Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

mistisa
9. apr 2013

@krasneleto ved ano kazde telo sa s tym inak vysporiadava 🙂 ale dakujem moc 🙂

kveta
autor
9. apr 2013

@krasneleto Sance su vyssie pri IVF ako pri KETe na uhniezdenie embria. Sance su vyssie ak sa nezamrazuju patdnove embria. Pri patdnovych je vacsie riziko, ze sa nerozmrazia zive /zahynu/. Sance su vyssie pri OHSS /ked ho CAR predpokladal, ako bez OHSS. O vsetky tieto sance bola dotycna obrata. Plus podstupi dalsiu zataz hormonalnej pripravy na KET. Ako bonus.

kveta
autor
9. apr 2013

@mistisa Straca sa vzdy po prvom menzese.

mistisa
9. apr 2013

@kveta dakujeeeem 🙂

krasneleto
9. apr 2013

@kveta nemyslim si ze hovoris pravdu.... vsetky moje kamosky a ver ze malo ich nebolo otehotneli z ket nie z et... ano to ze embrya nemusia prezit mrazenie je pravda.ale tak isto aj fakt ze et vobec nemusi vyst.. apotom ma moznost aj tak len ket... a nie je ani vacsia sanca pri ohss... neviem odkial to beries...

kveta
autor
9. apr 2013

@krasneleto Nemas pravdu. Studuj.

krasneleto
9. apr 2013

@kveta ty si gynekolog odbornik z car? ak nie. tak nechaj podla mna rozhodnutie kompetentnejsim... to preco neodporucia vklad ma viac dovodov, a nemaly vplyv na to ma aj diagnoza a stupen ohss... asi vedia co robia... z tych 100 eur za vklad nikto extra nezbohatne... ovela vacsie peniaze maju z inych veci

kveta
autor
9. apr 2013

@krasneleto Ty si nepostrehla, ze ju nik nevidel, nevysetril a nestanovil stupen OHSS podla ukazovatelov z krvi? Ja ano. Uz nebudem reagovat na Teba. Pekny den.

krasneleto
9. apr 2013

@kveta ale asi kvoli niecomu jej povedali ze ma prist po dvoch menzesoch nie? ??????? a predsav si, postrehla som... a mimochodom pocas utz pocas stimulky mozno predpokladat ohss kedze sama opisuje tazkosti.
ja len hovorim ze nebudme mudrejsie ako doktori

mistisa
9. apr 2013

@krasneleto
@kveta baby tusim som tu vyvolala nezhody.je to v pohode nebojte.ja si radsej pockam na menzes a uvidim co povie doki po sone 🙂 len som bola zvedava ci musia byt nejake priznaky ohss to je vsetko.takze tak 🙂 🙂 budem sa riadit tym co povie doktor a hotovo.on vie co robi preto robi v car a je odbornik na to 🙂 🙂 🙂 tak budem cakat nevadi hlavne nech sa ujme 🙂 🙂 aj tak vam dakujem za vsetky rady 🙂

krasneleto
9. apr 2013

@mistisa
@kveta ziadne nezhody... normalna vymena nazorov :d

mistisa
9. apr 2013

@krasneleto ved ano 🙂 🙂

vilaamalia
30. apr 2013

chcem sa opytat, ze ked ste mali pri OHSS viac vajicok, teda aj cez 20, ujali sa Vam embrijka a otehotneli ste? Ja sa len bojim, ci take velke mnozstvo uz nie je potom na ukor kvality:(

e_z
6. aug 2013

Článok o OHSS nájdete už aj vo Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/ovarialny-hyperstimul...
Pod článkom môžeš pridať aj svoju skúsenosť s ním.

cucoriedkacucoriedka
13. okt 2013

@noe ahoj, neviem či sa ešte táto správička dostane k tebe, či to nie je uzavreté, len sa chcem opýtať, ako dopadlo tehotenstvo, sú to už dva roky a nevidím v profile detičky🙂 zablúdila som tu, lebo som prežla ťažký ohss, som v desiatom týždni, ale bola som v nemocnici mesiac, a mala som zavedený aj hrudný dren kvôlli tekutine v hrudníku a pri plúcach. tak ti držím prsty a prajem krásny den.

misenaf
29. okt 2013

Môžem mať OHSS po stimulácií clostillbegytom? podľa utz som mala folikul 30 mm dr. mi povedal že sa jedná o prudkú reakciu a nič viac. Máte niektorá skúsenosť?

