Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
11. nov 2009

Hm, zevraj 7-10cm z wakame denne vapnik bohate nahradi.

silviapd
11. nov 2009

Ahojte!

No zuzi,to uz musis mat poriadne nervy,ale asi to tak ma byt,musis len vydrzat.

Deini congrats k vyrociu,pekne svadobne foto.

Heli a diky za podporu,ved ja nehadzem vsetkych dr. do jedneho vreca,su aj dobri a vzdelani,ale ked mam väscinou len negat. skusenosti, tak ma to vie nastvat.

silviapd
11. nov 2009

Deini, ja mam len na recepciu, ked som zhanala Dr. Lukacovu a potom ma prepojili,skus sa spytat

033 7969111

zuzka88
11. nov 2009

No poviem vam, ze ani by som sa tak neponahlala ale hematologicka odporucila ukoncit tehotnost do 12.11... a viete, aky je dnes datum 😢

deina
11. nov 2009

Dakujem, Silvi, ved tam mi snad povedia, kam dalej mam volat alebo co sa stalo... 🙂

Tak mas este jeden den cas, Zuzi... 😝 Ale je to fakt take... ani neviem, no hrozne, len si ta tam pohadzuju. A co tvoj lekar? Aj ked je stale chory, nemoze sa dohodnut s inym, zeby si ta vzal do starostlivosti? Ved si predsalen rizikova, ci nie?

helika81
11. nov 2009

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

a už to tu máme,sa radujem ako malé dievčatko,tak si pozrite našu prvú fotku 😀 😀 😀

deina
11. nov 2009

Heli, krasne. 😵 😵 😵

milka2008
11. nov 2009

Heli 🙂 🙂 🙂 naadherne 🙂 az sa mi slzy tisnu do oci 😉

helika81
11. nov 2009

Som Vás dočítala a idem podať správy 😀 Zuzka 88 ja by som nečakala len s tým dokim je to teda na pochybách,len vydržkaj,hlavne aby všetko dobre dopadlo 😀
Deini gratulujem k výročiu,my máme za dva mesiace rok manželstva 😀 a dva roky aj 2mesiace sme spolu 😀 ,ja mám ešte jedno číslo 033/7969301 ak by si sa nedovolala na to prvé 😀
Silvi ja viem ako ti je,je to len o šťastí,mňa by to tiež hnevalo a ešte k tomu,keď ti doterz nepovedali čo ti vlastne je 😒ale hádam sa ti už konečne pošťastí,teraz na mesiac vypni pri drahom a oddychuj 😀 😀 😀

No a teraz o mne,poradňa dopadla SUPER,všetko je ok,dieťa sa hýbe,je dobre vyvinuté,testy na genetiku sú ok,nevravel síce nič ale by mi povedal keby bolo niečo zlé,chcela som vedieť aké je veľké ale miminko mu utekalo 😀 a k pohlaviu napísal znamienko +,tak neviem,a že je vše v norme,tak som happy,som mu aj povedala,že som bola v PN,že je tiež všetko ok,paralen my povolil tiež a poslala ma na očkovanie proti chrípke,ak by som mala byť chorá,aby sa mi kĺby nazapálili,tak príkazom ma vyslal,tak budem fit 😀 ale vitamíny poctivo papám,hlavne ovocie,mňam 😀. Martin na bielom koni nám priniesol sneh a aj dobré správy,ani neviete aká som rada,že je všetko ok,už len oddychovať 😀 😀 😀

helika81
11. nov 2009

Ďakujééééééééééééééééééééééééééééééém 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sse
11. nov 2009

Heli super správy a krásna fotka 😵 teším sa s Vami 🙂 Pekne oddychuj aby si nám stále také dobré správy písala 🙂

helika81
11. nov 2009

Babenky chcem sa opýtať kedy sa robí 3D ultrazvuk,v ktorom tt?By som išla si to spraviť,ten môj to asi nerobí 😅

potulka
11. nov 2009

ahojte
helika, tak fajn, obe navstevy dopadli super. k tomu pohlaviu babatka - aj mne uz od 13. tt pisal dr. do knizky vzdy pohlavie +. hned sme ho podozrievali, ze to bude chlapec, ked to bolo tak skoro vidiet. 😀

tolko tu vypisujete o piestanoch, ze normalne chytam vycitky svedomia, ze som tam bola naposledy asi pred 8 rokmi... 😅 mozno by nebolo odveci zasa sa ist ukazat. urcite sa mi klby riadne "pohli" za ten cas. 😔

deina, takze wakame... hmmmm, tak to asi nerozchodim, je to strasny blivajz. 😝

mili, no jasne, matjeko papa prikrmy. ved aj na fotkach vidno. 🙂 trochu ma hneva, ze by mohol robit mensie komedie pri jedeni - na to, aky je valibuk toho zje dost malo. dnes po vari piatej lyzicke uz stisol pery a vyzeralo to beznadejne. nastastie bol doma muz a tak sme spolocne putovali od pracky k zajacovej klietke a takto volajako sme ho este presvedcili, aby zjedol tych cca 100 g. 🙄 😀

vivien5
11. nov 2009

Ahoj Helika, krasna fotecka 😎

Deini, blahozelam k vyrociu 😉

Zuzka, drz sa, zelam vela stastia do najblizsich dni.

