Prepadnutá maternica. Máte niekto tento problém?

rohacka
29. apr 2009

Ahojte, len sa chcem spytat, ci nemate niektora podobny problem, ako ho riesite, resp. ako to vidi vas gynekolog. Pri poslednej preventivnej prehliadke som upozornila gynekologicku, ze mi prepadava z posvy svaloviny, cca 1 cm, je to neprijemne, hlavne pri chodzi alebo ked dviham drobcov. Lekarka povedala, ze je to pokles maternice - prolaps, ze taketo problemy maju 50-rocne zeny v prechode a ze budem musiet ist este v mladom veku na operaciu - plastiku. Maternica je vraj velmi oslabena. Zatial mi odporucala cvicit na svalstvo panvoveho dna a mat casty pohlavny styk. Som po 2 porodoch, prvy bol rychly s veeeelkym roztrhnutim az ku konecniku, druhy porod bol predcasny - co bol asi dosledok oslabenej maternice. Vobec mi uz neodporucaju otehotniet, vraj by maternica babatko neudrzala. Ozvite sa, ked nahodou mate podobny problem, ci nemate aj nejake ine informacie, prip. ak ste niektora uz bola na takejto operacii, ci to pomohlo. Nasla som si na internete aj moznost docasneho riesenia pesarom, ale moja lekarka to neodporuca. Prip. nejake ine cviky ci ine riesenia. Dakujem 🙂

majamat
22. mar 2017

@tonjadabik2 maternica rastie do brucha a to ju drzi. neviem ako by to blo, keby si sa dala aj odoperovat. ci by ti to nevadilo v tehu, ci by dokazala maternica spravne rast a pod, netusim ako to je. to ti veru povie len dr.

tonjadabik2
22. mar 2017

@majamat hej chystam sa
.ale kedy neviem.. Sak priroda si pomoze

juzanka151
22. mar 2017

Po operácii sa neodporúča otehotniet

tonjadabik2
21. jún 2017

Baby caute. Este som nebola u dr.. Sme chceli sanzelom este babetko a tak som zacala pit alchemilkovy caj s nadejou ze mi pomoze otehotniet. Ale zacala som krvacat.ako myslim odkedy pijem ten caj tak kazdy den trosku krvacam..neviem ci je to normalne.. Asi ho vysadim ten caj.. Neviem co mam robit.. Poradite??? Dakujem

juzanka151
21. jún 2017

@tonjadabik2 no to by trebalo ist k Dr lebo nemas preco krvacat

tonjadabik2
21. jún 2017

@juzanka151 vraj to posobi aj na sliznicu a ze sa vraj moze cistit este..

kiki75
11. nov 2017

Ahojte baby, tak som.asi v klube.idem zajtra na.vysetrenie,ale.som.si viacmenej ista,ze.to mam ajja.dnes vecer som.si.to nahmatala,ale.cca.pred mesiacom.som.bola.na.preventivke a vsetko bolo ok. Nerozumiem.tomu.stava sa to zo.dna na.den???? Maternicu mam v posve,asi to bude 1. Alebo 2. Staduium.ale bojim.sa.aj.chodit,ze vypadne......☹ inac.ked lezim,chodim,necitim.nic,ziadne.bolesti, len.psychicky mam problem.asi....mam este taku otazocku. Mali ste.sex v takomto stave? Nieze by.som.na to mala chut,peave naopak,len sa pytam,inac mam.vytok uz.davno,neviem.ci to suvisi.dakujem

majamat
12. nov 2017

@kiki75 ja som o tom vobec nevedela. mam to zrejme od porodu. dcera bude mat 7r. zistila som ot, ked som bola znovu tehu, uz to je viac ako rok, dr. mi to povedal pri potvrdeni tehu, cize v nejkom 6-7tt. maternica vtedy klesa este viac. potom som potratila v 13tt. takze cele tehu som neabsolvovala.
takze je kludne mozen, ze to mas dlhsie a nevedela si o tom. pokial to nerobi ziadne ine problemy, tak si si to nemusela vsimnut. krcok vychadza hlavne ked si napr. v sede a si zohnuta. vtedy sa maternica zatlava a krcok ide von. v klude ked lezis je to OK, pokial teda nie je uplne vonku.
a teda sex, za 7r urcite 😀 a v pohode. urcite su lepsie polohy, ked sa a maternicu nevyvija taky tlak a vdaka tomu je skryta v posve.
vtok, moze suvisiet. predsa to tkanivo moze byt trochu viac drazdene. pokial je zapalovy - cize je biely, ci zeleny a je ho vela atd., tak treba preliecit infekciu.
inak nezlakni sa, krcok ktory vychadza von, nevyzera moc pekle. a moj bol aj zasivany, takze je zjazveny.

