Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
13. nov 2009

Ahojte,no Zuzka nám asi rodí??? 😀 😀 😀 Keď sa neozýva,ináč Zuzka ĎAKUJEM!!!
Žlnayka som sa na očkovanie zabudla opýtať ale zakázal mi iba ibalgin a to v treťom trimestri,ináč môžem v prípade silnej bolesti,tak si mylsím,že to nie je až také vážne s tým očkovaním,Zuzka mi písala,že majú očkovať tehulky proti prasacej chrípke,takže nie som na tom až tak zle,a hygiena to nakázala,to mi stihla povedať aj sestrička z gyndy,ja som sa dala očkovať tiež raz a do troch dní som bola chorá a teraz nie som,aj môjmu bratovi to pomáha a pritom je silný alergik a alergici ževraj nesmú očkovanie,no a brat je ako rybyčka 😀 😀 😀
Anetka je iba v českom kalendári ☹

potulka
13. nov 2009

heli, pohladaj niekde taky rozsireny slovensky kalendar - kazdy den je tam asi 6 mien. v tom "zakladnom" mozno anetka nie je, ale tuto ju mozno najdes. viem, ze to isty cas uverejnovali v SME, boli tam aj take podivne mena, ake som nikdy nepocula, ale boli oficialne.
ak by zuzka rodila dnes, malicky by mal krasny datum. aspon mne sa teda kombinacia piatok 13. velmi paci. aj v marci to tak vychadzalo, ale pan doktor si urobil po svojom. 😉

deina
13. nov 2009

Ja tu mam taky kalendar, pockajte... Aneta, 26.7. 😉 , vtedy, ked ma aj Anna meniny (ono je to vlastne francuzska zrobnenina od Anny, Annette)

zuzka88
13. nov 2009

Baby, nerodim 🙂
nesiel nam internet a potom som skusala vsetky overene recepty: najprv som si dala od rana post (sposobuje pohyby criev a podrazdenie maternice), potom som upratovala jak salena, sla som na dlhu prechadzku so psom, potom som nevydrzala post a zjedla som jogurt s vela lanovymi semiackymi (prehanaju a crevo potom drazdi maternicu), zaliala som to litrom malinikoveho caju a este znasilnim muzika, ak dojde z tenisu pouzitelny 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
No uznajte, celkom sa snazim, nie? Aj mne by sa pacil dnesny datum, okrem toho, ze je piatok 13.ho tak v marci piatok 13ho som zistila, ze som tehu 😵 😵 😵

Heli, to ockovanie fakt neries, proste si sa dala dzignut a si zdrava, tak je vsetko naporaaadku! Ozaj, a manzelik ti uz odobril Anetku???

Deini, no so svenom nemam skusenosti ale znie to logicky... A nemoze to byt len laktacna kriza???? sven,nesven?

vivien5
13. nov 2009

Ahoj Deini, mozme si podat ruky aj ja som vysusena jak ta slivka, len pijem a cikam 😝 ,urcite to ma spojitost so SJS to mliecko. 😔 Mam teraz osem druhov kvapiek do oci idem skusat, ktore zaberaju lebo oci mam tiez priserne suche. paaa.

helika81
13. nov 2009

Jéj Zuzka to je milé,asi 13 je tvoje číslo,moje je 7,ja som zistila siedmeho že som tehu,tak by som mohla porodiť 7.mája,pekný dátum,nie ale to je ešte ďaleko 😀 😀 😀 v podstate aj blízko,a dobre si trafila,že odobril?moja včera sme sa kôli tomu skoro pohádali ale tak rozumne,no a kedže deina napísala,že je to odvodené od Anny,tak radšej ustúpim,no je to ťažké vyberať meno dieťaťa,nechám to otvorené,však máme nato dosť času 😀 ,Deini,vivi ja mávam tiež sem-tam suchoty v ústach ale swen to nie je 😉 🙂 ,tak ja Vám prajem pekný víkendík a Zuzka keby niečo,informuj!!!Silvi,uži si drahého 😀 😀 😀

deina
14. nov 2009

Vivien, presne, pijem, pijem a nic, len to cezo mna prejde, vycikam to, nic z tych tekutin vo mne nezostane. Tak som dnes vytiahla jeden isotonicky napoj, doniesla mi sestra, mozno pomoze, lebo uz je to hrozne ako som vysusena. 😒 Oci tiez, ale teraz najma usta, az ma slinne zlazy v licach bolia...

