Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
9. nov 2009

Heli, jedna baba u nas v novembrovkach mala taky problem, ze jej babo tlacilo na oblicky - nejako to poriesili, tusim nejakou hadickou, co znie blbo, ale vraj to nebolo take hrozne a ani lieky potom nemusela brat. Ved sa postazujes lekarovi aj reumatologovi a hadam poradia. 😉

Ti chlapi,co, Lilu? On je vacsinou skvely, v noci vstava k malemu (striedame sa) a predsa, ked to nanho pride, ze Matko zacne plakat,tak koniec...

zuzka88
9. nov 2009

Caute baby

tak toto sa moze azda stat iba mne....ale pekne poporiadku
v nedelu sme boli na monitor, nedopadol dobre tak ma Dr. poslal aby som isla znova vecer do nemocky este raz.. Samozrejme sme tam stravili cely vecer, domov sme dosli o polnoci.. Presne tam sme boli, odkial ma v piatok pustili 😠 Ani ten monitor nedopadol najlepsie, srdiecko bilo na dolnej hranici ☹
Rano som mala ist na sono (znova na to oddelenie, odkial ma pustili) a znova monitor ale mal robit moj Dr....tak ten preistotu dostal chripku takze mi vybavoval kadetade doktorov, ktori by sa ma ujali.. Nakoniec sa mu to podarilo, no zasa sme tam stvrdli od rana od 7 az do obeda.. Monitor sme uz mali dobre, aj sono no taky mlady doktorko zhodnotil, ze babo vazi 3600g!!!! este pred tyzdnom mal ledna 2500g tak si to viete predstavit, ako mu asi verim 😠 To som este nepocula, 1100 gramov pribrat za tyzden 😕
Nakoniec som s monitorm a sonom sla na vyhodnotenie k tretiemu Dr. a ten ze zajtra mam nastupit na hospitalizaciu, zasa tam odkial ma pustili v piatok.. Tak som na neho kukala, ze ci to mysli ozaj vazne a nakoniec som ho uistila, ze nikam nastupovat nejdem, ze na monitor si zajdem do mojej ambulancie. A hlavne ked viem, ze moj Dr je PN a ze tam aj tak o mna pes nezakopne
Ked som tam dnes sedela, mali posledne 2 postele a na prijem cakalo este 5 zien!!!!!
No takze zajtra monitor a potom som mala ist zasa do nemocky za mojim Dr a myslim, ze uz chcel vyvolat porod, no ale je chory 😠 😠 😠 😠 tak mu mam zajtra vecer zavolat, som naramne zvedava, co povie...
Neostava mi, len sa modlit, ze krpec je v poriadku ☹
Tolko od nas...

Heli, myslim, ze potulka pisala, ze jedla paralen cele tehu 😉
Deini, ty to zvladnes 😉 drzim palceky!
Som zvedava aky bude moj chlap na babo....

milka2008
9. nov 2009

Ahojte,
no Zuzka88 - ty mas ale zazitky! Hlavne, ze babo je v poriadku a aj vaha bude taka, aka ma byt 🙂 Drz sa a neboj, tvoj chlap bude dobry otec 🙂.

Heli - hlavne, nech sa ti ulavi .

Deini- mas doma dobre chlapa 🙂 Je to teraz tazsie ale o par mesiacov a aj rokov budete s usmevom spominat na vsetky tieto chvile 🙂

Zatial sa majte 🙂

deina
9. nov 2009

Zuzi, to co je? 😨 Nechapem, takto si ta tam pohadzuju... a co ti ten porod uz nevyvolaju, ked sa im aj monitor nezda? Tvoj doktor to tam posurit nevie? Nerozumiem, na co cakaju.

