Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
2. dec 2009

jej, helika, prepac, ale bolo mi smiesno pri tvojej otazke, co si ma zuzka prikladat. 🙂 ale jasne, nemas to odkial vediet. pockaj, aka budes o par mesiacov tiez mudra. 😉

deina
3. dec 2009

Heli, to bolo podarene. 😀 Take zlate, tiez som sa zasmiala, ze co si ma Zuzka prikladat. 😵 V dobrom, samozrejme...

V rizikovej bolo fajn, nic vazne sa nedialo. Sice vraj vela pribral, riadny macko to je, ale ze to bolo z materskeho mlieka, tak nevadi, neriesila to. Zaujimalo by ma, preco priberanie z UM vadi a z MM nie... 😨 Mates ma miernu hypotoniu (znizene svalove napatie), ale ze je to na hrane, aj tak mame dalej cvicit. Inak vsetko primerane k veku (biologickemu). Aj u ocnej sme boli a Mili, pytala som sa na Plaquenil. Hovorila som lekarke, ze som brala na zaciatku plaq, kym som nevedela, ze som tehotna a ona, ze to nemohlo mat ziadny vplyv na jeho ocka, vraj to vplyva iba na cloveka, ktory to berie. Ona je toho nazoru, ze v tehotenstve dietatu neskodi (uz som pocula viac takych nazorov, no ktovie). Nuz a Matko este stala nevidi dobre, ma tie ocka nezrele, ale su vporiadku, to sa casom napravi. Vcera mi uz sledoval hracku. 😅 U Miska to bolo rovnake a teraz ma oci ako jastrab.

Zuzi, drzim palce v Heliose, takze kamene zostavaju? 😅 Som zvedava, co ti tam povedia.

deina
3. dec 2009

Jaj a este som zabudla. Matko uz tolko neplace. Podla mna ziadne babo neplace len tak, tak sme hladali pricinu a myslim, ze sme to uz vyriesili. Na brusko pomohlo vynechanie mlieka (niektorym babom pomoze vynechanie citrusov, jahod a inych veci) a to, kvoli comu nadalej plakal... potrebuje vela pozornosti, lasky a predovsetkym pokojnu atmosferu v rodine, ziadne stresy a nervozitu (co je tazke pri nasom tatinovi).

milka2008
3. dec 2009

Ahojte,
ja len z rychlika, idem k lekarke na kontrolu.

Vivi - som rada, ze sa mozeme podelit o svoje skusenosti 😉

Deini - si zlata, ze si sa na plaq spytala v detskej rizikovej poradni, dakujem velmi pekne 🙂 a som rada, ze matejkovi sa dari. Podla mojho nazoru, je lepsie, ked deti priberaju skor z materskeho mliecka nez z UM. Hlavne, ze je inak v poriadku a prisli ste na pricinu jeho placu 😉. Viem, ze ocka u nedonosenych deti este musia dozriet. A Misko - mierna hypotonia, ono sa to casom upravi, hlavne aj cvicenim, aj my to mame vsetko (ocka, cvicenie) za sebou a teraz nas Matus uz sportuje - hra hadzanu 🙂.

Pekny den prajem vsetkym 🙂

helika81
3. dec 2009

Aspoň som Vás pobavila,fakt som nevedela čo si má prikladať,najprv som myslela,že studený obklad,no a teraz už viem,tak Zuzka len prikladaj 😀 😀 😀
Milka ako dopadla kontrola?
Deini,ty si pila mliečko a to mu uškodilo?Tak to myslíš?Ja som už mimo 😀 😀 😀 to bude asi hmlou 😝 😀

zuzka88
3. dec 2009

Caute baby, dakujem za rady 🙂 aj za poavenie 😀
No prave som zazila dramu: sama doma, maly sa budi, reku super...ideme papat na to zvoni opravar sporaku (uz 3 dni nevarim) a maly len reve a reve, ani cumel nepomohol tak nakoniec dostal UM 😢 a to som si vravela, ze dnes nic nerobim, len kojim a zrovna ten opravar dosiel v najnevhodnejsiu chvilu...
No ale zmierlila som sa s prikrmovanim, len nech pekne kojim aspon tolko co doteraz.. Som sa bala, ci nestratim mliecko ked vnoci nebudem kojit... rano ked odsajem, tak potom zasa cez den chyba.. No som zvedava

Som rada, ze su tu same dobre spravicky od vas..az na tie Zuzkine kamene 😕
Tehulky tehulkuju, bruska rastu, Rouzi posluchaju... aj Sven by mohol dostat rozum, nie?

