Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

akmk19
5. dec 2015

Ahojte baby...rozhodla som sa sem napísať ...tiež mám pco vajecniky ...dozvedela sa to ale dosť neskoro...koli mojej doktorke milovanej ktorá mi stále tvrdila ze som v poriadku lenže kramy som mala každý 3 mesiac tak mi stále pichala len vyvolavacku..povedala som jej ze chcem dieťa a ona mi povedala po vyšetrení z krvi ze mám pco ...Ja som sa zlakla co to vlastne znamená pre mňa a dokt ze načo ma to trápi ze zajtra tu už nemusím byť ze ma môže prejsť autobus...všetko som si prestudovala na nete o tom.doktorku som zmenila s táto nová o nič lepšie veď jasné jej je to jedno keď ona deti ma....rok sa liecime v heliose v mt stále mi dávajú len clostylbegyt duphaston a ešte na endokrynologii metformin na cukrovku co ja cukrovku nam ale vraj to pomáha...Ale akurát mi z nich je zle.tento mesiac po clostyl sa mi urobilo jedno vajíčko krasne dozrelo na 22 mm včera som si robila baby test negatívny 😢mám veľké depresie a o tom ze mám myslieť pozitívne atď uz nechcem ani počuť rok sa trápime...A v heliose mi povedali ze keď mám vajíčko ze mám šancu otehotnieť tak na 10% umelým na 15 %čo je strašne malo...baby pomôžte mi prosím strašne chcem bábätko 😢rada by som bola keby si tu nájdem aj kamosku ktorá má z toho tiež depku ktorá by ma psychicky podporila .kamosku ktorej sa môžem zdoverit a ktora a pochopí..
Nebála som 55 kg teraz mám 97 nič na seba neobleciem mám nízky progesteron...som zufala😢

akmk19
5. dec 2015

Ahojte baby...rozhodla som sa sem napísať ...tiež mám pco vajecniky ...dozvedela sa to ale dosť neskoro...koli mojej doktorke milovanej ktorá mi stále tvrdila ze som v poriadku lenže kramy som mala každý 3 mesiac tak mi stále pichala len vyvolavacku..povedala som jej ze chcem dieťa a ona mi povedala po vyšetrení z krvi ze mám pco ...Ja som sa zlakla co to vlastne znamená pre mňa a dokt ze načo ma to trápi ze zajtra tu už nemusím byť ze ma môže prejsť autobus...všetko som si prestudovala na nete o tom.doktorku som zmenila s táto nová o nič lepšie veď jasné jej je to jedno keď ona deti ma....rok sa liecime v heliose v mt stále mi dávajú len clostylbegyt duphaston a ešte na endokrynologii metformin na cukrovku co ja cukrovku nam ale vraj to pomáha...Ale akurát mi z nich je zle.tento mesiac po clostyl sa mi urobilo jedno vajíčko krasne dozrelo na 22 mm včera som si robila baby test negatívny 😢mám veľké depresie a o tom ze mám myslieť pozitívne atď uz nechcem ani počuť rok sa trápime...A v heliose mi povedali ze keď mám vajíčko ze mám šancu otehotnieť tak na 10% umelým na 15 %čo je strašne malo...baby pomôžte mi prosím strašne chcem bábätko 😢rada by som bola keby si tu nájdem aj kamosku ktorá má z toho tiež depku ktorá by ma psychicky podporila .kamosku ktorej sa môžem zdoverit a ktora a pochopí..
Nebála som 55 kg teraz mám 97 nič na seba neobleciem mám nízky progesteron...som zufala😢

katkaajurko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirrea7
14. dec 2015

