Polycystické vaječníky. Aká je liečba a koľko trvá?

mandy29
8. júl 2009

Ahojte kočky...ako je to s možnosťou keď mám polycystické vaječníky? Predpokladám že kvôli tomu nedochádza k ovulácii? Neviete aká je liečba a ako dlho trvá?

lauricka
4. mar 2011

Ahojte, prave som cerstvo po laparke a drillingu vajecnikov s PCO. Vsetko ostatne bolo v poriadku. O par dni idem do Ferticentu sa dohodnut co dalej. Bojim sa, ze ma nechaju to skusat prirodzene a ze to nebude stacit. Odporúčali by ste radsej asistenciu v zmysle hormony, sledovanie a IUI? Mam 30, ziadne deti. Manzel je absolutne OK. Mali ste podobne skusenosti a uz ste sa niekam posunuli? Rada sa dozviem Vase skusenosti, nez pojdem do centra, dakujem.

miss_stanya
4. mar 2011

@lauricka ahoj, po laparke a drilingu mas velku sancu otehotniet prirodzene. Mne k tomu pichli hormony a zadarilo sa...Do takych troch mesiacov sa nikam neponahlaj....

lauricka
18. apr 2011

Ahojte, dnes som 31. den cyklu, v minulom cykle som mala drilling vajecnikov pre PCO. Cylkus mavam dlhsi, niekedy aj 35 dni. Dnes som si urobila tehu test, len tak, necitim nic. Vidim tam jasne druhy pasik, aj ked je slaby. Tak neviem, co myslite, znamena to nieco, ci nic to nebude?

jane04
17. jún 2011

@lauricka ahoj lauri, ja som len chcela vedieť či sa vám to podarilo klasicky otehotnieť alebo ste boli podstúpili niečo v centre. Pýtam sa preto, že mám ten istý problém PCO a dr. v centre mi nedoporučoval laparku, že to môže viac uškodiť. Tak ja už vážne neviem. Mala som plánovaný styk, IUI a všetko bezvýsledné. Jediné čo zostáva je UO a to stojí zase nehorázne peniaze.... ach jo 😖

lauricka
17. jún 2011

@jane04 PCO je sposobene zle fungujucimi vajecnikmi, ktore prispievaju k nerovnovahe v hormonoch, ktore su potrebne pri ovulacii, zjednodusene povedane. Laparoskopia nie je zakrok, je to diagnostika. Teda, pozru sa, ci su to naozaj PCO, len tak sa to potvrdi a ci nie su dalsie problemy, napr. nepriechodne vajecniky, a pod. Co sa da, daju do poriadku a aspon Ti presne povedia, co vsetko je problem a co nie. Dalsie, co sa moze robit, je drilling, to uz je zakrok na riesenie PCO. Narusi sa zhrubnuta stena vajecnikov, ktora je zodpovedna za tu sarapatu. Tym sa oslabi skodlivy vplyv vajecnikov na hormony a ovulaciu a moze dojst k naprave stavu. Kedze sa pri zakroku konkretne vypaluju do vajecnikov dierky, teda vznikaju ranky, je pochopitelne, ze o par mesiacov sa zrastu a stav sa vrati do povodneho plus minus. Niekomu to pomoze a vajecniky sa preberu a niekomu nie, pretoze aj poskodenie moze byt asi v roznej intenzite. Lekar v CAR tomu nedaval velke nadeje, moj gynekolog to bral optimisticky a urobil drilling na oboch ovariach. Hned po prvom menzese som otehotnela, bez akejkolvek hormonalnej liecby. V CAR mi dokonca povedali, ze stimulku mi robit ani nebudu len tak, lebo to sa uz dva roky nerobi pri PCO, je to viac nebezpecne, az smrtelne nez prospesne. Ak by sa mi po drillingu vajecniky neprebrali, hned dalsi krok by bol IVF a az kvoli tomu by sa robila opatrna stimulka pod dozorom. V mojom pripade nic ine by nebolo treba, lebo manzelov spermiogram bol absolutne bezproblemovy.

lauricka
17. jún 2011

@jane04 nikdy som nepocula o tom, ze by Ti mohla laparka poskodit. Co sa tyka CAR, v BA su dobri napr. Ferticent, aj cenovo.

