Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

jerryjanka
8. júl 2009

mandy liečba neexistuje PCOS - liečia sa len symptomy pripadne ked nemaš ovulku tak daju clostil, pregnyl, duphaston

mandy29
autor
8. júl 2009

beriem duphaston...ale mám pocit že mi nezaberá, mrcha si chodí kedy chce...väčšinou hodne neskoro...budem musieť zmeniť lekára, lebo toho to ani nejak netrápi že to nezaberá....povedal mi že sa budem musieť zmieriť s tým že neotehotniem, povedzte čo je to za prístup lekára....

jaruska74
8. júl 2009

ja mam tiez PCO a riesim to umelym oplodnenim........

mandy29
autor
8. júl 2009

Jaruska, ako dlho sa pokúšate o bábatko? Koľko sa platí za umelé tehotenstvo?

mandy29
autor
8. júl 2009

sorry, chcela som napísať umelé oplodnenie 😅

dalida
8. júl 2009

Ahoj mandy. Aj ja mam PCOS. Pokusame sa o babo 3 roky. Najprv prirodzene. Inidikovana ovulka s clostilbegydom, v druhej polovici cyklu duphaston - neuspesne. Potom sme navstivili sanatorium pre liecbu neplodnosti... Absolvovala som laparoskopiu. Podla nej potom bola dalej indikovana liecba. Och, a predtym este hormonalny profil odsledovany pocas jedneho menstruacneho cyklu. Bol mi dokazany anovulacny cyklus. 😖
Kedze fyziologicky som ok a manzel nestriela naslepo 😉 🙂 , tak nam lekar navrhol IUI (inseminacia) - ktore bolo tiez neuspesne. 😖 Tak sme absolvovali UO, pocas ktoreho tehotenstvo prebehlo, ale zial o babo sme prisli. 😖 Mnohym zenam s PCOS sa podari otehotniet aj prirodzene. Skus temu clostilbegyt. Tam sa o tom dozvies viac. Ak nezaberie ani to, skus LPK a drilling vajecnikov (t.j. poprepichovanie). Pri PCOS je vacsinou povrch vajecnikov zhrubnuty, preto nedochadza k ovulacii a teda ani k pravidelnemu menstruacnemu krvacaniu (t.j. ten rozhadzany menstruacny cyklus u teba) alebo moze ist o to, ze mas zvyseny prolaktin, ktory brani ovulacii... Je toho dost, co treba pozistovat... Vyber sa najprv jednoduchsou cestou...

Odporucam: odsledovat hormonalny profil pocas jedneho menstruacneho cyklu bez podpori akychkolvek liekov + folikulometria (t.j. sledovanie rastu vajicok /oocytov/ vo vajecnikoch a dokazanie ovulky prostrednictvom UTZ)...
Ak mas nejake otazky, rada odpoviem.

🙂

jaruska74
8. júl 2009

vacsinu z toho som absolvovala aj ja, to asi najprv s avsetko mozne vyskusa a az potom UO. my sme tiez o prva babatko prisli. dalida ty v ktorom tyzdni , ja v 9tt....myslis ze nam to nyvaslo kvoli PCO?moze to mat na to vplyv?

jaruska74
8. júl 2009

robili ti potom nejake vyzetrenia? co ides dalej robit?

dalida
8. júl 2009

Jaruska, potrat z PCOS byt urcite nemohol. Ja som potratila najprv v 6 tt, potom v 7tt. Vacsinou ide o tzv. idiopaticke potraty, kedy nevedia zistit preco ten potrat nastal pretoze na patologii nenajdu nejaku konkretnu pricinu... Potom nasleduju (ak aborty nastali viackrat za sebou) nejake geneticke vysetrenia u oboch partnerov, pripadne sa zistuje, ci nahodou neaktivuje tvoj organizmus nejake protilatky proti embryju... Ja neviem je toho vela... Skus cosi pohladat v temach na konikovi... Ja som nic z toho neabsolvovala. Nechcem uz chodit po lekaroch... riesit to...
Momentalne davam prirode volnu ruku. V septembri skusim IVF.

