Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

ismail
27. okt 2009

abig, to me mrzi....ale tak vzhuru do dalsiho boje 🙂
Dekuju, uvidime, ja puvodne myslela, ze po 4 dnech kultivace jsou uz blastocysty. Kdyztak mame jeste mrazacky 😉

abig
27. okt 2009

Je možno že se rozdělí do fáze blastocyty, ale je to individuální, já jsem 5 den dostala taky morulku ....
A to že máte i mrazáčky je úžasné .... člověk se cití trochu jištění ...

Má situace tě nemusí mrzet .... nepočítala jsem s tím, jen mě mrzí že nedojde k té laparoskopii už teď, další termíny jsou plné a než ms dostanu a uběhne další cyklus, tak je prosinec a my chceme v lednu na další pokus ... tak uvidíme, teď to nechám tak, počkám na ms a zavolám dr. a domluvíme se ...

Hezky odpočívej, když tak se občas na nás koukni v sekci čekání na IVF ....
Držím všechno, co mám, ať to výjde.

ismail
27. okt 2009

Aha, diky za vysvetleni. Mas pravdu, s mrazackama jsem klidnejsi 🙂
To chapu, clovek neustale na neco ceka a kdyz to nejde jak ma, je to neprijemne....Doufam, ze se s Dr domluvis tak, abyste leden stihli.
Dekuju, ja se rada na Vas rada mrknu behem pristich dnu, ted budu radeji fakt lezet.

abig
27. okt 2009

Ismail: Hezky odpočívej ... 😉

walle
2. nov 2009

Ahoj Lenka,
to mrknutie som myslela pozrieť si históriu konverzácie...ale asi by som tam ani nič nenašla, keď ti to bolo divné 🙂 nevadí

lenkacar
2. nov 2009

walle ahoj mě to hned nedošlo že se to ukládá 😀 😀 😀 jak jsi na tom?

walle
2. nov 2009

to som tu dávno nebola...pozdravujem všetky snažilky a prajem im veľa veľa síl...po katastrofálnom OHSS už mi prešiel jeden cyklus, dnes som dostala mens a v car mi lekár naordinoval ESTRIMAX 2xdenne 1 tbl. 11.11. idem na kontrolu ...očakávam vklad mrázika...tak uvidíme. máte niekto skúsenosti s takýmto ppostupom? od prvého dňa menz ESTRIMAX pred vkladom? čítala som vedľajšie účinky...naháňa mi to aj strach...ale čo nevydržíme pre bábo, však?

ISMAIL: opatruj sa a daj vedieť...

walle
2. nov 2009

ahoj lenka, tak som časovo na teba trafila...ako som na tom, to som aj spomenula...pripravujem sa na vklad...ale vôbec si to neuvedomujem...mám vnútorný pocit, že to nevyjde..a neviem, či to je dobré alebo zlé...aj keď OHSS je za mnou pomaly 2 mesiace, aj tak mám taký vnútorný pocit, že druhý krát už by som to neabsolvovala...

walle
2. nov 2009

dám určite vedieť ako to dopadlo... 🙂

lenkacar
2. nov 2009

walle to dej vědět a přeju hodně štěstíčka ,myslet pozitivně stejně nestačí tak se tim netrap 😉

sofia2008
2. nov 2009

ahojte, chcela by som sa vas opytat, ako sa u vas zacal prejavovat OHSS..mna v stredu caka odber folikulov, mam ich 17 a lekar ma varoval, ze u mna moze dojst k syndromu, aj kvoli tomu, ze mam pco...dnes vecer ma caka pregnyl, tak dufam, ze do stredy sa mi nic nestane...pri akych priznakoch treba ist do nemocky? dakujem za odpovede 🙂

kacarina
2. nov 2009

sofia, typicke priznaky su nafuknute brucho a bolesti, skus trosku vyssie nieco precitat nieco prip. na zaciatku temy ...
hlavne treba pit vela tekutin..
keby boli bolesti velmi silne prip. sa ti tazsie dychalo, treba uz ist lekarovi, kludne aj na pohotovost...

sofia2008
2. nov 2009

dakujem 🙂

walle
2. nov 2009

Sofi, ja som v septembri na to ležala v nemocnici...všetko bolo celkom ok, žiadne výrazné bolesti...až po odbere to začalo. už večer som mala strašné intervalové bolesti do brucha a brucho ako balón...nedalo sa to do rána vydržať...nad ránom ma hospitalizovali...pri vyšetrení som tak vykríkla od bolesti a revala tak hlasno, že manžel v čakárni mal vraj väčšie oči ako hlavu...strašne sa zľakol...čo je dobré, že sa informuješ, ja som veľa nepila, nepripúšťala som si, žeby sa mi to mohlo stať...len som o tom počula...tak sa opatruj a dúfam, že ťa to nestretne...

sofia2008
2. nov 2009

dakujem ti pekne, tiez ma upozornili, ze to zacne po odbere ☹ dakujem

ismail
2. nov 2009

ahoj holky, walle. ja jsem v den odberu navic zvracela, bylo to hrozne, pak uz jen vodu, takze nemocnice a kapacky na vikend. Jak rychle to zacalo, tak rychle to preslo. Ted jsem 6 den od ET a cekam....

