Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

wrtulka
18. aug 2009

Ahojky Woblud..
uvidíš třeba to nebude tak hrozný..
Já měla 18 vajíček a taky se už báli.. myslím že jsem taky měla 225 jednotek (sice ne celou stimulku ale i tak) a OHSS jsem neměla.. 3 dny sice zvětšený trochu bolestivý břicho, ale hodně jsem pila a třetí den už jsem cítila že je tělu líp..a pak už mi nic nebylo.
Spíš uvidíš po transferu.. to se to může rozjet..

wobludka
18. aug 2009

Koblížku, už jsem si všimla 😀 😀 😀
wrtul, já tam ty folikuly normálně cítím jako kamínky, ale když se nehýbu, tak mi nic není. No snad to zmáknem. No však to dobře znáš, jestli budou ty potvory stávkovat, tak taky žádný transfer být nemusí 😔

koblichzek
18. aug 2009

Neboj woblud, musíš věřit 😉

wrtulka
18. aug 2009

Woblud!
To si ani nepřipouštěj! Vy přece nemáte tak poškozenou DNA jako my! Máte jich víc a i v 0% morfologii vždycky najdou těch 10-20 dobrých spermoušů co sou potřeba!
Takže žádný takový ty budeš mít transfer a basta fidly 😉 Myslím že my jsme prostě extrenmí případ.. Však i v centru mi psali že takový tam ještě neměli.. Takže žádný opakování nebude! 😉
Jinak já folíky taky pak už cítila.. ale nebolelo mě to prostě jsem je tam jen cítila.. jinak nic..
tak uvidíš.. fakt hodně pij a odpočívej..
jo a dej si co nejdelší kultivaci jeslti ti můžu radit.. tělo se zatím bude mít čas uklidnit.. 😉 a navíc bude větší šance .. čím větší embrijka tím větší šance 😉 A jeslti můžu radit.. rozhodně aspoň 4 dny.. abyste věděli co vám s embrijkama udělá 3 tí kritický den

koblichzek
18. aug 2009

Jo wrtul má pravdu, já je cítíla jako když mám zaražený prdy 😀 a plný břicho.

wobludka
18. aug 2009

Tak to mám podobný průběh - cítím je, ale jinak dobrý 🙂
na prodloužené kultivaci jsme se dnes domluvili - že to bude lepší 🙂 akorát jsem si vzpomněla na to, co jsi psala o tom třetím dnu, holt budou muset zabojovat 🙂

wrtulka
18. aug 2009

woblud třetí den se projevuje víc genetická informace otce..
ale to asi viš viď? no jen že by byla blbost transferovat 3 tí den.. to je budete mít určo krásný..😉
nám se to ukázalo 4 a 5 tý den..

wobludka
18. aug 2009

no já každý prd pěkně cítím 🤐 😀 než projde kolem těch vaječníků 😝 no uvidíme, uvidíme... Tak jako 24 dětí fakt nemáme v plánu, takže ztráty jsou povoleny 😀

koblichzek
18. aug 2009

Já jich měla 27, chytlo se 18, na první KET se vypotřebovalo 8, takže pořád nám jich 10 zbývá 🙂

wrtulka
18. aug 2009

woblud si nedělej iluze ne všechny budou zralý..
pak je ještě velkej úbytek při oplodnění..
no vem si my měli 18 vajuch, zdralých 11 a z toho 7 bojovníčků..
to že to nepřežil žádný je zase věc jiná..

wobludka
18. aug 2009

tak tak, ono některý budou nepoužitelný... už jsem do sebe dostala dva litry vody z vodovodu, což bych řekla, že je můj životní rekord 😅 tak snad nezadřu splachovátko 😝

lucka.adis
27. aug 2009

Ahoj holky, já měla OHSS hned pár dní po OPU a to jsem už s manželem věděla, že nám z naší úrody nic nezbylo.. všechny vajíčka nám zfragmentovali. Byla jsem hospitalizovaná 4dny, ale po týdnu se mi ten OHSS vrátil ještě ve větší síle než předtím, protože jsem v té době byla těhule (manžel se sám zasnažil)..

Měla jsem kapačky, brala léky na játra a píchali mi na zředění krve Fragmin. Není o co stát a nejhorší na tom je, že to ani pořádně nepostřehnete a " buch " najednou máte bříško velké jako balón. Ale je fakt, že jestli že jdete na ET a potom dostanete OHSS, tak je velká pravděpodobnost, že jste těhule a vyšlo vám to 😉

Takže držím palečky, aby jste to všechny zvládli bez problémů a brzo měli miminka v bříšku 🙂

rikuska21
27. aug 2009

Ahojte dnes som bola u dokiho, 6 den stimulky na 1 IVF a povedal ze je to pravdepodobne ohss. Vdaka tejto teme a mojich spolubojovnicok som sice vystrasena na smrt ale viem aspon co to je a budem to riesit,Napriklad dodnes som nevedela ze mam vela pit tak pijem odusu,Brucho sa mi hodne nafukuje a zacina sa mi zle dychat. Budem si sledovat cikanie akeby daco, letim na pohotovost,

Nastastie si fraxik picham od prveho dna stimulky, tak aspon to

kveta
autor
27. aug 2009

Rikuska21, keď sa Ti začína zle dýchať, choď na príjem do nemocnice.

