Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
4. nov 2009

Dobré ránko...Zuzka tak sa nám držkaj 😀 😀 😀 nech ste čoskoro domka 😀 😀 😀

silviapd
4. nov 2009

Zuzi drzim palce!!!!!!!!

silviapd
4. nov 2009

Vivien IP!

lilu18
4. nov 2009

zuzka//ptuj ptuj nech vsetko dobre dopadne 🙂

milka2008
4. nov 2009

Ahojte,
preposielam info od Zuzky88:
"... vyzera to na dlho, malemu sa zatial nechce 🙂..." . Bude nas informovat a asi si necha doniest PC a vsetky Vas pozdravuje! 🙂

Pekny den 🙂

deina
4. nov 2009

No toto, myslela som si, ze ju nenechaju dlho cakat...

Potulka, ako sa vola ta mamicka? Mozem jej pripadne napisat, ze ako to zvlada a tak? 😉

My sme boli v poradni, 50cm a 3190g, TP by bol byval o par dni (9.11.), takze vaha pekna, miery tak akurat. 😅 To Misko mal v den TP uz cez 4 kg.

helika81
4. nov 2009

No Zuzka,však komu by sa chcelo na takýto škaredý svet 😉 😀 😀 😀 U nás zase sneží,ach jaj 😖

deina
5. nov 2009

No baby, vytiahla som vas z 3.strany, kde sa tulate? 😅

Na mna zase nieco ide, ma porazi, fuj, to bude tym hnusnym pocasim. 😝 A zase zapastie, ale len trochu ho citim, nic vazne.

Ktovie, ako Zuzka, neozvala sa niekomu?

helika81
5. nov 2009

Mne nie hádam ju už trápia 😖 Joj už aby to mala za sebou,u nás stále sneží ale som ok,rouzi poslúcha a to som rada,že spí 😀

milka2008
5. nov 2009

Ahojte,
sa ani necudujem, ze pospavate 🙂
Heli - nie neozvala sa zatial, ved sa nam ozve, ked bude nieco nove 🙂 A rouzi, nech len pekne je tam, kde je, daleko od teba 🙂 U nas sa to tak nejako stale "smokli"... to pocasie.

Deina - ved Misko myslim nebol vobec kojeny a mozno aj lepsie papal ako Matej, preto mal aj vyssiu vahu. Matej zrejme takmer vsetko tvoje mliecko spotrebuje na svoj rychly rast 🙂

potulka
5. nov 2009

deina, dufam, ze si dostala moju IP. este ti mam odkazat, ze tu na konikovi je aj tema "nekojim, ale odsavam" a ze tam su ine prebornicky. 😉

zuzka88
5. nov 2009

Ahoooooooooj 😀

Zdravim vas z nemocky 😎 nic nove pod slnkom, dvakrat denne monitor a postel... Dnes som si vyslapla na 10. poschodie pesenko a zajtra budem pokracovat 😀
Zajtra je aj velka vizita tak mozno sa dozviem nieco nove ale inak mi moj doki vravel, ze vidime sa v pondelok, asi tym myslel, ze sak aj tak sa dovtedy nic moc nezmeni 🙂

Neni to tu uplne najstrasnjesie ale doma by bolo lepsie 🙂
Vsetky vas pozdravujem a prajem krasny vecer!

bety1
5. nov 2009

Ahojte, Deini:mala mala 19.10. 8 mesiacov, myslis,ze je to malo mliecka?2 krat po 180 a niekedy plus 150 na olovrant.Ja teda neviem ,spytam sa asi dr.20 ideme do poradne. Ale si predstavte,ze vcera mi zjedla asi 3 lyzicky z obeda a revala arevala a nechcela ani polievku ani masko, tak som jej dala mleicko a to zlupla,ale dnes si pekne na tom vcerajsom masku pochutnala. Asi jej budem davat castejsie to mliecko.

lilu18
5. nov 2009

jeeej Zuzi ..ahoj z nemocky 🙂 drzim palce a nech ti na vizite len same dobre spravicky povedia. Velmi sa tam neudomacnuj,lebo Ta tuvsetky cakame a to nehovorim ako cakaju na teba doma 😀

Bety/vivi pila taku 120/ku kazde 3 hod. sice nevypila naraz vela ale zato casto. Este aj po normalnom obede zapijala mlieckom. A tu stravu//normalne som si kupila knihu Receptar zdravej vyzivy od Ostertagovej a podla nej varila,vazila..je tam napisane vsetko aj od kolkych mesiacov. Tiez som nic nevedela 😉

deina
6. nov 2009

Zuzi, no ahoj, aj ja drzim palce, nech sa to uz rozbehne. 😉

Potulka, IP som dostala, dakujem. 🙂 Uz som jej aj pisala, aj tu temu som kukla, este by som rada vydrzala. Viete, co by som potrebovala? Zbavit sa Miska na taky tyzden (chuda moje), zbavit sa domacnosti (ziadne varenie, upratovanie, zehlenie a pod) a venovat sa len Matejkovi, zrusit flasku a snazit sa kojit. Mozno by to potom slo, lenze takto nanho akosi nemam cas a casto mi je jednoduchsie a rychlejsie dat mu flasku a hotovo, rychlo sa naje a ja mozem rychlo dalej fungovat (varit, hrat sa s Miskom, zehlit...). 😝

