Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
21. okt 2009

Silvi borélie mám 1,1 a crp 7,9 😀 babenky ani neviete aso ste ma potešili 😀 😀 😀 jupí,tak len oddychovať 😀 Zuzka to zvládneš,nebojkaj 😀

silviapd
21. okt 2009

aha tak to mas v inych jednotkach,ale tam je to okolo 0,9 takze to nemas az take strasne a CRP je do 5,to mas zvysene

silviapd
21. okt 2009

CRP nie je tiez zle,mas nejaky mini zapal v tele,nemusi to byt vobec spojene s RA,hodnoty byvaju aj 90

helika81
21. okt 2009

Veď mi aj sám povedal,že to môže byť vyvolané RA,a že aby moja ra doki nato dohliadla,hm až v marci,hi 😀 ,teraz sa len obávať o tie genetické testy,to sú riadne nervy ale idem si tehu užívať na plný dúšok 😀 😀 😀

zuzka88
21. okt 2009

Heli, a to si este nezacala? Uzivat si mas uz aspon 5 tyyzdnov a ty este len zacinas??? 😀

zuzka88
22. okt 2009

Tu sa este spinka! dobre ranko zenusky moje zlate 😉

My mame dnes smutne vyrocie, jeden rok, co sa nam narodil nas prvy anjelik 😔 Dnes bude smutny den...

helika81
22. okt 2009

Zuzka aj tebe dobré ránko,nemysli nato moja,mysli teraz na malého Luborka,aby si nám predčasne neporodila 😀,s tým tehu máš pravdu,hi,keď mne bývalo zle ale teraz je mi super,už len aby bruško rástlo 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
22. okt 2009

zuzi 😔 to ma mrzi, drzkaj sa a mysli na to, ze vam vas prvy anjelik poslal Lubika 😵

zuzanabb
autor
22. okt 2009

heli, som rada, ze mas dobre vysledky 🙂 a hovori sa, ze aj tehotenstvo moze trochu zvysovat crp - aspon som to niekde citala a uz neviem kde 😅 ...takze je to v pohode.
a gratulujem k tehu knizocke 😵 musi to byt najkrajsia knizka aku si kedy citala co? 😀 😉 😵

zuzanabb
autor
22. okt 2009

silvinka ako klbiky? zvysila si si prednison ci nie?

helika81
22. okt 2009

No veru Zuzka,najkrajšia a najkratšia 😀 😀 😀 ale je to krásny pocit,aj manželík sa potešil 😀 to bolo pre mňa ešte krajše prekvapenie 😀

deina
22. okt 2009

Zuzi. ☹ Ale zachvilku tu budes mat dalsieho anjelika, ten ti bude prinasat vela radosti. 😵

Heli, no tak poradna bola super, uz sa tesim na fotku babetka.

Aj my sme vcera boli v poradni (k jednemu mesiacu), tak hlasim miery: 2560g a 47cm. Sa nam rozpapal krpec. 😀 Dufam, ze ho nebudeme musiet brzdit ako Misula. A v noci vraj zase nespal (dnes mal sluzbu manzel, takze neviem presne, ale rano vyzeral znicene).

helika81
22. okt 2009

Jéj to je milé,že službu,to ja dúfam,aby môj mužík bol taký aktívny lebo zahlásil,že on bude spávať vedľa,lenže som ho dala do obrazu,že nám bude smutno,hi,no tak hádam bude nadsluhovať aj môj mangel 😀 ale on je zlatý,vždy sa snaží ale akosi si ešte nechce pripustiť k sebe naše babatenko,akoby sa bál,že ho pohryzne 😀 😀 😀

silviapd
22. okt 2009

Zuzi nezvysila,mam zvyseny sulfasalazin o 2tbl,ale mne sa to zda stale to iste,uz neviem,kde by som mala ist,ved RA stale neboli.....ja som asi vynimka

Deini,to mas super,ze sa mozes vystriedat,ved manzel vyzeral ako zlaty ocino v Bojniciach,neznasam chlapov,ktori maju od deti ruky prec,ze deti su mamine 😠

zuzi,zazen smutok!!!

helika81
22. okt 2009

Silvi a čo kolienka???Poslúchajú???

helika81
22. okt 2009

No poznám aj ja takých,hi a raz mi povedal,že by rád,keby je to už vačšie,aby pekne s ním chodil von,by chcel chlapčeka a ja dievku 🙂

silviapd
22. okt 2009

no heli moje kolena,hotova katastrofa

My mame takeho debila v rodine,ktory si mysli,ze deti patria len zene,ked sa treba o ne starat,ale pochvalit sa nimi to vie,neboj Tvoj Jojko je iny,a Ty ho vycvicis 😉))

bendy25
22. okt 2009

Ahojte!
Lilu 18: Ja som lezala na stvrtom poschodi... ale mozno predtym robili na tretom, neviem 😉
A klub lupusinek som si nasla cez google, je tam toho strasne vela o SLE, atd... aj kopec pribehov. Velmi zaujimava stranka, ved skus mrknut.
Heli, blahozelam k tehu knizocke.
Deina, tak to su uz pekne miery 🙂
Zuzka 88: anjelik z nebicka, bude dohliadat na anjelika na zemi 😔

deina
22. okt 2009

Tak nastastie je Dusan dobry tato. 🙂 Len teda dnes to musi mat velmi tazke, ked nespal celu noc a siel do prace... 😖

Zuzka, ten ceresnovy vankusik, co si spominala - to ako nahrievas?

milka2008
22. okt 2009

Heli - GRATULUJEM 🙂 k najkrajšej knižke, akú si doteraz držala v rukách 🙂 A si ju aj prefoť, keď ju už budeš ku koncu tehu, aby si mala pamiatku. Lebo v pôrodnici ju musíš odovzdať.