A este otazka, comysite, vraj sa ma dost jest, aby zena neprisla o mliecko...Co je to dost jest? Ja pri krpcovi nestiham jest skoro vobec... ranajky mam zvacsa okolo 11, obed okolo 4 a na veceru uz potom neostava miesto 🙂 Mam dole 14kg z 18 ale 9 ostalo uz v nemocnici 😉

deina
3. dec 2009

Zuzi, tak to neviem. Mne doktorka povedala, ze mam vela jest, aby som mala vela mlieka... ale co ja viem. A ze coho mam vela jest nepovedala... 😕 Ale treba vela pit, to je dolezite.

Helika, ano, bolelo ho z mlieka brusko, vraj sa to casto stava.

milka2008
3. dec 2009

ahojte,
zuzka88 - to mas teda doma pestre 😉 . S tym jedenim som nepocula, ale skor treba pit vela tekutin, ako aj deina pisala, vraj cierne pivo je dobre na tvorbu mlieka a obsahuje aj b-vitamin 😉 . A tie kila ti idu hrozne rychlo dolu, o chvilu z teba nic nezostane 😎 . A s tym kojenim - ono sa to este rozbehne, neboj, ved luborko ma len 2 tyzdne, uvidis, hlavne sa nestresovat, mne sa to lahko hovori, ja viem, mozno budem taka ista. 😎 .

Kontrola - len medzi dverami, aby som nechytila nejake bacile, hoci som si dala aj rusko na usta 😀 , bola som na plucnom odovzdat papiere z nemocky. A po mne kukali, akoby som mala chripku. To skor ja sa chranim 😎

zuzka88
3. dec 2009

No ja som pocula take, ze sa nesmu drzat diety lebo ze prides o mlieko, tak som si z toho vydedukovala, ze ked clovek malo je tak nie je mliecko
No skusim teda nakupit pivko 😀 moj muzik mi vzdy vravi, ze fero k nam moze chodit ked nie je doma len nech mu nepije pivo (Fero je u nas akoze moj tajny frajer 😀 )

helika81
3. dec 2009

Zuzik máš doma veselo,a nebol to ten opravár??? 😀 😀 😀
Keď spomínate pivko,by som si dala 😀
Mne sa tie vaše rady raz zídu 😀 😀 😀

zuzka88
3. dec 2009

Veru Heli, zbieraj vsetky rady lebo ked to pride, tak zosedivies 😀

potulka
3. dec 2009

zuzka, pivo urcite nepi ani na podporu laktacie. alkohol prechadza do mlieka, takze luborko sa pripije ani nevies ako. 😔 nam v porodnici hovorili, ze sa to kedysi robilo, ale nie je to spravne. namiesto toho treba pit obilninove kavy. ze v nich je presne to dobre, co aj v ciernom pive - teda obilie - a nie je v nich alkohol.
ale niektorym babizniam zaberalo nealko pivo. ma to logiku, aj ono sa vyraba z jacmena, ci z coho to. takze to mozes. 😉

co sa tyka jedenia, nejde ani tak o to, ze ked nejes, stratis mlieko (mozno aj to, ale to by si musela asi dlhodobo hladovat). jest treba kvoli tomu, aby sa ti potom mlieko netvorilo z tvojich zasob, najma z kosti - odvapnenie. je to nieco podobne, ako ked sa neje v tehotenstve: babo vyciciava maminu. takze radsej maj doma bordel, upratat predsa moze aj chlop, ale jest a pit urcite nezabudaj. 🙂 a este oddychovat. mojej kamoske sa stalo, ze sa prepinala a potom sa jej fakt nerobilo mlieko. nastastie ked si poriadne oddychla, znova nabehlo. ale vystrasilo ju to riadne.

deina
3. dec 2009

To s tym oddychom je pravda. Ked som unavena a este aj sven sa ozve, zdaleka neodsajem tolko ako ked som ok. 😒 Inak minule som si dala asi dva glgy z manzelovho pivka a potom sa mi taaak dobre odsavalo! 😀

helika81
4. dec 2009

Jéj deini,ti bolo aj veselo,no ten jačmeň má svoje čaro 😀 😀 😀
Babenky my zajtra pálime sviečku,bude to presne rôčik čo náš anielik odišiel,stále na neho myslím 😢 ale zato som šťastná,že druhý anielik rastie vo mne 🙂 ,pekný víkend Vám prajem 😉 🙂

milka2008
4. dec 2009

Heli - jeden anjelik je v nebicku a pozera na vas a tesi sa na surodenca, ktoreho bude urcite dobre strazit 😉 aj celu vasu rodnku 😉
Heli - asi som to prehliadla, ale vtedy si bola v ktorom tt? ak chces o tom pisat, ak nie, nemusis 😉

Mne dnes konci 7.tt a zacina 8.tt , snad sa mi uz na buduci tyzden podari uvidiet aj srdiecko, na ktore tak netrpezlivo cakam 😉

Pekny den vsetkym 😉

deina
4. dec 2009

Heli, to je smutne. ☹ Ale mas tu druheho anjelika, ten ti prinesie vela vela radosti.

