Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

ecilpse_3
3. jan 2013

Ahojte, som tu nová. Pozerám, že ste dosť zbehlé. Dosť som začala pochybovať o postupe lekára, pretože nič nerieši, akoby sa ani nič nedialo.
Na poslednom vyšetrení mi oznámil, že mám PCV, predpísal mi noresthisteron. nerobil mi ani hormonalny profil, ani ziadne ine vysetrenia. Baby poraďte, či mám rozmýšľať o zmene alebo či je postup aspoň ako tak v poriadku?
V budúcnosti chceme mať bábo. Synčeka už mám, pred tým som nejaké veľké problémy nemala.
poraďte
ďakujem

dadenka111
9. jan 2013

@ecilpse_3 Ahoj, on ti len tak dal liek a nezobral ti ani krv na hormonalny profil? z coho usudil, ze mas PCO? len zo sona? co som citala o Norethisterone tak sa nepouziva na liecbu PCO, ale dava sa napriklad na oddialenie kramou alebo disfunkciu ms, ked zacnes skor krvacat ako mas, alebo na rakovinu prsnika atd. 😕 a este k tomu nesmies otehotniet pocas liecby tymto liekom. moze uskodit babatku.
tak mam teda otazku. ake mavas problemy? ake dlhe cykly mas? a ci si nechces zacat merat bazalnu teplotu? Podla toho by si aj sama vedela ci mas problem s ovulaciou a ci mozes mat PCO. najlepsie ako sa to zisti je hormonalny profil a usg. kam chodis ku gyndovi?

ecilpse_3
9. jan 2013

Ahoj Dadenka,
usg mi robil, krv mi nebral :(
mojim jedinym problemom bolo, ze som mala po menstruacii dlho spinenie (4 dni), inak som ju mala pravidelnu (28 dni). Ine problemy vobec nemam, ako klasicke bolesti brucha pri menstruacii, to nejako nepovazujem za problem, nie je to tak zle... No s tym norethisteronom viem, ze nemozem otehotniet, tak si praveze davame dost pozor, aby sa nahodou nepodarilo, lebo potom riesit dalsie stresy, ze uzivam lieky, ktore by mohli babatku uskodit, no neriskujem to. Tak v svojej podstate zatial ani otehotniet nejako neskusam.
No s tou bazalnou teplotou si to musim nastudovat, nepoznam tuto metodu :( Asi si vyziadam hormonalny profil alebo zmenim gynekologa. Som zvedava, co povie, ked mu budem teraz volat, ci nejake vysetrenie navrhne. Uff som zmatena :(

dana71
8. feb 2013

ahojte dievčatá,mojej dcére ktorá bude mať v máji 18 gynekológ diagnostikoval pred 2 rokmi PCO a nasadil Diane 35 ktorú užíva 8 mesiacov a v pohode ale v posledných dňoch sa prevalil problém s antikoncepciou Diane 35 a ja som sa veľmi prelakla a preto som to konzultovala s lekárom ale on doporučil iba polovičku anopyrinu ráno aby sme predišli krvným zrazeninám...ale nie som presvedčená o tom či je to správne neviem čo mám robiť nakoľko povedal že nič iné neexistuje... je to možné? prosím poradte ...čo mám robiť veľmi sa preto trápim... ďakujem

viva13
28. feb 2013

ahoj, mne dnes na preventívke zistili polycystický vaječník, dočítala som sa, že vtedy má žena problém s menštruáciou že nepríde jeden, dva, tri mesiace to u mna problém nie je mávam ju a za dalšie že nedochádza k ovulácii, no ja som si pol roka merala BT a podla grafov teplôt ju mávam aj ovulačné testy mi to potvrdili, nechápem teraz tomu, poradíte mi niekto? Robia sa nejaké dalšie vyšetrenia, alebo sa berú lieky? mne nedali nič

tinkatinulka
1. mar 2013

@viva13 ahoj polycysticke vajecniky sa zatial nedaju liecit liekmy, jediny dokazany sposom liečky je driling vajecnikov-operácia laparoskopicky-ale pozor je velke riziko straty vajecníka 😠 a dokonca sa stava často že do 6 mesiacov po drilingu problem objavi zase..doplnkovy prípravok Nofisol alebo nieco obdobne skusam už nasebe, treba brat dlhodobo a mohlo by zmiernit príznaky..daj si skontrolovat cukov v krvy, inzulínovú rezistenciu a hodnotu prolaktínu v krvy ono je to hodne spojene vsetko a zacarovany kruh, kilá navyse su tiež "pozitívom" tohto syndromu

