Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

moncsi1208
11. aug 2014

@steinarka dakujem,zial,my sme dostali take neodborne spravanie v car,ze mi je do placu,ze taky pristup este existuje,hoci si vypytaju nemalo penazi.teraz to zacinam riesit endokrinologom,docitala som aj o inzulinovou rezistencii,mam hlavu ako melon 😀 ,dufam,ze sa stretneme este s takym lekarom,ktory nas nebude posudit podla toho,komu sme znamy a kolko penazi mame v obalke.dufam,ze dostaneme normalne odpovede na nase otazky,hoci aj ja viac verim v bylinkach,ako v hormonoch,ale za pokus to stoji.tesim sa,ze si ok,zelam vam vela,vela radosti z deti,ked sa rozhodnete. 🙂

steinarka
11. aug 2014

@moncsi1208 zial, mne lekar v CAR tiez nahovoril totalne sprostosti.. a to je oznacovany na internete a tu na mk ako profík 🙂 netvrdím, ze nie je.. ale podla mna, ked vysetruje zdravy par a ani jeden nema poruchu, tak si ju proste vymysli, len aby tych dotycnych dokopal k umelemu oplodneniu a poriadne na nich "zaryžoval" 🙂 vam prajem vela stastia 🙂

lauricka
11. aug 2014

@moncsi1208 bylinky, ani ine doplnky stravy, podla mna, pri tejto diagnoze moc nepomozu. Jednoducho, je to blba diagnoza. Ale! Otehotnenie nie je nemozne. Niekomu pomoze hormonalna liecba, ale pri tejto diagnoze treba s tym byt velmi opatrny. Mne pomohol drilling vajecnikov, ziadne hormony neboli treba. Pri predchadzajucich pokusoch som aj tak zistovala, ze moje telo na to nereaguje. Na doplnky stravvy uz vobec nie. Po drillingu oboch vajecnikov rovno dvojcata. A tri roky po dvojcatach by sa nam malo narodit tretie. Otehotnela som ani neviem ako, len tak, akoby nic 😉 . Takze vsetko je mozne pri PCO. Len treba objavit dobreho lekara, ktory zvoli ten spravny postup. Mne to poriesil moj gynekolog sam, ani som nepotrebovala pomoc CAR.

moncsi1208
12. aug 2014

@lauricka mala si stastie,se si sa trafila na ten spravny lekar.moj stary gynekolog mi nespravil ani hormonalny profil,podla neho to je ok,ze pri hak nedostanes menzes... 😒 mala by som chodievat na folikulometriu,podla mna to bol dalsi dovod,aby odo mna ziskal peniaze.ked som od neho odisla,nemal ani tu ochotu preposlat mojukartu k novemu...on sice urobil ten profil,ale len raz a sice ma specializovany odbor na neplodnost a urobil mi uzv,ani nevedel,co vidi-alebo nechcel?posla ma do car,kde sme trafili do dalsieho,ktory sice vedel,co vidi,ale ked urobil spermiogram,na co dal presny termin a vzorku sme priniesli my,nadobku bral do ambulancii az po uplynuti lehoty(2hod.),potom arogantne povedal druhovi:malo a slabe,vypisem vam odporucenku na urologa,lebo asi mate infekcie pohlavneho povodu,ze sa vam nepodari pocat dieta... 😖 ..od tej doby sme unho neboli.fakt ide len o peniazoch?preco nedostavaju pary rovnaky pristup?ano,viem,ze pri pco sa da otehotniet,ale tie lieky su pre mna dost agresivne,ale vdakabohu nie sme rovnaki,som rada,ked pise niekto,ze sa jej podarilo aj napriek tej syndromy,blahozelam vam,ze sa to podarilo,uvidim,co sa da este riesit,lebo cas bezi a nie som prave20rocna.nasla som aj v samorine endokrinologa,aj v sali,som ochotna cestovat za odborika,ale aby som dostala taky pristup,co potrebujem.zelam vam vela stastia a zdravia 🙂

moncsi1208
12. aug 2014

@steinarka mas pravdu,to sa hovori,ked nema starosti,tak si ich narobi....suhlasim s tebou,dokonca su aj taki,ktori vysetruju parov a ani slovo nehovoria o tom,co je problem.u nas v dedine zije jeden par, tiez do car chodievali,nechali tam kopu penazi,sice sa im podarilo ivf,narodilo sa im krasne dievcatko a ani doteraz im nepovedali,preco sa im nepodarilo pocat dieta.a nepoviem,ze boli u najhorsieho lekara.prave to,ze si myslia o sebe,ze su ako bohovia,z nich robi takych arogantnych nanichodnych,ktori chodievaju do prace len kvoli tomu,aby vycucali od pacienov peniaze este viac,namiesto toho,aby poskytli pomoc alebo len normalne spravanie.podotykam,cest vynimkam....ale som uz dost skepticka voci lekarom,hlavne gynekologom.asi so nesla este toho spravneho.... 😀

