Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
30. okt 2009

Deini vydrž do nedele a v pondelok volaj na reumatológiu,aby si si nepohoršila,radšej ako by si sa mala zničiť 😉 🙂

deina
31. okt 2009

Nedavam si nic, neviem, co mozem. Tusim mam niekde fastumgel, ale musim kuknut, ci sa to moze. 😝 No blbe... Hadam to prejde. Inak idem o tyzden na reumatologiu, tak som zvedava, co mi povie.

zuzanabb
autor
31. okt 2009

deini toma mrzi, ale urcite urob ako ti vivi a heli radi a chod k doktorovi v pondelok, alebo tam zavolaj. to nie je sranda.
zuzi88 budes mat v nemocnici dako pristup na internet? daky notebook so sebou ci nie?

ja beriem specialne lieky na migrenu - frovamen, lebo nic ine mi nezaberalo a predpisala mi ho neurologicka, lebo som bola schopna aj 2 dni v kuse zvracat z migreny - ale uz je 1,5 roka dobre 😵 klop,klop,klop

deina
31. okt 2009

Myslite, ze mi moze nejako ublizit, ze sa ten sven blby oziva? Mna sice to zapastie boli, ale u SjS to nie je take, zeby tam v klbe nastavali nejake zmeny, proste to "len" boli. No zavolam mu, ze co mam robit, ak sa dovolam - hrozny telefon ma ten chlap, na porazenie. Ale nabehnut tam nestiham, v pondelok mame imunologiu s Miskom, ze stale niekde po lekaroch behame... (a pritom mu nic nie je).

silviapd
31. okt 2009

Deini,tak aspon ladom si to schlad,ked Ta to tak boli

Heli,tak to by sme sa este mali stihnut vsetci styria,my a chlapi,myslim,ze 26.12. odchadza

Zuzi,moj chlap je hotelmanager na lodi

helika81
1. nov 2009

Deini môže to byť aj počasím lebo aj ja som opuchnutá 😖 hlavne ráno 😉 ☹ ,aj vy ste také ospalé??? 😀 😀 😀 ja strašne...Silvi no my asi prídeme až 26.12 a ja hádam aj skôr 😀 😀 😀

zuzka88
1. nov 2009

Ahojte!

Heli, viem ze je aj 400 ale mne dr nechal naschval tu 800ku, asi kvoli tej mojej zrazanlivosti.. Urcite si neublizis, ak ju budes brat aj ty

Silvi, a na takej riecnej? ci? ked vo Viedni? aj moja kamoska robi na lodi ale na takej oceanskej

Deini ☹ no to je na slaktraf, napis nam, co si zistila u doktorov

Baby, mne konci posledny vikend ako slobednej nezavislej zienky 😀 Asi budem mat PC aj net ale este som sa nerozhodla, co ked mi ho tam slohnu? co si pocnem potom doma bez PC? neviem, mam dilemu....

deina
2. nov 2009

Chces ho brat do porodnice? Ber, aspon nas budes moct informovat, snad ti ho neslohnu. 😉 My sme moooooc zvedave.

Zapastie sa umudrilo, uf, som si vydychla. V sobotu bolo take, ze som Miska nevladala dvihnut, ale vcera uz bolo ovela lepsie a dnes ho uz takmer necitim, citim len trosku taku strnulost, to je uz nic, uz len to rozhybat. S Miskom dnes ideme na imunologiu, sa mi nechce, to je taaaaka zbytocnost podla mna. Ten chlapec vobec nebyva chory, raz, ked mal 4 a pol mesiaca, vtedy velmi ochorel - obstrukcna bronchitida - a vtedy sme sa dostali k imunologicke, lebo ze to sa casto opakuje a mozu byt z toho problemy. Odvtedy ale nic nebolo, dvakrat mal soplik, to bolo vsetko. 😵 Proste super zdrave dieta, je ovela menej casto chory ako ostatne deti a to bol takmer hned od narodenia na UM.

