Panická porucha a antidepresíva v tehotenstve

diannna
28. nov 2016

Ahojte, trpim panickou poruchou uz niekoľko rokov. Liečila som sa AD, ssri plus xanax, pripadne Lexaurin. Zistila som, ze som tehotna. Lieky mam vysadiť postupne ak sa podarí na rady lekára. Chcem sa spýtať ci mate niektorá a tym skúsenosť? Ci sa vam to podarilo alebo brali ste lieky aj počas tehotenstva a ake možné následky môžu mat lieky?
Dakujem za vsetky odpovede a zapojenie sa do diskusie.

nellinka171
28. nov 2016

Ahoj, ja som brala AD aj v prvom tehu a aj teraz. Psychiatricka mi dala escitil ktory je vhodny v tehu a znizila som si davku na pol tabletky denne. Tak som to mala aj pri prvej 😉

diannna
autor
28. nov 2016

Ja som sk znížila seroxat z 20mg a xanax z 50mg na 5mg seroxat a polku z xanax 0,25mg čiže nejakých 0,10mg. Mne lekárka povedala ze sa nedajú brat ziadne lieky. Zúfalá som z toho. A dva tyzdne som vysadzala nepodarilo sa len znížiť a moja lekárka je v kúpeľoch.

kachita
28. nov 2016

Seroxat patri medzi bezpecnejsie lieky, vzdy lepsie byt v klude s nizkou davkou ako mat zachvaty kedy kokteil stresovych hormonov rozvrati cele telo. Vzdy je riziko ale je tu vrla mamiciek ktore beru SSRI AD.

slivka5
28. nov 2016

Lieky som nebrala ziadne, nevies co to moze narobit. Nechcela som nic riskovat ani za cenu ze nebudem prave s najlepsou naladou a psych. rozpolozenim. Vyhybala som sa vsetkym veciam ktore mi stav zhorsovali alebo sposobovali.

sardinka336
28. nov 2016

@diannna su aj AD ktore je mozné brat počas tehotenstva - ideálne vyhnut sa im v 1 trimestri kedy sa vyvíjaju všetky sustavy plodu, potom uz dietatko nabera skor na vahe. Ja som vysadila počas tehotenstva ale citila som sa fajn, kamaratka brala kazde tehotenstvo a deti su ok. Alebo sa porad aj s inym lekarom, stres a panika uvolnuju adrenalín a to tiez bábätku neprospieva, takze čo je ,,menšie zlo,,? Moja dokina lieky dá, ak vidí ze stav nie je dobrý.
https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

diannna
autor
28. nov 2016

Ved tiez si to myslim. Len ta moja isla do kúpeľov a kazdy tyzden ju zastupuje niekto iny. Ale aj gynekologička mi povedala ze sa bežne berú lieky. Skusim zajtra zavolať inej lekárke

kachita
30. nov 2016

@diannna Ak sa necítiš na to, aby si bola bez AD, tak ich radšej ber, aj keby len takú malú dávku. Niektoré ženy môžu lieky vysadiť a tehotenstvo im prospieva, ale zase sú také, ktoré tehotenstvo tak zaťaží, že im je ešte horšie alebo rovnako. Nikto nie je preto lepší alebo horší, proste telo reaguje u každého inak. Nedaj sa vyviesť z rovnováhy a vystrašiť, že by to niekto "neriskoval" počas prvého trimestra. Proste niekedy to nejde a napríklad môj gynekológ mi vždy opakuje, že niet nad matkin kľud.

sandra2308
1. dec 2016

@diannna ja suhlasim s
@kachita . Urcite je lepsie byt v klude s minimalnou davkou liekov ako v neustalom strese, placi, uzkosti, panike. Ja som vysadila zo dna na den a potom to zacalo, nerada na to spiminam. Len druhy krat by som si uz vysadit nedala. Ale ako vravi Katka, na kazdu z nas hormony posobia inac

simoncik
2. dec 2016

Ja som brala seroxat 20 cele tehu a vsetko dopadlo vyborne ziadne problemy nastastie neviem ake presne priznaky mas ale radsej byt na liekoch ako riskovat vo vyssom stadiu zachvat uzkosti a z toho komplikacie ktore by mohli nastat

diannna
autor
3. dec 2016

@simoncik ja som znížila na 5mg. A stavy teraz som mala skôr fyzické, úplný útlm v hlave, neschopnosť rozmýšľať, neskutočný hnev, úzkosť depresie. Tak sa ho ani nehodlám vysadiť. Beriem este xanax z 0,25mg polku, ten chcem vysadiť ale este nie som v pohode a poviem pravdu uz nech sa deje co sa ma.

