Pozitívne protilátky proti Zone pellucida. Ako ste otehotneli?

darla27
5. apr 2009

Nakoľko nikde nie sú informácie o tejto diagnóze zakladám túto tému, aby som sa dozvedela či niekomu vyšli protilátky proti zone pellucide pozitívne, či bola liečba úspešná a otehotneli ste prirodzene alebo len cez liečbu IVF ICSI.
Na imunológii mi nevedeli povedať prognózu úspešného otehotnenia, nakoľko je táto diagnóza najmenej častou imunologickou príčinou neplodnosti a nemajú evidované koľko pacientiek po liečbe otehotnelo a akým spôsobom.
Mne bola nasadená liečba prednisonom na 2 mesiace 5 mg denne, potom znížiť dávku na 2,5 mg a snažilkovať sa bez kondómu len v čase ovulácie.
Nájde sa niekto s rovnakou diagnózou? Ako dlho ste sa liečili a hlavne - bola liečba úspešná?

darla27
autor
14. apr 2009

Vyzerá to tak, že som asi jediná s touto diagnózou.. ☹

riska
14. apr 2009

darla 😠 ale aspon v niečom si jedinečna 😀 😝

lauritka
14. apr 2009

darla a kde ti robili to vysetrenie? zona pellucida nie je trofoblast? pokial viem, tieto protilatky vysetruju len v Cechach 😕

riska
14. apr 2009

darla bola v prahe 😉
inak ja som dnes volala do martina, či tam robia imuno, sestrička povedala že ano... na spermie aj na vajičko... ked som sa spýtala, či na trofoblast, povedala, že trofoblast = placenta a že to robia. už som z toho uplný jelen 😲 trofoblast je to iste čo placenta?

lauritka
14. apr 2009

riska fakt ? hmmm ja neviem 😕 trofoblast su zarodocne obaly-

riska
14. apr 2009

ja som si vždy myslela, že placenta sa vyvinie až neskor.... musim sa ist na to popýtať svojej doktorky 😒
a myslim, že aj ta darlina zona pellucida ma čosi s vajičkom 😕

elana
14. apr 2009

No trofoblast není přímo placenta...prostě když se vyvíjí embryo, tak v časné fázi toho plodového vejce vznikne embryoblast (z toho bude embryo) a z části trofoblast (už z názvu plyne, že ten obstarává výživu). Takže ještě to není plnohodnotná placka, ale pokud se proti tomu tvoří protilátky, chybí embryu výživa a odumírá.

darla27
autor
14. apr 2009

Lauri ano bola som v Prahe, vybavila som si to sama a pravdu povediac som nečakala že by mi to vyšlo pozitívne, robila som si všetky možné vyšetrenia aby som sa vyhla IVF a zistila sa príčina neplodnosti, ale či mi to bude niečo platné sa uvidí.
Zona Pellucida je ochraný obal vajíčka - a mne vyšli na ňom protilátky, jednoducho imunologická reakcia tela nepustí spermiu do vajíčka.
Inak všetky ostatné vyšetrenia mi vyšli perfektne, nevytváram protilátky už voči ničomu inému, ani voči spermiám ani trofoblastu.
Podľa môjho názoru je trofoblast vrstva na oplodnenom vajíčku a placenta funguje až neskôr, keď zanikne žlté teliesko. Ale niesom lekárka, tak neviem.. 😒

riska
14. apr 2009

darla, ahoj, chcela som ti trošku pozdvihnut temičku 😉

darla27
autor
14. apr 2009

Ahojky Risinka, som sa tiež potešila keď som to pozerala. 😵
Zajtra idem na konzultačku tak držkaj palce nech mi nevnútia už aj recepty na lieky na stimuláciu 😀 😀 😀

ladus77
14. apr 2009

Ahoj Darla 27, ja jsem taky byla v Praze a mam snizenou bunecnou imunitu na spermie. Trofoblast mam v norme. Ale kdyz jsem se ted divala na ty moje vysledky, tak jsem tam nikde ZONA PELLUCIDA nenasla. Tak nevim, myslis ze to vysetruji vsem a nebo ne? Proste ja tam tento udaj vubec nemam, tak nevim proc a nebo se mozna blbe divam ☹ Nikdy jsem tehotna nebyla, ted beru Prednison a kontrola na konci kvetna. Co ty, melas nejake potraty, nebo jak ti na to pristli?

