Placenta praevia totalis. Čo znamená táto diagnóza?

mirica
30. mar 2009

Chcela by som sa opýtať , či nemáte niektorá praktické skúsenosti s takouto diagnózou? na nete je toho málo , a ja by som potrebovala skôr praktické rady 😅

katarina822
31. mar 2009

ahoj to je ked mas placentu nizku v 30tyž.sa to odsleduje a ked bude stale nizko tak porod je len cisarskym rezom.musis byt opatrna pri milovani aby nedoslo ku krvacani.lebo ak dojde preleziš zvysok tehu v nemocnici a ak budes stracar viac krvi možu ti davat aj transfuziju. tolko co ja viem o tom a mas pravdu aj v knihach je toho malo.

katarina822
31. mar 2009

viac informacii uz je v teme placenta nizko

mirica
autor
31. mar 2009

dakujem za info - ja mám takúto diagnózu , praevia totalis znamená , že krčok je úplne prekrytý a tento stav je až do pôrodu nemenný ...čiže nie je nijaká šanca , že sa placenta posunie nahor .....čiže nesmiem mať sexík absolútne vôbec....a podľa toho čo som prečítala ja, tak ak dôjde ku krvácaniu -tak tehotenstvo ukončia ☹

ja som skôr chcela vedieť také praktické veci - ako sa berie , že keď krvácanie neprestane , treba ísť do nemocnice - aká doba sa tým myslí ? hodina ,dve , pol dňa ..alebo koľko ? alebo po akej dobe krvácania dochádza ku hemorhagickému šoku ....a lebo či sa niekomu podarilo dostať sa aspoň do 36tt tehotenstva

evakva
30. aug 2012

@mirica Citala som, ze si mala placenu praevia totalis. Ja ju mam tiez, som v 17tt+1. Ako prebiehalo tehotenstvo? Porod bolv ktorom tyzdni?Dik

kajamatus
31. aug 2012

Pri mojom prvom som mala tuto diagnozu , kedze som mala rizikove tehu na sex som ani nepomyslela. Slabe spinenie som zacala mat od 30 t.t. stale ,tak som bola uz iba v nemocnici a v 33 t.t. som zakrvacala, spravili mi ultrazvuk, ozvy a sledovali co krvacanie. Nastastie ustupilo a zasa bolo iba hnedaste spinenie. V 35+6 t.t. som v noci racala krvacat , zobudila som sa zaliata krvou(sedela som v krvi ako v lavore) , sestricka mi nedovolila stat z postele a doktor nastastie isiel po chodbe , tak do 5 min. som bola na sale ,dali mi uplnu narkozu a moj syncek bol do 15 min. cisarskym vonku. Dostala som transfuzky lebo odhad straty krvi bol cca 2l . Pre sestricku co mala v tu noc sluzbu som sa stala top krvacajucou buducou mamickou v jej doterajsej praxi. Syncek mal krasnu vahu 3,3kg a 50cm , dva dni bol inkubatore a rok sledovany ako predsacniatko.
Osobne si myslim, ze tato diagnoza je nebezpecna pre dieta ale aj pre teba, v tomto pripade ide o minuty a vobec si neviem predstavit , ako by to moj manzel zvladol (jemu staci trocha krvi a kolabuje). ak Ti lekar navrhne hospitalizaciu urcite by som neriskovala a odlezala si to tam.

janinah
31. aug 2012

@mirica nemám slov na to,že ťa poriadne nepoučili,to je vysoko riziková diagnoza a nielen sex je zakázaný,musíš sa max. fyzicky šetriť a myslím,že musíš ležať /podrobnosti ti mal povedať lekár!/ vidím,že máš 4 detičky,tak to šetrenie si u teba neviem predstaviť 😒 pri krvácaní nečakaj,utekaj do nemocnice 😒

