Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
16. okt 2009

Ahojte. 🙂

Ako sa mate? Vidim, ze Zuzka sa uz chysta... a ved este chvilku vydrzis, take dva tyzdne, 38tt je tak akurat. 😉 Mne by sa tiez patrilo upratat nieco, ale kaslem na to, idem si dat sprchu a potom idem k Matkovi, chudatko, odkedy sme doma, stale ho boli brusko, no trapi sa velmi. ☹ Skusame vsetky mozne kvapky, ale nejako sa mi nezda, zeby nieco zaberalo.

Idem este kuknut ten zvlhcovac, co to tam vlastne mame...

vivien5
16. okt 2009

Vdaka Deini za odpoved,nech sa Matkovi polepsi, pekny vikend zelam pa.

helika81
16. okt 2009

Jój asi ho zdúva,moje len nech je ok 😉 Aj ja Vám prejem pekný víkend 😀 usneženýýýýýýýýýýýýýýý 😝 😀 😀 😀

zuzka88
18. okt 2009

Baby! 3. strana???? Sup na prvu! idem vas precitat

milka2008
18. okt 2009

Ahojte, nejako to tu pustne ... 😒
zuzka88 - uz sa ti to krati... takze 4-teho to mas iste? citam, ze maly sa "umudril" a pekne pribera... 🙂

bendy25
18. okt 2009

Ahojte baby! Jeeej, Deina blahozelam k babatku... Po dlhsej odmlke som sem len v rychlosti prisla napisat, ze som bola v piatok prepustena z NURCH, po troch tyzdnoch. Bolo vyborne, ludia tam su super. Diagnostikovali mi systemovy lupus erythematosus s lupusovou nefritidou, sek. antifosfolipidovym synd. Hrozne sa ponahlam, tak vam neskor napisem viac, dobre?...zatial ahojky

deina
19. okt 2009

Vdaka, Bendy. 🙂

Jaj, to ti toho dost diagnostikovali. ☹ A to mas samotny lupus, ci aj RA k tomu?

helika81
19. okt 2009

Ahojte babenky...deoni si v pohode,si písala na FB,že si spala iba dve hoďky,tak sa mám načo tešiť 😀 ,už sa neviem dočkať 😀 Bendy ahoj,si tu ozaj dávno nebola,sys.lupus má aj moja mamka,ináč deini ten sys.lepus je vyvolaný rouzi,takže má aj RA a nevýhodou je,že každým rokom odchádzajú orgány,nemyslím to tak surovo ale čosi sa jej zakaždým obnoví-ako choroba navyše 😢 😉 je to smutné,bendy držím palčeky...nebola si náhodiu tehu???nie som si istá 😉 🙂 Ja som bola dnes na reumatologii,výsledky sú ok,aj ked mi žiadne nebrala 😀 ale aslo klesá,to je hlavne,no a mám prísť až v marci,takže času dosť,ak sa čosi zhorší,mám prísť hneď,som sa pobavila dnes ráno,ja keď idem totiž sama kdesi prvýkrát na aute,nikdy netrafím na dané miesto,len blúúúúdim 😀 a objednala ma zase do Piešťan na kontrolu 😀 ,tak som už domka a idem leňošiť 😀 😀 😀

zuzka88
19. okt 2009

Ahojte baby!
Veru Mili, uz to je na 99% toho 4ho, mam tak vsetko aj naplanovane.. Buduci tyzden plny az do nedele, potom este doma co to porobit, cez vikend hroby a sviecky a sup do nemocky

Deini, tak ako krpcek? uz lepsie? a co Misko? este stale si ho nevsima? kolko maju vlastne rozdiel? 2 roky? aj ja by som tak asi chcela tak budem sledovat ako to bezi u vas 🙂

Heli, a ty ako? Kokso, 11.tt 😵 😵 😵 to je krasne! uz si zdrava?