V rukach mas vela moznosti, ktorym smerom sa budes uberat. Zo svojich skusenosti ti mozem len poradit, aby si najprv skusala prirodzenu cestu. Ak sa uz raz zadarilo, urcite to bude aj nabuduce.
😉

jaruska74
8. júl 2009

zadarilo sa ale nie prirodzene, u nas je problem aj v manzelovi. momentalne som po KEt a mala som pozitivny test, teraz cakam an usg ci bude babatku bit srdiecko

dalida
8. júl 2009

Jaruska, budem ti silno drzkat palce, nech sa vsetko vyvija tak ako ma a babatko nech sa ta drzi zubami nechtami. 😵 Pevne verim, ze to tentokrat dotiahnete spolu do uspesneho zaciatku. 😵 🤐 😵 Urcite sa ozvi, ako si dopadla. 😉

dalida
8. júl 2009

Jaruska, lekari nam pomozu iba do urcitej miery. To ostatne je aj tak na prirode a v Bozich rukach. 🙂 Inak, ty si uz tehulaaaaaaaaaaaaa. 🙂 🤐
Idem si uz lahnut... Prajem krasny vecer a noc.

shaarka
8. júl 2009

mandy, tu v tejto teme sme vsetky PCO-ckarky, nie je potrebne zakladat novu. 😉 pridaj sa k nam 😉

jerryjanka
8. júl 2009

ešte k tomu potratu ano pcos môže vyvolať potrat a to kvoli nedostatočnosti funkcie žltého telieska
🤐

shaarka
9. júl 2009

pokial viem, tak vsetky PCOckarky beru duphaston/utrogestan, nie? uplne automaticky.
teda aspon ja na nom budem trvat - vzdy. pre istotu.

dalida
9. júl 2009

jerryjanka, vidis, mas pravdu s tym zltym telieskom. 🙂 Na to som uplne zabudla. 😅 Ale ak sa berie nahrada progesteronu vo forme tabliet - duphaston, utrogestan... tak by to malo byt ok. Viem, ze aj zeny bez PCO maju niekedy problem s tvorbou zlteho telieska... No, pevne verim, ze potraty nas obidu

zuz30
13. júl 2009

Ahojte dievčatá aj ja mám PCO ale mám aj 10 ročnú krásnu dcéru teda vlastne až po pôrode som začala mať problém s menštruaciou nepravidelná len špinenie niekedy trvalo aj 4 týždne potom nič 3 mesiace a takto stále dokola Dr mi dal Duphaston užívala som ho 3 roky a časom aj ten prestal učinkovoť a znovu som mala menzes raz za dva mesiace a stale špinenie po USG mi povedal Dr že mám cysty na vaječníkoch ale že to nič a tak dalej do mna cpal Duphaston po 5 rokoch zufaleho pokusu o druhe dieta som ho prosila že to nie je normálne a že nech ma vyšetrý povedal že mi spraví hormon. profil čiže raz som bola na odberoch krvy a tým to pren ho haslo Prestala som Duphaston užívať a zmenila som gynekologa Ten mi však povedal že by som mala schudnúť a užívať Duphaston a že potom otehotniem schudla som ale aj tak nič on mi povedal že ani na mojích vaječníkoch nič nevidí a že som zdravá na moje velké prozby ma poslal k endokrinol. tam zistili že mam velku nedostatočnosť štítnej žlazy teraz užívam 100 mg Euthyrox už vyše roka mezes sa mi stále neupravil stále mám len špinenie raz za dva mesiace to podla mna nie je normálna menštruacia podla Dr je ešte ktomu všetkému mám aj dvojrohu maternicu velmi velmi túžim po druhom dieťatku ale nedarí sa som z toho zúfalá chcem mať speť svoju menštruaciu a neviem kam mám ísť

lucialucky
17. sep 2009

caute zenske... mne zistili pcos tak isto asi pred 4 mesiacmi, do tearz sa z toho neviem spamatat ☹ som rada, ze existuje taketo forum..mne endokrinolog na tu diagnozu povedal, ze do 3 rokov resp. do 24-ky musim mat baby, pretoze cim budem starsia, tym budem mat mensiu pravdepodobnost na oplodnenie..a gynekolog ma vysmial, ze to s tym az tak nema nic spolocne...ale podla mna urcite ma, ked si citam veci o tom na nete..a este mi povedal, ze by som mala nasadit opat antikoncepciu a ked budem chciet mat baby, tak ze mam vysadit a ze otehotniem hned... to sa mi tiez velmi nezda a ani to, ze by mala zenska otehotniet hned po antikoncepcii...co si kto o tom mysli??? dik