Ten nas chlap je fajn, len tie jeho nalady niekedy, jaaaj. 😝 Ma porazi z neho. 😅 Akurat si tu citam jeden mail, ktory mi preposlal, ako si pisali s Marosom (to je sestrin chalan a jeho kolega) v praci, on si z neho chuda Marosa stale utahuje a ten Maros je taky dobrak, on sa vzdy necha a vzdy ho dostane. 😀 Tusim aj v Bojniciach mu akurat cosi povedal, ked prisli z Tesca a boli tam Helika so Silvi...

Dnes som bola u Belicu, no ale hroza, co tam bolo ludi. Bola som posledna objednana o 15.15h a vysla som von pred piatou. 😨 Velky sklz mali, neviem, co tam robili, ale toto sa mi este nestalo. Ale fajn, ze to zapastie ako ma bolelo, ak to preslo a citim sa uz dobre, nebolo to nic vazne - kebyze mam nieco, ze ta bolest neprejde, mam nabehnut. Podla neho som mohla mat zapalenu aj slachu podla toho, ako som mu to opisovala. A ze kludne nech kojim dalej, zatial by sa mi nejako vyrazne nemal stav zhorsit, to az potom, ked prestanem moze nastat.

Hm a ze mlieko by som uz nikdy v zivote nemala pit. 😅 Ani mliecne vyrobky - to by ma zaujimalo, ci on vsetky tieto svoje rady dodrziava. Mam taky pocit, ze asi ano...

sse
10. nov 2009

Ahojte.

Deina aj ja mám pocit,že to všetko dodržiava, lebo minule mi rozprával recept na nejakú polievku a že jemu vôbec nechutí. No ale keď mu ju žena navarí tak ju musí zjesť. A o tom mlieku to aj mne rozprával, že dospelý človek by už nič z mlieka nemal jesť 😕

silviapd
10. nov 2009

Nooo Deini mas pravdu,aj tam si z neho robil srandu,musis mu dat po holej 😀

Ale aj ja mam zakaz mliecnych vyrobkov,snazim sa im vyhybat,ale niekedy to nejde,neviem sa vzdat jogurtov
A kupila som si mliecny pohankovy napoj aj do kavy a da sa s tym aj varit

zuzi,ti doktori vazne nie su normalni
Ja som bola na ortopedii a dr.mi povedal,ze mam vynechat staznosti o bolesti,lebo to pocuva kazdy den a uz ma toho dost,tak som mu z pred nosa zobrala kartu a odisla som,ze vdaka za uzasnu lekarsku starostlivost,

zuzka88
10. nov 2009

Deini, no vidis to...takto si ma pinkaju! Moj doktor prave cez vikend ochorel takze som bola rada, ze tam vybavil aspon to co vybavil, ze mi urobili monitor a sono... Asi ma nechce hodit na nikoho ineho a okrem toho, dostal zaplatene za porod.. Ja by som bola ozaj rada, keby sa on vyzdravel, radsje este par dni pockam, ved kym krpec kopka tak sa nestresujem 🙂

Emily, no to by som umrela kebyze uz nemozem jogurty a syriky 😀 Co mas ty noveho? Zdravicko poslucha???

lilu18
10. nov 2009

zuzi to co citam ☹ ☹ ☹ to sa snad moze len na Slovensku stat 😠 Velmi ti drzim palceky nech to dotiahnete obaja do uspesneho konca 😵

tie mliecne vyr. mlieko nemusim ale jogurty ,syry,tvaroh a este zmrzka...no co su na hlavu ved to sa neda len tak lahko nejest 🙄 a inak ked to vsetko vynechame kde zoberieme vapnik ?? jasne ze je aj v inej strave ale to predsa nemoze stacit 😕

silvi//teda nestacim sa divit,tak mal ist nieco ine robit kde nebude ludi pocuvat 😠 ved je za to plateny ked to tak vezmeme,vybral si to povolanie sam 😠