mirica
autor
4. sep 2012

@janinah ahoj....potom ma moja doktorka poučila, v tom zmysle , že robiť nesmiem vôbec nič ...bolo to dosť ťažké keďže naše dvojičky mali v tom čase 9 mesiacov a po mne sa chcelo , aby som ich ani nebrala na ruky ☹
@evakva ...no u mňa to bolo nejak podobne ako u kajamatus ....na doktorku sa nemôžem sťažovať , zistila mi to skoro - už v 15 tt. a už vtedy chcela aby som išla ležať do nemocnice ( až do pôrodu ) ..to som odmietla , lebo však dvojkáči by ma ani nepoznali- Ja som slabo krvácala takmer až do 28tt s menšími prestávkami takmer v kuse . V 28tt ma poslala do nemocnice a už ma odtiaľ nepustili . keď že som mohla len ležať tak to krvacanie ustalo . Potom sa mi stalo , to čo kajamatus . v 34tt +3 sa odlúčila placenta a začala som krvácať ...bolo to večer a nespala som , tak ti to môžem popísať asi tak , že som si najprv myslela že mi odišla plodová voda...liala sa zo mňa . Mimoriadne som vydesila sestričku -chúďa -ani nebežala sama telefonovať zavrešťala cez celú chodbu na tú druhú sestričku nech volá docenta a krvnú banku . Ale zas musím povedať , že mi začala okamžite zavádzať tie kanyly do žily, aby sa nezdržovali už na sále...ja som nemohla mať plnú narkózu , lebo som tesne predtým jedla...tak , že so mnou leteli na sálu ....ešte pred ňou mi pichli spinál ...mali pravdu , tyčkovala som , ešte ani nezačali rezať....stratila som 1,5- 2 litre krvi - nedarilo sa im zastaviť krvácanie , chceli mi zobrať maternicu...ale nakoniec to zvládli . Potom som mala 3 transfúzie- na striedačku s nejakými infúziami na rýchlejšie sťahovanie maternice. Malý Nejko ale dopadol horšie ...praskli mu pľúcka( pneumotorax) , poškodilo sa srdiečko a prepúšťali nás s tým , že rozsah ďaľších poškodení zistíme postupne ( pri odlúčení placenty dieťa prestane dostávať kyslík - čiže nedýcha až kým ho nedostanú von) . Nakoniec ale všetko dopadlo dobre - z kardia nás vyradili oko prvé - vraj sa všetko scelilo ako sa postupne dovyvíjal , a po poškodení nemá ani pamiatku , z pľúcneho nás vyradili už tiež a žiadne ďaľšie poškodenia nemá .
Veľmi ti prajem , aby u teba všetko dobre dopadlo . ak by si chcela vedieť niečo konkrétne, kľudne sa pýtaj , ja na koník chodím priebežne , určite ti odpoviem pravdivo , ak budem vedieť ..aj keď možno s menším oneskorením(nejak nestíham). Mne nikto nechcel úplne konkrétne odpovedať - ani doktorka ani lekári v nemocnici - vraj ma nechceli stresovať - oni nechápali , že to , že som sa nič nedozvedela, ma stresovalo viac - no a potom nadávajú , keď si zisťuješ na nete

evakva
4. sep 2012

@kajamatus
@mirica Vdaka baby za Vase pribehy. Ja chcem len vediet, co ma caka. Mozem sa spytat, v ktorej porodnici ste rodili? Mne lekari povedali, ze ma budu do 28tt sledovat v Skalici a potom odoslu na kliniku (pravdepodobne do Bratislavy). Vraveli mi, ze porod bude skor, tak v 34-35tt. Hovorili aj o krvacani, len som netusila, ze to moze byt az tak masivne. Ja mam malo krvnych dosticiek, takze zhorsenu zrazanlivost krvi.

mirica
autor
4. sep 2012

@evakva vieš , naše príbehy sú tie , kde to skončilo odlúčením placenty a teda masívnym krvácaním ...veľa takýchto prípadov sa takto nekončí - ležia v nemocnici a naplánujú im sekciu a ku krvácaniu nedôjde. Len by som ti poradila , aby si nezanedbala ani malé krvácanie -treba hneď bežať do nemocnice- s diagnózou , ktorú máš ti nikto nevynadá .
Mne pri pôrode doktor rovno povedal , že keby sa to stalo mimo nemocnice - neprežijeme . Ja som ležala v BA na Antolskej - vybrala som si ju preto , lebo majú oddelenie s najviac skúsenosťami s predčasne narodenými deťmi ako aj s extrémnymi nedonosencami ( málo tt a váha do 1 kg)....a možno aj vďaka tomu môj najmenší prežil.

ja som si tiež len prečítala, že je to silné -ale aj tak ma šokovalo , že až také to je ....lebo do vtedy to bolo také slabé krvácanie - ja som si predstavovala , že je to také ako keď mám menzes ( to silné) ...tak že šok to bol pre mňa veľký - ako som písala, myslela som si , že mi praskla voda v prvom momente.