eliska13
3. dec 2016

@diannna brala som celé tehotenstvo 20mg Seroxat aj kojila s ním a dieťa bolo a je zdravé🙂má už 9 rokov.Znizila si dosť radikalne, ak sa necítis fit dávala by som si 10mg a uvidíš, ak zle vrátila by som sa k svojej dávke.Musis byt v pohode a nie stresovat.Mna tak vystresoval gyn že má poslal do ústavu liečiv pre potvrdenie od primara aký vplyv majú lieky na plod.Psyvhiatricka len krútila hlavou prečo je tak za to,aby som vysadila, keď má aj ťažké schizofrénicky, ktoré berú ťažké lieky a majú zdravé deti.d ieta chráni placenta aj, keď viem, že prvé 2,3m sú lekári radi, keď sa vyvíjajú orgány byť bez liekov či minimum,ale ak vplyv na matku prevyšuje riziko dieťaťa je lepšie ich brať neboj sa🙂

eliska13
3. dec 2016

@diannna xanax by som vysadila, ale veľmi opatrne po stvrtkach.mozes mať nepokoj úzkosť, ale pomaličky to prejde sústred sa na miminko🙂Seroxat je super liek ten Ťa podrzi

diannna
autor
3. dec 2016

@eliska13 dakujem ti Eliska, no mne tych 5mg stačí. Viac mi netreba a od pondelku idem vysádzať ten xanax znížim na 1/4 a uvidim co to spravi.

silvika99
1. jan 2017

baby pls odpiste mi ako ste to poriesili tie lieky pocas tehu a ci je vsetko ok? ja sa liecim na nespavost dva roky a uzkosti z toho a strasne tuzim po druhom babetku dakujeemmmm

2322
5. aug 2018

Baby ako vám to všetko dopadlo ? 🙂 My planujeme tretie bábätko.uz som bola tehu len v 8 týždni dr.zistil že bábätku nebije srdiečko.AD som pol roka nebrala ale v tehu mi telo zblblo a znova som ich brať začala takže toto tehu planujem brat lieky už od začiatku .dr.su s tým ok ale ja aj tak akosi mám obavy 🙂

silvika99
5. aug 2018

@2322 ja som brala cele tehu a všetko OK. Malý ma 5t neboj sa je to v pohode

2322
5. aug 2018

@silvika99 a stavy si s liekmi nemala? 🙂 Ďakujem 😍

simoncik
5. aug 2018

@2322 som na tom tak isto cele tehotenstvo na liekoch vsetko ok mala som obavy ale zbytocne lepsie brat ako riskovat zachvat a uskodit dietatku ja osobne som nemala ani raz to su hormony po porode som ich mala asi tak zopar krat pocas dvoch mesiacov znova hormony😅a ake lieky beries

eliska13
5. aug 2018

@2322 obavy sme mali každá, lebo sa dosť píše o tom aké je to nebezpečné, nezodpovedne, srdcové poruchy, dieťa má abstinenčné príznaky veľa hlúposti sa popise na webe
Nečítaj to, ver doktorovi a sebe!Každá tehotná sa viac boji, keď je normálna inteligentná zodpovedná a my úzkostlivo panikarky sa bojíme ešte o kúsok viac veď vieš, že vždy prehaname a máme katastrofické scenáre. Neboj sa je nás veľa s touto poruchou a máme zdravé deti.vacsie zlo ako AD sú silné lieky na ukľudnenie aj taká Adriana Kmotrikova brala čele tehotenstvo lieky na ukľudnenie spanie a syna má zdravého bolo to práve vtedy, keď jej dcéra zomrela.Citala som ten článok ako sa veľmi bála, aby to na synovi nezanechalo stopy, že sa trápila plakala niekedy sa iná neda