isabel11163
13. aug 2014

Ahojte baby, som už zúfalá..už zhruba rok mám problémy s menštruáciou,mala som cyklus dlhý aj 45 dní..agolutin mi už ani nezaberal.. hormonálny profil som mala v poriadku,tak mi doktorka nasadila duphaston na upravenie cyklu..užívam ho od 13 dňa cyklu 10 dní..do nedávna bolo všetko super,menštruácia chodila ako hodinky každý 28 deň a ja som si myslela že je to už všetko ok.. no v máji po 9 mesiacoch užívania mi samozrejme zase menštruácia neprišla.. tak som bola za DR,urobila ultrazvuk,vzali krv na beta HCG či som náhodou neotehotnela ( mne vychádzajú neviem z akého dôvodu takmer všetky testy slabo pozitívne) tehotenstvo sa nepotvrdilo a menštruácia prišla o pár dní bez akéhokoľvek zásahu liekov.. tak sme sa s DR dohodli že ak sa to už nebude opakovať necháme to tak že to mohla byť aj náhoda no ak sa to zopakuje pravdepodobne budem mať syndróm PCO..aj keď nemám žiadne cysty.. našťastie od vtedy bol menzes pravidelný no až teraz mi zase neprišiel..už mi mešká od 7.8. (keďže som zdravotník a moja DR má dovolenku zohnala som si agolutin ktorý som si v nedeľu dala pichnúť a zatiaľ nič.. ako na potvoru ideme 16.9 na dovolenku a ak mi neprídu do zajtra tak mi budú vychádzať práve k moru :/ ale to nejako prežijem.. viac ma trápi tento začarovaný kruh,neviem čo ďalej,bojím sa že budem mať problém otehotnieť..potrebovala by som schudnúť keďže som za posledné obdobie dosť pribrala len čím viac sa snažím tým menej sa mi darí..neviem ako ďalej.. ak ste boli v takej situácii poraďte mi ako ste to riešili,ako to všetko dopadlo a čo vám pomohlo.. ďakujem za všetky reakcie..

eninka27
13. aug 2014

@isabel11163 ja som na tom rovnaku... a dokonca som aj zdravotník, som normalne kukala, ci sm to nepisala ja :D kolko mas rokov?

isabel11163
13. aug 2014

@eninka27 ahoj,ja mám 25.. a ty ? ako dlho sa už s tým trápiš ?

eninka27
13. aug 2014

@isabel11163 ja mám 31.... no, trápim... cely zivot ma trapil nepravidelny cyklu, a vsetci ma liecili " symptomatick y " ... cize neprisiel menzes, vyvvolavacka.... a podobne ..... cca 3 roky to mam potvrdene

faithandhope
16. aug 2014

@mandy29
Ahoj Mandy. K ovulacii dojst moze. (U mna mrcha niekedy pride a niekedy nie) Nie každa zena s PCOS musi mat automaticky anovulačny cyklus, niektore zeny maju ovulaciu aj ked niepravidelne. To mi potrvdila moja endokrinologička. K otehotneniu dojst može s malou pomocou hormonov, potom ak to nevychadza už ťa pošlú na vyššie pracovisko. (Často je riešením asistovaná reprodukcia) Ak más inzulizovu rezistenciu aj úprava stravy a tym pádom strata váhy je veľké plus. No a kym nechceš bábo zvyknu to riešiť tak, že aspon ten menzes vyvolajú ak ho más nepravidelný (Antikoncepcia, alebo ja teraz beriem Duphaston) Neviem o tom všetko, som len jedna z tých ktoré sú obohatené o tuto diagnozu 🙂 Ale verím, že všetko sa dá. Možno to nie je najjednoduhšie ale nie nemožné. Pekný deň 🙂

piussi
18. aug 2014

@natyi25 citala som tvoj prispevok a chcem sa opytat ci sa vam podarilo prirodzene otehotniet?

piussi
18. aug 2014

@ame mne robili ten test len z krvi a tam vyslo ze nemam IR.. ale vydupkala som si metformin aj tak.. zatial prvy mesiac.. zatial bezo zmeny...