zuzka88
10. nov 2009

Silvi, coooooooooooooooooooo? tak to je zly sen!!!!! 😠
Aj ja som stretla obdobneho chu*a v ruzinove, som bola na ten monitor vecer a potom ho povolali na popis a on sa na mna ocapil, ze to naco som dosla a preco ma poslal doktor. tak ja ze tuto to ja nepisane,(kedze som netusila, co bolo zle a preco ma ozaj poslal) to sa na mna ani nekukol a: sa vas pytam, naco vas poslal! no som ho nesmierne otravovala ked on uz mohol sladko na nocnej spinkat.. nakoniec si nieco zahuhnal, strcil mi graf do ruky, zvrtol sa a odisiel! ani bu, ani mu ani nic..tak som usudila ze mam ist domov
Tak ma sokoval, az som sa ozaj nezmohla na slovo... Mi bolo az do revu.. By som ho asi inak poposielala do horucich pekiel a potom spm mu len popriala, aby raz aj on bol odkazany na cloveka, ako je on sam 😔
samozrejme ze na centralnom prijme ma ale nechceli pustit domov lebo nenapisal hlasenie takze sa este cakalo, kym napise hlasenie (nakoniec si ho napisala sestricka na prijme, asi mu volala a poslal ju do pi....)
takze tak, nase zravotnictvo 😠

Len si vravim, ze tymto si porod nenecham znechutit 😎 a okrem toho, dnes nam volali, ze nam prisiel kocik 🙂 🙂 🙂 objednavalis me ho v auguste 😅 takze som happpppppppppyyyyyyyyyyyyy!

deina
10. nov 2009

Tak dlho ste cakali na kocik? 😨 Teutoniu mate, ak sa dobre pamatam, ze?

Teda niektori ti lekari su hrozni... naco si potom vybrali toto povolanie?

Nuz, ja teraz tiez nejem mliecne vyrobky, nic, pijem len ryzove mlieko s vapnikom (maju ho v DM) a to je vsetko. Belica, ze vapnik sa da lahko nahradit strukovinami, tam ho je vela. No ale kebyze si dam nejaku sosovicu, neviem, neviem, co by to s Matkom spravilo... 😀

silviapd
10. nov 2009

Tak teda nase super zdravotnictvo,konecne po pol roku naberiem odvahu,ze skusim este co teda vlastne s tym kolenom mam,nech uz sa robi cokolvek a natrafim na takeho idiota,este na mna aj krical,aby som som sa vratila,asi dostal strach,ze sa budem na neho stazovat,ale ja som bola taka vytocena,ze som len treskla dverami...

Lilu,mas pravdu,nech idu kopat kanaly,ked ich nebavi byt lekarmi a nech to hlavne nehovoria nahlas!!!

dalsi dr,do zoznamu,ku ktoremu uz v zivote nepojdem

silviapd
10. nov 2009

Mlicne vyrobky mi tiez velmi chybaju,snazim sa nahradzat rybami,spenatom,ale to sa neda jest kazdy den ☹

zuzka88
10. nov 2009

Kokos, baby, s tym mliekom...to sa nezda ale tam patri potom aj kapustnica, segedin, omacky na cestoviny, slahackove kolaciky, rozne syrove omacky, mliecne polievky, privarky....to by som asi ozaj nezvladla 😔 vas obdivujem

Deini, hej, teutonku... neche sa mi tomu ani verit ale nakoniec sa zmestili cca do 12 tyzdnovej dodacej lehoty, plus par dni navrch..

deina
10. nov 2009

Zevraj, citujem: "To uz radsej potkani jed ako surove mlieko." Koniec citatu. 😀 Tot moj reumatolog. 😅 Ale podla mna uz upravene mlieko by sme mohli (ja si ho nedavam len kvoli Matkovi, asi mu vadi laktoza, odkedy ho nepijem, je s bruskom lepsie), najma take ako jogurty a pod.

Zuziiiii, hod foto.

zuzka88
10. nov 2009

nemam foto, este len dnes volali, ze dosiel... uz som tam bola pred tyzdnom ze co je s nasim kocikom... Ked ho donesieme a este budem tu, tak odfotim

http://www.kocarky-teutonia.cz/products/kocarek...

ale inak takyto, ale inej farby a hlboky k nemu takyto, tiez inej farby

http://www.kocarky-teutonia.cz/products/fashion...