Pa dievcence.

helika81
11. nov 2009

Potulka už mi je to jedno či to bude dievčatko alebo chlapček 😀, Wakame bléé,teraz určite nie by som sa pogrckala,takže až potom budem papať 😀 ,Deini ako?Dovolala si sa?Vivien ďakujem 😀 😀 😀 ,ach zase ma bolia tie kríže 😖 ☹

zuzka88
11. nov 2009

Diki, Vivi!

Heli, neuveris ale som sa rozrevala ako male detsko 😢 😢 😢 😵 kukla som na chladnicku kde mi take visi a potom pohladkala brucho, ze kedy uz vylezie 😀

Nechce sa mi verit ze pohlavie je X a ze ho tak skoro vidno.. Ale na 3D je najlepsie sa objednat presne v 20tt, cize rovno na morfologicky kde sa vsetko kontroluje. A najneskor asi v 30tt lebo potom uz je babo moc velke a da sa vidiet len po castiach 😀

My mame doma kocik, som nadsena! som ho aj fotila ale az po tme... zajtra ho odfotim krajsejsie 🙂

deina
11. nov 2009

Heli, este som nevolala. Pomoooc, nestiham. 😀 A chces sa dat ockovat? Teraz v tehotenstve? Nebojis sa? Ja by som sa asi nedala, vsak ako kazdy liek, aj ockovania maju svoje vedlajsie ucinky...

Necitali ste dnes SME? Zevraj chcu ockovat (proti prasacej chripke) najma tehotne, lebo u tych byva najviac komplikacii (zapal pluc) a pod... hm, ale kolko casu mali na testovanie bezpecnosti vakciny? A pochybujem, ze ju niekto testoval na tehotenych zenach...

Mne doktorka hovorila, ked som bola na 4d v 23tt, ze to je tak akurat (okolo 25tt), lebo vtedy sice este babo nie je take peknucke gulate, ale je malinke a ked je v zlej polohe, casto sa podari dobre ho otocit, postuchat. Neskor (pred 30tt) su tie zabery ovela krajsie, ale ked je v zlej polohe, tak nie su ziadne a otocit sa ho uz neda, treba mat stastie na dobru polohu.

To wakame je fakt hnusne, suhlasim...

Dakujem za gratulacie. 😵 😵

silviapd
12. nov 2009

Deini,mas pravdu,ani ja by som sa nedala zaockovat. Mam spoluziaka obvodaka a ten je zasadne proti tomu,povazuje to za este väcsie zlo,ako byt neockovany. Zarobok pre farmaceuticke firmy.

vivien5
12. nov 2009

Aj ja sa pridam neverim ockovaniu a zasadne nie proti chripke,Viete zlozenie ockovacej latky? Same virusy a toxiny, ktore maju hrozne neziaduce ucinky prave dnes ma ist tusim v reflexe ako jeden pan po ockovani oslepol a citala som , ze su dokazane aj ine choroby , ktore vznikli v dôsledku ockovania napr. leukemia.

Helika, ja by som to urcite neriskovala, presne ako hovori Silvia je to o biznise a miliardach zisku. paa.

silviapd
12. nov 2009

Vivi,mas pravdu,pracovala som s nimi 2 roky a vzdy boli hrdi na to,kolko predali a vobec ich nezaujimal pacient,cest vynimkam! A aky virus zmutuje,to podla mna tiez nevedia dopredu. Samozrejme,nechcem nikoho tymto ovplyvnovat,je to na rozhodnuti kazdeho z nas.

helika81
12. nov 2009

Babenky ma nestrašte,ste mi dali,ja som tiež proti tomu ale keď nechcem byť chorá a nechcem chytiť po chrípke rouzi,mi to nebolo jedno,a očkovanie už prebehlo,a ak by mi to gynekolog nedovolil asi by som nešla,povedal mi že je to bezpečné,hlavne s mojím rizikom a už chorá nechcem byť,stačilo mi 2krát 😖 Zuzka a čo značí X???už ležíš v nemocnici?Moja ja by som sa tiež bála,a kedy si mala mať prvý termín pôrodu?12 ti odporučila imunologička,tak si písala?