adelka89
15. apr 2009

Ahojky holky, taky nejsem lekarka, ale tohleto ve skole bereme,tak bych vam snad mohla trosku poradit.
Zona pellucida je obal vajicka, kterym musi spermie projit. Smermie maji hlavicky ze 2/3 pokryty akrosomem ten obsahuje proteolytické enzymy (akridin) a ty zonu pellucidu narusi a znemozni vstup do vajicka dalsim spermiim (jednoduse receno).
Do vajicka se dostane jen jedna spermie, ktera narusila jeho obal. Ryhujici se vajicko prochazi vejcovodem a 5.-6. den dochazi k nidaci (implantace) v tomto okamziku zona pellucida mizí. Vznikla blastocysta se prichyti k endometriu a vznika trofoblast (7.den tehotenstvi)
Snad jsem to napsala trochu srozumitelne a hlavne bez chyb 😉

darla27
autor
15. apr 2009

No neviem, tiež si niesom istá či robia všetky vyšetrenia všetkým. Mne prišli odtiaľ 4 papieriky z výsledkami a zdalo sa mi toho dosť, ale kdesi som čítala o protilátkach proti ováriám a to tam trebárs vôbec nemám. 😅

Adelka pekne si to napísala a veľmi zrozumiteľne. Takže pellucida po 5-6 dňoch po oplodnení zmizne a už by nemal byť problém, že?

Lauritka a ty si už bola na imunológii? Keď si mala missedy, tiež by si si to mala asi dať vyšetriť.
Ja som vôbec nečakala že by som to mala pozitívne, ani lekárka v Prahe si to najprv nemyslela, že maximálne bude pozitívny trofoblast a vidíte. 😅
Ono keď sa nedarí dlho otehotnieť a všetko sa zdá byť relatívne v poriadku treba podstúpiť aj všetky možné doplnkové vyšetrenia. Ja chcem ešte genetiku a zrážanlivosť /to mi doporučili aj v Prahe / a to už bude asi všetko čo sa dá absolvovať. 🙂

riska
15. apr 2009

darla, to ti schvalujem, genetika aj hemato je doležite 😉
a čo ti povedali na konzultacii?

adelka, fakt paradne si to vysvetlila, si si istá, že nie si lekárka? 😀

lauritka
15. apr 2009

darla bola som, este pred IVF, ale len v KE. takze protilatky na trofoblast nemam urobene, ale ani ziadny lekar to nenavrhol 🙄 a to som sa pytala po missedoch, co si mam dat vysetrit... nikto nic 😨 takze som si potom sama dala vysetrti genetiku, trombof. mutacie a infektologiu. nikto tie missedy proste neriesi, ze to sa stava.... 😨

darla27
autor
16. apr 2009

Riska Drábek mi zmenil dávkovanie prednisonu, budem užívať 5 mg dovtedy kým neotehotniem.
Idem aj na tú genetiku a zrážanlivosť, dokonca už budúci týždeň.Veľmi sa teším.
Do CARu pôjdem už len v prípade rozhodnutia ísť do IVF.
Už budem mať všetky vyšetrenia hotové a potom už len dúfať že to výjde. 😵

Lauritka a v KE robia aj vyšetrenie na protilátky zona pellucida? Mne robili tých vyšetrení v Prahe celkom dosť.
Ja sa už nečudujem že si musíme vydupať všetko sami,mňa by neposlal nikto nikam, sama som si vybavila všetko čo sa dalo. 🙂

riska
16. apr 2009

darla a kde ideš na tie vyšetrenia?
a nenahovaral ťa na IVf? 😉

darla27
autor
16. apr 2009

Nahorváral, to vieš že hej.Hneď ako sme prišli mi hovoril:ste po HSK, mame schválenú žiadosť, ideme na to? 😀
Skoro som tam odpadla, ale vyhovorila som sa že ešte nie a potom keď som mu ukázala výsledky s našimi imunologickými výsledkami mi povedal ako mám užívať prednison /inak než mi kázali v Prahe/ a že keď otehotniem mám ísť k svojmu gynekológovi a nemusím k nim.
Vyprosila som si aj genetiku aj zrážanlivosť aj keď nebol zo začiatku príliš nadšený, nakoniec súhlasil, ale bolo mu jasné že sa tam nejaký čas neukážem.Bol ale borec,keby mal fan club, vstúpim doň.Je zlatý. 😵
Obe vyšetrenia robia v GF, idem tam budúci týždeň. Sa veľmi teškám.