😀 ze potkani jed 😀 😀

silviapd
10. nov 2009

Zuzi uz len to baby do neho vlozit 😉

zuzka88
10. nov 2009

Veru Silvi 😵

potulka
10. nov 2009

ahojte
deina, a odkial mame akoze cerpat vapnik, ked sa mliecne vyrobky nemaju jest? 😕

ja som paralen nebrala, ale zato medrol 2 mg cele tehotenstvo az doteraz.

zuzka, mrzi ma, ze mas taketo zle skusenosti, necudujem sa, ze si napalena. 😔 nemozem to samozrejme tvrdit na 100%, ale mam pocit, ze na antolskej by sa to nestalo. bola som tam niekolkokrat na pohotovosti, potom na gynekologii pred porodom a nakoniec na sestonedeli a musim povedat, ze som sa stretla len so samymi skvelymi doktormi - po odbornej aj ludskej stranke. vsetci sa mi plne venovali, vysvetlili, ked som sa cosi pytala... a to som tam bola raz na pohotovosti o pol stvrtej rano, dr. kvoli mne vstavala. viem, ze po zlych zazitkoch sa tazko hladaju pozitiva, ale nemam rada reci typu "to nase zdravotnictvo" a "to sa len na slovensku moze stat". svagrina rodila v australii a mala dva dni kontrakcie, no poslali ju domov. nakoniec rodila cisarskym. kamarat bol u lekara v anglicku s velkym bolenim brucha, no vybavili ho az po niekolkych hodinach, lebo nebol urgenty pripad. atd, atd. nemame sa my tu az tak zle, ako to obcas vyzera. respektive, nie je to v zahranici az take super, ako to obcas vyzera. jasne, su aj kreteni doktori, ale aj vynikajuci, ktori svoje povolanie robia ako poslanie.
tolko moj nazor. nechcela som sa nikoho dotknut.

potulka
10. nov 2009

a este, zuzka, velmi drzim palce, aby si to uz mala za sebou a bola s luborkom stastne doma. 😵

potulka
10. nov 2009

jaaaj, hlava derava, este: pridala som nejake nove fotky. nie su uplne nove, z leta a zo septembra, ale myslim, ze vydarene. 😉

zuzka88
10. nov 2009

Potulka, jasne ze s tebou suhlasim... Ja idem rodit do Ruzinova prave kvoli mojmu doktorovi ktory je ozaj uplne skvely a aj napriek tomu, ze ostal doma chory tak sa vsemozne snazil a vsetko mi povybavoval, a telefonicky ho mam stale k dispozicii...
Jedine co je na figu je, ze mame malo lozok a proste tam nemoze ostat lezat kazdy, kto by mozno mal...
Okram jedneho debilneho doktora som tam stretla ozaj fajn ludi, viac ci menej angazovanych 🙂

Foto su uplne cool 😀

potulka
10. nov 2009

tak fajn, zuzi. 🙂
vdaka za pochvalu, to ja sama! 😀 muz potom poupravoval. ale povedala som si, ze pocas materskej sa naucim naozaj fotit. nielen mackat spust, ale rozumiet tomu.
muz iniciativne vzal matejka na prechadzku v dazdi a preto huraaa na zehlenie. 😅

milka2008
10. nov 2009

Ahojte,
co to citam - nesmiete mliecne vyrobky? Ja si bez nich neviem predstavit ani jeden den. A kolko som sa ho vypila, ked som kojila, tak priamo z krabice - aj dva litre denne 🙂 az mi tieklo nielen prisiami, ale aj usami 🙂 sorry na detaily 😎

Zuzka88 - krasny kocik, uz som tu raz pisala, ze som ho videla jednej mamine v PK a celkom sa mi zapacil 🙂

Potulka - foto nadhera, pekne rastiete 🙂 a uz matejko papa aj nejake prikrmy?