ja som vcera nemohla spat tak som vstavala o 7, som si umyla dve okienka, zachod aj steny, dvere a taka kompletka, oprala, navarila... No pohodicka, len vecer som sa nevladala pohnut s krizami 🙄 a za posledne 2 tyzdne som pribrala 3 kilaaaaaa!!!!!!!! 😠 sak za chvilu budem mat ozaj tych 100!!!!! 😢 a to uz skoro nic nezjem cez den, verili by ste tomu? Dnes som si popvedala, ze len budem valat sunky... Ale este stale nemam tasku do nemocnice 😅

helika81
19. okt 2009

Zuzka tak si hneď chystaj taštičku,pre prípad núdze 😀 ,však 11tt?sama sa divím,ved dva týždne a končíme tretí mesiac 😀 ,a kedže už mi nebýva zle tak si už len vychutnať tehu 😀 😀 😀 zdravá???ešte trošku soplím ale lepšie ako pred týždňom,Zuzka však ty za dva týždne rodíš??? 😀 to je krásny pocit,hi potom sa ozvi,keď už budeš na kozičke 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
19. okt 2009

ze na kozicke 😀 veru Zuzi, za 2 tyzdne si mama 😵
inak ten zoznam vsetkych tvojich cinnosti co si tu napisala a vcera spravila je dost aj na netehotnu 😅 ci len ja som taka leniva 😀
deini Matko ma asi koliku co? homeopatika vyskusaj, sestrinmu malemu zabrali.
no bendy, to ma mrzi, ze ti diagnostikovali taku diagnozu... polovicke tych nazvov ani nerozumiem 😅
heli, drzim palceky na stredu, tfuj,tfuj,tfuj

zuzka88
19. okt 2009

Musela som vyuzit prilezitost ked mi nikto nechodil za zadkom ale aj tak som si vypocula komentar ked sa zobudil, ze: teda, by som ti nieco povedal, keby som ta nelubil... s takymi chemikaliami sa tu ondis... Obycajny ajax a odkamenovac 😀

zuzi, a vy kedy idete? uz mate schvalenu ziadost?

deina
19. okt 2009

Ake homeopatika, nevies? Som dostala taku radu, ze vysadit caj pre dojciace matky, vraj zvyknu sposobovat koliky, tak uvidime, skusim...

Jooj, 11tt, Helika, to je krasa. 😵

Nakrmila som Matka (zase sa chuda kruti), ak sa trosku ukludni, skusime si lahnut. Pa pa

zuzka88
19. okt 2009

Deinie, uz by si si mala zmenit foto 🙂 alebo ta pocka aj na tretie??? 😀
Mrzi ma, ze sa tak trapite... papa z flasky, ci cievkou ci ako? Nemoze to byt tym?

bendy25
19. okt 2009

Ahojte! Tak som znova tu a mam trosku viac casu, ako vcera, tak vam napisem, ako som dopadla. Inac, Helika dobre si to napisala, ze nam so SLE sa mozu poskodzovat vnutorne organy. Mne to momentalne sadlo na oblicky, ale zistilo sa to zavcasu (nejaky zapal a tak), preto mi davali nejake infuzie a na dalsie idem este trikrat a v januari idem zasa do Piestan. Nasadili mi Prednison 15 mg denne ☹
Pytala som sa samozrejme v prvom rade aj na tehu...po prelieceni a zlepseni vysledkov nevidi lekar problem otehotniet, ale pod prisnym lekarskym dohladom. No poviem vam, mam z toho hrozny strach, no kto by nechcel mat aspon jedno krasne babo? Dufame, ze sa choroba coskoro stiahne a my zacneme snazilkovat ... musime mat trpezlivost... 😉

zuzka88
19. okt 2009

Bendy, no to je dobre, ze uz si doma a ze sa konecne vies, co ti vlastne je... Ja myslim, ze baby nabude problem, sak ja som pri tehu mohla uzivat az do 10mg Prednisonu denne, super, ze neberies nic ine
Ja to vidim, ze v januari uz budes "fit" a po Piestanoch idete do toho!!! A koho si mala osetrujuceho lekara? Ja teda poznam len Rybara, to len tak zo zvedavosti 😉

zuzanabb
autor
19. okt 2009

deini neviem, ako sa to volalo, lebo synovec ma uz 11 rokov 😀 a pochybujem, ze si bude segra pamatat nazov, lebo to su take divne nazvy.... ale skus navstivit nejakeho homeopata a on vam da presne liek na vas. Lebo maly mal aj problem s refluxom a s hyperaktivitou - spal od narodenia asi 1 hod. denne a v noci sa 25 x budil, tak bola sestra zrela na odstrel...