Ale snazim sa, takze mlieko sa este rozbieha, pomaly, ale teraz je ho aspon tolko ako predtym a nie menej... jaj, nech este vydrzime, este nechcem skoncit s mliekom...

Zuzi, dobry plan. Podarilo sa? 😀

Heli, takze Anna ako meno sa ti nepaci?

milka2008
14. nov 2009

Ahojte,
rozoberate mena - Heli - Anna, Anetka? Ja by som sa skor priklonila k Anne 😉

Ozaj - teraz trochu mimoreumatická otázka - pre terajsie, ale aj este nedávne tehulky - aký tehotenský test ste si robili? myslím značku? a v ktory den, pred menzesom, príp. az ked vam meskal menzes?
Dakujem vopred za odpovede 🙂

Zuzk88 - ja mam pocit, ze ty zostanes tehotna nastalo 🙂 ale snad nie, uz coskoro porodis 🙂 Este budes prenasat 🙂

Deini - asi nejaka laktacna kriza, treba ju prekonat, mne sa to nepodarilo pri synovi, mlieko po 3 mesiacoch same odislo a prisla ROUZI v plnej parade, myslim na vas 🙂

Babulky, dnes krasne svietilo aspon u nas slniecko 😀 , a snad aj bude svietit, aspon v nasej domacnosti, este par tyzdnov 🙂 JA som taka happy, uzivam si aspon 5 minut slavy 😀

zuzka88
14. nov 2009

Miliiiiiiiiiiii? a co ze? akych 5 minut slavy???? suvisi to s tym tesom?????? Zeby si nam prebrala stafetu???? 😵

Ja som nehladela na znacku, zvacsa som kupovala tie najlacnejsie, testovala som sice este pred MS ale pozitivny bol prvykrat az v den ked mala prist MS 🙂

Inak prajem peknu sobotu, my sme doma z kina a od doktora, v pondelok nastupujem do nemocky a v stredu sa rodi 😵 😵 😵 100%!!!!!!! Idem sa povenovat muzikovi, dnes sme boli v zlatnictve 😵 😵 😵

helika81
14. nov 2009

Jéj Zuzka za pôrod šperk???Ja sa tiež neviem dočkať 😀 😀 😀 a čo si si vybrala?Ak to nie je tajomstvo???Tak si uži nedeľu a držím pastíky 😉 🙂 😉 🙂 😉 🙂 Milka čo to čítam???Prvý test som si robila v deň keď som mala dostať ms ale neukázalo mi nič,a večer keď som prišla z roboty,mi to nedalo a pozrela som sa ešte raz,boli // čiarky ale druhá bola slabá,no a teraz som si robila 2dni po ms ako som mala dostať a boli tiež // čiarky a vyditelné,a test som si pýtala do 100sk taký normálny,značku už nepamatám 😀 😀 😀 tak daj vedieť novinky,sa nevieme dočkať 😀 ,Deini žeby sa swen predsa spustil?bež potvora preč!!! 😉 🙂 😀
Aj u nás bol krásny deň,slniečko svietilo,júj nádhera a teplúčko bolo,čo je u nás zázrak 😀,my sme mali o robotu postarané,zabíjali sme kravičku,takže sme mali do večera čo robkať a o týždeň zabíjame prasiatka,mňam sa teším na klobásky 😀 😀 😀

helika81
14. nov 2009

A ozaj ke tek Anne,mne sa to vôbec nepáči,no je to ťažké vybrať meno pre dieťa 😖 😀

milka2008
14. nov 2009

Zuzi88 - takze v stredu 18. nov. rodis 🙂 takmer v termine 🙂
Tak sa drz - a pojdes spontanne, alebo CS? A v zlatnictve - obrucky? 🙂

5 minut slavy 🙂 - to bol moj maly ulet, co ked motyka raz v buducnosti vystreli 🙂 Taka predpriprava, tazko na cvicisku, lahko na bojisku, lebo to cakanie je nekonecne 😲

zuzka88
14. nov 2009

........snubny..........