lauricka
17. jún 2011

@jane04 ozaj a bez potvrdenia diagnozy laparoskopiou sa ani poistovna nebude angazovat, to je praveze nutny krok k dalsiemu rieseniu...aspon ja to viem takto. Odporucam zajst este niekam inam, do ineho CAR, ale toto moze riesit aj gynekolog, ak operuje. Ja som vlastne CAR na pomoc vobec nepotrebovala, vsetku pracu odviedol moj gynekolog aj teraz sleduje moje tehotenstvo. Oni niekedy mozno aj radi skracuju cestu k umelemu, mozno su z toho lepsie prijmy, to nikdy nevies, co vsetko ich motivuje k comu. Preto radsej zajst za viacerymi.

michalka007
18. jún 2011

Ahojte dievcata, ja som tu dnes po prvykrat ... na odporucanie kamaratok. Aj ja mam to hnusne PCO. Pred desiatimi rokmi som mala moju prvu cystu, ktoru mi laparoskopicky odoperovali, ale moja vtedajsia lekarka mi nepovedala, o co sa jedna a nasadila mi HAK. Tu som s mensimi prestavkami brala 10 rokov, a po rozhodnuti, ze chceme mat babo (minuly rok) som HAK uplne vysadila. No a prisla nova cysta... laparoskopia... a excizicia vajecnikov (myslim, ze to je ten driling o ktorom som tu citala) stanovenie diagnozy a informovanie lekara, ze mam teda "problem". Som v tejto oblasti uplne neskusena, a absolutne som nemala vedomosti o ovulacii, bazalnej teplote a veci s tym suvisiace. Akokolvek, laparoskopiu mi robili v Dec 2010, do mesiaca po laparoskopii som mala znova niekolko cyst a musela som ist na HAK, tu som po troch mesiacoch vysadila (marec 2011) a od vtedy sa snazime otehotniet. No stale nic. Pravdu povediac, minuly mesiac som bola tak zufala a nestastna, ze by ma skutocne nikto nespoznal. Lekar mi tvrdil, ze po vysadeni, je najpravdepodobnejsie, ze do 2-3 mesiacov otehotniem. A teda, prosim poradte mi, co teraz... presli tri mesiace od vysadenia a nic.... caka ma nova laparoskopia, novy driling... co robit? Este dodam, okrem Gynexu som nebrala ziadne lieky. Dakujem vopred za pomoc.

lauricka
18. jún 2011

@michalka007 Drilling sa robi pri snahe otehotniet a otehotniet je ziaduce co najskor, tak do cca pol roka, mozno kusok dlhsie, pretoze stav nie je trvaly, stena vajecnikov znova zrastie. Po drillingu sa to robi tak, ze Ta prvy cely cylkus nechaju tak, druhy Ti pozru folikuly, ak sa nic nedeje, ide sa na umele. Mne ani nestihli pozriet tie folikuly v dalsom cykle, uz som bola tehotna.
Ale mozno si pripad, kde drilling nepomoze, kedze si mala tie problemy, ak nepomoze alebo na to uz nechces ist, chod do CAR a vypis si ziadost o IVF - Umele oplodnenie.

luciasek83
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lauricka
18. jún 2011

@michalka007 no a kedy mas ovulku by Ti mohli daky cyklus pozriet, niekto ju ma inokedy, nez ten 14 den, co sa uvadza a mozno ani nevies, ze ju mas neskor alebo tak. Pri PCO je aj dost mozne, ze proste nevoulujes. Ale nejake horuckovite sledovanie BT, vytoku a to vsetko az tak neodporucam, lebo je to aj stresujuce a stres je to najhorsie, co potrebujes, ked chces otehotniet. Nesmies tym furt zit, to je ako blok u mnohych zien. Viem, ze je to sakra tazke, ale ja ked som videla, ze to sledovanie nikam nevedie tak po troch mesiacoch som sa na to vykaslala, chvalabohu.