effkaa
1. mar 2013

@viva13 priznaky vraj zlepsuje aj znizenie hmotnosti. Ja mam za sebou driling a hned potom tehotenstvo, hormony sa akosi dali dohromady, aj ked nie je to idealne... Momentalne mam testosteron v poriadku, cysticky na vajecnikoch sa zatial neobjavili, no mam znizeny progesteron a na to beriem duphaston. Nastudovala som si, co je dobre pri PCO jest a co radsej nie. Manzel o PCO vela cital aj zahranicnych prispevkov a naozaj vraj znizenie hmotnosti vo vela pripadoch zlepsuje stav PCO.

d15ominika
11. mar 2013

Ahojte...pred 2 rokomi mi lekár oznámil že mám syndróm polycystických vajecníkov...veľa som si o tom prečítala a jedna z informácii ktorá vás prinúti aj k slzám je že budem mať problém s otehotnením. Menštruáciu mi meškávla vždy veľmi dlho takže nikdy som nemala potrebu robiť si tehotenský test. S priateľom sme sa ale začali pokúšať o bábo a preto som si test robievala pravidelne. Po pol roku sme boli už tak sklamaný že som sa rozhodla že navštívim lekára a podstúpim nejakú hormonálnu liečbu. Pred tým ako som sa ale u lekára objednala rozhodla som sa spraviť si ešte test. Do kúpeľne som išla už vopred so slzami v očiach lebo som už mala jasnú víziu jedného prúžku. Na počudovanie tam boli ale dva síce jeden svetlejší ale boli dva. Moj gynekológ mi ešte dodnes neodovodnil a sám ako som pochopila z jeho výrazu ked mi potvrdil moje tehotenstovo nerozumie tomu ako sa mi podarilo otehotniet. Momentálne osm v 16 tyzdni a babetko je zatial zdrave a dufam ze ja zdravym ostane. Preto vsetky ktore sa trapite tym ze nebudete moct mat babo alebo sa uz pokusate a nedari sa prajem vela stastia a optimizmu a nezabudajte na to ze dieta je zazrak a prave preto sa moze zazrak zrodit aj vo vas aj ked uz prestavate dufat ze sa to podari prirodzenou cestou.

ana85
15. mar 2013

@d15ominika ahoj, uzivala si aj nejake lieky, potravinove doplnky, alebo si upravila stravu?
gratulujem k tehu 🙂

simca06022011
15. mar 2013

@d15ominika ja som o tejto diagnoze nevedela, je dost pravdepodobne ze ju mam uz dlho a preto sa nam dlho nedarilo otehotniet, moj lekar nic neriesil... a otehotnela som tiez prirodzene, dokonca si myslim, ze je to na "pocudovanie", pretoze zeny co sa cielene liecia maju velke problemy otehotniet.. kto vie ci prave kvoli liekom... mne pomohlo hlavne psychicke odputanie sa od " chceneho tehotenstva", pracovala som doslova 12 hodin denne ak nie viac, jasne zmenila sa mi zivotosprava a aj som co to schudla, chodili sme na vylety a welnessy... a bum.. o pol roka bolo zarobene, tehu bolo po tejto stranke uplne v poriadku 🙂))) od tehu mam ale vacsie problemy a preto mi diagnostikovali polycysticke vajecniky, ale zase si myslim ze je to docasne a podla mna mozno aj mylne.. mala som rok nepravidelny menzes, sama cysta a tak.. ale prakticka lekarka nasadila kopec ATB na nieco uplne ine, a zazrakom odvtedy mam menzes pravidelny teda v intervale 4-5tyzdnov.. proste to ze niekto ma cysty, nemusi byt hned polycysticky syndrom, moj gynekolog cystu vzdy sledoval povedal ze to nic nie je a vacsinou aj "zmizla".... polycysticky syndrom je podla mna to ked sa cysty robia opakovane, stale a vela... vynechava sa menstruacia, vobec nechodi a pod.