majamat
12. nov 2017

@kiki75 ake stare mas deti? ako si rodila - prirodzene?

kiki75
12. nov 2017

@majamat dve deti, mensie ma 10 mes.porod prirodzeny,velmi rychly,bolestivy,nastrih resp sitie na viac.miestasch.asi to mam uz dlhsie

majamat
12. nov 2017

@kiki75 ano je to mozne. minimalne tych 10m. hlavne tazsi porod toto moze sposobit.
mne porod 4 dni vyvolavali, bola som nadopovana hormonmi, potom sa to rozbehlo vlemi rychlo. dcera sa nestihla ulozit a narodila sa s rukou pri hlave. nevladala som tlacit, tam mi tlacili na brucho. asi mi prave toto k tomu prispelo. a teda krcok obojstranne potrhany, mala som aj kompletnu rupturu hradze - 4, stupen ä to je najvyssi ). ked ma pozasivali ( museli ma uspat ), tak ma neskor dali na izbu a po par hodinach mi nejak stale nebolo dobre, namerali mi nizky tlak a tak zistili, ze krvacam do maternice. vytiahli mi z nej 1l krvi a krvnych zrazenin.

juzanka151
12. nov 2017

@majamat aj ja som mala krcok obojstranne potrhany anajlepsie je ze teraz ho mam vraj zase roztvoreny ze by to chcelo 2 stehy ale tie mi uz asi po 2 rokoch nedaju podla mna si to moja gynekologicka nevsimla pri kontorle v sestonedli

kiki75
13. nov 2017

Baby, este otazocka: cvicite na to? Citala som.ze to pomaha .mate s tym.skusenosti? Zlepsilo sa.to? Ja zajtra zacnem cvicit

juzanka151
14. nov 2017

@kiki75 len treba správne cvicit to znamená najprv s niekym kto tá to dobre naučí si myslím aby to malo efekt 🙂

nelinkabublinka
22. jan 2018

Ahojte. Pravdepodobne ma trápi táto diagnóza. Pri utieraní na WC som si všimla nejaký výčnelok, ktorý zo mňa vychádza. Som 4 mesiace po pôrode. Tesne po pôrode som to mala v poriadku, keďže som mala mykozu, chodila som si tam dosť často kvôli liečbe. A zrazu toto. Nechápem tiež, či to môže byť tak zrazu. Oba pôrody som mala dosť rýchle. Obe baby veľké, bez 200 g mali 4 kilá a jedna 52 a druhá 54 cm. Tento druhý pôrod bol v podstate v priebehu 1,5 hodiny od začiatku prvých kontrakcií. Táto druhá dcérka mala strašné koliky. Denne som ju pestovala a nadskakovala skutočne možno aj 8 hodín. Z toho cca 4-5 hodín vkuse večer. Manžel pracuje v zahraničí, takže som na to bola sama. Mohlo to spôsobiť aj to? Že som s ňou tolko nadskakovala? Chápem, že keby to mám v poriadku, tak môžem 8 hodin pestovat aj manzela a nic sa nestane. Ale myslim, ze som to uz mala oslabene a to pestovanie ma dorazilo. Ale k veci, ako ste na tom prosím po rokoch? Podstupili ste operaciu? Zacali cvicit? Zaujimalo by ma, aka je kvalita zivota s tymto problémom. @rohacka @gabena1 @nicolienka @liza2222 @rencakm a aj ostatne zienky. Dakujem

lulistek
22. jan 2018

@nelinkabublinka Ahoj, ano moze to byt tym dlhym pestovanim a nadstakovanim urcite a navyse to ze si na to sama, mas dve deti. poznam to. Ja som mala prvy porod tazky velmi ma sili atd. Druhy porod bol v pohode az na tehotenstvo, lebo som mala posledne mesiace rizikove ze mam lezat aj do nemocnice som mala ist ale nedala ma dr kvoli tomu ze som doma s druhym dietatom. Proste 4 mesiace som ledva isla na wc uplne pomalym krokom lebo mi velmi tvrdlo brusko a krcok sa skracoval a bolo riziko ze skor porodim. cize ja toto ze to mas pripisujem tomu ze maly bol velmi nizko aj sa narodil mal 3960g aj to bol 9 dni pred tp. aj tym ze som dost tlacila ked som rodila lebo dcerku som nevedela vytlacit kvoli narocnemu vyvolavanemu porodu tak tu som sa chcela snazit. a potom 3 tyzdne po porode som nieco upratovala a zrazu som zacitila ako keby sa mi tam nieco posunulo a bolo to ono. bola som na kontrole a dr mi povedala ze to mam posunute aj konecnik :/ ale len mierne ze mam cvicit a ked sa to nezlepsi tak operacia. teraz bude mat maly dva roky v aprili a je to tak ako to bolo ale nezhorsuje sa to. kupila som si aj wobenzym ze by to malo fungovat no zabudam ho jest. a stale sa hybem aj dviham maleho ked ho nosim obcas 13kg ma tak to citim dole ... ale dr vtedy vravela ze ziadne tazke vahy nosit.. a staci ze sa len rozbehnem a citim to ... no tiez som z toho na nervy ale kedze mam len 27 tak uvidime mozno zacnem aj cvicit a pomoze to.