michalka007
18. jún 2011

@lauricka Dakujem velmi pekne za reakciu. To ze mi robili exciziciu som sa dozvedela po zakroku - odstraneni cysty laparoskopicky. Po tomto zakroku mi bolo povedane, ze pravdepodobnost otehotnenia je velmi vysoka. Ale napriek tomu, nove cysty sa mi objavili v priebehu mesiaca a musela som ist na HAK, brat ju tri mesiace a potom som ju opatovne vysadila. Bolo mi povedane, ze "znova" tri najblizsie mesiace su najvhodnejsie pre otehotnenie. Avsak, teraz uz som v 4 cykle od vysadenia HAK a nic. Lekar mi povedal, ze pokial neprejde cca rok, netreba sa nicoho obavat, ze sa nemusim nicho bat a umele oplodnenie by zatial neodporucal. Ja mam vsak neustale bolesti vo vajecnikoch - vysvetlenie od lekara je, ze je to dosledkom zakroku, ze vajecniky su velmi cytlive a preto ma bolia (prevazne v priebehu celeh cyklu). Tie bolesti ozeliem, len akosi neviem co robit a ako dalej, neviem to len tak nechat.... :(

lauricka
18. jún 2011

@michalka007 tak to potom nebol drilling, odstranenie cysty je nieco ine a nerozumiem, ako sa tym zvysuje sanca pri PCO...U mna to bolo tak, ze sa cakalo rok, pretoze skor Ti poistovna nepreplati ukony robene kvoli sterilite. Rok az rok a pol bezne sa caka, ci neotehotnies prirodzene. Potom sa uz urobi laparka, drilling, po drilingu kontrola tvorenia folikulikov, ak sa aj tak netvoria dostatocne, tak uz to fakt asi nema zmysel natahovat donekonecna. Treba este vysetrit partnerove spermie a treba to riesit. Kamoske robili drilling a potom isla na IUI, pretoze u nej mal partner horsi spermiogram. Ak ale je OK, netreba ist na IUI, naco.

lauricka
18. jún 2011

pekne video k ovulacii. Folikuliky rastu vsetky do urcitej velkosti, potom sa rast zastavi, tusim to bolo cca 7mm plus minus a len jeden rastie dalej, ten sa potom uvolni a pokracuje vo vajcovode. U PCO nepokracuje v raste ziadne, mozu akurat tvorit cysty, vsetky ostanu male a napchate vo vajecniku. Preto je vajecnik taky hrbolaty a moze byt vacsi ako normalne. Je to preto, lebo zhrubnuta stena narusuje prirodzeny proces vylucovania hormonov do mozgu a z mozgu, ktore sposobuju, ze to jedno vajicko dozrie a uvolni sa. Pri naruseni steny drillingom sa stav moze zlepsit, ale nemusi.

https://www.youtube.com/watch?v=nLmg4wSHdxQ

No a takto vyzeraju tie nase PCO:

https://www.youtube.com/watch?v=caeNL4nprnQ
lauricka
18. jún 2011

este som chcela, tie hormony do mozgu na videu su vyslane vdaka dozretemu vajicku, ktore ked u nas nedozrieva, tak mozog samozrejme nema informacie a nic sa nedeje

michalka007
18. jún 2011

@lauricka no oni mi odstranili cystu, a zaroven urobili "exciziciu ovaria", co mi lekar volne prelozil ako poprepichovanie a odstranenie (orezanie) casti vajecnika. V tych terminoch sa nevyznam, a teda nie som si ista, ci driling je to iste ako ta excizicia.

lauricka
18. jún 2011

dalsie video k PCO, ako to vyzera

https://www.youtube.com/watch?v=XjdbPRrplQ4

a ako vyzera drilling, ale nebojte, nie je to ziadny velky zakrok, na druhy den mozete chodit a hoji sa to rychlo. Ta modra tekutina sa vstrekuje do vajcovodov a ked cez ne pretecie, je jasne, ze su priechodne, to je dolezite zistit a robi sa to pri laparke, myslim, ze sa to vola chromopertubacia:

https://www.youtube.com/watch?v=JKEFEOy9O1s
lauricka
18. jún 2011

PCO vajecniky su porcelanovite, je to pre ne typicke, to je pekne na videu vidiet.

lauricka
18. jún 2011

@michalka007 michalka, chce to vsetko si ujasnit u gynekologa a keby nebol dobry, tak u ineho. A tiez navstivit CAR s papiermi od gynekologa.