A inak aj tebe gratulujem k babatku 🙂)) ja som tiez neverila ked na tom teste boli dva pruzky.. gynekolog na mna kukal ako puk, lebo ani mi to velmi nemeskalo este... ale nakoniec ta bodka na sone bola 🙂))

simca06022011
15. mar 2013

@ecilpse_3 urcite si daj vysetrit hormony, ked nie u gynekologa tak u endokrynologa. Aj ked ked uz beries lieky to podla mna moze byt skreslene

ivicek333
27. mar 2013

je malá pravdepodobnosť že otehotniem??
😢

terezka_77
10. apr 2013

ahojte, včera mi môj doktor diagnostikoval PCO, asi viete ako sa cítim. Robil mi foliko metriu a vraj nemam ovulaciu, folikol nepraskol a zmensil sa. Bral mi aj krv na hormony, ten som mala ok, len trochu zvyseny prolaktin. Ale bola som pred rokom na laproskopiu, a tiež vo februari na USG a povedali mi, ze mam vajecniky v poriadku, tak ako je to mozne ze mam zrazu PCO? To tam predtym nebolo vidiet? Nechcem sa nikoho dotknut, ale myslela som si ze PCO je zalezitost nadvahy, co nie je moj pripad. Ale aj tak mam vysoky cholesterol, myslite ze to moze byt z toho? Zistili mi to nahodou na preventivke, vraj mam cholesterol ako obezna, pricom ja jem zdravo, sportujem, mam velkost 36... no stresu mam dost to je pravda. Prosim, vy sa v tejto téme uz orientujete, poradte co sa s tym da robit? O mimi sa uz snazime roky. Dakujem.

gabikaml
10. apr 2013

@terezka_77 ja mám tiež pco. Absolvovala som všetky možné vyšetrenia, aj laparku a ostatné. Nikdy by mi nenapadlo, že práve ja nemôžem otehotnieť. Štyri roky snaženia, užívania tabletiek až po pichanie inekcií. Ja mám miernu obezitu, ale majú to aj chudšie. Ja som sa začala trochu zdravšie stravovať, hlavne kľud a užívala som vitamíny chlorellu. Veľa ka marátiek mi radilo, že je dobré to užívať, že čistí organizmus. Ale samozrejme som sa riadila aj podľa doktora. Bola som na iui, čo prvý krát dopadlo potratom, druhý krát sa nič nestalo, a až tretí krát čo som si pichala inekcie sa mi konečne podarilo otehotnieť. Nechcem to zakríknuť zatiaľ som tehotná v 10tt. Dlho som brala tabletky clostilbegyt, ale žial tie mi nezabrali, tak mi dr. dal inekcie. A keď som mala posledné iui a už sa mi blížilo jedine umelé, tak sa to podarilo. Treba len pevné nervy, kľud a zdravo žiť.

terezka_77
10. apr 2013

Gabika, držím palce, aby všetko super dopadlo. Ja som nesmierne sklamana že po 5 rokoch snaženia, testov, laparky, odbery, (no poznáš, sme ako pokusne kraliky) 3 lekarov som vymenila, všetky výsledky vždy boli ok, tak teraz mam zrazu PCO. Nerozumiem tomu, to akože predtym nikto nevidel?!?? A 5 rokov mi nikto nedal ani žiadne lieky, nič. Hormony mam vraj ok, trochu zvyšeny prolaktin. Mysliš že PCO môže súvisieť s vysokým cholesterolom? A môže spôsobovať potraty? Doktor mi nedal žiadne lieky, mam si kupiť inofolic a isť do CAR. Tak neviem, aké vyšetrenia si mám ešte vypýtať? Nejaká inzulinova resistencia, som čítala. ďakujem, a držím ti veľmi palce!

gabikaml
10. apr 2013

@terezka_77Ďakujem.Tá inzulinová resistencia, to je či nemáš zvýšený cukor, ako cukrovku, lebo niektoré to mávajú. To sa robí vyšetrenie u diabetologičky, aj natom som bola. Tam ma poslal dr. Neviem ako je to s tým cholesterolom, aj ja som mala zvýšný. Pri pco je väčší výskyt potratov. Ja som hneď začala chodiť dr. čo robí v niečom takom ako car. a ten mi nasadil liečbu. Asi lepšie je ísť tam, oni vedia čo robia. V car ti určite spravia lepšie vyšetrenia. Ja som nemávala ovuláciu, a ak máš to isté, tak dávajú tabletky a keď nepomôžu, tak si potom picháš tie inekcie. Ale čo viem, tak veľa dievčatám to pomohlo. Tak dúfam aj tebe pomôžu 🙂

terezka_77
10. apr 2013

ďakujem, tak ten inzulin si dam vysetriť asi u obvoďáka, termin v CAR už mám. Ach jaj.

gabikaml
10. apr 2013

Mňa tam poslal dr., čo mi liečil pco. Ak to bude potrebné, tak ťa z car pošlú. Tak držím palce, a hlavne pevné nervy a žiadny stres.