evakva
4. sep 2012

@mirica Aj mna pravdepodobne poslu na Antolsku na lezanie po tom 28tt. Radsej budem pod dozorom, ako by sa nieco malo stat. Povedali mi, ze by naplanovali potom cisarsky. Tak uvidim, ako to dopadne. Bojim sa o seba aj o male. Uz som raz potratila a dlho sme nemohli mat druhe. Toto je taky maly zazrak. Ako dlho po porode ste boli v nemocnici? Mohla si byt s malym?

mirica
autor
4. sep 2012

@evakva určite to je tak lepšie, tam ti hneď pomôžu . Len nečakaj , že ti niečo povedia - ja som to skúšala z každej strany , a nepodarilo sa mi z nich dostať nejaké konkrétke informácie , že v ktorom tt naplánujú sekciu ....bolo to na porazenie , akurát som bola z toho nervózna.
S malým sme boli v nemocnici nakoniec len 11 dní.....pôvodne nám povedali že tam bude 2 mesiace. To čo sa stalo malému nebol dôsledok pôrodu ...to čo jemu sa môže stať aj normálne donosenému dieťatku - mal skrátka nedovyvíjané pľúcka.....dôsledok odlúčenia placenty sú tie možné poškodenia mozgu, ktoré môžu a nemusia byť.
Ja som s malým nemohla byť , lebo ležal na JIS-ke , ale môžeš tam za dieťatkom chodiť kedy a koľko chceš , lebo je v ohrození života -ale nie je si tam kam sadnúť- a stáť dlho nevydržíš.. Keď sa jeho stav zlepšil , tak ho dali na oddelenie patol. novorodencov - tam sa dá byť s dieťatkom keď už nie je v inkubátore , len ti to musia schváliť .....ja som nemohla byť , lebo som bola z BA a prednosť majú mamičky mimobratislavské , alebo viactorčatové ( je tam málo miest) . Ale ja som tam mala rok predtým dvojkáčov - vtedy som tam mohla ležať s nimy.
U nás to bolo tak , že malého stav sa do 3 dňa zhoršoval ...potom sa zlepšil , mňa prepustili z nemocnice - tak som za ním len chodila ...potom bol šok , na 6 deň sme prišli a už bol na patol. novor. - že sa jeho stav rapídne zlepšil ...no a po piatich ďaľších dňoch sme prišli a rovno nám ho dali domov(chodili sme každý deň a nič nám nepovedali ani deň predtým, že už pôjde domov ) , že už je v poriadku a , že či má nejaké ďaľšie poškodenia , že zistíme priebežne ..a dostali sme papiere , že kedy a kam s ním máme ísť ( kardio , očné ušné, pľúcne atď)........no a od vtedy som mierne histrická mamička - keď malý zakašle , vyhádže sa alebo má teplotu - bežím na pohotovosť ...viem , že je to hlúposť , ale nepomôžem si .

evakva
4. sep 2012

@mirica Vdaka za informacie. Takze radsej planovana sekcia, potom bude menej rizik pre oboch. Tebe dali injekciu na urychleny vyvoj pluc? Ak ma este nieco napadne, tak sa spytam (ak mozem). Prajem vela zdravia tvojej rodine a este raz vdaka.

mirica
autor
5. sep 2012

@evakva no z touto diagnozou ani nie je možný iný pôrod ako sekcia 😖 My sme nedostali na vývoj plúcok injekciu , to čo mi vysvetlovali som dosť dobre nepochopila - vraj sa dáva 2 dni pred pôrodom , ak je málo tt . Ale ak dôjde k odlúčeniu placenty ide o akútnu sekciu a podať injekciu je zbitočné . Ak už sú vyššie tt predpokladá sa , že sú pľúcka dovyvýjané . Napríklad moje dvojky sa narodili 34tt+5 a obaja mali pľúcka v poriadku ( v týchto týždňoch už by mali byť)
Nejko nemal ,ale to oni nevedeli - napríklad tesne po pôrode dostal aparskóre 9 z 10 ....až potom došlo k zlyhaniu pľúcok. Kolegynke sa stalo u syna to isté a on sa narodil v 41 tt a mal 4,5 kg. To sa niekedy stane , že sa niektorý orgán nedovyvýja .