chorucka
29. okt 2013

@misenaf ahoj no ja si myslim ze folik 30mm je uz zrely na to aby praskol Nedal ti nic na prasknutie foliku ? Ja som mala OHSS po clostile a to som mala vajecniky ako strapce hrozna nevedel ani porata foliky takze z jedym folikom neviem ci moze byt OHSS Na ktory DC si mala ten folik

ratatooy
29. okt 2013

@misenaf Ohss sem mela taky muže byt pojakymkoliv připravku jde o to že naroste hodně folikulů,30mm se mi zdá už nejak moc normalne se dela odber při 17-22mm

misenaf
29. okt 2013

@chorucka neviem či sa dobre vyjadrím ale na sone bol 1 folikul a v nom bolo vraj niekolko vajíčok kedže mi povedal že po sexe by hrozilo viacpočetné tehotenstvo. Ospravedlnujem sa ak sa nevyjadrujem dobre . Viem že malo 30 mm/12 DC A nedal mi Pregnyl na prasknutie lebo mi povedal že by to mohlo byť ešte horšie. Chodím do Iscare. Toto mi bolo povedané v piatok . A buduci mesiac už nemam užívať clostil. Že to skusime bez hormonov. Neviem čo bude nasledovať ked po clostile bola takato prudka reakcia. My ešte nestimulujeme na iui ani na ivf...my sme len na začiatku ale neviem čo bude tatko dalej aké mame možnosti.......

misenaf
29. okt 2013

@chorucka ešte sa chcem spýtať čo bolo dalej ked po Clostile bola takato reakcia? Ja mám aj lahšie PCo.

chorucka
29. okt 2013

@misenaf no v jednom foliku vela vajicok neviem lekar najlepsie vie co ma robit Ja som mala potom bolesti sla som na gyn pohotovost tam som povedala ze o co ide urobili mi este sono a pichli nieco od bolesti a ze po menzese to splasne a mam hned ist na kontrolu Potom menzese to bolo ok a clostil som uz nebrala teraz chodime do heliosu ideme na umele uz len cakam na menzes

misenaf
30. okt 2013

@chorucka nebojíš sa že pri stimulacií na umele sa bude opakovať hyperstiulačný syndrom? Ja sa toho bojim.
Ved clostil je slabý oproti tým injekciam čo sa dostavaju pri umelom.

pempusik
30. okt 2013

@cucoriedkacucoriedka precitala som si tvoj prispevok pod clankom. chcem sa spytat, ci si po odbere, resp. pocas stimulacie uz mala nejake priznaky ohss. Kedze si pisala, ze pri prvej stimulacii si nemala realizovany vklad, pritom boli prejavy miernejsie. ako t, ze pristupilik vkladu? vdaka za odpoved.

misenaf
30. okt 2013

@lily525 ahoj lili aj ja mám Ohss po clostillbegyte. Si ešte tu?

cucoriedkacucoriedka
30. okt 2013

@pempusik ahoj..nie, nemala som žiadne príznaky, chodila som denne na utz a na kontroly, brala som cabest, na nerozvynutie ohss...a predsa po vklade, 6 deň to prišlo...keby dr. videla čo i len náznak, nikdy ku vkladu nepristúpi...viem to. a aj napriek tomu sa bála, aj ked príznaky neboli, tak sa vkladala iba jedna blastocysta..a vidíš to...pohroma..dúfajme že s dobrým koncom🙂

pempusik
30. okt 2013

@cucoriedkacucoriedka aha chapem. juj, velmi ti drzim palce, aby to vsetucko dobre dopadlo 🙂

cucoriedkacucoriedka
30. okt 2013

@pempusik veľmi pekne ti dakujem🙂 ale pozitívne myslenie nás posúva dopredu...zatiaľ je všetko oka, no mám silného bojovníka...🙂 tak nech to tak ostane, daj boh.

chorucka
30. okt 2013

@misenaf ja sa najviac bojim toho odberu lebo mam endometriozu a aby nejak ten odber nskomplikovala Co sa tika OHss tak ja som uzivala clostil uz 3cyklus ked sa mi to stalo a myslim si ze sa to stalo aj preto ze ten 3x mi ho dal az od 5dc a predtim od 2dc Nechavam to na lekarov v heliose maju skusenosti a vedia aj otom clostile tak nejak ma budu musiet zvladnut

cucoriedkacucoriedka
31. okt 2013

Baby, v pondelok idem namiesto amniocentézy na NIFTY test. viete niekto o tom viac? posiela sa krv cez prahu do honkongu a do dvoch týždnov sú výsledky. ale rozhodli sme sa s mužom, že nejdeme amnio riskovať, už ked sme tolko platili...tak velká kopa pýta viac🙂 dúfam že výsledky nám prídu vynikajúce🙂

kveta
autor
31. okt 2013

@cucoriedkacucoriedka Nepomylila si si temu?