Ahojte baby. Chcem sa vás opýtať - môže byť príčinou syndrómu PCO pribratie na váhe (asi 15 kíl za 2 roky). Na radu mojej tety som začala užívať pupalku dvojročnú a krásne sa mi to naštartovalo. V novembri som brala antibiotiká Ceroxim a odvtedy zasa všetko rozhádzané a už druhý mesiac nič neprišlo...a test samozrejme negatívny... neviete mi poradiť, či mohli antibiotiká narušiť cyklus? A či môže byť u mňa problémom aj váha? (mám 3- ročného syna, PCO mi zistili asi 2 roky po pôrode) Ďakujem pekne!

veroni18do
2. feb 2016

Ahojte...mam tiež PCO, mám nadvahu, predtým čo som mala lekára tak mi pisal antikoncepciu od čoho mi nebolo lepšie vôbec, a menzes mam 2x do roka. Nič iné nepočujem len mam schudnúť a odíde mi to.
Už mi z toho uplne jebe, nič inšie nepocujem len nemám toľko žrať, dopiči keby jedol tolko ako ja by skapal od hladu, mam ranajky, obed a na večeru len celozrnny chlieb a to okolo 16tej. Vždy niečo robím, hýbem sa, aj cez leto či je to na stavbe alebo záhrade, vždy a nič mi nejde dole. Chcem prestať s liečbou, už ma to nebaví. A lekár nič inšie si nevie predstaviť len sedím na riti a napchávam sa. ☹ a nikto v rodine takéto problemy nemá. Prečo potom chudé ženy sú zarastené? Oni majú nárok nato aby boli choré? ☹ 😒

leren1
3. feb 2016

Ahojte holky ja som po laparke a prefukoch...nedari sa nam 3,5 roka otehotniet...vcera pri vyberani štychov mi lekarka povedala ze mam PCO ...pritom vsetky vysetrenia som mala za sebou a vse bolo ok aj HP...to nemohli vidiet pri tej diagnostickej laparke ??? Dakujem

valeryval
24. apr 2016

Ahojte 🙂 Aj ja mam PCO,mám 21 rokov,zatiaľ nemam dieťa.Dr. mi dal Inofolic aby som brala 3 mesiace,potom nech prídem na kontrolu.Uz beriem mesiac..Z manželom by sme chceli bábo velmy,zatiaľ nič..Mate niektorá s timto skúsenosti?Podarilo za otehotnieť niektorej z vás ,týmto sposobom?Ďakujem za odpovede

luna379
17. máj 2016

Zdá sa, že máloktorá z vás vie, čo tie polycystické vaječníky obnášajú ako sa skutočne liečia a resp. či sa vôbec liečia.
Polycystické vaječníky mi zistili, keď som vysadila antikoncepciu. V prvom rade chcem napísať že táto diagnóza JE liečiteľná operáciou, avšak táto operácia je veľmi agresívna, v podstate sa jedná iba o dorezanie vnútra vaječníkov a dúfa sa, že korálky sa znovu neobjavia, avšak zväčša sa objavia po pár rokoch zase. Ďalej existuje liečba čistým cyproterón acetátom, ale lekári mi povedali, že táto liečba je veľmi náročná na psychiku a fyzický stav pacientky, opakovane sa dostavujú kŕče, bolesti, zvracanie... Ideálna liečba spočíva bohužiaľ v antikoncepcií, ktorá tento cyproterón acetát obsahuje a to sú antikoncepcie Diane 35 a Vreya.
Avšak, stále je to menšie zlo ako polycystické ovária. Najväčší kríž, ktorý zo sebou nesú PCO je zvýšenie androgénu - testosterónu - pleť je mastná, problematická, máte veľmi bolavé zapálené akné, mastné vlasy, vypadávajúce trsy vlasov, nadmerný rast ochlpenia VŠADE (áno, aj na tvári...) a neschopnosť schudnúť nech robíte čo robíte.
Infofolic, púpalka... to všetko pomôže na chvíľku a len na to aby ste si navodili ovuláciu. (Menštruácia pri PCOS prichádza cca. 2-3x do roka) ... ale neliečia... po pôrode si vás PCOS počkajú a budú vás deptať zvonku, aj zvnútra.
Pri PCOS sa vám ženy vôbec čudujem že si absolútne neuvedomujete riziká, ktorým chcete tehotenstvom čeliť. PCOS = 90% šanca tehotenskej cukrovky, ktorá sa vám s veľkou pravdepodobnosťou preklopí na normálny celoživotný diabates - pri PCOS v tehotenstve priberiete minimálne 25kg a nepôjdu vám dole ako ostatným tehulkám... A hlavne... ženy.... neuvedomujete si, že ak náhodou splodíte dievčatko PCOS bude mať aj ona s najväčšou pravdepodobnosťou? Áno, je to tak, aj vaše dievčatko môže prežívať peklo zvané PCOS - neplodnosť, obezita, testosterón.

