spravy.

mrsa
23. sep 2015

Z mojej skusenosti - hyperstimulacny syndrom som schytala pri tom najsetrnejsem sposobe "umeleho oplodnenia" - inseminacii - po absolvovani hormonalnej pripravy a absolvovani inseminacie som tyzden doma lezala v bolestaich, krcoch, neshopna jest a pit, s triaskami, brucho ako melon ako bonus k tomu.
Inseminaciu som absolvovla 3x ( vraj to bola nutnost , kym sa pojde na radikalnejsie riesenia). Den pred zakrokom mi pichli daku injekciu a do par hodin som uz mala bolesti. Na dalsi den po zakroku a naslednom uzivani Utrogestanu som skoncila vo velkych bolestiach a brucho sa mi zvacsilo akoby som bola v 5 mesiaci. Ked som to spominala svojmu gynekologovi tak mi povedal, ze som si presla lahsim hyperstimulacnym syndromom. Do spravy mi napisal, ze uz neodporuca ziadne dalsie zakroky vzhladom na velke riziko hyperstimulacneho syndromu v pripade radikalnejsej hormonalnej stimulacie. V zariadeni, kde som zakroky absolvovala som im o problemoch, ktore sa dostavili povedala a nedostalo sa mi ziadnej reakcie. Skratka nic. Bola som cislo a na chodbe dalsich XY nestastnikov. Po konzultacii s gynekologom, ktoremu maximalne doverujem, sme zvazili ze pre nas bude najvhodnejsim sposobom ako sa dopracovat k dietaku adopcia ak sa to nepodari prirodzene. Povedal mi, ze mu je luto ako su zeny zavadzane a neinformovane o moznych nasledkoch hormonalnej stimualcie, ze pri predpisovani protokolov sa nepostupuje individualne ale ide to ako cez kopirak. Ze to nie je prvy krat, co pacientka s hyperstimulakom bola prehliadnuta, a to sa pritom jedna o vazny stav. Rada od neho: pozorujte a pocuvajte svoje telo a pocity. Ja po 3 zakrokoch som nadobudla pocit, ze toto vsetko je proti prirode a ze moje telo, hoci je zdrave ( nenasla sa pricina neplodnosti u mna) je vystavovane naporu hormonov, ktore mu ublizuju miesto toho aby ho pripravovali na tehotnost. Zdvoverila som sa mu so svojim pocitom, s pochybnostami absolvovat dalsie umele bolestive zasahy do tela s velmi neistym vysledkom. A on ma len podporil pocuvat svoje telo. Drizm vsetkym snazilkam palce, nech tych zakrokov absolvujete co najmenej a nech co najskor pride krasne zdrave babo. Nezufajte ak to nevyjde na 1x ale pocuvajte co vam hovori telo a premyslite kde je vasa hranica a ci neohrozujete svoje zdravie a zivot ak absolvujete IVF 3-4 krat a viac.

sweeti
23. sep 2015

@mrsa No velmi ma mrzi skusenost aku si mala a problemi ktorymi si si presla tolko krat.Ja musim povedat ze som bola z centrom kde sme to podstupili spokojna.Bola som informovana o vsetkych rizikach a dokonca mi davali aj podpisovat poucenie o OHSS.Skor ma mrzel pristup v nemocnici kde som isla po 5 dnoch pretrvavajucich problemov a ako pises z bruchom ako v 5 mesiaci.Po tom co sme tam s manzelom stravili cez 5 hodin a konecne som sa dostala na gynekologiu mi vobec nepomohli zbytocne som si to tam v bolestiach odsedela a poslali ma bez vsetkeho domov.Ulavi som dostala az v centre kde som isla hned ako sa dalo nakolko boli sviatky a tam mi bola podana infuzia ktora mi konecne pomohla.Teda jedine pozitivum toho vsetkeho bolo ze mi tam z krvi vyslo HCG a uz som sa hrozne tesila aby to ubehlo a vedela som vysledky z krvi z centra.Tak prajem vela,vela stastia aby sa to podarilo prirodzene ci adopciou hlavne nech mate dat komu lasku ktoru nosite v srdieckach.

janinuska
31. okt 2015

@mrsa Prečitala som tvoj prispevok a uplne s tebou suhlasim. Ja som chodila do Gyn Fiv, ale spokojna som tam nebola. Pripadala som si ako čislo a dalšich XY neštastnikov v rade čakali na chodbe. Absolvovala som tam dve inseminacie- neuspešne. Mne dali len dve, lebo mam pravy vajcovod pravdepodobne nepriechodny- ani toto nedokazali na 100% určit. Niesla som tam papier z endokrinologie, že mam zniženu funkciu štitnej žlazy a doktor mi dal na stimulaciu clostilbegyt, ktory sa nesmie uživat pri ochoreniach štitnej žlazy. Na IVF veru nepojdem, nebudem si takymito umelymi zasahmi a hormonmi ničit zdravie. Ja som nemala v ozajstny OHSS, ale po stimulacii mi našli na maternici myom, na pečeni cystu a museli mi vybrat žlčnik a mala som zapal v krvi. Neviem si predstavit čo by so mnou spravilo IVF. Presne ako pišeš, protokoly davaju ako cez kopirak, žiadny individualny prispup nehrozi. A tiež som som mala krče po inseminaciach, ale dalo sa to vydržat. Teraz si chcem dat porobit vyšetrenie reprodukčnej imunologie, to v CAR nikto neriešil a budeme skušat len prirodzene. Reprodukčnu imunologiu si si dala robit? Pri nezistenej pričine je často tam problem.