2322
6. aug 2018

@simoncik teraz beriem ráno sertralin 50mg a večer prothiaden 50mg ale ten mať v tehu nebudem buď večernú mať nebudem alebo mi dá nejaký v tehu vhodnejší napr.to tritticco som čítala že je ok 🙂

2322
6. aug 2018

@eliska13 ďakujem 🙂 upokojila si ma 🙂 keď ja som koza ja sa nastavim že som ok že všetko bude v poriadku a bla bla a potom nad tým.zas začnem zbytočne rozmýšľať. 🙂 Ale to poznáte isto 🙂 ďakujem baby ste super vážne 🙂 😍😘😍

silvika99
6. aug 2018

@2322 ja bežné beriem sertralin 50mg a večer trittico 100mg a v tehu som brala o polku meno z každého. V tehu to síce bolo náročnejšie ale mala som dokopy asi 3ataky za celých 9m. Čiže OK super

simoncik
6. aug 2018

@eliska13 tak to sme na tom rovnako tiez seroxat cele twhu a este som aj kojila

marvin1234
6. aug 2018

@diannna ahoj, ja mam uzkostnu, brala som parentin + xanax a na noc trittico. V den ked som zistila ze som tehotna som to vsetko naraz vysadila. Bol to masaker, ale dalo sa to zvladnut s oporou manzela. Samozrejme po dohode s lekarkou. Neviem nic o ucinkoch na dieta, len toto je moja skusenost.

pandravachrusta
6. aug 2018

Skvela tema, myslim ze vela ludom so psych.poruchami pomoze sa konecne rozhodnut..Je nas tu takych vela..

eliska13
6. aug 2018

@simoncik aj ja som kojila dlho, ale všetko som konzultovala z každej strany pobehala som 3 doktorov🙂)ešte aj primár novorodeneckého mi povedal, že má ženy s x liekmi a všetko v poriadku placenta prepustí len malé zbytky lieku a AD Seroxat sa môžu aj pri kojeni som bola dokonca aj v ústave pre liečivá môj gyn to chcel mať na papieri.Ale aspoň som bola kľudná aj ja
Lepšie akoby mali ženy depkovat mať záchvaty a pretrpieť tehotenstvo a mať výčitky, že to nezvladaju

eliska13
6. aug 2018

@marvin1234 super si šikovná🙂klobúk dole ja som vyskúšala vysadiť ako som otehotnela, ale po 4 m som bola placliva úzkostlivo strach o seba o dieťa čo ma čaká ako to zvládnem...veď gro našej povahy prežívania....Niekedy ja na skodu veľa premýšľať, čítať vždy si vyberieme tu horšiu variantu aspoň ja som taký skrytý pesimista

marvin1234
6. aug 2018

@eliska13 co ja viem, sikovna....skor moja najvacsia uzkost bola ze koli svojej slabosti ublizim malemu. A znie to lepsie nez to bolo...vkuse plac, nespavost, mala som dni kedy som sa muza drzala ako kliest, dni ked som mu volala v praci s placom a pocas tehotenstva som bola 2 krat po 3 tyzdne na pn ked som to uz fakt nezvladala.

marvin1234
6. aug 2018

@eliska13 a hlavne po narodeni maleho zas problemy s kojenim, mesiac vkuse plac. Aj teraz mam chvilky ze som uplne mimo a vtedy aj mlieko je hned prec. Mozno ty si zvolila menej stresovu cestu pre seba aj babo.

2322
6. aug 2018

@marvin1234 myslím že si zvolila presne tak ako to malo byť 🙂 si silná žena 🙂 všetky sme úžasné silné ženy len veľmi citlivé 🙂 som na nás hrdá 🙂 ja pôjdem do tehu s liekmi raz stačilo 🙂 tomu malému moje stavy blížili viem to 🙂 moj muž tiež sa rozhodol že bez liekov nie 🙂 stačilo mu ako ma videl trpieť 🙂 ešte aj to že to skončilo vlastne potratom celé .ale viem že je to tak.dobre .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre