Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

meginka7
19. jún 2011

@kaaaty Moje kamarátky už skoro všetko majú malé batôžky a pýtajú sa kedy aj mi sa k nim pridáme a to je najhoršie...Tak to už máš celkom veľa toho za sebou..Ale naozaj musíme asi iba veriť ☹
A do kúpel už chodím druhý týždeň,ale dochádzam lebo finančne by sme to nezvládli. Ešte dva týždne tak uvidíme,ale nemám pocit,že by sa dačo závratné dialo so mnou ☹ Tých 28dní ubehne ako voda len či s očakávaným výsledkom

kaaaty
19. jún 2011

@meginka7 snazilkujeme 11mesiacov a od novembra sme v centre, bola 2x na IUI a teraz cakam na vysledok druheho...v aprili sme dali prednost laparke pred dovolenkou...dost sa vsetko natahovala kvoli tomu ze som nedostavala mrchu.... ☹
A to čo tam s tebou robia v tych kupeloch? sa tak hlupo pytam ale vobec si to neviem predstavit?
....myslim ze jej aj dost podstane ci mas doktorku ktorej doverujes...ja som zatial so svojou spokojna...vidim na nej ze ma skutocne zaujem mi pomoct... 🙂

meginka7
19. jún 2011

@kaaaty S doktorkom som spokojná zatiaľ na výbornú..po piatich rokoch som zmenila doktorku ktorá ma takto zanedbala a kašlala na to čo som jej hovorila..
V tých kúpeľoch mám rôzne procedúry..chodím cvičiť do bazéna v liečivej vode tak isto rozne vane ako perličkovú,uhličitú, aromu, masáže, cvičenie mojžišovej zostavy, rašelinové zábaly a tak podobne..Malo by to naštartovať cyklus tak uvidíme..zatial sa mi moc nezdá a to už mám polovicu za sebou 😒

lauricka
19. jún 2011

@kaaaty drilling robili v polke cyklu, tam som cakala do menstruacie a po menstruacii som ten cyklus otehotnela.

kaaaty
20. jún 2011

@lauricka ja som mala drilling 18.4. tiez tak v polke cyklu ale potom som nedostala ms tak som 16 dni brala maitalon (HAK) potom prisla ms 29.5 a na 13dc sme boli na IUI....

lauricka
20. jún 2011

@kaaaty ano, kamoske tiez po drillingu nenabehol cyklus, tak jej dali vyvolavacku na menzes a potom uz OK, isla tiez na IUI, vytvorili sa jej foliky, bolo to nedavno, vlastne este ani neviem, ako to dopadlo

michalka007
20. jún 2011

@lauricka , no nie, tak daleko sme este nedosli. Lekar mi povedal, ze s vysetrenim manzela mame este pockat. Tak cakame... . Tento tyzden sa chystam k lekarovi, som zvedava, co sa bude diat.

lauricka
20. jún 2011

@michalka007 no, to je ten problem, ze to nie je "tak daleko" ale to sa ma robit pri vstupnych testoch ako zaklad. Hm, asi by bolo dobre zajst na vstupny pohovor do nejakeho centra asistovanej reprodukcie, toto urobia oni a ostatne ukony odporucia, ktore Ti vykona gynekolog a tak budes spolupracovat aj aj, ale spermiogram je zaklad.

buba13
20. jún 2011

ahojte, aj ja by som mala podstupit laparku buduci mesiac, ale najprv musim cakat ci sme tento mesiac otehotneli. chodila som na folikulometriu, pichala som si nastastie len jednu injekciu hormonov. Tak som zvedava. Vraj by mali hormony vyprchat po 10 dni od pichnutia, tak sa neviem dockat tohoto piatku! 😒

kaaaty
22. jún 2011

@meginka7
@lauricka Ahojte baby tak včera som si robila test a opať nič ☹ .....čo by ste mi poradili ďalej.....Uvidim čo navrhne dr...ale asi si dam žiadosť na IVF a kym ju schvalia stihneme ešte jedno IUI.....V piatok idem na krv a v pondelok sa objednam na konzultáciu....

meginka7
22. jún 2011

@kaaaty Ahojky..to mi je ľúto...ja som na to rovnako.. robila som test po chvíli tam bola čiarka ale velmi slabučka strašne som sa potešila a druhý test po čiarke ani stopa ☹
Ja ti poviem skúšaj asi všetko dostupné...držím palce

michalka007
22. jún 2011

@lauricka no, tak zakrok ktory robili mne sa vola skarifikacia - odstranenie zhrubnutej vrstvy vajecnika a jeho nasledne poprepichovanie .... mate s tym niekto skusenost? ☹

lauricka
22. jún 2011

no tak poprepichovanie to je ono, ved to si s dokym vysvetlis, predpokladam, ze ked riesis sterilitu, tak sa vidite castejsie...

katarina104
24. jún 2011

"Nie všetky ženy s polycystickými vaječníkmi majú problémy s otehotnením. Polycystické vaječníky obsahujú viacero malých cystičiek s priemerom asi 1 cm, ktoré sú uložené po ich obvode. Pripomínajú perlový náhrdelník. U niektorých žien sú príčinou neplodnosti - netvoria sa vajíčka. Iné ženy majú nadváhu (obezita), nadmerné ochlpenie (hirzutizmus) a zriedkavú menštruáciu (oligomenorea), alebo dokonca bez hormonálnych tabletiek ani nemenštruujú (amenorea). Niekedy sa takýmto ženám podarí otehotnieť bezprostredne po prerušení užívania hormonálnej antikoncepcie. V iných prípadoch otehotneniu treba napomôcť indukciou ovulácie (vyvolaním rastu vajíčka a jeho uvoľnením z vaječníka užívaním tabletiek a aplikáciou injekcií počas jedného mesiaca)."
syndróm polycystických ovárií (vaječníkov). Vaječníky sú zväčšené a pod ich povrchom sú početné malé cysty (do 10 mm), ktoré pripomínajú akoby perlový náhrdelník. V dôsledku nesprávneho pomeru „ženských“ hormónov sa tvorí viac „mužských hormónov“, a tak nečudo, že žena potom nemôže otehotnieť. To ale neznamená, že sa s tým niečo nedá urobiť. Predpokladám, že na prvom mieste vášho záujmu je teraz tehotnosť. Preto nebudem hovoriť o iných problémoch, ktoré súvisia s týmto syndrómom a zameriam sa stručne len na otázku otehotnenia. Pri polycystických vaječníkoch je príčinou neplodnosti to, že nenastáva ovulácia. Je preto potrebné „prinútiť“ vaječníky ovulovať. Dá sa to hormonálnymi liekmi, ktoré vyvolajú ovuláciu (sú to antiestrogény alebo gonadotropíny). Úspešnosť liečby je viac ako 80 percent. Inou možnosťou je chirurgická liečba – drilling ovárií. Spočíva v deštrukcii (spálení) časti tkaniva vaječníka na niekoľkých miestach elektrickým prúdom tenkou ihlou počas laparoskopického vyšetrenia. Niektorým ženám sa takto podarilo v krátkom čase po operácii otehotnieť. Takže vaša situácia nie je až taká beznádejná, ako by sa vám to na prvý pohľad možno zdalo.
@michalka007 toto som našla, aj mne to robili, a otehu som na prvý šup, nič strašné 🙂

jane04
27. jún 2011

@lauricka ja mám určite PCO ... to bolo hneď prvé čo mi povedali, keď som prišla do CAR. Môjho gynekológa to ani nenapadlo. Keby som nebrala lieky tak mi "teta" nepríde aj celý rok. Cykly mám v priemere okolo tých 40 dní niekedy aj viac 🙂 Momentálne, teda 3 mesiace fungujem na duphastone po ňom mi príde "teta" a celkovo máme pauzu od CARu. Môj drahý má zlú morfológiu tak asi jediné nám zostane to IVF+ICSI, keďže plánovaním ani IUI to nešlo. Treba len našetriť a ide sa do toho 🙂

lauricka
27. jún 2011

@jane04 jasne, hrozne vela stasticka prajem a nech sa to podari!!! ale dnes je medicina dost uspesna cez to vsetko... 😉

michalka007
6. júl 2011

@katarina104
dakujem 🙂
tak, dufajme, ze sa to podari aj nam... ja za sebou nemam este drilling ani hormonalnu liecbu. Dufam, ze ta skarifikacia k niecomu pomohla... lebo uz je to od zakroku 6mesiacov a stale nic. (teda minus 3, ked som musela znova brat HAK). dufam, dufam, ze sa to podari coskoro

katarina104
7. júl 2011

@michalka007 kúp si befoli a papaj celý cyklus a femi kvapky,,,držím palce,,

vianocnystromcek
5. aug 2011

ahojte baby! som rada ze som nasla toto forum.

bola som vcera u gyndosa a na US som videla ze mam polycysticky pravy vajecnik. lavy je za to uplne ok.
pravy ma 4,8 cm, lavy ma nieco 3 cm. na tom pravom je viac tych malickych bubliniek no je vraj super prekrveny a neni nic upchate. cyklus mam ukazkovy, na den presne, max dva dni skor ci neskor. bolesti mavam tak ako kazda z nas...normalne, a ked nechcem trpiet dam si tabletku🙂 dala som si spravit hormonalny profil,no mam pocit ze z toho nevide nic zle. nepadaju mi vlasy - iba sezonov, mam tmave vlasy tak aj tmave chlpky, co je normalne.

no vraj je typicky nepravidelny cyklus..ale ja ho mam ukazkovy, tak neviem co si mam o tom mysliet. no babatko by som aj chcela...doktor vravel ze proste mame skusit a uvidime. nechcel mi moc davat lieky, ze to nie je potrebne, pokial nemam bolesti a ine problemy.
hmmmm.....ale som neista :/ neviem co si mam o tom mysliet

kikaneu
28. sep 2011

no dievčatá, ja mám podobný problém, PCO mi doktor diagnostikoval asi pred 10 rokmi, sucho to oznámil mame, nič bližšie nepovedal, len, že sa uvidíme pri prípadnej gravidite, ja som mala 15, ale ten názov mi nejak utkvel v hlave....no a teraz sa s manželom snažíme o bábo, zhruba od minulých Vianoc, takže do roka nám už veľa nechýba (ale do júla sme sa videli len cez víkendy, takže paniku ešte nerobím)
no a môj problém spočíva v tom, že doktora som vymenila za doktorku, ale tá o PCO ani necekla, tak ja už neviem, z príznakov mám viac chĺpkov ako je u žien bežné a aj nejaké to kilo navyše, ale cyklus pravidelný každých 29 dní +/- 2 dni.....asi ma zase čaká zmena lekárky, hm? čo myslíte?

9adka9
13. okt 2011

...no dnes som bola v Gyn-five a pani doktorka mi oznamila,ze mam polycysticke vajecniky,aj mam nadvahu,aj zvyseny cholesterol,nepravidelnu menstruaciu...cize vsetky priznaky....a caka ma kopeeec vysetreni....ma uz teraz z toho hlava bolíííí... ☹

j8a8n8a
23. nov 2011

Ahojte dievcata no tak ja som nato rovnako ako vy sice som sa otom dozvedela tak pred polrokom a som stoho nestastna neviete nahodou ako sa stravovat aby mi klesol cholesterol a ako by som schudla ??

evinka22
13. dec 2011

ahojte chcem sa opýtať asi pred mesiacom mi oekar oznamil ze mam polycystické vajecniky ,prisla som s tým ze namam po vysadeni horm.antikoncepcie asi 4 mes.menstruaciu ...mam 22 a neviem co mam robit .mozte mi poradit skutocnr samovolne neotehotniem?

