Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
22. nov 2009

tak, už vstáva.... letím, a hádam niekedy dočítam, majte sa 😀

silviapd
22. nov 2009

Zuzi,tesim sa s Tebou!!! A KRASNE FOTO - dakujem

deina
23. nov 2009

Zuzka, krasne foto, je nadherny. 😵 😵 😵

helika81
23. nov 2009

Zuzka už mi prišli,sú krásne,veľmi Vám to pristane,už aby som mala drobčeka aj ja pri sebe 😀 😀 😀

deina
23. nov 2009

Heli, prejde zima a je to tu. 😉

potulka
23. nov 2009

ahojte
tak sme konecne doma.
vylet na reumatologiu sa zacal velmi vtipne, ked sme na kramaroch nevedeli najst prislusnu ambulanciu. opytala som sa pani na rontgenovom prijme, na co mi ona dost odmerane odpovedala, ze taka doktorka u nich nie je, ze to by o tom musela nieco vediet. ropucha dulezita, pomyslela som si a preistotu som tam zatelefonovala, aby nas navigovali. nuz a vysvitlo, ze ropucha mala pravdu, pretoze sme nemali ist na kramare ale na antolsku... 😅 bola som presvedcena, ze pediatricka hovorila kramare, ale uz zacinam pochybovat aj sama o sebe. 😀
doteperili sme sa teda na antolsku s polhodinovym meskanim, doktorka bola prijemna, prezrela matejka od hlavy po paty. nasla mu nejaky selest na srdiecku, ale povedala, ze to nemusi byt nic zle, no preistotu nas posiela na kardiologiu (dnes neordinovali). nezdalo sa jej, ze si matej este nesada sam, vraj do 9. mesiaca by to mal zvladat. z tohto si nerobim tazku hlavu, nie kazde dieta je tabulkove, vsakze. odporucila pozorne sledovat vyvoj fontanely, vraj je uz dost mala. ale inak ho velmi chvalila, aky je krasny. no aby nie! v 😉 zala mu kopu krvi, moj statocny chlapcek ani tak strasne neplakal (kolkokrat pri prebalovani robi vacsi cirkus) a po chvili sa uz usmieval na sestricku. vysledky budu o tyzden a pediatricke mame este odniest moc.
takze tak.
idem docitat.

helika81
23. nov 2009

Potulka čo je to vývoj fontanely?Tak to je super,že všetko dopadlo ok,to budem musieť ísť asi aj ja navštíviť RA s babatkom,však?a to si bola u detskej RA?
Deini,už keď som toľko čakala,hádam počkám aj do pôrodu 😀 😀 😀

lilu18
23. nov 2009

potulka dobre spravicky 🙂 ..jejda ahojte 😀

Zuzka///maly je krasnucky,som ho kuk na FB 😉

silviapd
23. nov 2009

Heli fontanela je maly vankusik na hlavicke babatka/kde sa spajaju kosti lebky/ktory casom dorasta - velmi dolezity pri vyvoji ,snad som to dobre vysvetlila,segra to vzdy sledovala a davala pozor na to miesto.

deina
23. nov 2009

Potulka, tak to je super, ze to dobre dopadlo, urcite aj vysledky budu vporiadku. 😉 A coze si nesada? Ved ma cas, najprv sa ma postavit a az potom sa posadi.

helika81
23. nov 2009

Silvi dík za info,asi to budem potrebovať 😀 😀 😀

lilu18
24. nov 2009

ranko.. Neviem Deini ako si to myslela ,ze najprv sa posytavit a potom sadnut..ale teda Vivi najprv sedela az potom sa postavila. Sadala si tak,ze sa prevalila na bok a rukou sa oprela a dvihla sa. Kazde dieta ma inu metodu ale vacsina si najprv sada az potom stoji.

