Prepadnutá maternica. Máte niekto tento problém?

rohacka
29. apr 2009

Ahojte, len sa chcem spytat, ci nemate niektora podobny problem, ako ho riesite, resp. ako to vidi vas gynekolog. Pri poslednej preventivnej prehliadke som upozornila gynekologicku, ze mi prepadava z posvy svaloviny, cca 1 cm, je to neprijemne, hlavne pri chodzi alebo ked dviham drobcov. Lekarka povedala, ze je to pokles maternice - prolaps, ze taketo problemy maju 50-rocne zeny v prechode a ze budem musiet ist este v mladom veku na operaciu - plastiku. Maternica je vraj velmi oslabena. Zatial mi odporucala cvicit na svalstvo panvoveho dna a mat casty pohlavny styk. Som po 2 porodoch, prvy bol rychly s veeeelkym roztrhnutim az ku konecniku, druhy porod bol predcasny - co bol asi dosledok oslabenej maternice. Vobec mi uz neodporucaju otehotniet, vraj by maternica babatko neudrzala. Ozvite sa, ked nahodou mate podobny problem, ci nemate aj nejake ine informacie, prip. ak ste niektora uz bola na takejto operacii, ci to pomohlo. Nasla som si na internete aj moznost docasneho riesenia pesarom, ale moja lekarka to neodporuca. Prip. nejake ine cviky ci ine riesenia. Dakujem 🙂

nataliaernekova
27. júl 2016

ahoj vsetci nakoniec som na osetrenie nesla nedoporucuje sa pokial chcete mat druhe babatko, pokial uz nechcete tak to ide...cena je 16 000czk
...

juzanka151
28. júl 2016

@nataliaernekova a nevies mi povedat ked chcem mat druhe babo ta padnuta maternica nie je problem velky v tehotenstve ?

nataliaernekova
29. júl 2016

no zalezi ako moc to mas padnute, kazdopadne ja uz mam cast vidno aj vonku sice nie kazdy den ale stava sa to :(, co sa tyka druhého tehotenstva je uplne idealne ak si vypytas od svojho obvodného doktora ziadanku na rehabku a oni ta naucia celkom dobre cviky na to aby sa to spravilo, ja momentalne chodim a hovorila fyzioterapeutka ze tak do roka by sme to mohli dat dokopy...tak skus aj ty stoji to zato! co sa tyka toho laseru a druhého dietata tak mi bolo povedane ze je to risk ze po laseri sa vsetko stiahne a akokeby zjazvi takze pri normálnom porode by bol problem aby hlavicka presla...a pravdepodobne by boli velke poranenia a natrhnutia takze pred pôrodom urcite nie...

vivi78
3. aug 2016

A co vedia upravit,alebo urobit s tou laserovou operaciou?

monulikk
3. aug 2016

@nataliaernekova prosim a mas tie cviky aj na papieri? Ze by si nam to odfotila? Dik

juzanka151
6. aug 2016

@nataliaernekova dakujem 🙂

juzanka151
6. aug 2016

@nataliaernekova a normalna fyzioterapeutka mi stym vie pomoct na rehabilitacii ?

nataliaernekova
15. aug 2016

@vivi78 tym laserom sa stiahnu vsetky casti pochvy, takze sa spevni...tym padom je mensi problem i s inkontinenciou...ale neriesi to samozrejme problem padlých organov a povolenie svalov panvového dna ale riesi to tie následky

nataliaernekova
15. aug 2016

@juzanka151 no u nas na rehabke je viacej fyzioterapeutov a kazdy je zamerany na nieco ine ale myslim ze obecne urcite pomoze...a hlavne mate na to narok 🙂 ja som si platila zo zaciatku sama sukromne hodiny ale to sa neda financne zvladnut stalo to v prepocte 20 eur na jedno pol hodinove cvicenie :( a potom som skusila u dr a ta v pohode ze mi to napise...

nataliaernekova
15. aug 2016

@monulikk nemam tie cviky na papiery ale skusim sa pozriet ci ich nenajdem na internete nie su to totiz tie klasicke kegelove cviky

monulikk
15. aug 2016

@nataliaernekova dakujem tak to skúsim aj ja pozrieť 🙂 kegelove cviky Ď. <3

evkablond
24. aug 2016

@nataliaernekova ja som sa objednala k fyzioterapeutovi ale ako pises 30 min 18e ,takze ked ti da dr. papier tak ti to poistovna preplati? dakujem

ilailka
4. sep 2016

dievcata skuste tento cvikhttp://www.pronaladu.cz/jak-zhubnout-v-pase-a-n... to sice cvik na chrbat,ale pomaha aj na nas problem

majamat
15. sep 2016

ahojte. pridavam sa k vam. mam 5,5r dceru, ktora sa narodila po komplik porode.
vobec som netusila, ze mi maternica prepadava, lebo nemam prejavy. no ked sa mi podarilo otehotniet, novy gynekolog mi to potvrdil. vraj by som nemala dvihat bremena, ale PN mi nedal. chodila som do prace. krcok mam nastastie OK.
zial babo sa prestalo vyvijat, tak mi tehu museli ukoncit. ked som stala, krcok som mala uplne dole, ze som si ho normalne videla v zrkadle. pricina MA to asi nebude.
chcela by som este dieta, ale vobec si to neviem predstavit, ako to prebehne.

citam tu vela o cvikoch. nemam pocit, ze by som mala vyrazne oslabene svaly pan. dna. dokazem ich bez problemov stiahnut a drzat. u mna bude asi skor problem vo vazive, ktore maternicu drzi. mam aj diastazu brus. svalov, vytahanu kozu na bruchu a co ma stve, aj nadvahu,takze vyzeram permanentne ako tehu.

juzanka151
15. sep 2016

@majamat tak to mi je luto co sa stalo ,ale pricina zastaveia vyvinu nebola pre spadnutu maternicu c?

majamat
15. sep 2016

@juzanka151 asi nie, nemysli. to ti ani dr. celkom nepovie. este si musim ist po histologiu, tak uvidime, ale predpokladam, ze tam nic nebude.

juzanka151
15. sep 2016

@majamat ja by som tiez chcela este jedno dieta no bojim sa aky to bude mat priebeh 😒

majamat
15. sep 2016

@juzanka151 ked som si nasla ten krcok medzi nohami, zlakla som sa. to som este bola tehu. no precitalasom si o tom na nete a teda najvacsie riziko je v 1.trimestri, lebo maternica je dole, ale potom uz rastie do brucha to ju drzi hore. no neviem detaily. pocas thu treba urcite klud, nenamahat sa, hlavne nedvihat. nebyt dlho na nohach, lebo gravitacia robi svoje.

beton
15. sep 2016

@majamat svaly panvového dna drzia maternicu. to nie su len tie na zastavenie mocenia a okolo posvy, ale hlavne tie vnutorne, o ktorých ani nevies, ze ich mas. takze odporucam najst si kvalitnu fyzioterapeutku, ktora ti s tym pomoze. cviky podla ceskej PA anky kohutovej su urcene presne na toto. diastaza plus panvove dno. este raz opakujem. panvove dno je hlbsie, nielen celkom dolu. treba k tomu instruktorku, aby si sa to naucila. a zabera na 100 percent len pravidelne cvicenie.

majamat
15. sep 2016

@beton maternicu drzia aj vazy a tie sa cvicit nedaju, ked su poskodene. netreba to zvalovat vyhradne na svaly.

majamat
15. sep 2016

@beton a teda svaly panvoveho dna, su v panvovom dne, nikde inde. su ulozene pomerne nizko a urcite treba,a by boli pevne, ale pokial toto nei je sposobene ochabnutim tchto svalov, cvicenie moze tak akurat udrzat stav nemenny, nie ho zlepsit. keby ich mam fakt ochabnute, tak by som mozno maa aj prejavy ochabnutej maternice, ale ja ich nemam. ja som to vobec netusila viac ako 5r.

nataliaernekova
15. sep 2016

@evkablond no musi mat zmluvu s poistovnou treba sa opytat priamo jej

susminka
15. sep 2016

Presne ako pise @majamat . Mne lekarka povedala, ze cvicenie svalmi panvoveho dna mne môj problem nevyriesia. Jasne, ze ich mozem cvicit, posilnim si svaly, to nikdy nie je na skodu, no ja mam prilis natiahnute vazy a tie cvikmi nevratim spat. Da sa to chirurgicky, udajne ide o jednoduchy zakrok, cca 3 dni hospitalizacia. Vazy chirurg. skratia a maternicu vytiahnu vyssie...

majamat
15. sep 2016

@susminka ved to. testovala som si svaly pan. dna, podla instrukcii z netu a s nimi fakt nemam problem a ani som nikdy nemala. toto je vo vazoch. no neviem,c i to ma vyznam robit napr. pred tehu.

susminka
15. sep 2016

Pred tehu som necvicila,tak neviem. Ale mam s tym par rokov problem a posl.tehu bolo uplne v pohode. Nemavam zapaly, krcek v pohode, len som citila tak cudne nizko.. Bola som na rizikovom,ale to asi skor preventivne. Robila som z domu, ale fungovala som uplne normalne. S detmi na treningy, domacnost, praca.. Ja som nemala problem, no je to individulne..

evkablond
15. sep 2016

Ja som zacala chodit na tu fyzioterapiu ale je uplne sukromna...ze za 3 m sa daju svaly do poriadku. Ja som nemala ani tazky porod a rychly a cvicievala som.....uvidime ako to pojde Cele...mam este konzultáciu u gyn.o Tom tehot som tiez citala ze len 1 trim ide dolu pot hore Ma a ze do 22t davaju pesar.ale to je tiez z x precitanych clankov. Kazdy je iny...

evkablond
15. sep 2016

Za 3m je pokrok a za rok je to vraj uz dobre.. Pri fyzioterapii...som to myslela 🙂 ale treba cvicit uz navzdy alebo ist na op laserom....

beton
15. sep 2016

@susminka
@majamat
no praveze lekari o tom velmi malo vedia. cvicenim sa da vyhnut operacii. len treba cvicit naozaj to, co pisem. vsetky svaly panv. dna. nielen najnizsiu vrstvu. su tri vrstvy svalov panv. dna. najjednoduchsie sa cvicia zvierace. na tie ostatne treba vacsinou dost casu, kym ich vôbec pocitis, kde su a vies s nimi zacat pracovat. su to presne tie, ktore pomozu maternicu drzat vyssie a vyhnut sa operacii. nasi dr. tomu nevelmi venuju pozornost, resp. o tom nevedia a tak automaticky ponukaju operacne riesenie. ja vam len davam info, nechcem nikoho presviedcat. kto chce a potrebuje, moze patrat dalej :o)) aky test je na nete? nech sa aj ja otestujem. mozno rozpravame tom istom

majamat
15. sep 2016

@beton no ano, ale ako vies, ze tie svaly zu zle?

beton
15. sep 2016

@majamat
lebo v nasej kulture, kde vacsinu zivota presedime, pripadne sa hybeme nevhodnym spôsobom a malo, zeny stratili schopnost tieto svaly cielene pouzivat. tym padom ich ma prevazna vacsina zien ochabnute a z toho potom vyplyvaju problemy, o ktorých napríklad pises (rovnako vsak suvisiace s pôrodom, sexualitou...) tie najspodnejsie okolo zvieracov, tie ovládame v pohode. ale tie hlbsie, ktore tam su a prave drzia tu maternicu, tak tie trva dost dlho naucit sa ich citit a ovladat. ked sa posilnia tieto svaly, tak sa posilnia aj vazy, co pises. pred prázdninami som sa zahryzla trochu do tejto problematiky, kedze mam tiez diastazu a baba, ktora s nami cvicila vedie kurzy k diastaze a panvovému dnu v ramci jedneho stretnutia. tak som sa co-to poducila :o))) preto ma zaujima, ako si zistila, ze svaly panvového dna mas v pohode. aj ja som si to myslela, kym mi nebolo vysvetlene a doslova nakreslene, ktore svaly to vlastne su. niektore zeny ani po 10 stretnutiach nedokazali tie hlbsie svaly "najst", aby ich vedeli precvicit.