hiva
17. sep 2009

ahojte baby....aj ja mam PCO....skutocne Vam odporucam tu istu temu, co shaarka....tema sa vola Sydrom P(re)CO? .... tam nas je viac 😉

jancos
17. sep 2009

ja sa tiez pridavam k shaarke a hive, aj ja mam pco, len chcem povedat MANDY: naozaj uvazuj o zmene lekara, ked ti take blbosti drista, ze neotehotnies. debil, viac je nas s PCO v kosiciach, tak ti potom mozeme poradit. tesim sa na teba v syndrome p(re)co 🙂

tamarecka
15. máj 2010

Čaute baby.
Ja mam PCO na jednom vaječníku a mne doktorka chcela ako liečbu dať ANTIKO na čo som ja ale pokrútila hlavou a odmietla to. Mne to na SONO doktor krásne vysvetlil. Mám problém taký, že mi dozrievajú vajíčka, ale nedostanú sa von. Aj mi ich tam ukazoval, že koľko ich tam mám a že sa proste nevedia dostať von. Vraj je na to jednoduchá operácia. Ukázal mi to na monitore, neviem ako presne sa to volá, ale tam sú tie vajíčka, oni Vám to laparoskopicky narežú. Normálne mi ukázal kade by viedli rezy, proste by tam urobil takú mriežku (teda rezy v tvare mriežky). To by pomohlo tým dozretým vajíčkam dostať sa von.
Bol to naozaj odborník, nie ako ta moja, čo vie len Antiko predpisovať...

zdenin
7. jún 2010

@tamarecka no aj moja doktorka mi chcela predpísať antkoncepciu na to že mi haprovala mrcha (ja že nechcem ked chcem otehotnieť)až potom raz ma konečne odoslala na vyšetrenie k endokrinologovy či nemám niečo zo štítnou žlazou nemala som ale haprovali mi ženské hormony a mala som nízky progesteron a po čase som išla na vlasnú iniciatívu do car a už mám za sebou laparo.- drilling vaječníkov priechodne vajcovody horm.lieky stimul na iui jednu za sebou druhu pred sebou (iui) a konečne so mnou niečo robia aby som sa priblížila k tomu stať sa maminkou 🙂

zdenin
9. jún 2010

@tamarecka a ešte ma odbila vetou najprv že niekedy žena krváca len 4 krát za rok a otehotnela pche tak najprv bi sa MALO VYLúčIť NEJAKé OCHORENIE Až POTOM POVEDAť TOTO NIE,?

nikushka2
10. jún 2010

ahojte babenky.

mne doktor predpísal duphaston. toršku sa toho bojím.aké s tým máte skúsenosti? A ako ho beriete? od kedy

sina123
30. jún 2010

Ahoj nikushka2,
ja beriem duphston od novembra 2008 a musím povedať, že nič sa v mojom cykle nezmenilo. tento rok mi v januári dala antičku na 3 mesiace, ale sama povedala, že je to len umelo vyvolaná menštuácia, tak som sa potom vrátila späť k duphastonu. Dva mesiace bola ukážková menštruácia a tento mesiac zas meškala. A duphaston beriem 2-krát denne v 20-tom dni menštruácie, 5 dní.