ame
18. aug 2014

@piussi Tiez som uzivala Metformin vyse roka a potom som ho vysadila, lebo nemal na mna ziadny ucinok, ziadne zlepsenie som nezaznamenala, len som zbytocne zatazovala telo liekmi.

piussi
18. aug 2014

@ame no jasne ked po roku nic, tak vysadit urcite.. ja chcem vyskusat aspon 3-4 mesiace..

zora256
18. aug 2014

@puhinka žienky ja odporúčam Inofolic mne po 1,5mesiaci užívania som otehotnela a už mám takmer 4mesačného synčeka po 3potratoch a stále mám PCO čo znamená,že mám nekvalitné vajíčka anďalej nepraskajúce folikuly ale z Inofolicom je možné napriek tomu otehotnieť. veľa šťastia vám prajem všetkým z PCO 😉

piussi
19. aug 2014

@zora256 hm, no niekomu pomoze, inemu nie.. ja ho uzivam 1,5 ROKA !!! a nic. ale skusit treba 🙂

zora256
19. aug 2014

@piussi Tak to je fakt,dlho a moc drahé :-/,No tak to potom máš dosť vážne..a lekár ťa sčím lieči okrem Inofolicu?Ja som bola na Duphastone pred ním.

motorolka
23. aug 2014

Ahojte kočky ja mám problém so štítnou žľazou, PCO, hormóny nezaberajú ani po roku, ani Daphaston,ani Inofolic, čiže idem na poslednú kontrolu na štítnu a keď nebude zmena(čo si ani neviem predstaviť čo by bola vlastne tá zmena) tak ma čaká drilling, ale ako čítam vyššie boli hneď dvojičky? Hmmm...to važne, babo chcem ale dvojičky som neplánovala 😉 máte s tým viaceré rovnaké skúsenosti?

malaala
29. aug 2014

Ahojte,
s manželom sme spolu 10 rokov, z toho sa snažíme posledných 4-5 rokov. Skôr som sa na materstvo necítila. Mám nadváhu a diagnostikovali mi PCO a inzulínovú rezistenciu. Absolvoval som drilling ovárií a pár cyklov sledovanie ovulácie a hormóny a nič. Zdravo sme sa stravovali, no váha nie a nie ísť dole a kvôli úrazu som nemohla mať aktívny pohyb. Pred rokom som absolvovala ďalšiu operáciu (pohybový aparát ) a pár mesiacov som len ležala a mierne rehabilitovala.
Mám 39 rokov, okolie má indiskrétne otázky, ktoré úspešne ignorujem. Pýtať sa ženy po 30 kedy bude mať deti je nevhodné. Manžel je zdravý, u neho žiaden problém nie je. Je mi to ľúto hlavne kvôli nemu lebo on to s deťmi vie a bol by skvelý otec.
Minulý rok v lete som sa rozhodla vysadiť z jedálnička múku. Nevysadila som sacharidy úplne, jem ryžu a občas zemiaky a kukuričné chlebíky a sem tam kukuričné cestoviny. Inak už rok som sa nedotkla ničoho kde je múka (ani bezlepkových variant). Tým pádom nejem veľa sladkostí ani koláčov a zákuskov. Váha sa zastavila, mierne klesla. Na novú stravu som si zvykla. Čo ale bolo najpozitívnejšie, začala som mať pravidelný menzes. Kvôli operácii mojej chrbtice mi lekári neodporúčali prvý rok otehotnieť.
Pred dvomi mesiacmi sme si povedali, že to vzhľadom na môj vek skúsime. Bez tabletiek, bez pomoci lekárov. Prvý cyklus nič a druhý - zdá sa, že sa to podarilo. Mám na testoch 2 čiarky (19DPO) a bojím sa radovať kým to nepotvrdí lekár.
Celé tie roky sa mi o deťoch snívalo a videla som ich v snoch. Bola som vnútorne vyrovnaná a snažila som sa nepochybovať. Nikdy som kvôli tomu neplakala ani sa nestresovala. Mám v sebe taký ten kľud. Na tehotenstvo som sa neupla a realizujem sa vo všetkom po čom som túžila (práca, hobby) môj život je naplnený a dieťa by bol len ďalší radostný dar. Mám milujúceho manžela, prácu snov (dala som pred rokom a pol výpoveď a mám vlastný vymyslený biznis), dobré bývanie a každé ráno ďakujem za to všetko. Všetko sme si s manželom vybudovali sami a spoločne. Cítim nesmiernu pokoru a vďačnosť......
Niekedy stačí poprosiť vesmír, niekedy nejesť múku, a niekedy je to zvláštna kombinácia všetkého možného.....
Držte nám palčeky. Dám vedieť ako sme dopadli. Aj mňa veľmi motivujú príbehy ľudí, ktorí veria a ktorým sa splnil i napriek komplikáciám sen.
🙂

