Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

dicinka1
7. dec 2008

40 vajicok?terka preboha...sak ty si ako sliepka..nosnica 😀 😀 😀 tolko vajicok..to som este nikdy nepocula..no,podla mna ohss isto mat budes..lebo to je velmi vela jajok... 😉 no dal by boh aby vsetky vajka prezili...ja som mala ohss asi take 2 tyzdne ...po 2 tyzdnoch to slablo 😉

terka82
7. dec 2008

Dicinka to si mě moc nepotěšila, stále doufám že se mi vyhne 😅 . Dostala jsem i injekce na ředění krve a snažim se hodně pít, tak snad to aspoň trošku zabere.
Oplodňovali jich 31, 15 pomocí ISCI a 16 nechali přirozeně a včera jich bylo OK 18, tak snad jich vydrží co nejvíc. 😕

rioko
7. dec 2008

terka to že jsi měla tolik vajíček ještě nemusí znamenat, že se Ti OHSS rozjede, záleží na tom jak to zvládly vaječníky a příznaky jsi mohla mít i z toho že jsi měla hodně folíků. Uvidíš další dny, někdy se to rozjede po transferu, hlavně si hlídej jestli se Ti nezvětšuje břicho, nepřibíráš během pár dnů na hmotnosti a taky kdyby Ti bylo na zvracení... hodně pij, jez bílkoviny a co nejdvíc lež, vaječníky potřebují klid. Mě odezníval OOHSS docela dlouho, rozjel se mi před ET, pak ještě víc když se mi uchytilo embryo, v nemocnici po kapačkách a injekcích se mi sice ulevilo, ale vaječníky se zmenšily až tak za 3 měsíce

terka82
7. dec 2008

Rioko to sis teda užila. 😖
Břicho kontrolujem s manžou každou chvíli a ráno lezu na váhu. Dneska byl přírůstek 0,7 kg, ale to ještě nemusí nic znamenat. Navíc večer před spaním jsem se najedla. Tak to snad dneska nějak ustojim a zítra uvidíme co mi poví.

dicinka1
7. dec 2008

terka..hlevne to nepodcenuj ak sa ti bude tazko dychat... 😉 ja som na to kaslala..lebo u mna bol ciel jedine ato byt tehulka a bolo mi jedno ako je mne..vedela som ze to babu neuskodi 😉

rioko
7. dec 2008

miminku to neuškodí ale uškodit to může nám a tak je fakt potřeba to nepodceňovat....kdyby Ti šla terko dál váha nahoru tak nečekej a běž do CAR. Jo a je odbré si měřit obvod břicha, mě to každý den dělali v nemocnici, protže tak se vidělo jestli se voda usazuje v břiše nebo ne - odcházela jsem a měla jsem o 10 cm míň

terka82
7. dec 2008

holky díky za radu. jdu se změřit 🙂

dicinka1
7. dec 2008

ja som riskovala..ale v mojom pripade bol risk-zisk 😀 😵 😵 😵

miky123
7. dec 2008

piskota 80,dik za radu ,musím se přiznat že se fakt bojim ☹
A tobě v nemocnici,davali jen ty kapačky??no ta představa že mi budou brat vodu z břicha 🙄 ☹
Holky a citili jste už nějake příznaky OHSS během pichaní leku??
Já jdu na kontrolu zítra v 8.OOhod.,tak jsem zvědavá co bude dále.

rioko
7. dec 2008

miky pokud se OHSS rozjede tak často po pichnut Pregnilu - který picháš před OPU, ale asi může i drířv. mě dávali jen kapačky a injekce na ředění krve a taky léky na játra - bývají někdy zhoršené jaterní testy, já jsem je měla horší. Punkci Ti dělat nemusí pokud to podchytí včas

jamaika
9. dec 2008

Caute baby vďaka za info,už som bola za doktorom a vravel,že je to len prvý stupeň OHSS a bude ma sledovať tak ja dúfam že sa to zaobíde bez vačších problémov,i keď mám strach.O osem dní mám ísť na kontrolu či sa mi podarilo otehotnieť. 😉 Držte palce!