zuzi88 ziadost este nemame schvalenu, to az koncom oktobra ak to poslali v Heliose koncom septembra do poistovne. A aj tak musim cakat na vysledky z hepatologie, ze ako sa ma moja pecen 😅

bendy super ze mas len prednison a 15 mg nie je az tak vela. ja beriem 10 mg a aflamil k tomu.
Mna mal v PN Zlnaj ci ako sa pise - ten mladsi.

lilu18
19. okt 2009

ahojte
bendy /aspon vies co ti je a hlavne uz nasadili liecbu. drzim palceky aby bolo lepsie a mohli ste snazilkovat

zuzanab//Ako ? uz si kuk v lekarni ten pestrec??hm? ci sa bojis?

zuzanabb
autor
19. okt 2009

lilu este som to nebola kupit ale zbehnem. dakujem za link a tipa 😵

inak som si precitala co som predtym pisala a ak niekto pochopil, tak gratulujem 😀
...myslela som, ze synovec cez den spaval tak najviac 1 hodku - ale napisala som denne, to by bola dobre zufalstvo.... 😅
a ohladne toho schvalenia, v Heliku to mozno poslali koncom septembra a tym padom by to mohlo prist z poistovne koncom oktobra... ale ak to v Heliku poslali neskor, tak sa to aj z poistovne vrati neskor, lebo maju 30 dni na vyjadrenie...

bru noc

helika81
20. okt 2009

Ahojte🙂 bendy som rada,že budeš na tom lepšie,aspoň sa aj ty pridáš ku mne 😀 😀 😀 ,Deini ja som videla v lekárni homeopatické lieky proti nadúvaniu a kolikám dieťaťa,tak zbehni a ti poradia,už mu je lepšie???Ja som včera padla od únavy večer o pol deviatej,s drahým sme behali v meste,a dnes tak isto 😒 sa zničím,no ale keď treba povybavovať,hi,idem aj na úrad a ak by som sa naprihlásila tak zajtra po poradni sa Vám ozvem,idem hneď ráno,tak sa mi tu zatiaľ držkajte 😀 😀 😀

bendy25
20. okt 2009

Ahojte!
Ja som mala velmi dobreho osetrujuceho lekara, Mudr. Mališ sa vola. Velmi prijemny lekar je to a hlavne srandista, naladu mal vzdy vynikajucu a to nam vsetkym pacientom iba prospelo 😉
Pocula som tam aj to meno Rybar, Lukac (to bol asi primar), a tiez som mala 3 dni lekarku Tuchynovu, tiez velmi zlata doktorka. Co sa tyka sestriciek, velmi mile osobky. Takze, ked sa dostanete do prijemnej starostlivosti, aj zivot je potom o nieco krajsi 🙂
Myslite, ze moze Prednison 15mg denne pocas pomaly 4 mesiacov zahnat chorobu do kuta? Ja sa uz tiez tesim na ten januar a hlavne na vysledky, dufam ze sa SLE stiahne do uzadia, teda aspon z casti.
A je tu vobec niekto s takou diagnozou, aku mam ja? SLE? Lebo viem, ze ste tu povacsine RAcky. 😒
Pojdem asi nakuknut do Klubu lupusinek 😉

deina
20. okt 2009

Bendy, drzim palce, nech sa ti polepsi a mozete sa potom snazit o babatko. 😉

Ze tretie, no urcite. 😅 Som si este v nemocnici povedala, ze mam toho dost, ze staci. Dva predcasne porody, no dakujem pekne, nebudem riskovat treti. Ani mi to uz doktor neodporuca, vraj to casto byva tak, ze cim viac porodov, tym viac su predcasne (aj ked teraz Matej potiahol o tt dlhsie ako Misko), skorsie... Ale fotka sa mi paci, tak ju tam este necham. 😅

Inak vyzera to tak, ze zabera espumisan. Teraz sa tu sice kruti, ale podla mna je prejedeny, nejako skoro si vypytal jest a zda sa mi, ze zjedol viac, ako by sa bolo patrilo. 😒

Zuzka, takze ked to v oktobri schvalia... kedy by ste mali ist na to?

lilu18
20. okt 2009

ahojky len na rychlo kuk 😎

Deini..kamoska mala tiez problemy ako vy a vravela ze zaberaju dake kvapky a niecim natiera brusko..no som pomohla ,ze??a este ze nad umyvadlom s nim cvici s holou prdelkou 😀 a on sa tam vyprdka a niekedy pusti kaki a ke OK..my sme nemali taky problem,tak neviem viac poradit i ked by som rada

Bendy//Malis je srandista chce zdvihnut naladu, aj Tuchynova je zlata..si lezala na 3 poschodi,ze?? 15 mg na zac. nie je vela. Davaju zo zac.aj viac.......Tu je aj klub lupusiniek??? 😕 kde?