Zuzka88 - ty začínaš posledný mesiac 🙂 A Váš prvý anjelik je stále s Vami, dohliada na Vás zhora 🙂 a určite sa teší na Vášho Luborka 🙂 Bude ho stále ochraňovať a nielen jeho, celú rodinku 🙂

Deini - pekne priberáte 🙂

Pozdravujem aj ostatné žienky 🙂

helika81
22. okt 2009

Chlapa treba na začiatku vycvičiť 😀 ale musí to mať aj v génoch,Silvi aj u nás poznám chlapa,ktorý sa o deti nezaujíma,no ale robí 😀,celkovo tu na dedine je to tak,že žena musí makať,no ale ja mám šťastie,že Jojko uprednostňuje rodinku 😀 ,MIlka vidíš,to si potom prefotím,ď za radu 😀 😀 😀

deina
23. okt 2009

Baby, moze sa brat prednison pri dojceni? V letaku pisu, ze nie, ale mne v PN povedali, ze mozem.

zuzanabb
autor
23. okt 2009

deini, zavolaj niekomu - svojmu gynekologovi alebo obvodakovi alebo uz neviem komu a opytaj sa. Podla mna by si nejaku udrziavaciu davku velmi nizku mohla. Lebo v letakoch vzdy pisu, ze tehotne a kojace nesmu, alebo len po suhlase doktora - dokonca aj pri vitaminoch - ale to preto, aby boli farmaceuticke spolocnosti kryte.

zuzanabb
autor
23. okt 2009

Silvi - mne viac ucinkoval prednison ako sulfasalazin - a diprophos (neviem ako sa to pise 😅 ) ti do kolien nepichli?

deina
23. okt 2009

Tak to mam, ze podla mojho lekara reumatologa mozem, aj podla lekara z Piestan, len ma teraz sestricka zneistila a k tomu tie Matkove bolesti bruska... tak som zneistena. 😝 Moja obvodna je celkovo z prednisonu dost zhrozena (uz to, ze som ho brala pocas tehotenstva), ta mi teda nepodari a akurat nemame nasu detsku lekarku v ordinacii, dnes neordinuje. ☹ A tak ked nemozem, co teraz? Vysadit len tak ho asi nemozem (5mg mam)... Ale podla Belicu je tato davka vporiadku aj pocas dojcenia.

silviapd
23. okt 2009

Deini to je v letaku pisane pre istotu,aby boli chraneni,ale vraj mozes,pytala som sa kamosky z lekarne a ak
by si ho chcela vysadit tak postupne napr .do tyzdna kazdy druhy den alebo znizit davku na polovicu a vysadit postupne

Zuzi,pichali uz asi 6x- diprophos ,ale mne to pomohlo tak na 2hodiny a ma to na 3 tyzdne,ved ja mam aj Prednison

silviapd
23. okt 2009

jeeeej azteraz som precitala,ze to iste ti pisala aj zuzka,som to prehliadla 😀

zuzka88
23. okt 2009

Ahojte bambulky 🙂

Hlasim sa zasa po poradni, krpec menej kope tak sa mam do zajtra vecera sledovat a keby sa mi to aj dalej nezdalo, nastupujem cez vikend do nemocky.. No ale duafm, ze sa krpec umudri, este sa mi tam nechce, vobec sa zatial neotvaram ☹ takze ak by ma nechali uz teraz lezat, asi budem rodit az na Vianoce
A okrem toho, este stale nemam zbalenu tasku 😀 😀 😀

Vsetko ostatne je teda postarom, v pondelok idem na krv RA ale vysledkou uz sa asi nedockam doma... Toho 4ho idem uz 100%.. neviem, co tm budem cele dni robit, myslite, ze ked si zoberem NB, tak mi ho nikto neslohne?ň

jeeej, a dnes mi volali, ze nam prisiel kocik...sice este chyba sportova cast ale tu bude aj tak treba az na jar, nie? no aj tak, uz je to 10 tyzdnov od objednavky... cakame, jak na auto!

Deini, uz mas aj vankusik? Ja ho davam do mikrovlnky ale kuk sem:

http://www.prebalovanie.sk/NEW/index.php?page=s...

A vlastne, este sa vam musim pochvalit, moj muzik sa rozhybal a chce svadbu, dokonca o tom hovori kazdy den 😀 😀 😀

milka2008
23. okt 2009

Ahojte 🙂

konecne mame piatok, pred nami dva dni volna 🙂

ZuziBB- drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo a na vianoce si bola uz tehu 🙂

zuzi88 - len nestracaj hlavu, nepodliehaj panike, viem je to tazke,ale treba mysliet pozitivne 🙂 a ak nahodou pojdes do nemocky uz aj tento vikend, tam budes pod lekarskym dozorom a keby mali akekolvek podozrenie na nieco, tak zakrocia 🙂

a gratulujem - takze svadba 🙂 este nejaku druzicku k luborkovi a mozte sa svadbit 🙂 ako tak sledujem, zatial mame samych chlapcov - potulka, deina az dvoch 🙂 , ty... ja sa neratam, moj je uz velky... ale som zabudla - lilu ma dcerku 🙂 a este niekto - bety?dobre si pametam? Ak som na niekoho zabudla, ospravedlnujem sa 🙂 Moznou druzickou by bolo Helikine babo - ak to bude dievcatko 🙂

zuzka88
23. okt 2009

Cau Mili 🙂

jasne ze tu mame aj dievcatka 🙂 A tiez tipujem, ze Heli bude mat babu 😉

Asi som maleho vylakala tou nemocnicou, lebo od poobedia robi rodeo 😀 takze ese si ma tu uzijete tyzden!!!