Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

dai
24. apr 2012

@micak dost mozne, gynekolog mi povedal ze najplodnejsia budem hned po vysadeni - a tak aj bolo...

micak
24. apr 2012

@dai a este mam dotaz - co sa tyka laparoskopie - robili ti drilling (prepichovanie stien vajecnikov) ?
a poslala ta na zakrok doktorka, ci sama si jej navrhla, ze by si to chcela skusit ?

dai
24. apr 2012

@micak ach, to si uz fakt nepamaetam, nejaky ten rocik to uz je... poslal ma lekar - ja som vtedy nemala ani paru o co ide 😖

effkaa
24. apr 2012

@micak mna poslala lekarka na Kramare ale nie konkretne na drilling. Tam som sa nejako nezhodla s lekarom, tak som nan sla do nemocnice v Malackach a moja gynekologicka sa dozvedela az vysledok. Inak, dva tyzdne po operacii som otehotnela, tak drzim palce 🙂

micak
24. apr 2012

@effkaa ahoj 🙂 ako to funguje presne? gyneko ti vypise listok s diagnozou a posle na zakrok? ide o to, ze to asi zvazujem, napriek tomu, ze sa bojim operacii, aj ked len mini.. a od sucasnej gyneko chcem odist a prejst k novej. takze neviem ci s ymto ist este starej alebo az novej..kazdopadne, asi to chcem skusit..

effkaa
24. apr 2012

@micak mna poslala s listockom s diagnozou na tie kramare, tam mi pan doktor povedal, ze najlepsie bude ked pridem za nim do sukromneho centra pre asistovanu reprodukciu. To som sa este rozhodla nepodstupit, lebo som si myslela, ze sa este da urobit nieco ine. Nevedela som co. K svojej lekarke som uz nesla, ale ani k lekarovi na Kramare. Sla som za nasim znamym lekarom do Malaciek a ten mi pomohol bez papierika. Kazdopadne si myslim, ze papierik od lekarky by si mala mat a s tym niekam ist. Pravdepodobne ti ona niekoho odporuci.

zujka2
25. apr 2012

@micak ahojky, mňa poslali z centra ale prípravy šli cez môjho gynekológa aj PN

kattkam
29. apr 2012

@ame Dakujem za reakciu...si ma povzbudila...pojdem si tento tyzden vybavit diabetologicku..stalo sa to uz viackrat , ze som mala vyssi cukor...ale krv bola potom ok...zatazovku mi nerobili....tak to skusim a dam vediet...pozerala som na nete, ze existuje gynekologicka endokrnologia...nevies o tom nieco?? zatial pa

kattkam
29. apr 2012

@janie80 dufam, ze sa najde riesenie...

janie80
29. apr 2012

@kattkam aj ja dufam... 😉 najnovsie vysledky nie su az take strasne, ako som cakala, takze uvidime... Zatial je to potvrdena hormonalna forma pcos... 😔

ame
30. apr 2012

@kattkam Nie, o gynekologickej endokrinologii som nepocula. Ked pojdes diabetologickte, trvaj na troch veciach: vyska glykemie rano (glukoza v krvi) nalacno....normal je do tych 5,5 jednotiek, OGTT - zatazovy glukozovy test - to vypijes taku strasne sladku vodu a po dvoch hodinach ti zmeraju glykemiu - normal do 7,8 jednotiek a vysetrenie C-peptidu...to je vlastne mnozstvo mnozstvo inzulinu v krvi....ak je tento faktor zvyseny, tak ide pri PCO o inzulinovu rezistenciu mali by ti predpisat liek Metformin, aspon 2x denne 850-ku

buba13
30. apr 2012

ahojty babulky, velmi vam drzim palce. Je to tazky boj. Mne, ked povedali co mam, tak moja prva myslienka bola taka, ze no dievca z toho sa nedostanes. Aj ja mam PCO, k tomu pribudla metabolicka porucha, inzulinova rezistencia (dali mi metformin, ale z neho som len na wc behala, tak som ho nemohla uzivat) a nekonecne problemy so stitnou zlazou. Nevedela som sa pohnut a tak som isla bez listocka rovno do centra asistovanej reprodukcie. Tam mi urobili kopec testov a aj vela som doniesla od mojich lekarov, podstupila som laparoskopiu 07/2011. Vraj do pol roka by som mala otehotniet. No a kedze ani v septembri nic, tak sme sa rozhodli ist na IUI v oktobri. Nevyslo to. Manzel v novembri ochorel, dali mu antibiotika. Vobec nic sme neriesili v novembri a den pred Vianocami som si nasla na tehu teste dve ciarky 🙂 stitna zlaza sa mi napravila, tak v tehotenstve, ze som sama od seba v prvom trimestri schudla 8 kil a dodnes som len kilo nabrala. Neverila som, ze niekedy schudnem...

zujka2
30. apr 2012

@buba13 super, držím palce 🙂

buba13
2. máj 2012

@zujka2 dakujem aj ja tebe

kattkam
9. máj 2012

@ame ahoj, takze som dnes bola na diabetologii..zobrali mi krv z prsta na lacno a potom po jedle..to je vse...cukor bol v norme..dostala som papierik, ze nemam diabetes a to je vsetko...Neviem co sa deje, lebo mi prisli vysledky aj z hormonov a zazracne mam krasny testosteron...vsetky hodnoty su ok, ale inak sa nic nezmenilo....menzes sice stale nemam....dnes mi doktor povedal, ze mam sportovat a dostala som Proveru 2x1tbl.... ja teda uz nicomu nerozumiem

kattkam
9. máj 2012

@janie80 to je fajn, ze mas vsetky ysledky v pohode....ja ich mam tento raz krasne...testosteron 4...pred 3 mesiacmi bol 9,54...takze neviem...