Bety, nemusi to byt malo, aj davas aj ine mliecne vyrobky. Zevraj do roka by mali dostat deti okolo 500ml mlieka denne (ale rataju sa tam aj mliecne vyrobky) a potom este stale okolo 400ml. No ale nemusis teraz pocitat kazde jedno ml, ked ma este aj olovrant, tak podla mna vpohode.

silviapd
6. nov 2009

Ahojte, Deini, posli Misulaka do Pd - postrazim 😀

Zuzi,teda ,musis tam trcat a zatial sa nic nedeje,a este aj dnes na Tvoje narodky a ja ze budete mat rovnaky datum narodenia!

Takze: VSETKO NAJLEPSIE!!!

zuzka88
6. nov 2009

Caute baby, tak mna dnes pustili domov 😀 😀 😀 neviem, ci sa mam smiat alebo plakat 😠 😠 😠
Ale keby ste videli, co tu je.... Tak v stredu idem zas... Asi by ma ale je...lo kebyze sa sem mam za par hodin vratit, ze rodim 😠
Myslim, ze toto vravi za cele nase zdravotnictvo!!!! Cirkus humberto je suvix.. Keby ste videli kolko ludi tu je na jedneho pacienta a hovno robia....ach jo! Asi mi je z toho az zle... Mam chut podat staznost na urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivosotu a do zdravotnej poistovne.. Mozme sa skutocne hambit 🙄 takyto stat.. kde su tie miliardy
Ale co sa budem rozcullovat, aspon som na vikend doma, mozem si pomilovat muzika a verit, ze sa nic zle nestane babatku 😔

helika81
6. nov 2009

Jéj ZUzka a ja že si už porodila 😀 ja sa tomu ani nečudujem,už dávno náš štát stojí za p..pretože si platíš odvody a zdravotku a aj tak si nula,môžeš aj umrieť,im je to jedno...ale nebavme sa o politike lebo by sme to rozoberali do aleluja a je škoda sa nad niečím rozčulovať,moja kľudne si postískaj manželíka(teda budúceho 😀 ),ja sa stále bojím sa pomilkovať aby sme neublížili babatku 😀 ale raz to príde 😀 😀 😀

helika81
6. nov 2009

Zuzik všetko nááááááááááááááááááj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!a kedy máš mať termín?hádam aj porodíš presne,však?Deini aj ja ti malého postrážim,nemáme problém 😀 😀 😀 V nedeľu ideme s manželom do PD a som až do utorka,lebo ide maminka so mnou do Piešťan,samej sa mi nechce 😀 a v stredu poradňa 🙂

lilu18
6. nov 2009

zuzi vsetko najsam lepsie k narodkam aj my prajeme.

Ani sa necudujem ze ta pustili domov 😠 to je to nase slavne zdravotnictvo,uz aj po cisarskom pustaju skor 😠

heli ja idem do pie 11/teho .skoda ze sa miname a musim aj vivi zobrat so sebou lebo tiez nema kto postrazit ☹ neviem ako vyriesim obedne spanie 😔

sse
6. nov 2009

Zuzi všetko najlepšie 🙂

deina
6. nov 2009

Zuzi, no toto a to preco? Co ti povedali, preco ta pustili? 😨 Nechapem...

A vsetko najlepsie k narodeninam. 😵 😵

No baby, ved pockajte, hned ho vystafirujem a mate ho tam. 😀 Velmi sa mu tam pacilo. 😀

sue625
6. nov 2009

Ahojte, som tu nová, prihlásila som sa sem lebo ma trápia niektoré otázky ohladne RA, môj doktor je síce fajn, ale napríklad chcela by som otehotnieť a momentálne stále užívam Plaquenil, on tvrdí, že to v tehotenstve nevadí, ale v mnohých knižkách som sa dočítala, že by sa tento liek v tehotenstve určite nemal užívať, nevie mi niekto poradiť, kde je pravda 🙂, máte s tým niekto skúsenosti ? Ďakujem