evakva
5. sep 2012

@mirica Vdaka. Dnes som bola na kontrole a zatial vsetko OK. Male je zdrave a ja mam oddychovat. Lekar povedal, ze ta Bratislava ma neminie a ja som aj rada. Radsej budem pod dozorom.

kajamatus
8. sep 2012

@evakva ja som rodila v TN. Velmi rozumne uvazujes, pri tejto diagnoze a zlej zrazanlivosti krvi je najlepsie riesenie lezat v blizkosti operacnej saly. vedela som ze sekcia bude na 100%, ale naplanovany termin som nemala, iba v piatok na vizite mi primar povedal, ze v pondelok sa dohodneme, no v sobotu pred polnocou uz bol zakrok. Kedze boli komplikacie a krvacanie sa nedalo zastavit mali podozrenie, ze vnutorne krvacam, tak bol privolany aj chirurg a musel rezat priec bruchom a spravit revíziu dutiny brusnej, takze mam dve jazvy(jednu v bikinach a druha pri pupku. V nemocnici sme potom boli ste 11dni. Za drobcom som chodila ked bol v inkubatore a potom prelozeny na novorodenecke , k prsu som ho dostala na 6 den a kedze som sa kojit ucila a mala som brucho dostopkane do pismena T bol to problem, ale sestricky mi ho potom zacali nosit na izbu a mohla som ho kojit v leze co bola pre mna ulava a kojili sme sa 20 mesiacov. Patologicky novorodenci V BA na Kramaroch tak tam som bola s druhym synkom ale ten mal uplne inu diagnozu , pri nom som mala placentu tm kde treba ale pre moje zdravotne problemy isiel planovanou sekciou v 41t.t. mal 5100g a 56 cm a ked nas dali na patologickych novorodencoch ked mal 10 dni personal mal zazitok, ze taketo babo tam este nemali(ale to uz je iny zivotny pribeh) ......

evakva
26. okt 2012

@mirica Prosim ta, v ktorej nemocnici si rodila? Boli si tam spokojna?

mirica
autor
1. nov 2012

@evakva ja som rodila na Antolskej....bola som veľmi spokojná...a vybrala som si ju, lebo majú njlepšie vybavené oddelenie pre skoro narodené detičky

evakva
2. nov 2012

@mirica OK dik, ja tam asi tiez pojdem.

evakva
8. nov 2012

@mirica Tak od dnes som uz v nemocnici Antolska.Nic mi nie je,len pre istotu.Domov ma uz nepustia,az po porode

lulia
8. nov 2012

@mirica toto iste som si prezila aj ja,ale babo mi nezachranili: ☹

mirica
autor
10. nov 2012

@evakva držím ti palce , nech všetko dobre dopadne...a vydržíš pokope minimálne do ttroch kráľov- je to síce desivá predstava , ale čím viac tt, tým lepšie.

@lulia ☹ ☹ ☹ ...bože moj, asi si ani neviem predtaviť tú hrozu.........ja sa doteraz pametám na tú bolesť , keď mi hovorili, že sa jeho stav zhoršil..a to Neuško nakoniec prežil.....doteraz ma pravidelne chytá panika, že čo ak sa ešte niečo prejaví....pri najmenšom zakašlaní som na pohotovosti ☹ ..........prajem ti úprimnú sústrasť, je strašné žiť s niečím takým 😢 ☹

evakva
28. nov 2012

@mirica Placenta mi zacala krvacat v pondelok. Krvacam stale, ale uz menej. Hned nasadili kortikoidy na plucka a zajtra ma caka sekcia. Nakoniec som nepotiahla tolko, kolko som chcela. Zajta budem 31tt+0. Mam blbu zrazanlivost krvi a tak sa boja cakat, aby sa to silne krvacanie opat nezacalo.

mirica
autor
28. nov 2012

@evakva boženku , strašne moc držím palce , nech všetko dobre dopadne 😔 ....úplne ideálne by bolo , keby to prestalo.....ja som krvácala takmer celé tehu ...v takých týždňových cykloch...vždy cca 5-6 dní ..najprv silno , potom to postupne prestalo , ale ja som mala zrážanlivosť dobrú.
Keď som ležala v nemocnici, bola so mnou nejaký čas aj baba, ktorej robili plánovanú sekciu v 31tt a maličká bola úplne v poriadku dovyvýjaná ...dievčatká sú vraj silnejšie, chlapci sú opozdenejší