sisi01
21. dec 2011

Ahojte dievčatá, idem sa pridať k Vám na túto tému. Tento týždeň som bola na USG a bolo mi povedané, že mám tiež polycystické vaječníky... Prístup môjho lekára radšej nekomentujem iba ma to uistilo v tom, že je fakt načase zmeniť ho... Bolo mi povedané, že sa mám objednať v čase menštruácie na odber, ale vôbec nechápem na čo mi to bude, nakoľko som bola asi pred dvomi týždňami na endokrinológii a tiež mi robili odbery a dokonca to vyšlo tak, že som akurát mala menštruáciu...Výsledky aj videl. Všetko bolo negatívne tak vážne nerozumiem na čo to potrebuje robiť ešte raz. Babule, neviete mi povedať či pri tejto diagnóze musí vynechávať meštruácia? Lebo mne chodí pravidelne a všetky výsledky z endokrinológie mám v poriadku tak neviem prečo, ale mám strašný pocit neveriť mu, možno je to už len tým jeho správaním, ale celé si to nejako dávam dokopy a stále mám voči nemu väčšiu nedôveru... Držím palčeky všetkým, ktoré sa snažíte o bábätka, nech sa Vám to čím skôr podarí ;)

iinka
21. dec 2011

ahojte baby, ja mám tiež Polycystické vaječníky, ja som absolvovala v okt. driling vaječníkov, teraz užívam lieky na ovul. zatial nič,...dufam že čoskoro zaberú, aj ked to zatial nijak ružovo nevidím 😒

bambula27
21. dec 2011

@sisi01 Ahoj. Mne sice moja gyn. nepotvrdila, ze mam PCO, ale hormony nie su celkom v poriadku. Ja totiz poslednych par rokov mrchu bez Duphastonu nedostanem. Ked mi ho gyn. vysadila, nielenze sa stratila ovulacia, ale aj mrcha. Posledny cyklus som zacala brat Clostilbegyt, moje telo vsak na tento liek malo slabucku odozvu, proste ziaden dominantny folikul sa neobjavil ☹ A tak mi nasadila metformin - vraj po nom zeny zvyknu spontanne otehotniez, mozno nie po 2-3 mesiacoch, mozno az po polroku, ale ze to pride. Ten metformin mi, ako väcsine zenam, nerobi velmi dobre, ale vydrzim, co predsa pre babo neurobime? !!! A pri tvojej diagnoze nemusi vynechavat menstruacia, mozno tvoj lekar zistil, ze nedochadza k ovulacii.... 😒

bambula27
21. dec 2011

@iinka ahoj. Ake lieky uzivas?

sisi01
21. dec 2011

@bambula27 Ahojky, no o ovulacii mi zatial nehovoril nic. Mozno sa vyjadri po tych odberoch? Vsak prave to ze pre babatko vsetko 🙂 Drzim palceky nech to zaberie a podari sa mimi 😉

lorry
3. jan 2012

Ahojte mam taky problem ze nedostavam menzes len po injekcii alebo liekoch mala som PCO na oboch vajecnikoch, zmenila som doktora a ten mi dal Lutenyl brala som ho zatial len jeden mesiac mam pokracovat. Bola som na sono a doktor mi povedal, ze mam PCO len na lavom vajecniku moze byt ze mi pco zmyzlo z praveho vajecnika po liekoch Lutenyl ? A ze mi dobre pracuju estrogeny co som musela volakedy pouzivat divigel kedze mi chybali. Da sa otehotnet ked mam pco uz len na jednom vajecniku ?

buba13
17. jan 2012

@lorry ahoj, da sa otehotniet i ked mas len na jednom vajecniku pco. ja mam na oboch a podarilo sa... sice to bol boj az na vyse dvoch rokov...