Heli, mne sa paci meno Hana, Hanka.... 😉

Mili, ved nam napises, keby daco... Niketo musi po mne tu stafetu prebrat tak ako Heli po Deine 😎

helika81
14. nov 2009

Jéj Milka ja som vedela,že nebudem sama...jupííí,jupííí,jupííí 😀 😀 😀 sme počarovali tehu vírusy ale držím pastíky 😀 😀 😀 ,No Zuzka ja Vám gratulujem,krásny postup,zaslúžite si byť happy 😀 😀 😀 Samé dobré správy tento november prináša,len tak ďalej 😀 😀 😀

milka2008
14. nov 2009

Ahojte 🙂 🙂 🙂 co to tu o sebe citam, zeby same dobre spravy 🙂 .
No je vecer, rano je mudrejsie vecera 🙂
Ale krize citim, som to uz spominala, som ich citila aj cez tyzden... inak, trochu mi meska cervena navsteva, asi dva dni, ale stale mam pocit, ze sa rozbehne, aj teraz ma "pichlo" vo vajecnikoch, ako som dost blbo vstala zo sedacky. Snad som nikomu v brusku, ak sa tam niekto skryva, neublizila 😉

Zatial tolko. Dnes sa inak citim celkom cerstvo a ziadne tehu priznaky, ak by som aj bola tehu,ako pri synovi 😖 tak som z toho zmetena 😖

lilu18
14. nov 2009

ahojcek

co to co to?? Tak Mili drzim palceky,nech sa ti splni to co si prajes..zajtra uvidis 😉

Heli//joj ja tiez lubim zabijackove ale bez zabijacky//to by som nepretrpela 😝 ked uz bude hotovo daj aspon ovonat 😀

Zuzi//STREDAAA do je fakt dobry den na porod. Iste bude..V stredu myslim na teba cmuk 😲

Deini//myslim ze to moze byt aj tvojou diag.ale to si len myslim.. Vydrz,...vela pi,prikladaj k prsku a odsavaj ..ale to predsa vies. Inak sa doporucuje v lakt.krize prikladat castejsie ako normalne ..skus.

..a ja som za Vivi dostala sperkovnicu..nie sperk 😀

deina
14. nov 2009

Mili, drzim palce, nech je to tak ako dufas. 😉 Inak ja som si robila tie testy, co maju v DMke, tusim Pepino a aj pri Miskovi, aj pri Matkovi, mi vysli pozitivne uz pred ms. Dokonca pri Miskovi bol test pozitivny uz na 10 dpo (on bol veeelmi planovany, nie ako Matko 😀 ).

Jej, tak v stredu drzim palce. 😉

Zda sa, ze to mlieko sa zase rozbieha, dokonca som dnes mala taky pocit, ze mam plne prsia a bolia ma uzliny - co je v tomto pripade dobre. 😅 Tak sa vytesujem, este ho nie je viac, ale je ho uz aspon tolko ako predtym, hura.

deina
14. nov 2009

Mne sa z dievcenskych mien najviac paci Elena, Hanka a Katka. 😉

zuzka88
15. nov 2009

deini, nemozes spavat??? 🙂

deina
15. nov 2009

Coby nie. 🙂 Ja by som spala od osmej do osmej, ale tutok skriatok maly ma iny nazor... 🙂 a odsavam odusu, kedze potrebujem zvysit tvorbu mlieka, este nechcem davat UM.

zuzka88
15. nov 2009

No veru Deini, mas to tazke!!! Aj ja mam z toho hrozu, ze ako sa mi podari dojcit ale zasa ked to nepjde, tak to nepojde... Urcite sa kvoli tomu nenecham priviest do blazninca 🙂

Joj, baby, zajtra idem, myslite na mna v stredu, poslem vam MMS, ked krpec vylezie 🙂

vivien5
15. nov 2009

Ahoj Deini, aj ja citim slinne zlazy hlavne priusne ta sushost ma znici, este ze mam na noc aspon oral balance.