Inak mam dilemu... chcela by som dalej kojit, ale ked bude zase takto ako cez vikend, no neviem... Ale este to nechcem vzdat, este budem dalej skusat.

potulka
2. nov 2009

zuzka, prave cez vikend som ta spominala muzovi - ze o par dni budes maminou... je to zvlastny pocit, nie? nic, nic a zrazu uplne iny svet. 🙂 strasne moc drzim palce.
deina, reumaticke ochorenia su nevyspytatelne. jeden den blby, dalsi lepsi - ani to velmi nezavisi od toho, ci beries alebo neberies lieky. podla mna treba nieco podniknut, ak by nepriaznivy stav pretrvaval dlhsie. toto mohlo kludne sposobit to ochladenie.
my sme mali dost burlivu noc, zrejme preto, ze matejkovi vyliezol treti zub. on to potom bez problemov doobeda dospal - od osmej do jedenastej. 😉

lilu18
2. nov 2009

ahojte
deini.tesim sa ze ti je lepsie. Tak ako pise potulka,mohlo to byt pocasim. Ved to patri pod reum.ochorenie. Priznam sa pocas kojenia som mala 1 strasne tazky den. Spadla som na schodisti ale tak ze som letela cez 12 schodov az dole 😀 sa teraz rehlim ale vtedy mi nebolo vsetko jedno. A DEini praskla som si ibalgin . Mne pomohlo a malej neuskodil . Jednorazovo sa da podla mna.

potulka/take burlive noci este budu,kym nevylezie vsetkych 20 mliecakov. 🤐 musis vydrzat.

zuzka//drzim palceky nech vsetko dobre dopadne a si cim skor s drobcom domka.

bety1
2. nov 2009

Ahojte,no aj my sa "asi" trapime so zubkami - v noci totisto uz nemusim sice krmit,ale vstavam cca kazdu hodinu a pol,lebo vyplije dudlik a pyta si ho naspat. Je dobre,ze ked ju nakrmim o 7 vecer,vydrzi s papnickom az do rana do 7,ale to nocne vstavanie kvoli dudliku ma zabija.A to v noci smatram kam ho vyplula,niekedy je rano pod postielkov zopar dudlikov. Ja myslim teda ze sa tlacia zubky a tym dudlom si masiruje dasienka. Neviete kedy je najlepsie oducat od dudlika.Mala ma 8 mesiacov a zatial ma 2 zubky. A este jedna otazka,uz teda ako viete prikrmujeme,ale neviem kolko ma na obed spapat maska a zemiackov,ako ste to riesili vy?Ja si vazim a spapa cca 240 g vsetkeho dokopy. Nechce mi pit,tak jej davam aj polievku, s ktorou sa fakt pasujeme.
Inak aj mne sa zhorsil paradne tento tyzden zdravotny stav. Aj mi navrela taka guca na ruke,ktora ma obmedzuje v pohybe,takze mam trosku problem s malou. Esteze mi trosku pomahaju svokrovci,akurat su s malou vonku.

deina
2. nov 2009

Mne Misko este stale spava s dudlikom, ale ma ho len na spanie, inak si ho ani nepyta. Ani Matesovi ho nekradne. 😅 Akurat mu ho stale pcha do pusy a ten ho velmi nechce...

To ti pekne papa, ze 240g. 🙂 Podla mna jej kludne daj tolko, kolko jej chuti, ja som to nikdy nevazila nejako... akurat, ze sa mi to najprv zmestilo do mensieho avent poharika (tusim ma okolo 180ml?) a neskor do vacsieho. Teraz jedava menej (o dost) ako ked mal priblizne 9-10 mesiacov. Ale polievku vzal na vedomie az ked mal asi rok a pol, dovtedy ju vobec nechcel.

