Prepadnutá maternica. Máte niekto tento problém?

rohacka
29. apr 2009

Ahojte, len sa chcem spytat, ci nemate niektora podobny problem, ako ho riesite, resp. ako to vidi vas gynekolog. Pri poslednej preventivnej prehliadke som upozornila gynekologicku, ze mi prepadava z posvy svaloviny, cca 1 cm, je to neprijemne, hlavne pri chodzi alebo ked dviham drobcov. Lekarka povedala, ze je to pokles maternice - prolaps, ze taketo problemy maju 50-rocne zeny v prechode a ze budem musiet ist este v mladom veku na operaciu - plastiku. Maternica je vraj velmi oslabena. Zatial mi odporucala cvicit na svalstvo panvoveho dna a mat casty pohlavny styk. Som po 2 porodoch, prvy bol rychly s veeeelkym roztrhnutim az ku konecniku, druhy porod bol predcasny - co bol asi dosledok oslabenej maternice. Vobec mi uz neodporucaju otehotniet, vraj by maternica babatko neudrzala. Ozvite sa, ked nahodou mate podobny problem, ci nemate aj nejake ine informacie, prip. ak ste niektora uz bola na takejto operacii, ci to pomohlo. Nasla som si na internete aj moznost docasneho riesenia pesarom, ale moja lekarka to neodporuca. Prip. nejake ine cviky ci ine riesenia. Dakujem 🙂

majamat
15. sep 2016

@beton no vsak ale ako vies, ze v pohode nei su. a vazy neposilnis. vazi su z ineho druhu tkaniva a nedokazeme ich volou ovladat a teda ani posilnovat.

beton
15. sep 2016

@majamat mna by zaujimalo, ako si ty alebo tvoj/a dr. na to prisla, ze je problem s vazami? Moze byt, ked si mala tazky porod. Ale aj tomu moze pomoct, nielen udrzat na rovnakej urovni cvicenie hlbokých svalov panvového dna. Týmito cviceniami sa riesia presne tie problemy, ktore opisujes vyssie, ze mas. Dlhodobym (zavisi od stupna poskodenia resp. problemov) a poctivym cvicenim si mozes tieto problemy vyriesit. Keby sa stav napriek tomu vôbec nezlepsil, tak stale je moznost ist na operaciu. Ale ked sa tomu vies vyhnut... este jedna vec moze byt zaujimava. cvicit svaly panvového dna nespravne moze naozaj bud nepomoct alebo aj poskodit. Preto je dolezite vyhladat taku fyzioterapeutku alebo PA, ktora vie, o co ide a vie spravne viest.

majamat
15. sep 2016

@beton lebo organy su uchytene vazmi, aby nelietal len tak hore - dole pri kazdej zmene polohy tela. bezna informacia z anatomie. a kedze maternica klesne dole, znamena to, ze vazy musia byt natiahnute.
mam diastazu slabu, pomaha mi vtahovat brucho a snazim sa chodit narovnana, aby sa mi spevnovalo brucho. diastaza je pomerne dost vysoko od panvoveho dna, okolo pupku, takze problem predsa nemoze vyriesit nieco, co je o 20cm nizsie.

a ja som tazky porod mala. diastazu a aj pupocny pruh mam a ma to viac dovodov. mala som pomerne velke brucho, ale hoci som mala pupok vonku, teraz mam hrbolcek nie v pupku, ale nad nim, coi som mala az po porode, takze to ma priami suvis s porodom. sestricka mi pri porode zatlacila na brucho a to je dost velky napor a to mohlo sposobit aj to, ze mi vznikol pruh+ diastaza.

vies, to co pises, mi stale nedokazuje, ze to suvisi s tymi svalmi. chyba tu nejake logicke spojenie, fakty. stale mi to len pripada, ze niekto nieco povedal a preto je to tak. to mi nestaci.

a teda vobec netusim, ci tu u nas je nejaka fyzioter., co by toto ovladala.

beton
15. sep 2016

@majamat toto, co pises o vazoch, je pravda. chapem. ale aj svaly drzia maternicu. ja by som isla najprv touto cestou, menej invazívnou. lebo mozno ti staci cvicenie a mas vyriesene. teraz pisem o cviceniach na hlboke svaly panvoveho dna.
to nesuvisi s diastázou. na diastazu je tiez niekolko zostav cvikov, ktore to vedia dat do normalu. tym vtahovanim brucha atd. sa ti to nezlepsi, ale nastastie ani nezhorsi. ale je to malo na to, aby si sa diastazy zbavila. na zbavenie potrebujes cielene cvicit.
skus najst, mozno sa podari. cvicenia podla Anky Kohutovej.
drzim palce :o))

majamat
15. sep 2016

@beton nenasla som ziadne take cvicenie.

vtahovanie brucha pri diastaze, to su konkretne cviky. jasne, ze nielen vtahovanie, ale aj to tam je. a cvicenim sa to neda dokpy. bola som v takej skupine, kde to viacere mamicky skusali, aj s original so stahujucim pasom a podla original videa a hoci to bolo dobre, ale malo to len kratky efekt. jasne, ze svaly treba spevnovat, ale ked nahodou 3 dni necvicili, brucho mali velke opat. a toto fakt nema vyznam, cvicit a dosiahnut vysledky po tyzdnoch a potoim ma prepadne blba chripka a za par dni oddychu som na uplnom zaciatku. viacere mamicky takto cvicili a teda po par dnoch bez cvicenia to takto bolo. nakoniec to aj tak riesili operaciou. proste to nemalo efekt.

beton
15. sep 2016

@majamat no praveze na nete sa k tym zostavam nedostanes. to tie baby cvicili nieco ine. ja sama som cvicila mesiac, nie velmi intenzivne a dostala som sa na stvrtinu povodnej diastazy. zhorsi sa to len ked nedodrzis sposob, ako dvihat veci, zohynat sa atd. jednym slovom, ked tie priame svaly namahas. vtedy sa to zhorsi. ak ich nenamahas a aj necvicis, tak sa to nevrati do pôvodného stavu, ale ostane a pocka, kym si najdes na cvicenie opat cas. vacsinou sa to cvici individualne. ak chces, mozem sa ti popytat, kto v prievidzi alebo okoli to predcvicuje. ale, ano, najma, ked to mas ako pises, az pruh, tak to treba ratat aj rok poctivého cvicenia. ale to je cca 20min. denne. len treba mat dobru instruktorku. robi sa to vacsinou individualne. bez instruktorky tie cviky ani podla super videa podla mna nie je mozne dost dobre zvladnut. treba osobny kontakt.

majamat
15. sep 2016

@beton ja nemam denne cas. nepracujem denne, ale ked som v praci, tak cely den a potom ma este povinnosti doma. ked rtama j sprchu a komplet vsetko, po nejakych 17hod uz nemam kedy cvicit a anbi energiu na to.

majamat
15. sep 2016

@beton vies co je zaujimave? dr. v nemocke mi povedala, ze je to vrodena zalezitost - oslabenie vaziva. nieco na tom bude. akurat sa jedna kocka pytala na hypermobilitu. pricinov je menejcenst spjivoveho tkaniva, konkretnejsie vaziva. ja mam mierne hypermobilne klby a teda menejcenne vazivo v celom tele.

beton
15. sep 2016

@majamat hahaha. poznam :o)) teraz necvicim, ale inak som cvicievala o 1 az 2 v noci...no ale dala som na stvrtinu. potom som uz na seba bola hrda, ze jak super, ze som to zmensila a prislo leto a s tym aj cvicenie v haji :o))
hm. ale aspon partner moze mat z hypermobility nejaky osoh....nic ine pozitivne mi k tejto diagnoze nenapada :o)))

majamat
15. sep 2016

@beton no ono to ma aj nasledky. bolesti klbov, resp. slach uponov a stuhlost po pretazovani a zvlast po opakovanom. mam aj zacinajucu koxartrozu, ako nasledok displazie bedr. klbu, takze hoci mam k hypermobilite sklony, teraz som viac tuha, ako ohybna.

juzanka151
16. sep 2016

No začínam mat podobne bolesti ako opisujete

magdal1
9. dec 2016

žienky na cviky odporúčam popýtať sa priateľky, resp. možno vám dá kontakty na PD ...
http://www.rodinnarozpravka.eu/index.php/lektor..., radšej jej zavolajte, napíšte mail, lebo na MK asi nie je ...

tonjadabik2
17. mar 2017

Caute baby dufam ze mi este niekto odpovie. tiez mam asi dole maternicu prepadnutu aj to iba vdaka netu..krcok mi vychadza von..najviac ked je ovu alebo pred ms.. doteraz bolo vsetko ok.. ale teraz.. vo februari som uz ms nedostala a ani teraz v marci. testy som si robila dva.ale tehotna niesom..aj ked som mala bolenie bruska,pichanie vo vajecnikoch ci uz napravo alebo nalavo.vracala som.. presne akoby som bola tehotna.. chcem sa poradit u vas ci mi neviete poradit co to moze byt.mate s tym niektora skusenost??? mala som deti tazke jedno malo 4100gr a vtedy to zacalo tak viacej..uz to mam dlho len ma vystrasili tie kramy. tehotenstvo byt moze pretoze sme este chceli jedno babetko ale testy ukazali len jednu palicku..skoda. prosim o radu. P.S: ku gyn sa chystam. prosim odpiste mi budem vdacna za kazdu radu. Dakujem

tonjadabik2
17. mar 2017

krcok mam zatvoreny..a spinim..tak ja uz neviem

juzanka151
17. mar 2017

@tonjadabik2 tak najlepšie poradí gynekológ , mne tiež spadol krčok ale nemám tieto problémy to ze je krčok vraj dole maternica nemusí byt prepadnuta mi povedala moja gynekologička čiže to bude iný problém asi . A nebojte sa mat druhé dieťa ? Lebo to nie je iste , ze sa krčok vytiahne v tehotenstve

majamat
17. mar 2017

@juzanka151 prepadavanie maternice ma viacere stupne a je sposobene uvolnenim zavesneho aparatu maternice. no ak krcok pada dole, je zavesny aparat uvoleny, tak maternica prepadnuta bude.

@tonjadabik2 ja ho mam tak dole, ale stale. nezavysi to od fazy cyklu. a aj ked ma dr. vysetroval, videl to. maternica pada, hlavne vdaka zemskej pritazlivosti, cize v stoji a v sede, no pri vysetreni sa lezi. dr. vtedy vidi, ze krcok je ochabnuty, smeruje dole, nedrzi tak. ako by mal. toto mi potvrdila aj gynekologicka v nemocke.
ja to mam uz 6r, nasledky po porode. no v poslednom tehu sa i to asi pohorsilo. predtym som si to tak nevsimla. mozno som bola len nevsimava,a le men osobne to problemy nerobi ziadne. v tehu trosku.
no je podozrive, ez nemas ms,a k teda mavas pravidelne. co sa deje ti mi fakt nepovieme. musi ta vidiet dr.

juzanka151
17. mar 2017

@majamat v trhu Vám to aký hlavne problém robilo ?

juzanka151
17. mar 2017

@majamat v tehotenstve som myslela

majamat
17. mar 2017

@juzanka151 ziadny, len mam pocit, ze bol krcok este nizsie. vraj je 1.trimester horsi a v 2. trimestri uz maternica rastie do brucha a to ju drzi hore. ja som mala MA v 13tt, tak som 2. trimester este nezazila.

juzanka151
17. mar 2017

@majamat no mne lekárka hovorila ze on sa zdvihne hore no ja už sa všetkého obávam po prvom tehu čiže keď mam prežívať stresy zase už druhé ani nechcem

majamat
17. mar 2017

@juzanka151 mala si s tym problem uz prve tehu? ja to mam nasledok porodu

juzanka151
18. mar 2017

@majamat nie nemala tiez to mam nasledok po porode a ostala som tym zaskocena pretoze mam 30 rokov a jak som dopaddla :/

majamat
18. mar 2017

@juzanka151u zien je toto casty problem a vacsinou je to nasledok tehu a hlavne porodu.

tonjadabik2
18. mar 2017

pojdem na gyndu baby a uvidime..drzte mi palce. ms stale nikde zatial..

majamat
18. mar 2017

@tonjadabik2 drzim, drzim 🙂

juzanka151
18. mar 2017

@majamat no a to stacilo ze som pribrala 30kg pocas tehotenstva velmi mi ochablo svalstvo tazsi porod a je to

tonjadabik2
18. mar 2017

@majamat diki diki

tonjadabik2
22. mar 2017

Caute babulky. Tak ku Dr som nemusela ist..dostala som to..v pondelok taze dobre aj tak. Ale rozmyslam ze ci sa nepojdem dat pozriet ze ci este vobec moja maternica udrzi babetko keb sme nahodou chceli..ze ci vobec este.mozem mat..a keby ma dali operovat ze.mito vyssie prisiiju..aby to necychadzalo..alebo co? Neviem ci by maternica udrzala..co myslite? Alebo co poradite?

juzanka151
22. mar 2017

@tonjadabik2 no záleží v akom je to stave neviem určite sa chod poradiť aj keď maternica sa vyťahuje v tehotenstve tak ako aj vyššie pisali

tonjadabik2
22. mar 2017

@juzanka151 ahaa..Dakujem.len ja mam maternicu uz asi poskodenu po 4 detoch..ale este som zatuzila..pojdem na kontrolu a uvidime.asi..neviem