Heli co na urade??

Zuzky kde ste?? Obeeeeeed 😀

deina
20. okt 2009

Ozaj, tusim Zuzka sa pytala na vekovy rozdiel... mame 20 mesiacov rozdiel, takze ani nie 2 roky. Zatial sa da, keby teda to brusko nebolo take utrapene.

Lilu. 😀 takze kvapky, ze? Cvicit s nim cvicim, to pomaha, aj taka masaz bruska.

helika81
20. okt 2009

Ahojte babenky,na úrade super,o mesiac na kontakt 😀 len musím obehať sociálku kôli podpore 😒,držte mi palčeky zajtra,už teraz mi srdiečko bije 😖 bojím,bojím 😢 pekný večer babenky 🙂

zuzanabb
autor
20. okt 2009

heli, dusicka, silno ti drzime vsetky palceky! podaj hned spravu ako si dopadla

deini vraj dostat aj taku dojcensku flasku so specialnym tvarom proti kolike alebo pi ten feniklovy cajik - to vraj pomaha.
Ak to poistovna schvali koncom oktobra, tak pockame na zaciatok mojho cyklu a potom by sme mali zacat s injekciami. Neviem ako mi vyjde menzes, ale zda sa, ze just tak blbo, ze dalsi mesiac budem musiet cakat 😅 klasika. Ale mozno budem musiet cakat aj dlhsie ak budem mat vysledky z hepatologie zle. Uvidi sa az potom, ze co dalej. Ci mi to vobec povolia ked mi tak hormony doondiali pecen.

sse
21. okt 2009

heli držím palce, neboj všetko bude dobré 🙂

helika81
21. okt 2009

Ahojte,už som tu,konečne 😀 no som sa načakala ale dočkala,máme tehu knižku,len fotku nie,aj ma to mrzelo ale je to tak lepšie,že až v 13tt dáva fotku,no...že mám reumatoidné faktory 12,4,to neviem aká je hodnota,či dobrá alebo zlá,anti yersiniu a anti boreliu mám zvýšené ale mi povedal,že je to bežné pri reume,tak som trošku vyplašená a brali mi aj krv na genetiku,hádam bude všetko ok...babenky ja som videla naše babatenko 😢 😢 😢 plačem od šťastia,len nech je všetko ok,babenky anti sú vlastne protilátky?ja už ničomu nerozumiem 😖 🙂 a ešte mi povedal,že keď pôjdem k doktorovi,aby mi urobil testy aj na borelie atd.ale to mi budú robiť v PN,nie?

silviapd
21. okt 2009

Heli menej ako 14 IU/ml je negativny vysledok 😀
borelie mam aj ja zvysene, a je to pri RA normalne a aku mas hodnotu,ja mam 33 . Ludia co maju boreliozu maju okolo 300. tak sa nemusi bat

zuzka88
21. okt 2009

Ahojte 🙂

ja som bola vcera cely den v BA, ked si predstavim, ze uz mam len 2 tyzdne, co budem doma, dajako zrazu nic nestiham... Vecer som bola cvicit dychanie takze mam cim dalej pocit, ze to nezvladnem 😅
Dnes sme boli urobit vyhlasenie o otcovstve, takze uz mam doma hrdeho tatu 🙂 chlapi su v tomto hrozne jesitni 😀

Heli, krasne spravicky! Fotiek bude este dost, neboj! Ja uz napr teraz nedostavam, uz je vraj taky velky, ze sa neda odfotit a hlavne je vzdy chrbtom 😀
Borelie som mala aj ja pozitivne, a toxo tak isto... z toho si nic nerob..

Zuzi, tak myslime na teba, urcite vam to vyjde este do Vianoc 😉

Deini, tak konecne sa daco naslo? Aspon budem vediet, an koho sa obrati, ked budeme mat rovnaky problem.. Budes uz zbehla!