stanulka30
30. jan 2016

Ahojte kocky, nie som si istá, ci mam ohss, neviete mi s tym niektorá poradiť? ...mam nafúknuté a tvrdé brucho uz od opu, (ale nebolo to az take neznesiteľne tak som to neriešila). Teraz mam 10 den po et a od včera ma začalo brucho bolieť este viac, mam ho tvrdé, všimla som si ze sa rýchlo zadýcham a mam pálenie záhy z ničoho nic, aj ked som nic nejedla. Uz par dni po opu mi začalo pálenie záhy, ale nebolo to az take bolestivé, ako včera a dnes a trvalo cca hodinu. Doktor ma na hroziaci ohss neupozornil, tak som ano nevedela, ze sa mi to moze stať.. Myslela som, ze to hrozí len počas stimulky, ale niektoré píšete, ze ste to dostali az po opu. Ja som mala len 10 vajíčok, možem mat aj vtedy ohss? Vopred ďakujem za rady😉

lenka54321happy
30. jan 2016

@stanulka30
Ahoj
Urcite chod s tym k Dr
Hlavne PO odbere vajicok sa to stava...mozes to mat mierne ale aj dost silne, ked ti budu musiet odsavat tekutinu...nemola zalezitost!
Snaz sa vela vela pit!!!!! A urcite zavolaj Dr...moze to byt fakt nebezpecne...nechcem ta plasit prepac ale radsej fakt sa ozvi Dr
Drzim palce xx

stanulka30
30. jan 2016

@lenka54321happy ďakujem, uz som volala doktorovi a povedal, ze je to na dobrej ceste a pravdepodobne som tehotná ...dal mi recept na tabletky proti bolesti a krcom, nakazal kľúdovy režim a vraj ak to do pondelku neprejde, hocikedy prísť ... Urobila som si test a slabulinký duch 😀ale este sa bojím tešiť 😊 na krv mam ist az v stredu
Este raz ďakujem uz som kludnejsia

stanulka30
30. jan 2016

@lenka54321happy asi sa mi to zhoršuje 😞 treba piť vela vody aj ked je tekutina v bruchu? Ja viacej ako 2,5-3 l do seba nedám 😕 dali mi tabletky na bolest ale neberiem ich bo zatial sa to da zniesť..☹
Môžu mi vodu odsávať aj ked budem mat potvrdené tehotenstvo? Bojím sa, aby som tym nieco nepokazila 🙂 ale uz sa nevládzem ani hýbať ☹

lenka54321happy
31. jan 2016

@stanulka30
Ahoj prepac za neskoru odpoved....
Jasne pi kolko vladzes, jasne ked sa uz neda tak nech ta neroztrhne!
Ano vodu ti mozu vyberat aj ked si tehotna, jasne tehotenstvu by to vobec neuskodilo...pisem lebo kamoska toto mala a zevraj ak si tehotna tak sa to moze aj zhorsit....takze fakt davaj si bacha...jedz cela bielkovin....sj tak di myslim ze si mala ist Dr...

lenka54321happy
31. jan 2016

@lenka54321happy
Jaaaaaj ja som si az teraz vsimla aj tu druhu spravu! No tak to je super!!!! Duch je tam, jeeej si teho! Raduj sa!!!! A tak Dr vie asi o com hovori...a kef sa to zhorsi chod! Gratulujem 😉

stanulka30
1. feb 2016

@lenka54321happy ďakujem! Tak ja nakoniec skončila v nemocnici s ohss. Volala som este raz doktorovi v nedelu ráno a opäť mi povedal to iste, ze musim vydržať a prísť v pondelok, brat tabletky od bolesti co mi dal v sobotu a vYdrzat. Na pohotovosti kde robi, ma nechceli vziať, nakoľko vraj netreba. Tak som išla do inej nemocnice, lebo uz som nemohla ani dýchať . Tam ma hneď hospitalizovali, A zakázali piť! Vraj max 1-1,5 za den a nic iné len vodu. Dávaju mi 2 druhy infuzky, pichajú nejakú injekciu vraj každý den, kontrolujú pas, váhu a budem tu vraj min týžden... Krv som uz mala takú hustú, ze mi robili vpich na 5 krat 3 sestry a vytiekli mi asi 4 kvapky. Neskutočne to bolelo! Takze momentálne som hlavne kludnejsia, ze sa nieco deje...kocky, pre vsetky, ktore mate podozrenie na ohss a mate tekutinu v brušnej dutine, radsej choďte hneď na pohotovosť a nečakajte ako ja! Ja uz som išla neskoro. Mala som 5 kilov navyše za tri dni!

lenka54321happy
1. feb 2016

@stanulka30
Jaaaaj moja no vidis pisala som ti...mne sa to hned nezdalo...ale hlavne ze si uz pod kontroloi...a to s tou vodou nechapem...mne stale hovorili pit pit kolko mozes...a to iste aj kamoske co mala silny OHSS....
Chudatko moja no drz sa...prejde to raz...drzim velmi palce!

stanulka30
2. feb 2016

@lenka54321happy ďakujem! No mne vecer dokonca zakázali piť hocijakú tekutinu a ja smädná jak ťava! A vôbec sa to nelepší. Mam asi 6 litrov v bruchu. Nevládzem sa uz ani na záchod presunúť. Nechápem, prečo mi ju este nezačali vyťahovať. To sa moze vstrebať same aj taketo veľké množstvo????? Mate s tym niekto skúsenosť?