michalka007
18. jún 2011

no, to je to... moj gynekolog je skutocna kapacita, problem je, ze on v nicom zatial problem nevidi, podla jeho slov nateraz je urobene vsetko co bolo potrebne a treba sa pokusat o babo. Ja mam pocit, ze nic nerobim a to ma ubija ... prvykrat v zivote som sledovala svoj hlien, a idem merat aj teplotu ... . V kazom pripade vdaka za rady. Btw. tie videa su wau - teraz si to viem predstavit. (tou exciziou sa mi teda odstranila na zhrubnuta vrstva vajecnika - zda sa).
Myslis, ze treba skusat bylinky, alebo alternativnu medicinu? Pomaha to v nasich pripadoch?

lauricka
18. jún 2011

@michalka007 neviem, odstranil Ti cast vajicecnika, to moze byt aj nieco ine, to si u neho potvrd, ci Ti naozaj robil aj drilling.

lauricka
18. jún 2011

@michalka007 nie, u PCO nepomahaju caje, ani tabletky sojove, ci ine, na to su slabe. Mne nepomahal ani Duphaston na upravu cyklu...hehe, u PCO tazko nieco len tak pomoze. Telo vobec nereagovalo. Brala som aj tie sojove talbetky, aj dake kvapky na cinnost vajecnikov, hluposti, akurat sa mi rozhadzali cykly, ale to mohlo byt pre PCO, nemuselo to byt z toho.

lauricka
18. jún 2011

@michalka007 kontroloval spermiogram manzela?

kaaaty
19. jún 2011

@lauricka ahoj citam ze mas PCO dost nastudovane 🙂 ...ja som tiez pripad s PCO som po laparke a drillingu a teraz cakam na vysledok druheho IUI....musela som stimulovat merional bo clostil nezaberal vobec... 😒
Gratulujem ku dvojickam v brusku 🙂 ....mozem sa spytat ako ste sa k nim dopracovala teda ci prirodzene, IUI aebo IVF?Kolko ste snazilkovali

lauricka
19. jún 2011

@kaaaty tak to vies, ze ked som sa dozvedela, ze PCO mam, tak som trochu po tom patrala 😉. Ja som bola z tych, co otehotneli po drillingu spontanne a teraz dufam, ze z toho ozaj nakoniec budu zdrave babatka. Uz sme mali dake trampoty a bola v nemocke, a tak, ale zatial to je celkom dobre.

kaaaty
19. jún 2011

@lauricka tak to je fajn ze sa vam podarilo prirodzene....vela zdravicka vam prajem....juj nech sa drzia fazulky....
ja som dnes 9 den po IUI a uz myslim na testovanie v stredu sa testnem to uz bude 12dc a v piatok idem na krv... po akom case po drillingu si otehotnela?

meginka7
19. jún 2011

ahoj baby...a neviete poradiť niečo na psychiku? ☹ Ako to zvládate? Ja mám tiež PCO a nedarí sa nám..teraz mám kúpelnú liečbu a som veľmi zvedavá či to má dáky význam..inak beriem iba Gynex a nič iné...

kaaaty
19. jún 2011

@meginka7 ahoj no ja mavam take obdobia kedy ma to velmi zoziera a potom sa zas trosku ukludnim...myslim ze podstatnoe je aby si zamestnala mysel niecim inym ....ale da sa to ☹ ...
O kupeľnej liečbe pocujem prvy krat...

meginka7
19. jún 2011

@kaaaty Nedá sa nemyslieť na to..z každej strany všetci nemysli na to a bude to,ale nedá sa to..Kto nezaživá to čo my nepochopí to.. A tie kúpele by mi mali hlavne spravidelniť cyklus lebo už som pomaly začínala mať anovuláciu.. ☹

kaaaty
19. jún 2011

@meginka7 to poznam preto o svojich problem moc nehovorim aby sa nevypytovali...zdoverila som sa najlepsim kamoskam...a kolegyni v praci ktora ma tiez problem s otehotnemim....
No tak to by som brala aj ja aby sa mi cyklus napravil.... ja bez liekov uz mrchu ani nedostanem....som bola aj na laparke a drillingu no ale ani to mi ju nenapravilo.... ostava len verit ze budem coskoro tehu a potom sa to vraj napravi...
A kam ides do kupelov a na ako dlho?