A tu fontanelu,teda ja som ju nikdy nevedela nahmatat 😀

sse
24. nov 2009

Ahojte,

Milka všetko najlepšie k meninám. 🙂 Prajem ti veľa zdravia a nech sa ti darí a bábätko pekne rastie 🙂

lilu18
24. nov 2009

dnes je emilie?? jekda..tak vsetko najlepsie 😲 😲 😲 zdravicko,stasticko a lasku cmuk 😲

helika81
24. nov 2009

Milka aj ja sa pripájam,nech všetko klape tak ako má🙂,ale Milka je aj Ľudmila 😀 😀 😀

Babenky myslíte,že v 18tt zistí doktor pohlavie??? 😖 Túto nedeľu končíme 4mesiac 😀 😀 😀

silviapd
24. nov 2009

Mili vsetko naj prajem k meninam!!!

zuzka88
24. nov 2009

Ahojte!!!!

ešte som vas necitala ale Milka je Miladka, za to Sse ma dnes meninky, tak setko naj 🙂

sse
24. nov 2009

Tak Zuzka nás opravila 😀 😀 Som nevedela že Milka je Miladka 🙂

A ja ďakujem Zuzka 😵

zuzka88
24. nov 2009

Kokso, Heli, jaky krasny tyzden uz ti svieti 😵 😵 😵

No baby, tak skusim napisat...

V pondelok poobede som mala ist za mojim Dr. ze uz ma prijme a v stredu sa rodi... Rano ma zobudila sms, nech mu zavolam, nahodou musel k porodu tak ze nech pridem uz rano ak mozem... Prijali ma na 10. poschodie, odoslala som si postel a hned som sla na monitor a na sono... Zaver: monitor nic moc a na sono pokles plodovej vody, malo pohybov. Vraj to nebolo pre babo nebezpecne ale uz to nebolo vonco. Dr. mi naordinoval take ze Oxitocinovy test ale ten schvaluje primar. Ten ma aj vysetril, krcok polotuhy, zatvoreny, porod nikde 🙂 Test schvalil to znamnalo, ze dole na porodnicu na box, na brucho monitor a infuzka s oxi. na vyvolanie kontrakcii, ze ako sa ma babo pri kontrakciach... zaver o 13,00: kde mate manzela? Stiha? O 13,30 rezeme... Zrazu frmol, ruch, zhon... odcupitala som vedla na salu, spinal do chrbta a uz som aj lezala... Strasna panika! moj chlap nikde! Myslim, ze prisiel 13,29, poslal mi pusu a uz aj ma rezali. Maleho mi ukazali ponad plachtu, hned ako ho dali do poriadku ho dostal tato do ruk, potom mi ho priniesli k ruke pohladkat a bolo.
Taky wooooooow pocit, slzy v ociach, no nadhera... O hodinu uz som aj lezala na izbe, sestricka nam ho doniesla pomojkat ale nemohla som sa hybat 12 hodin, takze v noci som bola sama... Druhy den hrozne bolesti ale som si povedala, ze to musim rozchodit nech mi ho nechaju cim skor. Takze som si hp vyzobrala uz v stredu naobed (inak sa davaju deticky az na 4. den) a takisto nas pustili skor domov, vlast ne akokeby som rodila normal... Na izbe som dokonca bola s kockou z nasich Novembroviek, aj sme sa zasmiali, aj zanadavali, aj noc pebdeli... Ju si tam dokonca nechali, ze mala nepriberala a my sme aj ked po antibiotikach, sli domov
Maly mal zvysene zapalove markre, dajaka infekcia ☹ no vyhla sa mu silnejsia zltacka, nemusel ani na lampu 🙂
Hned zacal krasne papat ako som ho dostala lebo dovtedy ho jasne, krmili nutrilonom a ja som sa len cudovala, ze ked mi ho donesu, tak spinka... No priznavam, ze cestou z nemocky som aj ja kupila nutrilon.. vcera som bola na stehy tak mu babka dala umele mliecko, ale inak kojim
Zatial je dobrunky, trosku ked boli brusko, pomaha cvicenie a vrtenie, hadam nam to vydrzi. V noci spinka, niekedy aj 2-3 hodiny, potom sa hodinku dve krmime, prebalime a zasa spi. Je to ozaj dobre babatko!!!
No a od muzika som dostala v porodnici zasnubny prsten a 24.7.2010 je svadba 😵