Deina - teda poviem, ti lekari niekedy dokazu cloveka "povzbudit" a pridat "chut do zivota"- 🙂 A to je to mlieko pri vasej dg. taka "otrava"?

zuzka88
10. nov 2009

Potulka, uz som sondovala aj u Deini, ze aky ma fotak... A vy mate aky???? Chcela by som kupit zrkadlovku ale potrebujem poradit 🙂

helika81
10. nov 2009

Ahojte babenky,konečne som sa k Vám dopracovala,kým som Vás prečítala 😀 tak sa idem rozpísať 😀

helika81
10. nov 2009

No dnes bol pre mňa deň neskutočný...ráno ako vždy do Piešťan,no dnes to trvalo sestričkám,5 hodín ma nechali o hlade 😠 ale zato som sa k Žlnayovi dostala ako prvá-asi zázrak 😀,no ma pochaválil,že sme tehotní a pýtal sa ako s Rouzi,že je vše ok,som sa posťažovala na ľavú oblasť obličky a mi hneď povedal,že to nie je oblička ale že to sú kríže a úplne bežné pri tehu,tak mi dovolil paralen podľa potreby a bolesti,že to sa môže ale brufen a veral prísne zakázal,no zlatí,že ma bude sledovať,veľa testíkov mi vzal,že si všetko skontroluje,že ak sa mi bude dať,aby som kojila čo najviac,aby som nepočúvala zápory,že si skontroluje aj srdiečko babatka,no ja som žasla,som si hneď pomyslela,že keby aj môj gynekológ bol taký feši a mladý-ach snívajte s nami 😀 😀 😀 ,tak to by som chodila na gyndu stále 😀 😀 😀 ,tak som si pri ňom pobudla hoďku a na záver som mu popriala Šťastné a Veselé Vianoce 😀 😀 😀 až potom mi trklo,že čo som povedala,ale to ja od radosti 😀 😀 😀 kiež by zajtra aj poradňa dopadla tak dobre ako Piešťany 😖

helika81
10. nov 2009

a to som dobitá po celom dni,kým som sa dopracovala do Komjatnej,tak som si pocestovala 6hodín a ešte o 23.00 si vypisujem 😀 ,asi preto,že čakám manželíka...ozaj deini keď spomíname manželov a správanie sa k dieťaťu,si osobne myslím,že môj manžel bude tyký ako ten tvoj,chlap kričí len preto,že dieťa je malinké a tým,že plače ho to hnevá a by mu rád pomohol ale nevie to dať najavo,a Miško už je predsa vačší a chodí,a namiesto toho kričia,no to sú chlapi,pozri ja som bola preč cca 2 dni a manželík si zabudol skoro desiatu do práce,zabudol si pracovný odev 😀 ,no doma binec,a to sme sami,nehovorím,keď už bude babatenko na svete 😀 ,chlapi sú v tomto iní ako my,a klaniam sa chlapom,ktorí si svoje dieťa vyskúšajú bez manželky na týždeň a potom jej priznajú,že ako mamička na materskej to veru nemá ľahké a tým sa otočí o 100stupňov,vyskúšajte to a bude sa Vám ľahšie dýchať 😀 😀 😀 .Nahodili ste veľa tém...tak skúsim reagovať 😀 😀 😀 Silvi ak by som bola ja na tvojom mieste,by som ho poslala do P...,fakt,lebo ty si tiež človek a on je ten čo ti má pomôcť,ako môžeš vedieť si poradiť,no keby si vedela,asi tam nelezieš,no nemám slov"to zdravotnícvo je na prt"ale treba to brať aj z druhej strany,za tie peniaze,neviem,či by som to robila ale zase arogancia lekárov je niekedy deprimujúca,no a čo sa týka mojích skúseností so zdravotníctvom na SR,mám viac smoly ako šťastia,jedine čo vychvaľujem sú Piešťany,klobúk dole nad zdrav.personálom a doktorku v RK na krčnom-proste skvelá žena,pomôže aj polomrtvému,keď už to mám takto opísať,no proste je to len o" šťastí a peniazoch" 😀 😀 😀 Zuzka to mi je ľúto ako si ťa prehadzujú,mňa by asi porazilo,a zvlášť potom ako to dopadlo pred tým,a tomu sa hovorí pod dohľadom ale ty si šikulka a dobre to dopadne,Ľuborko ti bude plakať za chvíľku v náručí 😀 😀 😀 .Potulka krásne fotečky,no nádhera a to nedávno si rodila 😀 ako to letí,no neskutočne,u nás fotím ja aj manže sa snaží ale akosi mu to nejde,a mne sa to potom nechce upravovať ale bude sa musieť 😀 uf ale som sa rozpísala,hádam som na Vás nezabudla... 😀 tak Vám prajem dobrú nôcku a zajtra napíšem ako sme dopadli na poradni,hádam bude aj fotka 😖 😀 😀 😀