Rozprávala som sa s odborníkmi z celého Slovenska a Česka na túto tému a pri závažných pcos sa naozaj neodporúča mať deti "lebo chcete" proste... je to nebezpečné nepreskúmané a veľmi zlé ochorenie, ktoré určite nechcete predať potomkovi predsa... antikoncepcia je bohužiaľ jediná adekvátna síce nie liečba... ale toto ochorenie a všetky jeho znaky počas užívania skryje...

mirrea7
17. máj 2016

Nuz, myslim, ze ani lekari v tomto nie su jednotni... myslim vsak, ze kazda zena, ktora tento problem ma, sa o chorobe informuje... a to, ci sa o dieta bude pokusat alebo nie,zvazi po konzultacii so svojim lekarom....aj ja som uz tiez vystriedala dost lekarov (odbornikov), avsak ani jeden znich mi antikoncepciu ani len nenavrhol! Takze, znovu je to o tom, akeho lekara mate, ako s nim komunikujete a aka je vasa psychika.... mne lekar povedal, ze druhe dietatko mozeme skusat (jedno uz vdaka Bohu mam a pribrala som pri nom len 13 kg).... takze urcite so vsetkym s Vami nesuhlasim....ale je to Vas nazor, neberiem Vam ho....

luna379
17. máj 2016

@mirrea7 ak sa môžem opýtať akú hladinu testosterónu ste mali a ako často ste mali menštruáciu? Veľa závisí aj od toho. Ak má žena cyklus normálne resp. iba mierne predĺžený (do nejakých 45 dní) je to iné ako keď je žena vyslovene androgénna a testosterón má ihneď po vysadení antikoncepcie dvojnásobný ako má mať.
Ja mám testosterón na hranici už skoro 5 (ideálna hodnota pre neznalé je od 0,3 do 2,3) akné mám na chrbte, dekolte a na celej tvári, vlasy, ktoré som nikdy nemávala mastné si musím umývať aj 2x denne a v priebehu polroka mi vypadala asi tretina vlasov a menštruáciu mám tak 2x do roka ... Zhodou okolností ja som užívala Vreyu ako antikoncepciu od začiatku čiže mi ani nestihli polycystické zistiť, lebo som mala liečbu na niečo o čom som ani nevedela... potom som antikoncepciu vysadila , neužívam ju vyše roka už , skúsila som na pcos všetko a nič mi nepomohlo... ja som antikoncepciu už nechcela nasadiť nikdy, ale musím... a nie je to lekár od lekára, radila som sa u strašne strašne veľa imunológov, endokrinológov, gynekológov a bola som aj v reprodukčnom centre a všade sa zhodli na tom jednom - antikoncepcia. Je to proste od prípadu k prípadu. U niekoho sú PCO mierne , u niekoho ako vidíte markantné.

stevvvka
17. máj 2016

@luna379 to je sice velmi pekne, uvedomovat si rizika PCOS, ale pri romto ochoreni su aj rozne stadia...a kazda zena je ina. Aj dve zeny s rovnakym stadiom mozu mat ine problemy, zavisi od zivotospravy a podobne. A nehnevaj sa, ale si na fore, kde vacsina zien tuzi po babatku. Hovorit im, aby nemali dieta, lebo to dieta mozemat take ochorenie tiez...to je trochu moc,ppodla mna. aj zdravej zene sa mozenarodit chore dieta, aj zdravemu dietatu sa moze nieco prihodit...