Tolko v skratke od nas 😀 uz sa budi, papa

helika81
24. nov 2009

Zuzka to jé krásne,ja plačem...to robia tie tehotenské hormóny a gratulujem k svadbe 😀 😀 😀,mala si to ťažké ale čo človek hlavne my neurobíme pre babatko?Však?a rouzi poslúcha?asi áno,keď si ju nespomenula,len nech sa Vám darí 😉 🙂 a zároveň sa pripájam ku gratulácii sse 😀 😀 😀

sse
24. nov 2009

ďakujem Heli 🙂

Zuzi krásne si to napísala, aj ja mám slzy v očiach a to ani nie som tehotná 🙂. Veľmi sa s vami teším a tiež gratulujem ku svadbe. A nieže nás teraz opustíš a budeš len na mojasvadba.sk 😀 😀

zuzanabb
autor
24. nov 2009

caute krasavice 😀
zuzi gratulujem k synatorovi a k svadbe!!!! nadherne fotocky si poslala, dakujem za ne. Krasne si to napisala - musel to byt nadherny pocit 😵
Inak mas sympatak buduceho manzela.... mam pocit, ze tu kazda z vas ma doma sexi chlapa 😀 😀 😀 aj Silvinka aj Heli, lilu... 😉

sse a vivi: problemy nemam ziadne co sa tyka zlcnika, fakt, ani ziadne zachvaty a vraj sa kamene drzia este v zlcniku a neputuju, takze mozno preto mi je fajn 😝 Keby som nesla po 7-mich mesiacoch na reumatologiu, tak mi nezistia zvysene pecenove testy a tym padom by som nevedela ani o kamenoch... co z toho vyplyva? ze nemam chodit na kontroly 😀 😀 😀

potulka: drzim palce aby vysledky dopadli dobre a Matejko bol v poriadku

zuzanabb
autor
24. nov 2009

deini klobuk dolu, zvladas to perfektne a super, ze stale kojis. Uplne bombove fotky si porobila 😀

deina
25. nov 2009

Zuzka, to si krasne napisala. 🙂 Som rada, ze Luborko je take dobre babetko, nech mu to zostane a mozes si ho uzivat bez problemov. 😵

Sse, aj ja sa pripajam ku gratulaciam. 😵 Vsetko najlepsie.

No Lilu, vazne je to tak, ze babo sa ma najprv postavit a lozit, tym si trenuje svaly. Pri Miskovi som to mala vsetko nastudovane, lebo sme museli cvicit Vojtovku a tieto deti su take, ze potom vdaka cviceniu nic nepreskocia, neprehodia si a idu ako nalinkovane pekne podla toho "ako to ma byt". To neznamena, ze ked nieco dieta vynecha alebo spravi inak, je to zle, je to ok, ak to nie je dieta, ktore ma nejaky problem napr hypotoniu ako Misko. Inac teraz o tom pisali aj v Mama a ja... Ja som si predtym myslela, ze deti najprv sedia a az potom zacnu stat, lozit a pod.

potulka
25. nov 2009

ahojte
zuzka, s napatim som si precitala tvoj porodny pribeh. ine vzruso! 🙂 hlavne, ze je vsetko OK. akurat ma zaujala jedna vec - babo k matke az na 4. den??? na antolskej to bolo tak, ze v prvu noc samozrejme nie, to som musela lezat. potom cez den som sa zacala hybat, matejka som mala pri sebe pocas poobedia a na noc som ho este mohla (ale nemusela) vratit sestrickam. ja som to urobila, lebo som bola hrozne unavena. no ale potom od dalsieho rana sme boli stale spolu. asi ma kazda nemocnica ine metody. domov sme isli na 6. den.
a blahozelam k zasnubam. vidim, ze chlapovi otcovstvo prospieva! 😉

milka2008
25. nov 2009

Ahojte dievcata,
sa vam hlasim po dlhsej odmlke - bola som v nemocke, ale uz som doma. A lezala som nedaleko Zuzky88 😀 .