jamaika
9. dec 2008

Terka mne odobrali 12 vajíčok a doky povedal,že je to taký priemer tak to tvoje množstvo je asi trošku nad normu ale aspoň máš statočnú zásobu 😵 Inak som rada že máme také spoločné fórum, ja osobne som sa dozvedela z vašíchinfo.a skuseností vela čo mi dosť pomohlo.

dicinka1
9. dec 2008

😉

terka82
9. dec 2008

Ahoj holky, tak mam od včerejška v břiše 2 kousky, teda snad tam ještě jsou 😕 a vypadá to že OHSS se mi vyhne 😀 😀 😀

dicinka1
9. dec 2008

terka..to je super..drzim palceky..siiiiiiiiiiiiilno 😉

terka82
10. dec 2008

dicinka díky 🙂

kuspitka
10. mar 2009

Ahojte viete mi pomoct???
tak vecera som si pichla decapeptyl a spodok ma velmi boli neviem co to moze byt OHSS

katy2
10. mar 2009

kuspitka, nestresuj..... OHSS vznika az nasledkom stimulacie...... a aj to nie hned ale casom.....
bud v klude 😉

kuspitka
10. mar 2009

katy len neviem preco ma tak velmi boli spodok ......len som si vcera pichla injekciu a potom ked chodim hore dole tak mam bolesti citim vsetko

katy2
10. mar 2009

skus zavolat dr., 😕 ale OHSS to nie je..... drzim palce

kuspitka
10. mar 2009

katy dakujem

pecka
10. mar 2009

ahoj kuspit, mna tiez pri pichani decapeptylu bolelo brucho, hlavne vecer a v noci....asi tri dni po sebe, ale uz to prestalo....., ohssko urcite nemas, neboj 😉

kuspitka
10. mar 2009

pecka dakujem velmi pekne....

mnaudama
10. mar 2009

Ahojky děvčata, já jsem též prodělala ohss.Začalo to po odběru vajíček,pak to na pár dní ustalo a po et asi za týden se mi to vrátilo.Udělala jsem si testík a ejhle //.Po otěhotnění se ohss většinou vrací,ale teď už je to vcelku dobré.Byla jsem čtyři dny hospitalizována v nemocnici a teď už jsem doma.Ve čtvrtek jdu na utz,tak doufám že bude vše v pořádku a já mimčo,nebo mimča donosím až do zdárného konce.Všem Vám přeju moooc štěstíčka a držte se. 🙂

majkabb
10. mar 2009

ahoj ja som 4 den po ET ,,vcera mi zacali ukrutne bolesti ,dnes som bola v centre tak je to OHSS ,,velmi to boli,,,v stvrtok zase na kontrolu ,,tak uvidime ,,,kolko tekutin pijete ??

kuspitka
10. mar 2009

majkabb a ake si mala bolesti..mna len spodok bolka strasne

majkabb
10. mar 2009

jej ja soom ti odpisala do inej temicky cakanie po transfere 😀

kuspitka
10. mar 2009

jaj mojka dakujem

ywushka
19. apr 2009

Ahojky holky,ja jsem od patku po OPU,ale uz od toho patku mam porad tlaky v brise,obvod se mi nezvecuje,prijem tekutin i jidla je v poradku,tak je to i s vylucovanim,ale nekdy mam pocit na zvraceni!Dnes jsem volala do CARU a tam mi rekli,ze je to pocinajici OHSS a ze mam prijet k hospitalizaci,coz se me vubec nechce,tak jsme se domluvili,ze kdyby se to nahodou zhorsovalo,tak mam hned prijet!!!Takze asi tak!!!☹Jinak dusna nejsem.

lenkacar
19. apr 2009

ywus mě dali tam na pů hodky kapačku a bylo to dobrý ,hodně se mi ulevilo .. a nikde jsem neležela ..