A mat pcos neznamena smrt. Neda sa to uplne vyliecit, ale daju sa zmiernit priznaky a myslim, ze dodrziavat hoc aj prisnu dietu cely zivot - aj taka zena moze prezit plnohodnotny zivot.

stevvvka
17. máj 2016

@luna379 a ze je to "nepreskumane, zle a nebezpecne"...to je co za nazor? To je akoby si povedala blondinam, ze nemajte deti, lebo budu blondave a hlupe ako vy.

mirrea7
17. máj 2016

Suhlasim so Stevvvka, kazda sme ina a u kazdej z nas sa to prejavuje inac! A nesuhlasim s tym, ze ked mam ja PCO, tak ich bude mat aj moja dcera. Napr.moja mamka, ani babka PCO nemali (ani nikto v rodine) a ja so sestrou ich mame! Obidve! Sestre dokonca povedali, ze pravdepodobne nikdy nebude moct mat deti.....a teraz? Je vydata a ma 3 male deticky... urcite to zavisi aj od psychiky, aj zivotospravy atd. Zienky, nevesajme hlavu, treba mysliet pozitivne, dodrziavat rady lekara, zdravo sa stravovat ahlavne neprestat verit! A este jeden nazor: vraj zenam, ktore nemozu mat deti, pomaha more. Je na tom asi nieco pravdy, lebo sestra zije v zahranici (pri mori) a mne sa s prvym babatkom podarilo otehotniet asi mesiac po navrate od sestry...drzim nam vsetkym palce!

buckeye
17. máj 2016

takto PCO je vrodene, podla novsich studii su asociovane iste varianty genov, avsak existuje teoria , ktora hovori, preco je tolko PCO zien v populacii (niekde sa vyskytuje cislo ze kazda 4, co je ozaj dost), podla nej je to prave koli genom a ich ustaleniu v populacii, kedze tieto geny (suvisiace s metabolizmom a uzitkovaim potravy) davali zenam vyhodu v obdobi hladu, resp nedostatku stravy, vacsina zien s PCO totiz lahsie zakomponovava ziviny a vytvara zasoby (laicky pribera), ked bol nedostatok potravy, zeny s PCO polymorfizmom vedeli zuzitkovat aj to malo a mohli plodit potomstvo, druha vec je zvyseny testoreon, zeny so zvysenym testoteronom su zivotaschopnejsie, dokazu viac vydrzat, ked sa pozrieme na minulost, nebola jednoducha, a toto bola jedna z vyhod, avsak v dnesnej dobe hojnosti (v zapadnych krajinach) to zacina byt nevyhoda, pretoze lahsie ukladanie zasob a lahsie priberanie, sposobuje nadvahu a snou spojene problemy, abdominalny tuk je hormonalne aktivny, vznika hormonalny disbalanc, a potom skala PCO je siroka, niekto ma len tento hormonalny disbalanc a polycystycke vajenicky (na usg), ale nema zvyseny tst, ani nema asociovanu Inzulinovu rezistenciu, ine maju toto vsetko navyse k tomu, liecba tak byva casto komplexnejsia, a velmi variabialna od pacientky ku pacientke.."lahsim formam" PCO staci zmenit jedalnicek (zvysena bielkovinova zlozka na ukor sacharidovej) a zvysit pohyb a abnorlame LH a FSH sa da do normalu, u tazsich stavov sa pristupuje okrem zmeny jedalnicku aj k hormonálnej liecbe, pri asociovanej IR sa podava metformin, pri zhrubnutej ovarialnej membrane, sa pouziva driling, pripadne sa navodzuje ovulacia clomifen citratom (clostyl), u znizene progesteronu sa podava duphaston, ci ine progesteronove preparaty, v podstate vacsina veci sa da nejakym spôsobom riesit, ale u vacsiny (podla studii) sa odporuca zmenit jedalnicek , ktory vie kopec veci zmiernit (v podstate stravou navodit skor obdobie nedostupnosti potravy), neznamena to hladovat, ale zmenit pomer, znizit prijem sacharidov a zvysit bielkoviny, nemusi is vzdy o maso, dobre su napr strukoviny (inak prirodny zdroj inozitolu, ktory vie napomoct u lahsich stavov)
co sa tyka tst ano ukazuje sa ze PCO su rizikovejsie pre rozvoj autizmu, nakolko vysoky tst matky sa ukazuje byt asociovany s yvvojom mozgu v prenatálnom stadiu, avsak treba mat splnenu aj druhu podmienku a to je dedicnost na silnejsiu vazbu androgennych receptorov (ktore su tiez asociovane s autimzom) a to nie kazda PCO zena splna, dolezite je, ze pri vhodnej strave a doslednej liecbe sa vie udrzat aj tst pod kontrolou
@luna379
@mirrea7
@stevvvka

