Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

effkaa
17. jan 2012

Ja som jedna z tych, ktora bola na drillingu a otehotnela dva tyzdne po operacii. Nevzdavajte to 🙂

lorry
17. jan 2012

ahojte mne povedal doktor nakoniec ze to som tam len v tedy nemala ze to mam na dvoch ani ma uz nepozrel a povedal mi toto a pritom naposledy som ked ma pozeral so sonou nemala som to tam tak ja neviem...ja beriem Lutenyl lieky kdovie ci mi pomozu ty si co brala buba ked si zostala tehu ? effkaa mne povedal doktor ze kazdemu sa ten drilling nerobi ze niekedy je to zbytocne...

kattkam
30. jan 2012

ahojte,
mam 22 rokov. PCO vraj na pravom vajecniku. menzes sam od seba nepride. 95kg, ochlpenie...hruza...
Neviete kto by mi vedel pomoct alebo co mam robit???
dakujem

janusa_
30. jan 2012

@kattkam jedine gynekolog..

kattkam
31. jan 2012

@janusa_ ano gynekolog...chodim k nim uz tri roky...nasadia antikoncepciu...este som pribrala...teraz si davam pozor na to co jem, ale neide dolu ani gram....vraj niet pomoci...

janusa_
1. feb 2012

@kattkam inej pomoci fakt niet 😒 a pri tejto diagnoze je nadvaha bezna..

kattkam
2. feb 2012

@janusa_ a da sa nejako schudnut?

dadenka111
2. feb 2012

@kattkam Ahoj, ja mam tiez PCO a ked mi to oznamili. Vela som citala co to je. Potom som sa snazila pravidelne jest (5x za den), ale mensie porcie a hlavne ziadne sladkosti. Doprajem si akurat velmi tmavu cokoladu, ak mam strasnu chut na sladke. Rano ked vstanem zacinam poharom cistej vody. Doobeda pecivo a ovocie. Na obed hocico a poobede syry,sunky,miesane salaty... Je to takze vymyslat jedalnicek. Jeden krat do tyzdna chodim cvicit. Schudla som zatial len 5kg za 5mesiacov, ale aj to je pokrok. Takze schudnut sa da. 😉 Dovtedy sa mi 3roky nedarilo ani kilo a to som chodila 3x do tyzdna cvicit. 70% chudnutia je v jedle 30% cvicenie. Od januara mam aj hormonalnu liecbu, ale ja sa snazim otehotniet. Zevraj ale nadvaha nie je pricina PCO syndromu, ale je tazke chudnut pri nom. Je aj dolezite ci ti urobili vsetky testy preco ho mas. Gluk.test na inzulinovu rezistenciu, stitna zlaza, hormonalne hladiny...

kattkam
2. feb 2012

@dadenka111 Dakujem za spravu...
U mna zacali problemy v 17tke. 1,5 roka som nemala menz. Nikdy som nebola extra chuda (70kg), aktivne 3-4x tyzdenne trenovala volajbal...potom som mala uraz a priberanie zacalo.. Lekar mi nasadil Duphaston, potom sme presli na HAK..priberanie, opuchy, vypadanie vlasov...teraz ich neberiem 3.mesiac, stravujem sa zdravo (ovsene vlocky, ovocie...po 18hod nejem...)zatial ani kilo...predtym som za takyto cas schudla...
V pondelok mi brali krv...testosteron je zvyseny, glukoza na hranici..uvidime

janusa_
2. feb 2012

@kattkam schudnut sa da, ak velmi budes chciet a budes mat dostatok pohybu, ale musis sa pripravit ze to pojde pomaly, pretoze pco je liecene hormonalnymi tabletkami z ktorych sa pribera 😒

mimi14985
20. mar 2012

Ahojte. Aj ja mam PCO ani neviem presne od kedy, lebo ja som nikdy nemala normalnu menstruaciu a stale ma pchali nejakymi tabletkami. Dg. mi ju az pred 3ma rokmi(v 23 rokoch). Som stihla, s ochlpenim nemam problem a cukor tiez v poriadku.Dost cvicim. No chcela by som tento rok otehotniet a velmi ste ma vystrasili. Moja gyn. mi vravela,ze budem brat lieky, no vravela,ze by som nemala mat problem s otehotnenim. Zajtra idem ku gyn. a som zvedava ako to dopadne. Mame to tazke, drzte sa.. Obdivujem Vas ako to zvladate s takymi neprijemnymi problemami 😒

janie80
20. mar 2012

@kattkam ahoj, ako to pokracuje s liecbou? Tiez mam PCOS a zistili mi to na diabetologii 😕 doktorke na endo sa cosi nezdalo, tak ma poslala na diabeto. Tam mi zistili pravdepodobne aj inzulinlvu rezistenciu. Tam su prave tie priznaky, ako pises - vysok vaha, prestrasne tazke chudnutie, nadmerne ochlpenie.... vcera som bola na podrobnom vysetreni a o dva tyzdne uvidime. Nechcem ta strasit, ale urcite sa na to pytaj... Drzim palce 😉
@mimi14985 neboj, vcera som sa rozpravala s doktorkou a ta povedala, ze niektore kocky ani nevedia, ze to maju a otehotneju, niektore vedia a otehu bez problemov a niektore zase ihned po nasadeni liekov, Len sa netreba bat a lekarov sa strasne vela pytat... Drzim palce... 😉

kattkam
24. apr 2012

@janie80 ahoj, ja nepokracujem nijako....bola na som na gyn.sone..tam mi lekar povedal, ze nemam ziadne cysty na vajecnikoch..este aj menz.mi prisiel - sam, co je zazrak...no potom nic...bola som este na sone u znamej, je dobra diagnosticka, ona mi o mesiac na to povedala, ze tam PCO je...tak teraz neviem....mne robili testosteron...mimo menz. bol 9,54 co je 3x viac ako norma..teraz mi robili testy znovu, pocas menz. a je to uplne fajn...tak...teraz vobec neviem co...stale priberam...uz mam 100kg... ale nikto mi neviem poradit...
Drzim ti palce, aby bolo vsetko ok...