dadusinka
9. júl 2010

Ahojte dievčatá,
Idem sa aj ja k Vám pripojiť do diskusie o PCO. Asi 3 roky sme sa s manželom snažili o bábätko, prosila som moju vtedajšiu lekárku o nejaké vyšetrenia, ale ona nič 😠 , ani len hormonálny profil, ani nijaké lieky, kvapky, proste nič, len som 2 roky vypisovala menštruačný kalendárik a že teda ak chcem, že nás odporučí do Heliosu. Po 2 rokoch som sa rozhodla ju zmeniť, aj to mi držala kartu, prihlásenie u nej pól roka od posledného vyšetrenia, sila, normálne nepochopiteľné, ale vydržali sme. Minulý rok v novembri som teda prestúpila k novej gynekologičke. Tá ma vyšetrila a povedala, že mám PCO a že spravíme hormnálny profil a že sa tomu bude venovať, naozaj zlatá lekárka, bola som prekvapená jej prístupom a záujmom to so mnou riešiť. Aj keď mi povedala, kde asi je problém, išla som vtedy od nej úplne spokojná, že sa bude venovať nášmu problému. Tiež mi poradila, že mám prestať piť kávu, prejsť na čierne chlebíky so semienkami, veľa zeleniny a ovocia, nejesť zahusťované polievky, a keď išiel čas vianoc, tak aj obmedziť sladké, viac oddychovať. Hneď na druhý deň som všetko obmedzila a začala sa stravovať podľa jej rád. Ešte ten mesiac som počas ovulácie otehotnela, dozvedeli sme sa to až začiatkom januára a s manželom sme mali druhé vianoce. Teraz som v 34. tt a dufam, že všetko dobre dopadne.
Prajem všetkým babám, ktoré majú tento problém, lebo viem aká je to ťažká informácia pre ženu a hlavne pre tú, ktorá už túži dlhšie po bábätku, aby sa každej podarilo čo najskôr otehotnieť. Držím všetkým palčeky.

julik11
23. dec 2010

@lucialucky ahoj🙂mám len 17 ale teiž mám ten istý problém.....už v 15 som užívala kvôli tomu rôzne hormóny a zhruba rok som užívala aj antikoncepciu ktorú mi predpísal doktor....už ma však nebavilo stále meniť lieky kvôli nežiadúcim účinkom a preto som sa rozhodla zmeniť gynekológa...a až teraz po 2 rokoch! mi konečne bolo povedané v čom je problém,....dokotrka mi urobila vyšetrenia, zobrala mi krv a o mesiac mám prísť a rozhodnúť sa sama čo ďalej...buď budem užívať hormóny(progestagény)a nabehnem na pravidelný cyklus...alebo to nechám tak a keď budem chcieť o 5-10 rokov mať bábo tak s ato bude riešiť..antikoncepcia však nie je riešenie..vraj je to len umelo vyvolaný menzes...a samozrejme ak chche žena otehotnieť tak antikoncepciu logicky užívať nemôže...a sama sa bojím že či keď budem staršia nebudem mať s otehotnením problémy....mylsím že súvisieť to môže.....skúsim sa jej popýtať a omesiac dám vedieť🙂

carolla
19. feb 2011

ahojte,
ja som sa o PCO dozvedla len pred týždňom a lekár mi to povedal tak ako by sa nič nedialo. Hovoril mi o cukrovke a tak. Zlakla som sa. Neviem čo mám čakať. S priateľom veľmi chceme mať bábätko, ale až po svadbe a tú máme 7. mája tento rok. Mám strach. Naozaj je také veľké riziko že neotehotniem????

natyi25
20. feb 2011

baby, mám tiež diagnostikované PCO ☹ . Min. týždeň som zmenila lekára, nakoľko "moja" gyn. mi o mojej diagnoze nič nepovedala, vedela, že chceme s manželom bábätko, ked som jej hovorila o vysadení hak, povedala, že nevidí v ničom probém, máme mesiac počkať a snažiť sa...od septembra sa snažíme a nič, mala som nutkanie zmeniť lekára a je to tu...naša bezvýsledná snaha má diagnózu ☹ som z toho veľmi nešťastná, tak veľmi túžime po bábätku...v marci ma čaká endokrinologické vyšetrenie, čakám na menšt., začnú mi robiť odbery na hormonálny profil a potom sa uvidí...gynekolog mi navrhol HSG vyšetrenie, no z mojej nedočkavosti som písala MUDr. Špankovi a on bol proti HSG vyšetreniu, nakoľko HSG rieši problém len z časti ( zisťuje sa priechodnosť vajíčkovodov) navrhoval hneď laparoskopiu, pri ktorej urobia potrebný drilling ovárií. Tak ja neviem, s liečbou som ešte nezačala, ale v hlave mám tisíc otázok ako čo najlepšie vyriešiť tento problém a zbytočne nenaťahovať čas. Viem, že psychika robí svoje a preto dúfam, že sa medzi sebou podporíme, naše PCO porazíme a dočkáme sa vytúženého zdravého bábätka :D