xxelisxx
17. máj 2016

Ahojte,aj ja mam Pcos a mam krásneho a zdravého 9 mesačného chlapčeka,ktorého sme pocali úplne prirodzenou cestou a bez hocijakej liečbe.Tehotenstvo bolo v poriadku,nepribrala som ani kilo,nemala som ani tehotensku cukrovku,malý sa síce narodil akútnou sekciou,ale to nemalo nič spoločné s Pcos,mal omotanu trikrát pupocnu šnúru okolo nožičky.A nezmenila som ani jedálniček,proste nič.Pred otehotnenim som 5 rokov brala antikoncepciu a keď sme sa rozhodli, že by sme chceli dieťa tak som ju vysadila,chvíľu to trvalo kým sa ms dostala do normálu,väčšinou chodila každý mesiac,ale stávalo sa aj že mesiac meškali.A teraz mam zasa antikoncepciu a mam Evru. Nejak sa do toho až tak nerozumiem,keďže som to až tak s lekármi neriešila ako to tu píšete vy.Len som tym chcela povedať, že mám Pcos,som asi úplný opak toho co tu vy píšete,teda okrem toho ochlpenia.Tak všetkým držím palce

buckeye
17. máj 2016

@xxelisxx ked si neriesila s lekarmi, ako vies, ze ho mas? ci ti len urobil hormonalny profil, usg a verdikt PCO a ziadne odporucania?

luna379
18. máj 2016

@stevvvka tak naše názory sa diametrálne líšia, deti by nemal mať podľa môjho názoru každý, potom to tak aj vyzerá s populáciou... viac chorých ľudí ako zdravých, nešťastní ľudia, ale to je zase debata o inom, nechcem sa o tom baviť, nech sa zbytočne nehádam s niekým cudzím na internete...

@buckeye 🙂 super napísané.

stevvvka
18. máj 2016

@luna379 aj ja si myslim, ze deti nema mat kazdy.
podla mna je ale dolezitejsie psychicke zdravie nez fyzicke...
narazam na priklad bebe9 v teme o svokre.
ani ja sa nechcem hadat, len proste - "zeny s pcos by nemali mat deti.."je pre mna osobna urazka, kedze sa ma to tyka a moje babo je doslova vymodlene 🙂

luna379
18. máj 2016

@stevvvka Prepáč, nechcela som sa ťa dotknúť, máš pravdu, ja posudzujem skôr svoj stav a komplexne, ak by sa jednalo iba o PCOS u mňa tiež by som chcela detičky, ale u nás v rodine všetci do radu umierajú na rakovinu, 75% ľudí má cukrovku a dokonca môj otec mal schizofréniu a mániodepresiu. S mojími génmi by som bola určite nezodpovedná ak by som mala dieťa... :/

dkethe
18. máj 2016

@luna379 nie si nahodou kynolog? ked som mala 20, mala som chovneho psa a zastavala som nazor tvrdej selekcie rodicov. az mi moj pes 'divne' ochorel, siel hned na kastraciu a v chove skoncil. v tych casoch som zastavala ze by tvrda selekcia mala byt aj medzi ludmi a hned by bol zivot lepsi.