helika81
6. nov 2009

Ahoj sue625,ak chceš byť tehu,pri zistení je najlepšie vysadiť plaquenil a nebrať žiadne lieky,prvé 3mesiace sú rizikové,aby to babatku neuškodilo radšej ho vysaď ako zistíš,že si tehu...držím ti palčeky a vitaj medzi nami,rouzi(RA) zvykne počas tehu ustúpiť,tak nemaj obavy 😉 🙂 😀
Lilu to nemyslíš vážne,ale prečo to tak blbo dali 😢 😖 😀 škoda,mohli sme sa stretnúť a pokvákať 😀 no ja sa tam neteším,lebo ja a na lačno,no hrôza,a ty chúďa moje s malou Vivi,nezávidím cestu...a ako ideš?autobusom?Ja áno 😀

zuzka88
7. nov 2009

Ahoj Sue, ja som pri tehu uzivala napr Prednison, max do 10mg denne!!! Ale o planquile tusim baby pisali, ze E-E! Skus sa popytat Milky2008

Heli alebo Lilu, aj Deina sa tusim chysta do PN, mozno sa jedna stretnete s nou 😉

Dakujem za prianie k narodkam, myslela som ze bude maly k narodkam ale vyzera to az na buduci tyzden... Preco ma prepustili? Ktohovie, asi mali plno a nie som az taka "rizikova"
No moj dr mi nastastie na kazdy den naordinovla monitor, v pondelok idem na sono a na prietoky, a v stredu zasa na kontrolu a mozno vyvolavacku 😉

helika81
8. nov 2009

Zuzka už aby si to mala za sebou 😀 ,mám ku Vám otázku,neviem či sú to kríže ale ako je oblička a krížová oblasť,tam ma pichá a bolí,ani pohnúť ani dýchať,hádam mi v PN povie čo to je,mám z toho strach,aj som bola prinútená si dať polovičku paralenu aby som bolesť utíšila,aj mi to zabralo ale bolesť neprechádza 😖 Deini a kedy ideš do PN???A vôbec kde ste???

milka2008
8. nov 2009

Ahojte,
vitaj Zuzka88 doma 🙂 Skoda, ze este 2v1, ale co uz, nase zdravotnictvo, s tym nic nenarobime 😒

Heli - polka paralenu, neviem sice akeho - pol z 500 mg - teda 250 mg - by nemalo uskodit. Myslim, ze aj Zuzka88 si brala este pred odchodom do nemocky, len ona je uz na konci tehu...
A bolesti mas iba na jednej strane, alebo tak celkovo ta krize bolia? Ja mavam obcas bolesti v oblasti krizov, chrbta, po lopatkou? neviem ich presne lokalizovat, ale iba na jednej strane . Do druheho dna prejdu bolesti aj bez tabletky. Len je pravda, ze ja uzivam PLaquenil. Mozno ten tu bolest potom utlmi.

helika81
9. nov 2009

Milka 250mg paralenu,ja viem,že by som nemala ale tá bolesť je neznesitelná,cez deň sa to dá ale v noci som sa zobudila s takými bolesťami,že som si musela dať znova,však zajtra idem do tých PN,tak som zvedavá,čo mi povie,aj na gynde sa posťažujem,či to nebude babatkom,že mi tlačí na obličku 😉 🙂 kiež by no ale potom neviem čo budem robiť do konca tehu 😖 😢 😀 a že si to mám vychutnávať 😀 😀 😀 veľmi rada 😀 😀 😀 ok babenky,napíšem Vám zajtra večer,lebo budem v PD bez PC,ide do opravy,tak až zajtra keď budem domka v RK,pekný deň Vám prajem-hlavne neupršaný 😀 😀 😀

deina
9. nov 2009

Tu som. 😉 Matko je v poslednom case velmi nepokojny, vela placka, takze na vas nemam cas. Teraz som ho mala v satke, chvilku bol pokojny, tak som si vas zapla a potom sa zase rozplakal, teraz lezi na gauci a chvilku sa tvari, ze je ok. Uvidime, dokedy... Je to dost unavne, ked takto vela place. Hm, zase sa oziva, idem ho kuknut...

Inak viac ma unavuje to, ako to berie manzel, nez to jeho samotne plakanie, on je z neho strasne nervozny a potom je nanho zly, taky necitlivy a neohladuplny. Niezeby sa ho snazil utesit, on ho supne do vedlajsej izby, aby nerusil Miska, ani svetlo mu tam minule nezazal. 😠 Mam chut ho niekedy dorazit.

Ja sa do PN nechystam, uz som bola, len vysledky nejako meskaju. Nemate na nich cislo?

Helika, hadam ten Paralen neuskodi, ako ti je? Nie je lepsie?

lilu18
9. nov 2009

heli,to mi je luto ze ti nie je dobre ☹ neporadim ani s paralenom ja som nemusela nic 😔

deini//akoby si o mm pisala,tiez je taky isty necitlivy a ked vela reve este jej supne na zadok ☹ ☹ ☹ a reve este viac... 😖