Najskor - Zuzka - ten porod, esteze ho mm stihol 🙂 A gratulujem k zasnubam a mate pekny termin svadby - snad dovtedy porodim 😀 Ja ma termin porodu 23.7.2010 😀 😀 😀 Ale pekny datum 😀

SSE- dodatocne vsetko naj k meninam a ja nie som Emilia, ale dakujem vopred, ja mam meniny az 29.12. 😀

Teraz som doma na PN, oddychujem. SA mii stala rovnaka prihoda, ako na zaciatku tehu so synom - moje bronchiektazie sa znova ozvali, tak mam nariadeny kludovy rezim 😀
Vidis Heli, som ti pisala, ze chcem vydrzat co najdlhsie v robote 😀 .

Dnes som bola na sono - v nemocke - aspon ma uistila, ze je dutinka v maternici 😀 Este srdiecko nebolo vidiet, je to velmi skoro, ale o dva tt mam ist na kontrolu a tam snad uz nieco bude vidno 😀

Heli - tebe tie tyzdne teda pribudaju 😀

milka2008
25. nov 2009

Este dopisem
Potulka - nic si z toho nerob, kazde dieta ma svoj vyvoj, pokial by nebolo nieco v poriadku, uz vasa detska dr. by na to prisla 😉 A ved Matejko je donoseny, inak dravy chlapcek, nemusis sa nicoho bat 😉 A drzal sa veru statocne pri odbere krvi 😉

helika81
25. nov 2009

Ahojte,Milka čo si krvácala?Hlavná vec,že ste v poriadku 😀 😀 😀,tak máš pekný dátum,2mesiace po mne,s tou štafetou to asi naozaj funguje,sa už teraz teším,ktorá bude tehu 😀 😀 😀 ...veru tie týždne letia,Zuzka mala si pravdu,ani sa nenazdám a porodím,môžem mať také bolesti v podbrušku? sem-tam ma tam aj pichne,sa mi vidí,že ktosi spomínal,že sa maternica rozťahuje,neviem ale si to užívam 😀 😀 😀

potulka
25. nov 2009

milka, dakujem. ved si z toho ani nic nerobim. ja som tiez nebola nejako extra pohybliva, chodila som az po roku, kym moja sestra uz ako 10 mesacna. pohoda. 😉
a ty sa pekne liec, aby sa u teba babatku pacilo. 😉

deina
25. nov 2009

Heli, jasne, mna to tiez sem tam pichalo, dokonca niekedy velmi, naozaj sa maternica roztahuje. 😉

Milka, no super, to som rada, ze je babo tam, kde ma byt a urcite sa mu u teba paci.

Ja som ako babo bola velmi pohybliva (chodila som od 9.mesiaca), zato hovorenie mi az tak neslo, az po 2.roku som sa rozhovorila. A myslim, ze Misulo je v tomto po mne, pohybovo je velmi dobry, ked to beriem tak, ze od datumu narodenia, tak je ako priemerne donosene dieta, ale ked mu zaratam tie dva mesiace (teda korigovany vek), tak je rychly. No ale rozpravanie... kdezeeee, ma tu svoju hatlaninu a nie som si ista, ci pouziva ja dake normalne slovo (asi len "papa"), ale nejako ma to netrapi, kedze aj mne to trvalo a chalani su vraj lenivsi. Kym na nom nevidi problem neurologicka, trapit ma to nebude.