janie80
9. máj 2012

@kattkam ja mam, ze TEST 1,1 a FTEST 5,0.... 😔 uvidime, co povie zajta..

ame
11. máj 2012

@kattkam Ahoj, tak ta Provera je len na vyvolanie menzesu, ale bez ovulacie. Len aby ti odisla sliznica. Je to vlastne len riesenie stavu a nie priciny.
Myslim, ze na diabetologii ti mali este zmerat vysku C-peptidu....je to marker inzulinu, ak by si ho mala zvyseny, mas hyperinzulinemiu, ta vyvolava produkciu muzskych hormonov androgenov a tie nepriamo posobia na vajecniky a vytvaraju na nich cysty - PCO. Takze myslim, ze na diabetologii ta nedotiahli do konca. Ja mam tiez cukor nalacno aj po zatazovom teste v norme a c-peptid zvyseny....mam inzulinovu rezistenciu a preto uzivam Metformin. Mal by sa po case nastartovat cely cyklus. Odtialto sa odvijaju cele nase problemy PCO.
A robili ti z krvi testy aj na vysku androgenov? To je tiez podstatne.
Tiez som bola najprv so vsetych info mimo, ale treba sa len pytat, lekarov, na fore, internete....

annastasia22
13. máj 2012

ahojte ja mam tiez PCO a s manzelom sa chystame na ivf prosom vas ma s tym niekto skusenosti

annastasia22
13. máj 2012

@kattkam radsej zmen doktora ten moj to tak isto neriesil

annastasia22
13. máj 2012

@ame a chcem sa ty opytat ci mozes mat deticky?lebo ja mam to iste a vsetci ma strasia zvysenim rizikom portatu

kattkam
14. máj 2012

@ame ten C-peptid mi nerobili....to moze asi len diabet, vsak? Teraz uz mikto nic nerisi...gynekolog dal Proveru, takze je to zrejme z jeho strany vybavene...

ame
15. máj 2012

@annastasia22 zatial nie, som po dvoch neuspesnych IVF a kedze mam anovulacne cykl a ziaden menzes, musia mi ho liekmi nastartovat a potom mozno raz....a este mam aj kopu inych problemov, o kt. nechcem verejne pisat
@kattkam ano, c-peptid by ti mala vysetrit diabetologicka, ja mam rovnaku negativnu skusenost s gynekologom, vela veci neriesi

ondre
16. máj 2012

ahojte. ja mam tiez PCo a za sebou 3 neuspesne umele oplodnenia a 1 IUI tiez neuspesne. docent mi predpisal metformini. mrcha mi nechodila,musela som ist na vyvolavacku. teraz som 3 den po laparoskopii a drilingu vajicok a dufam ze to uz bude len dobre. nechapem preco nas lekar neodporuci hned na laparku a necha nas trapit Ja na umele oplodnenie uz nikdy nepojdem,stacilo trapenia a cakania.

dadenka111
16. máj 2012

@ondre ahoj, ja ked som prisla do centra a zbadal polycysticke vajecniky. poriesil hormonalny profil a hned odporucil na drilling pri laparke a az potom IUI. sice 4x neuspesne, ale k ovulke doslo. teraz uz ideme do IVFka. este hovoril, ze je vacsia sanca po drillingu a vacsinou otehotneju do 3mesiacov po operacii. fakt je skoda, ze ti to nespravili pred tym vsetkym. kolko si pri stimulke na IVF mala vajicok ak sa smiem spytat?
vela stastia do dalsieho snazenia.

ondre
16. máj 2012

@dadenka111 ahoj. pri prvom odbere som mala iba 3 vajicka a s toho prezili 2,ktore mi boli vlozene. pri 2 stimulke bolo 12 vajicok a OHSS,takze transfer bol prelozeny. boli to dlhe dni cakania. drzim palce

dadenka111
17. máj 2012

@ondre dakujem. no teda to si musela mat riadne stresy. ako sa ti prejavil ten OHSS. trosku sa ho bojim, ze s PCO je vacsia sanca, ze ho mozem dostat, tak sa modlim.

ondre
17. máj 2012

@dadenka111 doktor sa tiez obaval tak sme najprv zacali slabou liecbou,tam bolo odobratych slabe 3 vajicka.no citila som sa trochu cudne,nafuknute brucho a problem s dychanim. myslela som si ze ho mam,tiez som sa ho moc bala ale docent ma po telefonate uistil ze ho nemozem mat. no po odbere vajicok som sa zobudila z infuzkoua bolo mi povedane ze je tam OHSS. musela som velmi vela tekutin dostat do seba a to aj pomohlo. musis verit svojmu dochtorovi a vsetko bude ok. drzim palce

ondre
17. máj 2012

@dadenka111 je normalne ze 4 den po laparoskopii krvacam? sa obavam aby to nebol zli signal,sa mi trochu hlave toci.

dadenka111
17. máj 2012

@ondre mne pri laparke poprepichaval vajecniky a krvacala som par dni. mala som vlozku, ale neviem kolko to bolo dni. uz si nejak nepamatam. neboj snad sa len cistis. ako silno krvacas? ak mas obavy urcite volaj doktorovi ci je to ok. hlava sa ti toci asi z tej anestezie. to sa stava. vela vody pit!