Ako ze ti nechce pit? Co jej davas? Neskusala si taky poharik so slamkou? Ten maju deti casto radi.

helika81
2. nov 2009

Ahojte babenky,tak už sme domka z PL 😀 kúpili podlahu aj gaučovú-suoer cena,až sa vytešujem 😀 😀 😀 ale ma bolí hlavička z cesty 😖 Deini som rada,že ti je lepšie,len sa držkaj,Zuzka a tá 400 obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny,napr.nezjem lososa,tak mi to nahradí,že ako v tehu to potrebujem viac ako inokedy,a je tam aj vit.E,v podstate je to jedno len aby sme boli fit 😀 😀 😀

milka2008
2. nov 2009

Ahojte,
deini - budem sa asi uz niekolkykrat opakovat po dievcatach, ale tiez som velmi rada, ze sa ti zapestie "umudrilo", asi sa zlaklo, ked si ho postrasila,ze pojdes k doktorovi 🙂 Ono reuma je nevyspytatelna - raz si zaseknuta v zapesit, inokedy v kolene.to je artritida.. Ale ty asi nemavas casto taketo priznaky, neviem, ako to je u Sj. Hlavne sa tesim, ze mozes dalej kojit 🙂

Heli - tak ste pekne nakupili, moja znama si v PL kupila celu babatkovsku vybavu - kocik, postielku... 🙂 A s tymi vitaminmi mas pravdu, kazdy dodany vitamin je potrebny 🙂

Heli -klby ta zatial posluchaju?

Zuzka88 - tak sa pomaly chystas, no neviem, ako je to s notebookom, ale tych par dni by si snad bez neho prezila, ved budes sa tesit z pritomnosti babatka 🙂 Ale na druhej strane - mozno by si mala v porodnici viac casu na konika ako doma, lebo v porodnici ti navaria... 🙂 ty mas iba jedinu starost - a to o babatko a seba a mozno "konika" 🙂

A som bola dnes u reumatologa, stav stabilizovany, pokracovat v plaquenile a kontrola v marci 🙂

Potulka a bety - takze zubky 🙂 Mojmu synovi prvy narastol v 11. mesiaci potom mu rastrli az do dvoch rokov, nejako som nebadala jeho nervozitu pri ich prerezevani 🙂

Uz vam tento prispevok posielam, aby sa mi nezmazal 🙂

bety1
2. nov 2009

Deini:no nechce pit ani vodu ani cajik ani malinovky. Trosku vodu teraz zacala cucat vodicku,ale malo. skusim to kupit co hovoris.A kde to dostanem?

helika81
2. nov 2009

Milka ja mám výhodu,že všetko mi dá sestra,od kočíka až po veškerú výbavičku ale stále sa tam oplatí nakúpiť 😀 ,rouzi zatiaľ poslúcha ale len sem-tam rúčky ráno opúchajú ale dá sa to zniesť a večer padám od veľkej únavy a bolesti všetkých kĺbov do postielky,mne robí dobre spánok 😀 😀 😀 komu nie,však? 😀 😀 😀

zuzka88
2. nov 2009

Ahojte dievky 🙂 dakujem, ze tak na mna myslite!!! Ja si este stale neuvedomujem, ze idem v blizkej dobe porodit 😀

Mili, aj som ti zabudla odpisat na SMS, sedela som u lekara a nesla som domov s dobrymi spravami... Ale fajn, ze si stabilizovana, mozte dalej pokusat 🙂