mia160316
22. jan 2018

Cvičiť - nie len panvu- všetko.Treba posilniť celý stred tela..aj brušné svalstvo.Zbaviť sa nadváhy.Sú aj pomôcky na intimne cvičenie.Nikdy nie je neskoro začať.

mia160316
22. jan 2018

https://www.zdravie.sk/clanok/45979/kegelove-cv...
Existujú aj kurzy kde vás to správne naučia.Ostatné ktoré zatial tie problem nemajú môžu cvičit preventivne.
Tento problém má 80 percent žien okolo prechodu( ak nie skor)
Moze za to hlavne nadvaha, ochabnuté svaly.

nataliaernekova
22. jan 2018

Caute zienky tak ja som teraz druhy krat tehotna momentalne 24 tt takze sa nebojte a podte do druheho, v tehu sa to nijak extra nezhorsuje samozrejme viem co ma caka po porode ale pokial budem mict cvicit da sa to fakt zvladnut..drzte palce dam vediet ako to vsetko dopadlo 😉

majamat
22. jan 2018

@nataliaernekova silno drzim palceky. mas za sebou najkritickejsie obdobie. ja som bola 2x tehu a potratila som. 1. trimester je rizikovy, no v 2 trimestri uz maternicu drzi brucho, lebo je vyssie. ja soom chodila do prace a vobec som netusila, ze mi maternica tak vlemi prepadava. dokonca mam pocit, ze sa to zhorsilo tym tehu. predtym som si nevsimla, zte by mi trcal krcok maternice von.

nataliaernekova
23. jan 2018

@majamat dakujem a drzim palceky aby bolo dalsie tehotenstvo uspesne 🙂

majamat
23. jan 2018

@nataliaernekova dakujem.

vivianna
4. máj 2018

Ahojte ☺tiež mám problém s prepadom maternice. Máte niektorá skúsenosť s operáciou pri ktorej sa vkladá tá sieťka?Prosím odpíšte mi, vďaka ☺

vladka73
7. jún 2018

@vivianna Ahoj Vivi,ja som mala niekoľko rokov problém s prepadnutou maternicou. Lekár mi povedal,že ak mi to bude robiť problémy,tak pôjdem na operáciu - vybratie maternice. Ale prehováral ma,že kým mám maternicu,tak je to pre mňa lepšie.Mala som neustále výtoky,ale nosila som stále vložky,bolievali ma dosť kríže. Tento rok som mala zlé výsledky z cytologie,tak som sa po porade s lekárom rozhodla pre operáciu.Vybrala som si súkromnú kliniku na Sliači,pretože tam robia zákroky laparoskopicky. Išla som tam na konzultáciu s tým,že mi vyberú maternicu. Tam mi však doktor po vyšetrení odporučil,že mi amputuje len krčok,urobí plastiku a dá sieťku. Mala som už všetko padnuté a vysvetlil mi, že ak mi vyberie maternicu,že to bude len horšie,pretože mi potom padne uplne všetko. Dala som si poradiť. Teraz som 4týždne po operácii,zatial neviem povedať,či to bude dobré. Zákrok bol dosť veľký,takže ešte stále som PN.Mala som problémy s mechúrom,pretože aj ten dvíhali,opuchol mi a nevedela som cikať,takže na 3deň ma pustili domov,ale s tým, že som mala zavedený katéter a po týždni mi ho vytiahli,keď všetko odpuchlo. Teraz ešte stále krvácam,respektive špiním,aleje to vraj v poriadku asi 6 týždňov, možno aj 8 kým sa to zahojí. Či tá sieťka všetko udrží,dúfam, verím,doktor ma uisťoval,že vydrží. Zdvihli mi všetko asi o 8 cm hore.
Doktor na Sliači bol dosť zhrozený,že aký obrovský prolaps som už mala,takže ak môžem odporučiť,ak nechceš časom vyberať celú maternicu,tak si tú sieťku vyrieš,kým nedopadneš ako ja. Keby som nemala zlé výsledky s tých sterov,ešte stále by som čakala a neviem načo. Nechápem prečo mi môj doktor neodporučil tento zákrok,takto mi robili všetko naraz aj s tým krčkom a o to horšie to bolo a o to dlhšie sa to bude hojiť.Mám 45 rokov a na Sliači mi primár povedal,že som ešte mladá na to,aby mi vybral maternicu. No môj gynekolok nepoznal nič iné,len vybratie maternice. Bola som s prístupom primára na Sliači spokojná,je veľmi milý,všeko vysvetlí,aké sú možnosti, porozpráva sa s tebou. Škoda len že to je pre mňa ďaleko,ale zvládla som aj tú cestu.Na konci júna tam idem na kontrolu,tak uvidím,čo mi povie.