helika81
10. nov 2009

O som zabudla,ešte k mliečnym výrobkom,mne Žlnay povedal,že veľa kalcia-čiže vápnika treba jesť v strave,takže ja nemám nič proti ml.výrobkám,napr.jogurty nemusím ale acidof.ml.,sladké ml.-mňam,aj tvrdé syry milujem,toto všetko obsahuje kalcium,a tá doktorka na krčnom mi odporučila jesť mandle-stačí 5denne a máte v sebe dostatok kalcia,však keď si robíte obed tak sa dá všeliako kombinovať,brokolica zapeč.so syrom,zemiaky zapeč.so syrom,potom špenát a tak...juj tu opisujem jedlo a ma chytil hlad 😀 ,a si mylím,že ml.výrobky treba aj dospelému,však zúbky,napr.ako si vytvoria sklovinu bez vápnika?ako telo potrebuje vitamíny potrebuje aj vápnik,si osobne myslím,a pokiaľ sa Vám nehnusia ml.výrobky netreba ich vyradiť z jed.lístka,ja by som asi neprežila,ja som od malička vedená k mlieku,a najviac milujem krupicovú kašu,ryžový nákyp,mňam...idem ja do perinky,si robím len chúťky,tak pa babenky 😀 😀 😀

zuzka88
11. nov 2009

dobre ranko, herecky 😎

Heli, hned nam napis, ako si pochodila! urcite tak dobre ako aj v PN 😉

Tak ja zasa nerodim, zazrak sa nekonal a doktor nevyzdravel 😠 vraj mam este pockat kym vyzdravie! vtipalek, sa mu hovori!!!!! som zuriva!!!!!!!

deina
11. nov 2009

Dobre ranko. 🙂

Zuzi, no skoda. Dokedy chce byt chory? 😅 Nech sa nadopuje C-vitaminom, vysoke davky, mne pomaha, ked si davam 1000mg Cecka aj kazdu hodinu a na druhy den som fit. Vazne to funguje (odkukala som to v teme "Odmietnutie ockovania")...

Inak vapnik nie je len v mlieku, takze problem s vapnikom a nepitim mlieka nie je. Ja som mlieko nahradila ryzovym z DM a to obsahuje pridany vapnik, ale vapnika je dost aj v zelenine, maku, strukovinach a tak... ale ked Mates podrastie, vratim sa k mlieku, to zase ten moj reumatolog je doooost extremista, ze, Sse? 😀

Potulka, nadherne fotky. A aky je uz velky! 😵 😵

Taku nejaku super zrkadlovku by som aj ja brala, aaaach...

Dnes mame tretie vyrocie svadby, tak budem musiet vymysliet nejake prekvapko. 😵

A este co som to chcela? Ani neviem...

Helika, tak super v Piestanoch, zlati doktor. S nimi mam aj ja dobre skusenosti, len teda... neviem, kde trcia vysledky. Komu mam volat, ze co sa s nimi stalo? Nemate na nich cislo?