dnes mam 27, par rokov o svojom PCO viem, nemam vyrazky a moje krasne vlasy mi staci umyt raz tyzdenne ;) nadvahu mam, lebo sa mi nechce chudnut. mam proste len tie vajecniky polycysticke a kramy raz za 2 mesiace.
a som strsne stastna, ze som tehotna, dietko pocate uuplne prirodzene a rychlo 🙂

buckeye
18. máj 2016

@luna379 tym som chcela povedat, ze pco nie je prave to rizikove, preco nemat deti...pretoze v istych pripadoch praveze zvysuje fitnes populacie, nikto nevie, ci sa casy "hladu" nevratia..za rizikove povazujem chromozimove aberacie, ci trizomie, avsak cast z nich sa da zistit este na zaciatku tehorenstva, takze ked zajdem do cynickeho slovniku " selekcia" moze nastat skor..ono vela z ochoreni je aj tak spojena s porodom mrtveho plodu, preto sa tie vysetrenia robia

luna379
18. máj 2016

@dkethe Nie som kynológ, som logicky uvažujúca osoba. Dnes sa berú deti ako prirodzenosť resp. väčšina žien ich berie ako povinnosť a pri tom nemyslia na svoje psychické a fyzické či materiálne možnosti. Ak sa raz rozhodnem mať dieťa musia nesebecké dôvody prevážiť nad sebeckými, momentálne je môj názor taký, že 90% žien má deti zo sebeckých dôvodov... "Lebo to je krásne, zlaté." ... "Lebo by som zostala sama na staré kolená keď môj muž umrie náhodou prvý." ... "Lebo proste chcem." A potom to tak vyzerá na svete... Je to môj názor, môžete mať iný, nikto vám ho nevezme. Ja sa pokladám len a len za zodpovednú, keď nechcem priviesť na svet dieťa, ktoré môže trpieť zo zdravotného a psychického hľadiska ako trpím ja.
A čo sa týka PCOS ja som vegánka, moja strava pozostáva zo zeleniny, ovocia, chia, pšena, jáhly.... A neschudnem ani keby som sa na mihalnice postavila, menštruáciu som mala v období bez antikoncepcie 2x ročne a vyzerám aj napriek tomu že sa o seba starám čo sa vlasov a pokožky týka ako 13 ročná mastná pubertiačka. Vy máte PCOS skrátka v lepšom stave, v lepšom štádiu, ja som na tom veľmi zle.

dkethe
18. máj 2016

@luna379 len pre tvoju informaciu, pri PCO je najlepsie stravovanie Paleo... resp. bezsacharidova strava.

tak snad sa ti podari dat PCO dokopy aby to nezasahovalo tak do zivota, a nech sa ti dari...

luna379
18. máj 2016

@dkethe Ešte ak môžem rada by som doplnila že detičky mám veľmi veľmi rada a ak raz budem chcieť dieťa tak si nejaké adoptujem. Je predsa veľmi veľa už narodených detí, ktoré potrebujú našu pomoc a lásku. 🙂