K nasmu dnesnemu dnu, zasa po lekaroch ako posledne dni 🙂
Bola som na hematologii, krvne dosticky stale klesaju, doktorka vymenila inekcie z fraxiparinu na Clexan (netusim rozdiel) a odporucila v co najkratsom case "ukoncit tehotnost" ☹ nie ze by som mala daco proti ale lepsie by sa mi zilo s pocitom, ze v bruchu je vsetko OK... No krpec nerastie, doktorka ma strasi krvnymi dostickami, vraj dalsi pokles by mohol byt nebezpecny pre obcoh (ale ozaj neviem preco a ako) a potom ze kludne spavat? Nastastie sme boli aj na monitor a srdiecko stale bije na 10 bodov z 10! Zaznamenal aj jednu kontrakciu ale vraj to je v norme..
A teraz ma strasne picha tam dole, tak asi sa uz krpec aj zacina tisnut von 😀 Fakt sa uz do nemocnice tesim! Moc sa bojim a kazdy den uz sa pozorujem ako sibnuta, ci sa krpec hybe, nehybe, kope, tlaci... chapete

A notebook by som do porodnice urcite nebrala ale do nemocnice na cakanie asi hej.. Uvdim, co sa dozviem na prijme a prvy den od doktora, ak sa nebude schylovat k porodu v najblizsich dnoch tak potom si ho necham doniest 😉 Zatial som si nasetrial novu Mama a ja, Zdravie a Zahradkara 😀

No, tak som sa vam postazovala, dokukam panelak a pojdem konecne zbalit tu tasku 😀 😀 😀

deina
3. nov 2009

Nuz, Zuzi, ako kukam, asi v tej nemocnici nebudes dlho - takze ides zajtra? A asi coskoro aj porodis, ked ti uz maly nepribera. V 38tt je uz uplne donoseny, podla mna nebudu cakat a dlho vas sledovat. 😉 Drzim palce, nech to mas cim skor za sebou a tieto starosti ta uz netrapia.

Vdaka baby. 🙂 Inak trosku to zapastie este citim, ale len tak, ze ked nim pohnem, je trosku stuhnute, ale potom sa to rozhybe a je dobre. V pondelok tak ci tak idem na kontrolu k Belicovi, tak sa porozpravame. Ja vacsinou nemavam taketo bolesti, skor tie ine SjS priznaky ako sucho v ustach (momentalne velmi 😝 ), v ociach (teraz to nie je az take zle), suchu kozu (hrozne, normalne je popraskana na rukach, potvora a minul sa mi krem) a klby ma bolievaju len tie male na prstoch. No ale este nechcem skoncit s kojenim, aj ked to odsavanie da zabrat. Mates vypije z prsa max 10ml, potvora mala leniva.

Bety, v DM maju taku flasku, namiesto cumla alebo sosacika ma slamku. Misko ju ma velmi rad, len on sa s tym vzdy oblieval, natiahol si z nej vodu do pusy a vypustil a velmi sa na tom zabaval, tak som mu ju zrusila. Ale co poznam ostatne deti, tak to nerobia.

Aha, Helika nam ukoncila prvy trimester. 😵

milka2008
3. nov 2009

Dobre rano 🙂
U nas zasnezene, som odhrabala auto spod snehu 🙂

Zuzka88 - to je v poriadku, ved som si myslela, ze sa odpoved docitam na konikovi 🙂 A tiez si myslim, ze ta uz dlho nenechaju cakat, kedze maly stagnuje na vahe 🙂 Urcite to bude pre vas oboch dobre 🙂
A tie krve dosticky - podla mojich skromnych laickych vedomosti su dolezite pri zastaveni krvacania a chrania ta pred vykrvacanim 🙂 . Hlavne, ze malemu bije srdiecko ako zvon 🙂
A tvoje pocity su uplne normalne 🙂

Deini - ani mne Matus vela netahal, mozno sa Matej este rozbehne. Na druhej strane - Mateja kojis a uz to je vitazstvo 🙂 ved mnohe zdrave mamicky deti nekoja z roznych dovodov 😒

Heli - tak to je fajn, ze ma s po kom "zdedit" vybavu 🙂

Zatial sa majte a prajem vam pekny den 🙂

helika81
3. nov 2009

Ahojte kuriatka,no ZUzka tak pošli sms keď ťa vezmú na tú slávnu kozičku 😀 😀 😀 Držím palčeky a teším s tebou 😀 😀 😀,Deini správne robíš,keď pôjdeš k doktorovi,môže to byť aj sjs tie kĺbiky,radšej sa informuj,a malého aj prikrmuješ?Myslím druhým mliečkom?asi nie,však?U nás zatiaľ nesneží,ale aj to bude 😀

silviapd
3. nov 2009

dobre ranko tehulky aj netehulky!!!