Ja sa skúsim ísť objednať na 3D do nemocnice,nám dnes prišla sedačka,júj aká je pekná 😀 aj ja sa vytešujem 😀 😀 😀

zuzka88
12. nov 2009

Heli, no nepísala si že pri pohlavý máš X? a na to potulka že aj ona mala a že hneď tušila chlapček 🙂

Ani ja by som sa nedala očkovať v tehotenstve 😔

Baby, ešte som doma, dnes ma doktor kukol, všetko ok ale krčok po pôrode ani chýru ani slychu 😠 😠 😠 Dal mi ešte týždeň na porodenie a potom idem, či krpec chce alebo nechce

silviapd
12. nov 2009

Zuzi,ved nebudes behat s bruskom cely zivot 🙂 krpec pod uz von...

sse
12. nov 2009

Ahojte dievčatá,
ja som bola očkovaná proti chrípke 2x a vždy som bola taká chorá, že bez očkovania mám max. nádchu.

Ja som práve dopiekla tortičku k narodeninám pre drahého a teraz idem oddychovať lebo ma veľmi bolí noha, čo som sa motala v kuchyni. 🙂

Zuzi je to napínavé, každý deň čakám, že si prečítam miery tvojho Luborka 🙂

zuzka88
12. nov 2009

sse 😀

silvi, to mi povedal aj doktor 😀 ze este nikto tehotny neostal 😀

a ja uz sa na toho spunta tak tesim!!! kocik som neodfotila, zasa sme prisli az po tme...

helika81
12. nov 2009

Zuzka nebojkaj len aby si si nevravela keď ti bude robiť naprotiveň,že si malo ostať ešte v brušku 😀 😀 😀 nebojkaj,asi sa mu nechce na tento svet 😀 ale sa priprav,možno sa mu bude chcieť ísť aj zajtra von na piatok 13 😅
To očkovanie už neriešim,stalo sa ☹ a všetko má byť tak,ako má 😀 a to x vyzerá ako aj +,tak neviem,no a keď to bude chlapec,bude sa volať Filipko,ináč zavináč meno Anetka bude v kalendári,zajtra dávajú o tom správy na jojke o 17.00 😀 😀 😀,jaj skoro som zabudla,aj môjho manžela sestra-švagriná čaká babatko,tak rodinka sa rozrastá 😀 😀 😀 pekný večer 🙂

lilu18
12. nov 2009

ahojky

Heli tesim sa ze ti Pie dobre dopadli aj prva fotecka je super..ale to uz som ohodnotila na FB

Zuzi,vydrz. Ved si v brusku hrad nepostavi.raz pojde von,Drzim palce .Verim ze bude vsetko Ok

lilu18
12. nov 2009

este som zabudla...Heli skus brnknut do Pie ,aky ma Zlnayko nazor na ockovanie v tehot. Ved aspon budes pocut aj iny nazor . Drzim palce nech sa spravne rozhodnes 😵

potulka
12. nov 2009

zuzka, ved ty nakoniec porodis v termine! 🙂
k ockovaniam - proti jednorazovym chorobam ako je co ja viem obrna, tubera, tyfus, zltacka... som za, ale nieco take sezonne ako je chripka, som nikdy neriesila. ved to je kazdy rok iny virus, neverim, ze by stihli vydumat a otestovat tu spravnu ockovaciu latku. virusy su vzdy o krok popredu. to je moj nazor, ty si, helika, urob pekne po svojom. 😉

deina
13. nov 2009

Ahojte. 🙂 No Zuzi, Luborkovi sa este nechce? Asi sa mu u teba paci.

Sse, ja som na tom bola takisto, ked som sa dala ockovat, tak som sice chripku nedostala, ale vzdy som ochorela a skoncilo to niecim vaznejsim (zapal pluc, priedusiek a pod - napr tu o tom aj pisu: http://www.ockovanie.org/chripka.html, ze moze nastat zapal pluc pri oslabenej imunite). Po dvoch, troch pokusoch som to vzdala. 😝 Neskor som sa na to pytala Belicu a ten povedal, ze je to zbytocny zasah do imunity (a este k tomu oslabenej) a len biznis. Ale napr moji rodicia sa ockuju kazdy rok a chori nie su, na nich to asi posobi dobre.

Neviete, ci moze mat Sjogren nejaku suvislost s tym, ze sa mi nerobi tolko mlieka kolko by som potrebovala? Uz par dni ho je menej napriek tomu, ze robim snad vsetko a popritom som strasne dehydrovana, vysusena, stale som smadna (a ine nerobim, len pijem), dokonca ma uz bolia slinne zlazy v licach, taka som sucha. 😝

A Anetka v kalendari nie je?