rikuska21
29. aug 2009

Ahojte obraciam sa na vas s prosbou, dnes som 8 den stimulky, a potvrdil mi doki OHSS. APovedal ze odber bude,, Neviete mi poradit, ako dlho sa caka bńa vklad a co pred tym preba absolvovat??? Nieco take hovoril, ze 2 mesiace...Prosim poradte

lenkacar
29. aug 2009

rikus já jsem měla i odběr vajec a i byl transfer ikdyž jsem měla OHSS,jenom opravdu hodně pít a pokud by ti odělali odběr tak embria zamrazí a daj ti je až to pomine tak nějak za 2měsíce ..mě to rozehnali kapačkama 😉

rikuska21
29. aug 2009

dakujem Leni za informaciu, mozno aj nam sa zadari transfer

lenkacar
29. aug 2009

ale je pravda že se to po odběru i transferu zhoršilo..musíš pořád hodně pít a často čurat,já to po transferu drobet zanedbala a pak mi bylo čim dál hůř a museli jsme 2dny po odběru jet na pohotovost

musilka
29. aug 2009

rikus je to podle zvyků centra já chodím do pronatalu odběr jsem měla v září a měla jsem už hodně rozjetý častný OHSS a na první transfer jsem si musela počkat měli to být tři měsíce nakonec z toho bylo půl roku ale ty druhé tři měsíce měli jiný důvod. A musim říct že jsem nakonec byla i ráda protože jsem chodila na punkce ascitu z břicha a nedovedu si představit ještě to zhoršení když by se mi začalo zvedat HCG krvi. Těch 14 dní po punkci bylo vážně hodně bolestivých měla jsem hromadu vody v břiše.

lenkacar
29. aug 2009

rikus myslím že si málokdo zažil to co musilka takže toto je příklad jak oprabdu hrůzně může dopadnout OHSS to já měla lehčí formu a málem mi švihlo jak mi bylo zle 😉 😉 😉

musilka
29. aug 2009

leni já vim že ne každá měla OHSS v takový míře ale stejně si myslim že je lepší po hyperstimuláku chvíli počkat dát tělu malou pauzu před transferem 😒

lenkacar
29. aug 2009

musil jojo ,ale víš jak doktoři raději pracujou s čerstvoušema než se zmrzlíkama,aspon u nás v car a jak je poblijone?

musilka
29. aug 2009

no myslim hlavně na zdaví maminy v tomhle směru OHSS je sviňa znám dost holek odsud z koně kde to zkončilo i selháváním orgánů a docela dlouho byly ve špitále.
Včera jsem zas vrhala ale dneska to zatim jde snědla jsem malý kolečko knedliku s lžící omáčky to je výkon měsíce 😀

abig
29. aug 2009

Ahoj, tak jsem si to tady pročetla a musím se taky přidat k diskuzi.
U mě se OHHS projevil ihned po OPU, z narkozy jsem se probudila v takových bolestech, že mě museli pichnout injekci .... následné 4 dny byly katastrofické, měla jsem bolesti, břicho jak v 5 měsíci. Mé vaječníky narostly do rozměru 10x9cm ... klasické doporučení hodně pít .... tak jsem pila 4l denně.
Měli jsme prodlouženou kultivaci, došlo k ET ... jsem si říkala, že v takovém stavu se nemůže zadařit ... nezadařilo se, ale určitě to nebylo tím, že jsem měla OHHS.

S nadějí jsem doufala, že budu moci začít stimulovat za 3 měsíce, ale dostala jsem stop stav na půl roku, protože mám vaječníky stále 5x4cm, tak se musím dát dohromady.

musilka
29. aug 2009

abig taky jsem měla půl roku zvětšený vaječník a navíc něco na čípku co mohli taktéž způsobit hormony. Takže jsem si na svůj první transfer počkala od září do března.

lenkacar
29. aug 2009

já nevim jak u vás v car ,ale u nás do toho nemůžu moc mluvit ,většinou jdu odtud a čumim jak balík a srovnávam si v hlavě co a jak mi zase nakázali a přikázali a když se nezeptam tak většinou nic nevim 🙄

musilka
29. aug 2009

leni tohle dost dobře já pronatalačka nepochopim no. U nás prostě vždycky všechno dopodrobna vysvětlili dali nám čas na dotazy je to fakt o CARu no

lenkacar
29. aug 2009

u nás třeba doktor řekl že když je OHSS je veliká šance na otěhu a prd ,nepovedlo se a pak jsem měla půl roku pauzu než jsem se dala do kupy ..pořád zvětšené vaječníky a vodu v malé pánvi ..je to hnus a to řikam jsem měla lehčí formu a bolesti a problémy s dýcháním.. 😝

abig
29. aug 2009

lenkacar: já se taky musím na vše ptát, abych se vůbec něco dozvěděla. Taky jsem se na doktora mračila, že půl roku ani náhodou. Tak se usmál a řekl, že se na to za pár týdnů podíváme a že by to viděl na prosinec. Ale to by mi vyšlo přímo na svátky, takže to asi necháme na leden, ten měsíc to ještě vydržím.
Trošku jsem se na něj zlobila, protože po OPu mi řekli ,že mám krásné vajíčka a že bude i hodně na zamražení a nezbylo vůbec nic. Tak mě politovat a řekl, že se taky divil, co se stalo, že v to hodně věřil ... takže se ptám a on mi odpovídá.

musilka
29. aug 2009

leni no právě proto mi ET nedoporučili a i tak mi trvalo půl roku dát se dokupy. A ani tak vlastně ten březnovej KET nevyšel páš slíza byla na hoveno