riska
16. apr 2009

to fakt robia v GF aj genetiku? 😲 to som nevedela... ja tu beham po nemocniciach ako sprosta.... no nevadi, aspon spoznam aj iných lekárov 😉 ale Drabek sa da 😀
no tak to vyzerá nádejne, nie? že by sa to mohlo podariť aj bez IVF 😉

darla27
autor
16. apr 2009

Zase mi zmazali fotku. ☹ ☹
Ano, chodí do GF genetička externe, vždy na určitý termín kedy má prísť objednajú niekoľko párov a hotovo.
Myslím že je to zadarmo, aspoň ešte nikto nehovoril že by tam za to platil, ale na výsledky sa čaká aj 2-3 mesiace, ale nevadí.
Noo, nádej je vždy, ja sa momentálne k nej veľmi upínam a podľa dokiho reakcie s tým čiastočne aj ráta,
že by sa to mohlo aj podariť.
Síce povedal, že čím dlhšie sa pár snaží otehotnieť, tým sa im zmenšuje šanca že sa to podarí,
ale ja som vďačná aspoň za tú nádej. 😵
A ty kde si to robíš? Ty si nevedela že aj v gynfive to robia? 😕

riska
16. apr 2009

darla, určite sa to podarí, verím tomu... ved sa to už raz podarilo, ale tentoraz to dotiahneš aj do uspešneho konca 😉 a drabek nebol prekvapkaný z tých tvojich výsledkov a že si bola v prahe? 😵

vedela som, že robia hemato, o genet som nevedela ☹ drabek nepovedal, len hned pchal papier s ivf 😖 no ved nevadi, mam už 2 mesiace po gen, tak už čakam výsledky... bola som v železničnej nemocnici a na hemato zasa na antolskej

darla27
autor
16. apr 2009

No práveže ani nebol nejaký vytočený ani zaskočený, ja som mu jednoducho vytiahla papiere z imunológie hneď ako začal že by sme mohli prejsť k začatiu stimulácie. 😲 😀
No práveže jeho postoj bol celkom jednoznačný: buď sa to pri liečbe podarí behom krátkej doby, alebo sa aj tak vrátim k nim a to už rovno na IVF.
Riska ani mne sa moc nadšene netváril keď som zahlásila že chcem ešte tieto vyšetrenia, ale povedal že je to na nás, keď to chcem kľudne.
Ja si v tomto smere neviem Marečka vynachváliť. Chcela som HSK urobil mi ju - cíce som si zacvakala ale mám ju.
Chcela som tieto vyšetrenia, dovolil mi ich.
Väčšinu vyšetrení robia až po viacerých potratoch alebo neúspešných IVF. Som šťastná že som išla na to opačne.
Ty ako pokračuješ? Či si vo fáze čakania na výsledky asi, že?

riska
18. apr 2009

darla, mas pravdu, namiesto toho, aby spravili všetky vyšetrenia hned, tak tlačia ženu do ivf a ked to 2x nevyjde, tak začnu patrať 😠 treba byť drzá a neodbytná 😉
ja idem v piatok na hemato, mali by byť prvé výsledky... no a genetika nič, už prešli 2 mesiace a stale nezavolali 😢

ladus77
19. apr 2009

Ahoj Darla, minule jsem tu delala zmatky. Vysetreni na zona pellucida mi delali, jenom jsem slepa, no... 🙂 byly na jinem papire a mam je negativni. Takze ok. No ale zobu Prednison na bunecnou imunitu a snazim se doufat, ze to pomuze. Snad vi co delaji a pomuzou nam vsem. Drzim pesti 🙂 😉

darla27
autor
22. apr 2009

Mne sa ani nechce veriť že by som stále nenarazila na nikoho, kto mal protilátky proti zone pellucide pozitívne.
Strašne by ma zaujímalo ako ste pokračovali po liečbe, či s tým niekto otehotnel bez pomoci IVF.

svolena
18. nov 2009

Ahoj Darla
před pár dny jsem dostala výsledky z imunologie. Všechno bylo v pořádku, jen mi našli protilátky proti zona pellucida (ovariální obal).
Chtěla jsem se tě zeptat, jak jsi na tom teď, co všechno jsi absolvovala a čím tě medikovali.

darla27
autor
7. dec 2009

Ahoj Svolena, nikam som sa dalej neposunula, absolvovala som genetiku - to bolo Ok, zrazanlivost nejake drobnosti som mala zvysene, ale je to len na uzivanie kys.listovej. My sme uzivali prednison, tusim 6 alebo 8 tyzdnov jednu tabletku. Aka hodnota vysla pri vysetreni na ZP tebe? norma bola od 30, ja som mala 22.
Ako budes dalej postupovat? Co ti k tejto diagnoze v Podoli povedali? Ake su sance bez IVF?

sem
18. jan 2012

Ahojky, asi je toto téma již mrtvé, ale já jsem zjistila, že mám pozitivní protilátky proti zona pellucida, proti spermiím a lamininu tak hledám někoho kdo by mohl poradit a podělit se např. o podobnou zkušenost. díky sem

jananovacek
18. jan 2012

@sem Taky mi ty protilatky vysetrovali, ale mela jsem je ok. Pry na to davaji Prednison, na potlaceni imunity