vivi78
7. jún 2018

Mne dr.v NZ povedal,ze sa to uz so sietkou nerobi,lebo po istom case to aj tak klesne. Aj ja cakam,len neviem na co,krize a chrbat mi to tiez taha riadne ☹

vladka73
8. jún 2018

@vivi78 to mi je ľúto, však zbadám, čo tá sieťka urobí po čase

vivianna
9. jún 2018

@vladka73 Ďakujem, že ste sa mi ozvali ☺už som si myslela, že som len sama s takýmto problémom☺aj mne odporúčali Sliac alebo Bratislavu- Ružinov, už aj termín na operáciu som mala, ale museli sme ju odložiť kvôli dcerkinej nehode -ona je teraz prvoradá . Mňa by ešte zaujímalo ako ste sa cítili bezprostredne po prebudeni, či to veľmi bolelo a ci a ako vnímate tu sietku?Mne by mali voperovat cisto len tu sietku - "uteropexia na os sacrum", posvu by nemali nijako upravovať, močový mechúr nie je klesnuty, bola som aj na urodynamickom vyšetrení. Operácia je plánovaná laparoskopiou, jedine z čoho mám obavy je dlhší operačný čas (2-3 hodiny). Prosím napíšte mi, ak Vám to čas povolí, obrovská vďaka 💗

vivianna
9. jún 2018

@vivi78 Dobrý večer ☺a to ktorý lekár Vám povedal? Ja som bola u dr.Danysa, on je urogynekolog.

vladka73
10. jún 2018

@vivianna po prebudení má nič nebolelo,bolo to super. A operácia netrvala dlho,neviem koľko presne,ale v prepúšťaciu správe mám nejakú trištvrte hodinu. A to mi robili 3zakroky naraz. Mala som katéter ešte druhý deň po operácii, takže som s postele nemusela vstať a od bolesti mi dávali injekcie aj na noc na spanie, takže úplne super,naozaj som mala len malé bolesti. Horšie bolo, keď mi na druhý deň vybrali ten katéter a kázali sa mi skúšať sadnúť a vstať s postele,bolo to dosť namáhavé,ale pomaličky som sa rozhýbala. Ja som potom mala problém s tým mechúrom, keďže mi aj ten upravovali a opuchom,preto som dostala katéter a išla domov,ale dalo sa aj s tým vydržať,pravidelne som ho vypúšťala,len sedieť som s ním nevedela,to mi vadilo.Ja som inak tiež z Nových Zámkov, môj lekár je dr.Banyi. Tú sieťku nijako necítim,zatiaľ je to fajn,je to super pocit, keď mi všetko netlačí dole,ako pred zákrokom,ja keď som stála,alebo sedela som mala maternicu úplne dole,pri umývaní som ju cítila, takže to sa teším, že to teraz tak nieje. A nie som ešte celkom zahojená, takže uvidím minulý týždeň som bola na kontrole tu v Zámkoch a dr.ma išiel vyšetriť,ale hneď zacítil stehy,tak ďalej ani nevyšetruje, že zas o dva týždne skúsi. Ale na Sliači mi hneď pri prepustení robil primár vyšetrenie a bol veľmi spokojný s výsledkom. Tak čas ukáže. Prajem vám veľa šťastia.😄

vivianna
10. jún 2018

@vladka73 no áno, ten kateter, toho sa trošku bojím aj ja 🤔ale To Vám zavádzali ešte počas anestezy, však?inak mám prolaps maternice 2.stupňa, čiže krcok mám už v posve, tlačí všade, vo februari som mala na krcku aj polip, ktory ale pravdepodobne s menstruciou odišiel, lebo ho nenašli...tu nastal ten okamih, že som začala konať a rozhodla sa pre operáciu.Gynekologicka mi informovala, že keď to nechám takto, hrozia mi vytoky, vredy, ranky atď. A Vám z čoho sa tak prepadla maternica?Ja mám za sebou dva porody v podstate behom jedneho roka,1.pôrod strašne dlhý, malu som nevedela vytlačiť, tri sestričky mi ležali na bruchu, no trauma ako hrom 😣a druhý pôrod veľmi rýchly a predčasný, porodila som pôrodnej asistentke, lekár dobehol na poslednú chvíľu. No a potom to dvihanie dvoch drobcov, k tomu predispozicia z rodiny (babka toto mala tiez), plus mám aj nejaké tie kilá navyše a problém bol na svete 😣