Tak uz to tu graduje zuzi,nech uz to mas za sebou,sa velmi tesim. Drzte sa obaja!
No a este docitavam z prispevkov: ano na riecnej ,nie na zaoceanskej z Norimbergu do Budapeste.

Mili,mas pravdu vela mamiciek moze kojit a nekoja,lebo je to nepohodlne,tak to by som nepovedala,skor naopak.
Poznam kocku,co mala kopec mlieka a krmi umelo a dieta je ako balon,az to prehana a prekrmuje ho.

Tak zatial zienky!

potulka
3. nov 2009

ahojte
zuzka, drz sa. juj, takyto priamy prenos, to je napinave! 🙂

bety, ze 240 g... 😲 to je uplne fantasticke. matej, ked ma LEPSI den, da 100. vcera asi kvoli tomu zubu zjedol z obeda prisamvacku 4 lyzicky a viac ani za nic. 🙄

boli sme dnes v poradni. 9530 g, 75 cm. 😅 no ale: mame prist na odber krvi, dr. ho chce vysetrit po reumatologickej stranke. spominala som jej totiz, ze sa mi zda, ze odkedy papa maso, inak mu smrdi cikanica. najprv povedala, ze to moze byt z novej stravy, ale ked som povedala, ze mam JCA, hned spozornela. no doprdele, este to by nam chybalo! 😠

lilu18
3. nov 2009

len na rychlo
bety tu flasku z Dm so slamkou mame aj my a toteraz z nej pije cajik al.vodu. Inak ak ti vypije vela mliecka potom jej netreba vela tekutin. Vivi aj teraz najviac 150/ku stiahne ale to neriesim ved je uz velka doplni si to inde 🙂

potulka/daj vediet ako ste dopadli na vysetreni. Ra sa da zistit uz pol rocnemu dietatku.Matejko je iste Ok. Verim tomu. 😲
drzkajte sa 😲

deina
3. nov 2009

Potulka, to snad nie, urcite bude vporiadku. Drzim palce. 😉

Heli, nie, nedostava ine mlieko, len moje. Zatial sa mi dari odsat tolko, kolko potrebuje a dufam, ze este vydrzime. 🙂 Zevraj mlieko matiek nedonosenych deti ma nejake specialne zlozenie, ktore pomaha dozrievaniu organov, mozgu a vlastne vsetkemu, kedze oni maju vsetko nezrele. Tak aj preto musim este vydrzat.

Ze kozicka. 😀 Zuzi a budes rodit prirodzene? Co ti vravel lekar? S epi?

helika81
3. nov 2009

Potulka nemysli na najhoršie,nebojkaj bude všetko ok 😉 🙂 ,Deini tak to je super ale ak by mu bolo málo tak potom čo urobíš?To je dobrá rada aj pre mňa 😀

vivien5
3. nov 2009

Ahojte dievcence, nasla som zaujimavy clanok od mojej reumatologicky 😎 je tam aj rada ako zastavit bolest klbov.
Ak mate chut tak si ho precitajte. Zelam pekny vecer.paaa.http://korzar.sme.sk/c/4518590/zensky-kokteil-na-temu-reumaticke-ochorenia.html

zuzka88
3. nov 2009

Caute zienky

tak sa s vami na par dni, verim, ze len na par dni, lucim 😀

neviem, kolko ma tam budu natahovat, hadam co najmenej. Rodit sa chystam zatial normalne, mam zaplatenu aj EPI ale doki uz davno povedal, ze ked to nepojde samo, ze nie som tip u ktoreho sa bude vyckavat dva dni kym sa otovrim ale ze bude rezat.. No necham sa prekvapit, radsej by som rodila prirodzene, sak taky maly chrustik pojde ako nic 😀