walle
3. nov 2009

ahojky ismail...tak to ti strášne držím paleček...nech to vyjde.tiež idem na ET na budúci týždeň, tak uvidíme...budeme spolu v čakárni... 😉 🙂

ismail
3. nov 2009

walle, ja to budu vedet o neco drive, jen nevim, jestli je to dobre nebo spatne, prece jen, zatim mam aspon nadeji..kazdopadne preji hodne stesti at ET vyjde 🙂

walle
3. nov 2009

ISMAIL: Ďakujem moc...prosím, daj vedieť ako ste dopadli...dúfam že všetko vyjde tak ako má... 😔 🙂

sun122
19. nov 2009

Ahojte holky, ..Jsem dárkyně oocytů, OPU jsem měla v úterý, celkem asi 35 vajícek, takže je jasné že hyperstimulační syndrom se u mě rozběhl...břicho mám jak velký balon. vcera jsem byla u doktora, který řekl, že zatím tekutinu odsávat nebudeme..přitom by se mi tak ulevilo určitě...jen nevím jak to odsátí probíhá , jak to bolí?? po tom všem už se bojím jakékoliv bolesti Snad mi tady některá z vás poradí..děkuji

takitak
19. nov 2009

ahojte...
baby neviete ako rýchlo príde mrcha po ohss ak nebol ET ? normálne ako mal byť cyklus alebo skôr ... lekár povedal že príde ale vzhľadom na psych.stav som sa ale nespýtala kedy !!!
diky

walle
19. nov 2009

ahojky
sun 122- neboj, ja som prekonala strašný OHSS vo vysokých horúčkach, zápal, neznesiteľné bolesti a v nemocnici týždeň..brucho ako v šiestom mesiaci tehotenstva min.
.predpokladám, že si doma...takže asi sa to dá ešte vydržať...

mne neodoberali tekutinu a ani to nechcú robiť...prirodzené je, keď tá tekutina zmizne sama...mne to trvalo dva týždne... a myslím si, že sa to robí v narkóze laparoskopiou...tá voľná tekutina je v dutine brušnej akoby vyliata...prosím ťa len veľa veľa pi vody!!! ja som si v nemocnici musela zapisovať koľko vody vypijem i vymočím...keby si veľa pila - to myslím aj viac ako 5 litrov denne vody - a málo močila...to nie je moc dobré...
v nemocnici dávajú na to infúzie a aj tak veľa veľa piť...ver mi

a neboj...pokiaľ nemáš veľké veľké bolesti a piješ veľa vody...to prejde, no nie za pár dní 😔 ...

walle
19. nov 2009

takitak: mne po OHSS prišiel menzes v 26. ty deň cyklu, takže skôr...ale vraj je normálne, že príde neskoro...dokonca mňa lekár strašil o mesiaci a tak.

neboj... 🙂

tak pa dievčatká opatrujte sa ...

sobilka
22. nov 2009

Ahoj holky, tak to tady čtu a obdivuju vás všechny.... moje sestra byla minulý pondělí taky na odběru vajíček, měla 32 folikul a dostala fakt silný OHSS...dávali jí asi dost vysoký dávky hormonů vzhledem k váze, tak skončila bohužel na kapačkách, odsáli jí 1,6 l vody a za dva dny znovu 1,5 l. Bolestí vždycky nemůže chodit, má obrovské tvrdé břicho -- křeče, jak se naleje voda - nedá se jíst, pít zkrátka nic - navíc díky tomu množství vody dost zvracela. Po punkci se jí vždycky hrozně uleví, jenže ta voda se vytvoří zas a pak čeká třeba celej den nebo noc až jí zase odsajou - hrůza! Jak dlouho to může trvat? Zatím jí v nem. nikdo není schopen říct kdy to odezní...prý má asi stupeň 3. Taky jí na tohle nikdo neupozornil - hrozně trpí chudinka. Držím vám všem moc palce, já sama mám půlroční holčičku naštěstí počatou přirozenou cestou a teprve teď si uvědomuju co musí některý holčiny všechno vytrpět. ☹

sun122
26. nov 2009

sobilka: sestře urcitě říkali, že po menstruaci OHSS přejde...Jen je to od OPU za cca 14 dní, což při bolestech je doba nekonečná... Já měla OPU 17. 11, minulé úterý a OHSS pomalu odeznívá...

bobik77
26. nov 2009

Ahojte dievčatá, ja som prežila (naštastie) OHSS 4 stupňa, za týmto supňom je už iba smrť. No ale neviem prečo nato vôbec doktori neupozorňujú že niečo také môže byť, aspoň mna nato vobec neupozornili.

bobik77
26. nov 2009

No mne odsali 7 litrov vody, takže Vám nemusím ani hovoriť o pekle ktoré som zažila 5 dní v nemocnici....skoro som vyskočila z okna od bolestí

bobik77
26. nov 2009

No Sobilka čítam, že tvojej sestre odobrali 32 vajíčok, ja som ich mala 35. Nech jej rada že jej robia tu punkciu, lebo mne ju robiť nechceli až keď môj muž chytil doktora pod krk a povedal mu že umriem ak mi to neurobia. Tak vtedy po piatich dňoch týrania a abolutnej vyčerpanosti (nespala som rovných 5 dní), vkuse som vracala a mala som na váhe o 12 kg viac, ma nakoniec zobrali na sálu a urobili punkciu. Išla zo mňa už krvavá voda. Preto chcem povedať každej ktorá bude mať OHSS, nech sa nedá a stojí si na svojom.

sara.max
27. nov 2009

Ahojte holky, můžete mi prosím říct jestli hrozí OHS i když mi dnes vzali 7 folíků? Prý to hrozí jen když je jich víc než 15.

walle
27. nov 2009

ahoj sarka - to nie je pravda...ja som mala 13 a skončila som v deň odberu v nemocnici...v noci mi začali bolesti...pi veľa veľa vody...doslova litre!!!! opatruj sa... 😔