natyi25
30. aug 2014

@piussi ano a dokonca dvakrat 🙂 takze vsetky hlavy hore 🙂

effkaa
30. aug 2014

@malaala Drzim palce 🙂

stella2
30. sep 2014

@malaala To je super! Obdivujem Ta ze si to brala len tak v pohode a bez problemov...
Ja mam 38 a tiez sa snazim byt ok. Ale po niekolkych nevydarených IVF to velmi nejde...
My sme si doteraz /3 ,5 roka/ mysleli ze chyba je v manzelovi. Mal velmi zle spermie. Mna moj gynekolog skumal a nikdy nezistil ze mam PCO. Vzdy mi vychadzala perfektne ovulacia a aj menstruaciu som mavala nacas. Pred tyzdnom sme isli do iného centra a tam mi lekar povedal tuto diagnozu... A manzelovi zistili ze ma perfektny spermiogram... Trosku sok. Aj ked stale tomu neviem uverit... MOzno keby sme to vedeli skor, mohli sme preto nieco urobit...Napriek tomu verim ze to raz vyjde!
Drzim palce,,
s

janina1007
2. okt 2014

Ahojte... pridavam sa k vam zienky... mne tiez lekar dnes potvrdil PCO... ☹ dufam, ze sa nam aj napriek tomu podari splodit babo aj ked sa snazime uz 2 roky no zatial nic ☹

luminuska
7. okt 2014

@janina1007 ahoj, ja som tiež iba pár dní oboznámená s touto diagnózou.. A predpísal ti niečo gynekolog alebo poslal ťa na nejaké ďalšie testy? mne predpísal inofolic a spravil mi hormonalny profil, na vysledky ešte čakám. My sa snažíme od júna, našťastie som išla ku doktorovi, že či nie som tehotná, lebo posledný menzes 21.7. a odvtedy nič ale tehu testy negatívne. No a na ultrazvuku už bolo vidieť "krásne" polycystické vaječníky.. :-/ ale čítam tu príbehy so šťastným koncom - vďaka nasadeným hormónom dosť žien dokáže otehotnieť, tak dúfam, že tam budem patriť aj ja. Držím ti palce, ak budeš chcieť, môžeš mi napísať IP.

janina1007
7. okt 2014

@luminuska dakujem

lenz
8. okt 2014

@luminuska
@janina1007
......ahojte baby ja viem tuto info uz mesiac a pol tak som chcela opytat na vasu liecbu lebo mne prvy mesiac nezabrala po uzivani duphastonu inofolicu a clostilbegytu tento mesiac mi zvysili davku clostilbegytu tak som zvedava mam prist 13ty DC na kontrolu a povedali mi ze ak nezaberu lieky tak prejdeme na injekcie ...ako ste na tom vy?

janina1007
8. okt 2014

@lenz ahoj beriem iba inofolic.

luminuska
8. okt 2014

@lenz aj ja iba inofolic, teda ešte ho ani neberiem, lebo som si ho objednala a ešte ho nemám 😠 ja mám prísť najbližšie k doktorovi na konzultáciu výsledkov hp, tak uvidí sa potom. No a ty mávaš normálny cyklus? lebo keby mne povedal že mám prísť na DC13, tak by som prišla možno až v decembri :D :D

lenz
8. okt 2014

@luminuska no praveze nemam ale vdaka duphastonu ju dostanem to je na upravu cyklu keby nemam ten liek tak sa moze stat ze by som tiez dosla az na vianoce :D

pepiska2812
17. jan 2015

Dievcata,vcera mi doktor diagnostikoval PCO...mam problem uz od 14 rokov s mrchou a nikto so mnou dokopy nic nerobil,az ked som zacala chodit k sukromnemu.A mala som podzrenie,ale tvrdili mi predosli,ze nie...mam nadvahu,ktora ani cvicenim ani dietou nechce dolu,nemam ovulaciu,ziadny menzes...len chceme babo uz dva roky a nic...horm.profil ok,stitna zlaza ok,pecenove testy ok...dal mi clostilbegyt a mam dojst na 10.den a utz...