Len chcem tým všetkým povedať že sa mi nepáči ako sa ľudia stavajú k tomu, že nechcem mať deti (aj keď mám na to dostatočne racionálne dôvody. Akoby to mať deti bolo proste jasné, že každá žena, každý pár ich MUSÍ mať... Rozhodnutie mať dieťa je pre mňa to najzodpovednejšie rozhodnutie na svete. A možno ak by si ľudia najprv dobre zvážili svoje možnosti predtým než budú mať dieťa vyzeralo by to na svete inak... Ja viem, že je toto mamičkovský portál a tiež som tu z istých dôvodov prihlásená, ale podľa mňa sa dá život prežiť plnohodnotne aj bez detí a mamičky, ktoré sa vyslovene bláznivo ženú za svojimi vlastnými deťmi, aj keď sa im dlhodobo nedarí a podstúpili možné aj nemožné v rôznych reprodukčných centrách bez výsledkov som nikdy nechápala a nepochopím. Veci sa dejú s určitých dôvodov... prajem každému nech nájde lásku a svoje vysnívané šťastie, ale vždy sú aj iné možnosti...

luna379
18. máj 2016

@dkethe Som dostatočne informovaná od dietologičky a endokrinologičky o strave vhodnej pri polycystických a robím všetko čo mám, napriek tomu sú výsledky nulové bohužiaľ. Ďakujem, aj tebe nech sa darí a teš sa z bábätka. 🙂

alja20
18. máj 2016

Tiez sa ma to dotklo ze zeny s pco by nemali mat deti...to fakt moze napisat len totalne hlupy clovek bez chrbtovej kosti!!!
liecila som sa na to 3roky kym sa nam podarilo splodit vytuzeneho vymodleneho synceka ...doktor ma napchaval a pichal do mna hormony z kt.som len priberala a nakoniec som podstupila laparku a do pol roka som bola tehu.teraz uz je 2r.4m.po porode zacala som od zac.roka s detoxom organizmu a nastartoval sa mi ovulacny cyklus takze si myslim ze uz pri druhom tehu nebude problem a dokino mi to len potvrdil na zaklade vysetreni...takze tebe a zenam s podobnym problemom drzim palce a hlavne to nevzdat a tym trubam co urazaju odkazujem nech si daju vysetrit mozog...

luna379
18. máj 2016

@alja20 nechcela som sa nikoho dotknúť, ale prepáč ty si sa ma zase dotkla s tým, že som totálne hlúpy človek... náhodou som dosť inteligentná, uznávam, že moje tvrdenie si každý mohol vyložiť zle, avšak v nasledujúcich komentároch som vysvetlila ako som to myslela.

alja20
18. máj 2016

@luna379 ukludni sa a nestras uz aj tak utrapene zeny...pri tehu som nepribrala vela a aj som vsetko zhodila po porode do roka.a co som pribrala liecbou davam postupne dolu vdaka detoxu a zmene stravy.vlasy mi sice dost padaju ale mam ich stale dost huste a nepadaju v trsoch co ti sisi?cukrovku som nemala a ani po porode nemam a tlak som mala ukazkovy tak sklidni hormon a nestras druhych asi moc citas web.Kazda ma ine telo tak nie kazda ma katastrofalny priebeh pco....

alja20
18. máj 2016

@luna379 na to sa inak ani reagovat neda ako som reagovala....

buckeye
18. máj 2016

@luna379 mozno by bolo vhodne pouvazovat, ci je pre teba veganska strava vhodna, v europskej populacii sa sice vyskytuju iste mutacie, ktore umoznuju zit na veganskej strave ale nue su tak siroko zastupene ako napr v indickej populacii, lebo u nich nastala zvyhodnujuca selekcia,,su tam subpopulacie veganov niekolko generacii, vedia si vytvarat niektore dolezite signalne molekuly vytvarat z rastlinnych zdrojov, avsak ludia bez tychto mutacii(tj aj na sa europska populacia l, ktora viac orientovana na mlieko, tiez mutacie, ktore nam ho dovolia travit v dospelosti) si to nevie ziskavat z rastlinnych zdrojov, ziskavaju ich zo zivocisnych,
U pco obzvlast sa odporuca vysokobielkovinova (nie uplne paleo), ako som pisala okrem chudeho masa, aj strukoviny