Este mam kopec zehlenia tak idem sa do toho pustit, sak nech mi tu muzik nebeha jak zanedbany chlap... Urcite vam napisem do SMS novinky a vy uz si to tu podelite 😉 PC zatial neberiem, ale ak sa bude crtat, ze tam budem lezat dlho, necham si ho doniest a zasa vas poinformujem 😎

Potulka, drzim palceky, vsetko bude OK!!!! Deini, aj tebe s tym zapestim.. Heli, tebe vsetko NAJ NAJ do dalsieho trimestra, same dobre vysledky 😉 Mili, Zuzi, Sse, Silvi, tehu virusiky!!! Posledna moznost, potom uz len mamickovske 😀
Drzte sa mi tu vsetky, myslim na vas a urcite sa ozvem, papa!!!

bety1
3. nov 2009

Zuzka88: drzim palceky.
Potulka:drzim palce s malinkym nech dobre dopadnu vysledky, ale urcite dopadnu dobre. Myslis, ze aj ja by som si mala vyziadat aby mi malu vysetrili kvoli JCA?A este sa ta chcem spytat,ako krmis maleho casto a co mu davas?Ja davam rano mliecko 180 ml, a desiatu banan alebo jablcko, alebo vyzivu, na obed tlacim 120 ml polievky a cca 100 masko plus zemiacik, na olovrant bud ovocie alebo mliecko 150 ml, a vecer mliecko 180. Ale vacsinou ma mliecko iba rano a vecer. Myslis, ze je to ok?

deina
3. nov 2009

Zuzi, drz sa a potom napis, ked budes mat malickeho uz pri sebe. 😉

Heli, no potom neviem... skusim najprv zvysit mnozstvo mlieka (napr Milk More Plus su super kapsule, tie pomahaju) a ked nie, tak zacnem pomaly pridavat UM, najprv na noc a postupne cez den. Asi tak nejak...

Bety, kolko ma malinka? Nepije toho mliecka malo? Alebo jej davas aj ine mliecne veci?

potulka
3. nov 2009

dakujem, dievcata. urcite to bude OK a aspon budem pokojnejsia, ked matejka vysetria. mozno mam len proste citlivejsi nos, nic viac. 😀

zuzka, velmi velmi drzim palceky. nech ti porod vyjde tak, ako si zelas a nech ste obaja v poriadku a v pohodicke. budem netrpezlivo cakat na novinky. 🙂

deina, v marcovkach mame mamicku, ktora svojho syna "koji" tak, ze od tusim druheho mesiaca odsava MM. malicky mal reflux, takze preto. najprv chcela vydrzat aspon do 3. mesiaca, potom si to vzdy o mesiac posuvala no a o par dni ma chlapcek 8 mesiacov a stale tak funguju. uz to ma uplne zautomatizovane a vyhovuje to obom.

bety, neviem, ci treba, aby si dala malicku vysetrit. keby to dr. nenavrhla, mne to ani nenapadne. to len ona si dala dokopy smradlavejsie plienky s artritidou. 🙂
co sa tyka jedenia, matejko je zavislak na materskom mlieku, takze u nas to vyzera takto:
ranajky a desiata mlieko (kolko - netusim), obed zelenina + masko - ako kedy, maximalne 100 g, k tomu si da trosku vodicky a kedze chcem, aby potom zaspal, musim mu dat aj prso. olovrant ovocie. ak ho zje cca 100 g, mlieko uz nedavam. potom vecera mlieko a dalsie mlieko pri zaspavani. v noci kojim podla potreby.
to odstavovanie bude asi tazke... uz som bola kupit sunar a ked matejkovi vylezie aj stvrty zub, ideme na to. 😔