Strašne strašne strašne moc prajem , nech je všetko v poriadku. 🤐 🤐 🤐

evakva
2. dec 2012

@mirica mala bohuzial neprezila hoci mala 1480g a abgar score 6,8,8 a po narodeni pekne plackala a dychala.potom sa vsak zasekla a uz ju nerozdychali

mirica
autor
3. dec 2012

@evakva ☹ ☹ ☹ ☹ 😢 😢 och bože , je mi to tak strašne ľúto , tak som dúfala.... 😢 😢 😢 ....úprimnú sústrasť.... ☹

e_z
31. okt 2013

Ahojte kočky, napísali by ste prosím svoju skúsenosť s placenta praevia aj do Wiki Modrý koník? Je to závažná komplikácia, tak aby maminy vedeli, že sa nemá podceňovať a tiež, aby im vaše skúsenosti dodali nádej, že môže to nakoniec dobre dopadnúť🙂
Dik
Článok nájdete tu: https://www.modrykonik.sk/placenta-praevia/
@mirica
@kajamatus

sylvia20
25. sep 2014

Ahojte baby..pridavam aj ja svoj pribeh s placentou marginallis, alebo , ked sa radost z dvoch ciarok zmeni na strach o dieta....... placentu marginallis, alebo okrajovu plavcentut mi zistili v 12-tom tyzdni, ked som pri vaginalnom sone zakrvacala. Od 5 tt som bola na rizikovom, pretoze som najprv spinila a potom trosku zakrvacala...
mala som sa setrit, pohlavny styk, dvihanie tazkych predmetov a namaha boli uplne tabu....
neustale som myslela na to, ako toto tehotenstvo dopadne, kedze som nieco citala, ale stale som dufala, ze vzdy je to na prirode a kazda zena je individualna a mozno aj ja budem moct porodit spontanne, hoci mi dr. naplanoval sekciu 2 tyzdne pred predpokladanym terminom porodu, vraj, aby nenastupili kontrakcie, pretoze sa moze spustit masivne krvacanie a nastat u matky akutny stav.....
nemohla som nikam cestovat, aby som bola pri nemocnici, ak by som nahodou zacala krvacat...takze som si vlastne toto tehotenstvo neuzila, lebo neustale som mysslela na to, co ak zacnem krvacat.....
vydrzali sme do 29tt, ked nastala abrupcia /odlucenie / placenty/, zacala som krcvacat, volala som si zachranku a do hodiny museli urobit akutny cisarsky rez. maly mal 1550 g a 37 cm, apgar skore 5-6-6. ja som dostala 6 transfuzii krvi a maleho museli ozivovat. ale nastastie vsetko dopadlo o.k. , pobudli sme 6 tyzdnov v nemocnici, z toho 3 tyzdne v inkubatore, ale uz sme doma a uzivame si jeden druheho, hlavne preto, lebo nas matejko je velky bojovnik. preto tuto diagnozu netreba podcenovat, radsej treba ist lezat do nemocnice, ak vam to doporucia, lebo kazda minuta , ked zactete krvacat je dolezita. u mna bol problem aj to, ze mi nechali 5 tyzdnovy interval medzi poradnami, co je pre rizikove tehotenstvo velmi vela a placenta marginallis, ktoru mi diagnostikovali v 12 tt sa zmenila na placentu totalis, co je ta najzavaznejsia forma ulozenia placenty.

beky11
9. mar 2015

Ahojte. Mne zistili placentu praevia totalis v 20tt. Teraz som 35tt+3 a tyzden som v nemocnici. Vraj budu cakat do 38tt, no moj gynekolog hovoril, ze taketo pripady sa robia akutnou sekciou v 36tt. Mate s tym niektora skusenosti? Zatial som nemala ziadne problemy, no upozornovali ma aj na to, ze to moze skoncit tak, ze mi vyberu aj maternicu. Hovorili o tomto riziku aj vam? Ako to u vas skoncilo? Dost sa toho desim, kedze som prvorodicka.

nataly1982
21. mar 2015

@beky11 Ja mam s praeviou osobnu skusenost ... dost krvavu a velmi velmi ti drzim prsty 🙂 doveruj lekarom, nech to uz skonci akokolvek ... hlavne je, aby si ty aj babo boli OK.

hastr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz