Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
11. aug 2009

Pripajam sa, vsetko najlepsie Zuzkam. 🙂

No ja asi bezproblemove tehotenstvo mat nebudem ani jedno... ☹ Volala som so sestrickou a ziadny test nevysiel dobre, cukor zvyseny (to este zopakuje a to ma trapi najmenej, ta dieta nie je nejaka hrozna), zapal v posve - jaj jaj, toho som sa bala a este k tomu znizeny hormon stitnej zlazy? To co je? 😨

zuzanabb
autor
11. aug 2009

dakujem vam vsetkym aj za zuzku88 😀

jani, verim, ze sa raz vsetky dockame 😵 je nas asi hrozne vela tych co tuzime po babatku a Panbozko vsetky tie prosby a zelania nestiha rychlo plnit 😀 ...takze si musime vyckat, kym prideme na radu, lebo u neho asi protekcia neplati 😅

deini neboj, to bude dobre. Netusim co moze sposobit ta stitna, ale urcite by ta sestricka niekde vyslala, keby to bolo dramaticke. ci?

deina
11. aug 2009

Vysiela ma k endokrinologicke, da mi papier vo stvrtok, ked pridem na zopakonie testu na tehu cukrovku.

zuzanabb
autor
11. aug 2009

aha a nic si nenasla na internete o tom?

deina
11. aug 2009

Nasla, sa bojim teraz, ze mi to zistili neskoro - vraj to ohrozuje vyvoj mozgu dietata, ak ma nedostatok jodu, moze mu sposobit znizeny intelekt. Neviem, ci som to musela mat uz predtym alebo sa to teraz v tehotenstve takto vyvinulo, no dufam, ze bude maly vporiadku.

zuzanabb
autor
11. aug 2009

ked som brala calibrum babyplan tak tam v tom letaciku sa mi zda pisali, ze na co je dobre jod a urcite to obsahuje aj ten pre tehotne. Nebrala si ziadne vitaminy teraz pocas tehotenstva?
a v casopise "zrdravie" bol raz davnejsie o tom clanok, skus nakuknut este do archivu na ich stranke, ak sa to da.

deina
11. aug 2009

Ani nie, brala som v prvom trimestri, vtedy ano, ale po 12tt uz ani nie. 😖 Idem to skusit pohladat.

deina
11. aug 2009

Uf, baby, tak teraz som si vydychla - toto mi uz kontrolovali v aprili, takze sa to asi kontroluje pravidelne, muselo sa to prejavit az teraz. Taaaak som rada, velmi som sa zlakla, ze som nieco zanedbala alebo sa na nieco neprislo vcas, ale v aprili boli este tie vysledky vporiadku.

zuzanabb
autor
11. aug 2009

super deini, verim ti, ze si sa musela velmi vylakat. teraz si daj cokoladky a relaxuj 😀

deina
11. aug 2009

No cokoladka nebude, lebo to vyzera tak, ze idem zase dietovat - tehu cukrovka. 😝 😅 Ale ta ma nejako netrapi, dieta je ok, nic hrozne, toto ma trapilo viac. Aj ked teda... pre istotu som cukor obmedzovala a nedala si tortu zo svadby, tam je v chladnicke, vyzera kraaaasne, ach jaaaj... aj tak si nedam. 😅

helika81
11. aug 2009

Zuzka aj ja vravím,aj môj chlap je z toho viac nervózny ako ja,aj keď to nedáva najavo,raz mi pred spaním povedal,že či by som nechcela adoptované dieťa 😢 🙂 ale zostala som zaskočená lebo som nad tým nerozmýšlala 😉 ale bola som ticho a popriala mu dobrú noc 😀,dodnes mám tu vetu pred očkami,ináč sa o babatku nechce so mnou rozprávať,asi ho to tiež trápi ☹ Zuzanky všetko naj............🙂 🙂 Deini nebojkaj bude všetko ok,ty máš znížený a ja zvýšený hormón šž 😀 len nech je Dušanko ok 😀 Ja sa modlím skoro každý deň za naše babatenko 😀,Zuzka máš pravdu treba myslieť len pozitívne....pa pekný deň prajem,aj keď upršaný 😠 🙂

zuzka88
11. aug 2009

Dakujem aj ja za prianie 🙂

ja som dnes vygrckala cele ranajky tak teraz ladujem obed...hadam ostane 😖
Deini, mna bolia klby na striedacku, tyzden sa neviem pohnut a potom zasa tyzden ako keby som ani nebola chora... Hlavne si nepredstavuj ziadne scenare lebo si to privolas!!!! proste bolia, rodit sa bude v novembri!!!!
tu stitnu sa neboj, tiez ma hned napadlo, ze ti tie testy uz museli robit, preco by ich robili az ku koncu tehu.. takze sa na to prislo vcas a endokrinologicka ti da lieky.. ak by sa nedalo pomoct tak by to ani netestovali
Heli, no ta adopcia...to ludia rozmysalju po 3, 4, 10 rokoch!!!! sak to dovtedy budete mat aj 3 svoje 😉

Zuzi, vsetko naj!!!! Solna bana je v dedinke Velička, po polsky tusim Weliczka, je to cez Tatry smer Krakow, skoro až pri Krakowe, cesta moze trvat v Polsku aj 5 hodin aj ked je to len odhadom 100 km... My sme sli tusim od pol 4 a v Zakopanom sme boli daco po 6tej.. Vstupne je 64 zlotych na osobu (nemecky alebo anglicky hovoriaci doprovod) a to je asi 15€.. A tusim si pisala ze jaskyna, tak toto je bana, kde sa tazilo a tusim tazi az do dnes a su to take obrovske, ako to nazvat, komory vytesane do soli... velmi pekne.. a je tam 16° aj v lete

deina
11. aug 2009

No mna to nenapadlo s tymi testami. 😀 Ale uz som kludna, ked som si to pozistovala. A coze ti je tak zle? ☹

zuzka88
11. aug 2009

Veru neviem, cele tehu nic az teraz mam obcas den, co ide von vsetko... ale obed sa zatial drzi 😀
Napriklad nemam ani zapchu, a to uzivam ku vsetkemu zelezo... klop-klop-klop

bety1
11. aug 2009

Caute baby,Zuzkam vsetko naj,naj,naj,hlavne vela zdravicka.
Zase prosim o radu.15 dni mi meska MS.Co by som za to dala pred rokom,alebo niektora z vas,ale robila som si test a vysiel negativny,takze tehu by som nemala byt.Dnes rano som si robila test.Myslite,ze napriek tomu mozem byt tehotna?Nejako by sme to snad zvladli,len problem by bol (ak by som bola tehu), ze beriem biologicku liecbu a ibalgin. Takze ak by to bolo tak neviem co potom.Stvrtok idem na gyndu,ale este neviem ci ma zoberie,lebo je po dovce a nevie ze pridem.Ale snad ano. Neviete, moze to byt aj nejaky iny problem?diky

zuzanabb
autor
11. aug 2009

dakujem zuzi za vycerpavajucu odpoved 😀 raz som bola s kamoskami v Krakowe, soferovala som ja a ta cesta bola fakt zaujimava - jedna soferujuca blondina, druha blondina ako navigatorka a tretia bola sice bruneta, ale prespala celu cestu, takze nam prt pomohla 😀
aj tebe vsetko NAJ 😵 asi hormoniky pracuju, tak sa netrap nad grckanim 😝
heli ani moj sa o tom velmi nechce bavit ale vidim, ze ked sa bavime o dacom v buducnosti, tak vzdy povie, ze ked budes tehotna, tak toto a toto, alebo ma upozornuje na zlate deti co sa obcas pripletu na chodniku popod nohy - ze videla si ake zlate dievcatko.... az mi je potom este viac luto...

zuzanabb
autor
11. aug 2009

bety1 nemoze to byt kvoli tomu, ze sa ti este neupravil cyklus po porode? To sa stava, ze sa to upravuje aj rok.... tehotensky test by ti uz dva tyzdne po vymeskani // ukazal... ibalgin by ani nevadil ale neviem ako to je s biologickou liecbou...

zuzka88
11. aug 2009

Bety, noooooo 🙂 ja si tiez skor myslim, ze este nemas cyklus na poriadku, ale ak by hej, tak potom urcite mozes byt tehotna... mas aj nejaky iny priznak alebo len meska MS? no v kazdom pripade nech to dopadne najlepsie ako vie 😉

Zuzi, teda, my sme sa vyhybali akymkolvek temam o detoch a detom celkovo...ale je pravda ze sme boli v inej situacii 😔
Myslim, ze hlavne je, ze viete, kde je chyba...chlapi to zvacsa tazko nesu, ak je prave na ich strane a potom o tom (ako o vsetkom) neradi hovoria..Tak pevne nervy! urcite to zvladnete! a co tak na rozptylenie svadba????

zuzanabb
autor
11. aug 2009

zuzi nestresuj ma svadbou 😀 😀 😀 zatial eee ale uvidime ked motyka vystreli.... 😵

bendy25
11. aug 2009

Vsetkym Zuzkam len to NAJ, nech sa vam splni vsetucko po com tak strasne tuzite 😉

zuzka88
11. aug 2009

Preco stres??? aspon by ste sa "stresovali" dacim inym 😀 ale to bola len taka skromna rada! sama by som mala byt ticho ako buduca slobodna matka 😀
Dakujeme Bendy 😉

helika81
11. aug 2009

Zuzka a ako budem riešiť ja,keď už mám svadbu za sebou 😀 😀 😀 ja keď začnem tému na babatko,manželík hneď povie,aby som nemyslela na to najhoršie a je po debate,asi nechce o tom rozprávať,ale každá z nás má iné problémy 😀 ja idem v pondelok na reumatológiu,tak uvidím čo mi povie 😀 Silvi,ako?lepšie?Bety normálne som zabudla,že si nedávno rodila 😀 už som ti chcela gratulovať k tehu 😀 😉 mňa rouzi zatiaľ poslúcha,dokonca mi bolo lepšie keď bolo pod mrakom ako keď svietilo slnko,vtedy mi rouzi blbla 😀

bety1
11. aug 2009

No ja som uz 4 krat mala pravidelne MS,tak som myslela,ze uz je to ok. Priznaky mam vselijake,ale to uz je mozno zo stresu.Aj manzel hovori,ze si to nahovaram.Sak stvrtok uvidime.Drzte palce

zuzka88
11. aug 2009

Nooooo, teda Bety, neviem neviem 😀 a co aspon budete ma hned dve po sebe a ziaden problem, dalsie jarne babatko, ziadna nova vybava 😉 usetrite!!!! (4x po sebe, to by som si aj ja myslela, ze uz je cyklus OK)

deina
12. aug 2009

Bety, nooo... moze byt, testy nie su vzdy spolahlive, ale jasne, najlepsie ti bude vediet povedat gynekolog, ze co sa deje.

potulka
12. aug 2009

ahojte
dlhsie som sa neukazala, bo sme boli na chate. malicky (ha-ha, 8 kilovy... 😀) to zvladol uplne v pohode, takze asi sa s cestovanim nebudeme obmedzovat. hlavne aby na mieste bola tepla voda a mozeme ist kdekolvek. 🙂
bety... teda, teda! 😕 neviem, ci ti mame drzat palce, aby bol vysledok negativny alebo pozitivny. ja som mrchu este nedostala, ale stale kojim, takze ani niet divu. uvidime, ked o mesiac zacnem mateja prikrmovat, ci sa hormony trochu premiesaju a MS sa dostavi.
inak, este pred dovolenkou som hodila do albumu nove fotky a nie som si ista, ci som to sem pisala... materska demencia funguje na plne obratky. 😀

helika81
12. aug 2009

aké ste zlaté 😀 😀 😀 bety žeby predsa???daj vedieť 😀

zuzanabb
autor
12. aug 2009

potulka, ja este nie som matka a demencia u mna funguje na 1000% ...neviem co budem robit ked budem na materskej 😅 asi sa zabudnem aj domov vratit 😀 😀
inak kraaaaaaaaasne foto 😵 😵 😵

bety neboj, uvidis zajtra, povedz jej, ze je to akutne a ona ta urcite vezme

zuzi88 ty, ako buduca slobodna matka by si mala rozumiet ostatnym ubohym slobodnym tridsiatnickam a prestat ich strasit so svadbou 😀 😀 😀

deina
12. aug 2009

Potulka, mate krasne fotky a aj ten kocik do terenu je super, co to je zac? 😅

potulka
12. aug 2009

jaaaj, deina, tusim si sa ma to uz raz pytala a ja nic. 😅 je to bertini X5. nie velmi frekventovana znacka na slovensku, zatial sme ich v meste videli len zopar. tento jediny splnal vacsinu nasich predstav o kociku - velke nafukovacie kolesa, ktore sa aspon ciastocne otacaju, lahke ovladanie, sportova cast otocna dietatom dopredu aj dozadu, lahke sklapanie chrbatika (hlavne kvoli mojim slabym rukam). je sice dost tazky (kvoli prespekulovanemu podvozku), ale inak perfektny. a este vlastne jedno minus - vanicka je uz matejovi skoro mala, ale teraz su take nemozne hlboke kociky skoro vsetky. 😠