janie80
24. apr 2012

@kattkam no, mame to tazke... Ja inzulinovu rezistenciu nemam a nam tu hormonalnu formu PCOS, prolaktin a testosteron blbne do zblbnutia. Cakam na vysledky a ootom budem vediet, kolko to je nad normu...

franzziska
24. apr 2012

@janie80 mne povedal ze mam zle hodnoty toho LH hormonu..vies to konkretne pomenovat?

janie80
24. apr 2012

@franzziska myslim, ze to je luteizacny hormon... Alebo tak nejako... To je ten, ktory sa objavuje na ovu teste a jeho hladina sa zvysuje tesne pred ovulkou a vrchol ma vtedy, ked je na ovu teste testovacia ciarka silnejsia ako kontrolna ...

franzziska
24. apr 2012

@janie80 ano to viem, ale co to znamena pri PCO? preco mam take hladiny prave tohto?

janie80
24. apr 2012

@franzziska neviem.... 😕 no asi ked je ho malo, tak vajko nezovuluje... Mozno... Ja cakam na moje vysledky, uvidim, co tam mam a budem sa pytat dokiny... 😕

dai
24. apr 2012

ahojte,
takze ja mam tiez pco - prisli mi nato v 22-och rokoch ked som uz miliontykrat musela ist na vyvolavacky, kedze som normalne nedostavala menzes...
mne odstranili cysty laparoskopickou operaciou - mala som na kazdom vajecniku vaecsie ako samotne vajecniky... doki mi povedal ze treba hned otehotniet, ale kedze ja som este vtedy chlapa nemala ani studium dokoncene tak to neprichadzalo do uvahy 🙂
s tou diagnozou a stym ze bude problem otehotniet som vysadila antikoncepciu - dcera sa nam zadarila hned na prvykrat, syn na druhy mesiac snazenia sa 😉

franzziska
24. apr 2012

@janie80 ja ho mam vraj privysoky

janie80
24. apr 2012

@franzziska aj to asi moze blokovat ovu... 😕

franzziska
24. apr 2012

@janie80 no to urcite..ja len ze som cchela aj vediet vlastne dovody preco si zrazu hormony povedia ze nebudu v normalnej hodnote...chapes, akoze z coho to mam

janie80
24. apr 2012

@franzziska no, to by som aj ja rada vedela, preco su tam, kde su a preco si nechcu nechat dohovorit, nech neblbnu... 😅

ame
24. apr 2012

@kattkam Necitala som celu diskusiu, ale mam (mala) som rovnaky problem.
Diagnostikovane mam na zaklade sona aj z krvi (vysoka hladina muzskych hormonov androgenov) PCO.
Menzes bez Duphastonu ci Agolutinu ziaden, neustale priberanie aj zo vzduchu....
Az na zaklade samostudia som oslovila diabetologicku.
Ta urobila z krvi test na vysku glukozy v krvi (tu som mala ok) a OGTT - glukozovy zatazovy test.
Na zaklade OGTT mi vysla inzulinova rezistencia: bunky su odolne (rezistentne) proti inzulinu a ten nemoze prenasat glukozu z krvi do buniek. Pankreas tym padom vylucuje viac inzulinu....co sposobuje PCO. A moze sa po case rozvinut aj cukrovka 2. typu. Treba to vcas podchytit.
Uzivam liek Metformin, ktory pomaha bunkam, aby neboli proti inzulinu odolne. Tym padom pankreas vylucuje menej inzulinu a PCO by sa malo zmiernit. Mala by nastat ovulacia, menstruacia, mal by sa upravit cyklus.
takze moja rada: chod k diabetologicke. Ak budes mat otazky, pytaj sa. Ak budem vediet, odpoviem.
Viem,ake je to tazke, ze nikto ti nikde nic opriadne nepovie a clovek je bezradny.

janie80
24. apr 2012

@ame ja mam diabetologiu uz absolvovanu a pred tyzdnom mi volali, ze rezistenciu nemam... Tak musime dalej zistovat, co dalej... 😔

ame
24. apr 2012

@janie80 Hmm, da sa povedat, ze to je ten lepisi pripad, ze nemusis riesit rezistenciu, ale zasa je tu otazka, preco je to PCO? A ake testy, odbery, co dalej sa bude u teba zistovat?

janie80
24. apr 2012

@ame to netusim... Idem s vysledkami k mojej doki a uvidime,... Ci bude nejako znizovat prolaktin a testosteron, alebo da rovno clostyl... 😕
Ale zase mam strasne malo vit D a beriem uz styri mesiace Vigantol a vraj sa to odvtedy zlepsilo...

ame
24. apr 2012

@janie80 myslim, ze ani samotni lekari este 100 % nevedia, co je pricinou PCO a ako to liecit

janie80
24. apr 2012

@ame tiez si myslim... Myslela som, ze nejako donutime organizmus nech produkuje hormovy normalne, ale asi to bude musiet byt liecene zase len hormonmi... Skonci mi mrcha a zacne dalsi kolotoc vysetreni, hadam potom budem mudrejsia...

micak
24. apr 2012

@dai ahoj 🙂 takze tebe vlastne pomohla antikoncepcia? ze si mala nakopnute vajecniky?