Zuzka, drzim palce.paaa.

silviapd
15. nov 2009

jasne heli ,uzivam!!!!!!

Zuzi,drz sa!!! uz sa tesim na foto maleho 😉

Ja len tak narychlo,nestiham.....

tak sa majte vsetky fajn

milka2008
16. nov 2009

Dobre rano.
Zuzka88 - drz sa a nech to vsetko prebehne bez komplikacii a kojenie - poriesis, ked bude maly na svete 🙂

Deina - super, ze mliecko sa rozbieha 🙂 Snad je laktacna kriza zazehnana, materske mlieko je nahraditelne 🙂

Dievcata, ja mam strasne sucho v ustach, som furt smädna, stale by som pila, hadam mi nehrozi tehotenska cukrovka, ak sa mi tehu potvrdi 🙂

Zatial sa majte a prajem pekny den 🙂

deina
16. nov 2009

Mili, to urcite nie, cukrovka sa prejavuje az okolo 20tt, ma to nejaky suvis s placentou... 😉 Ale ta suchost je hrozna, uz mi to chytilo aj oci, hnusoba a zase je toho mlieka menej. Ono to asi suvis ma, cim vacsie sucho, tym je ho menej. 😝 😝

Zuzi, drzim palce. 😅

milka2008
16. nov 2009

Deini- 🙂 a som sa sekla v predchadzajucom prispevku, som chcela napisat, ze materske mlieko je NENAHRADITELNE!!!!!!!!!!!!! a nie "nahraditelne", som ja ale trubka, to asi ta tehu demencia 🙂
To ma rmrzi, ze mas taketo patalie s mlieckom, aj napriek mas moj obdiv, ako bojujes 🙂 .

A kuk do mojho albumu 🙂 Dnesny vysledok tam este nie je, nemala som cas rano fotit 🙂

helika81
16. nov 2009

Mám tu česť to vidieť prvááááááááááááá!!!Milka gratulujem,vieš aká som šťastná aj za teba,až mi slzičky vyšli,moja len sa držkaj a nech sa malinnké pekne uhniezdi,a v ktorom tt si?Rátala si si?Daj si www.tehotenskakalkulačka.sk,júj Milka ja som vedela,že ma nesklameš,a také pred ms príznaky som mala aj ja 😀 😀 😀

helika81
16. nov 2009

Silvi tak pekne oddychuj 😀 ,Deini ak vieš ako zahnať swena,tak by malo aj mliečko pustiť,ale teším sa s tebou,keď ja to veľmi s vami prežívam,to tehotenstvo je ozaj o citoch 😢 😀 ,Zuzik držím pastíky,kolik pastí,tolik šťestí 😀 😀 😀 ,Vivi čo je oral balance?znie to dobre 😀
Tak sme sa s manželom dohodli na meno Filipko,pokiaľ to bude chlapec,dievča ešte neviem ale Elenka nie je zlé meno,že Helenka a Elenka 😀 😀 😀 ,to by šlo 😀 😀 😀

milka2008
16. nov 2009

Heli - 🙂 🙂 🙂 ĎAKUJEM! a ver mi, ze aj mne vysli slzy stastia, ked si tu pisala, ze si tehulka 🙂 🙂 🙂
A moj TT - cca 4tt+3 dni, podľa tehotenskej kalkulacky 🙂
este som nebola u dr., este je velmi skoro, iba krv som si dala zobrat, ci sa potvrdi pritomnost HCG hormonu aj v krvi 😉
a zmerala mi sestricka aj tlak, skoro mi oci vyleteli, ze 139/85, 😝 nejaky vysoky, nie ? 😝 V prvom tehu som mala nizky a stale som spala 😔 Sestricka ma ukludnila, ze to moze byt zo stresu, ale este je v norme (do 140/80-90) 😎

helika81
16. nov 2009

Super Milka,ani nechoď ku doktorovi,až v 2mesiaci,tak to si začala 5tt,jéj aké milé,my už ťaháme 15tt,takže termín je asi v júli?Len aby to boli dievky,by sme sa stretli a pokecali 😀 😀 😀 ale najdôležitejšie je aby boli naše detičky zdravučké 😀 😀 😀