aduskatt
10. apr 2013

@gabikaml ja mam pocit, ze ked nevedia co, tak hned zvalia na hmotnost...ja mam PCO aj pri hmotnosti 54 kg☹ teda teraz mam uz viac kg, ale stale nie nedvaha

gabikaml
10. apr 2013

@aduskatt Mne to dr. vysvetlil tak, že to majú aj chudé a aj tlstejšie. A nevedia príčinu,prečo to tak je.

aduskatt
10. apr 2013

@gabikaml no, oni vela veci nevedia..............☹

aduskatt
10. apr 2013

@gabikaml ja mam strasne vysoiky hodnotu AMH, tiez netusia preco, tato hodnota ma byt stabilna pre kazdu zenu, mne kolise a stale vyssi.moje hodnoty vraj lekar este nevidel( ma skoro 40 rocnu prax).tiez netusi preco.......... resp, ja uz to ani nerieism.......ale ked som sa este snazila o druhe dietatko, tak som vsade narazala na odpovede nevieme, netusim.skusime, uvidime.............. az ma presla chut☹

gabikaml
10. apr 2013

@aduskatt Aj mne dr. stále hovoril, že vyskúšame, že mám nešťastné vaječníky, ale bojujem stále, zatial to vypadá, že som sa konečne dočkala, ale mám hroziaci potrat, ale aj tak bojujem ďalej, aj keby som sa mala pred dr. znemožniť. Treba len dúfať a skúšať asi všetko čo sa dá.

aduskatt
10. apr 2013

@gabikaml velmi drzim palce🙂)

gabikaml
10. apr 2013

@aduskatt Ďakujem 🙂

aduskatt
10. apr 2013

@gabikaml standardna hodnota AMH je 1, pod jedna je zle...hodnota 2 je zla, hodnota 3 katastrofa a vidi sa malokedy...ja som mala 12,6 a za rok uz 15,2.....mne ani IVF neodporucil, lebo stimulacne hormony by mi mohli sposobit katastrofku.tak sme to nechali tak.jedno mame, tesime sa

gabikaml
10. apr 2013

@aduskatt Tak to mi je ľúto. Ale je dobré, že aspoň to jedno máte a dúfam Vám bude robiť len samú radosť 🙂

aduskatt
10. apr 2013

@gabikaml no, zatial robi, sak uz je to velky chlap🙂) ma 9

pa_mi
12. apr 2013

@aduskatt @terezka_77 @gabikaml ahojte dievcata. ja uz mesiac nerobim nic ine, len kazdy den studujem rozne veci o PCO. podelim sa s vami o to co som o tom zistila je, ale samozrejme nie som lekarka tak to berte s rezervou 🙂 zatial som zistila ze PCO maju rovnako chudsie baby ako silnejsie - nadvaha je len akoby jedenz dosledkov a nie pricina tohto. PCO by ste mali mat potvrdene sonom ale aj HP, takze ak ty mas v poriadku HP tak neviem ci sa to da takto uzavriet ze PCO, ale citala som ze vysoky cholesterol je pri tomto tiez a ty prave ten mas zvyseny. inzulinova rezistencia je velmi dolezita, lebo to priamo riadi hormony vo vajecnikoch. btw. z tejto krasnej diagnozy je dost vysoka pravdepodobnost ze skoncime ako cukrovkarky + choroby srdca a velka pravdepodobnost infakrtu podla studii a prieskumov co som studovala vcera. vsadial pisali o zdravom zivotnom style a vela sportovat, parada 😠 vcera som bola rozhodnuta ze idem naklusat k doktorke aby ma poslal na tu inzulinovu rezistenciu, ale potom som si podrobne studovala inofolic a aj ten ju znizuje, takze ked ho uz beriem pockam este tri mesiace ako sa na nom uvadza a az potom si to pojdem dat skontrolovat. no a chystam sa zacat dietovat (meirna nadvaha) a sportovat - ale kedy sa mi to realne podari tak to teda neviem 😀 😀 😀

aduskatt
12. apr 2013

@pa_mi tak u endokrinologicky mam ukazkove vysledky🙂 HP mam zvysenu hladinu testosteronu, jeden vajecnik mi nepracuje vobec🙂), cholesterol u mna OK, otazka zdraveho stylu.no, co tym myslia?🙂) ale sak mne je to uz jedno🙂) ......... ostatnym silno drzim palce