Pridala som nejake videa na FB, ak chcete, kuknite. 😉

helika81
5. dec 2009

Milka bola som v 7tt,keď sa to stalo a dnes ťaháme 17tt 😀 😀 😀 ,veru braček alebo sestrička ale všetko má byť tak ako má 😀
Dnes prišiel k nám Mikuláš,svokor robil mikuláša a deti mali nesmiernu radosť 😀 😀 😀 ,až sme od smiechu plakali,a najlepšie na tom bolo to,že Mikuláš mal obuté číny-tie tenké botasky 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
7. dec 2009

zienky, hadzem nas na prvu stranu, ale docitam vas az neskor, nestiham - musim sa v robote naranajkovat 😀
aspon k heli: dufam, ze si Mikulasa v cinankach odfotila 😀 to sa len tak nevidi 😉

zuzka88
7. dec 2009

Ahojte

tak ja som dnes za hodinu navarila, ozehlila, najedla aj osprchovala sa a uz som profik, sedim pri PC a kojim, ale to len vynimocne, inak pri kojeni nic nerobim, som 100% iba pre maleho
mlicka zatial rovnako, skusam homeopatika a cakam na tie milk more plus

no zacinam citit klby..ked idem do schodov, bolia kolena a rano ruky..no uvidim, chcela som sa objednat na krv k reumat ale nikto mi nedvýha..

maly rastie ako z vody, teda aspon ja mam ten pocit, lebo v poradni mal este len povodnu porodnu vahu..ale sa nam vytiahol, nozicky hlavne 🙂

este som vam chcela napisat, ze kojenie je pre mna velmi narocne...tymm, ze mam velke prsia, tazko sa malemu chyta a musim si vzdy prso drzat, aby som ho nezadusila 😀 no a ide nam to len po sediacky takze chrbat mam uz v ...., po leziacky sa neviee chytit vobec... poradte

prajem pekny tyzden!!! piste 🙂

deina
7. dec 2009

Zuzi a ten vankus na kojenie by ti nepomohol? Mozno by si si s nim vedela najst lepsiu polohu. Inak neviem, ako poradit, ja mam vacsie prsia az teraz, predtym boli mini. A straaasne mi tie male prsia chybaju, zvykla som si na ne, vazne. 😀 Tieto velke mi lezu na nervy, hehe...

Joj a Matko ma zase zabku v puse, takze je velmi nespokojny a uplakany, chudatko moje.

helika81
7. dec 2009

Oj deini,to ho musí bolieť ☹ ,Zuzka sestra si dávala vankúš na kojenie,tá ma tiež obr kozy 😀 😀 😀 a malá cuckala ako lusk 😀 ,no a ja tie moje už ani nevnímam,donedávna som mala 3 a už sú z nich 5 😀 😀 😀 a vadí mi to,lebo sú ťažké 😢 😖 😒 ☹ 😉 🙂 😀
Zuzka bb,no a že som odfotila,ked budem mať viac času hodím na Mk 😀 😀 😀

milka2008
8. dec 2009

ahojte,
Heli - tazke? 😀 ja mam hlavne v noci pocit, ze mi ich ide utrhnut 😀 😀 😀 . Dievcata, nosite aj v noci podprsenku? Ja ju asi budem musiet nosti aj v noci, aby som tie moje prednosti potom nehladala az niekde pod kolenami 😀 😀 😀

Zuzka88 - poslala som ti IP. A s tym kojenim - ja ti velmi neporadim, skus klobuciky, mozno ten skor chyti... a aj ten vankus na kojenie, ako ti radi deina. K reumatologovi mam aj ja problem sa dovolat. Mala by som k nemu ist 18. jan.2010, tak ak dovtedy vydrzis, spomeniem ta... 😎
ale to je asi dost neskoro, ze? 😒

Deini - a ta zabka je velmi neprijemna, to si musis asi aj ty dobre osetrovat prsia, aby sa mu to nevratilo.

Ja by som mala ist zajtra k lekarovi do poradne, no neviem, v poslednych dnoch mam uz toho dost, asi skoncim u nas na cajle 😀 😀 😀 uz chcem vidiet babatko 😠 ci mu bije srdiecko a tak... a moj dr. nema dobry ultrazvuk, musi ma poslat niekam inde, tak snad nebudem cakat zasa tyzden, lebo scvokatiem!!! 😎 😀 😝

helika81
8. dec 2009

Milka aj ja idem zajtra do poradne a hádam sa dozviem čo to bude 😀 😀 😀 sa neviem dočkať 😀 😀 😀
A kde ste babenky,našla som Vás až na tretej strane 😖 🙂

potulka
8. dec 2009

ahojte
zuzka, luborko sa ti aj preto zda byt vacsi, lebo sa postupne vystiera. 😉
kojenie - ak to nejde poleziacky, urcite skus kojaci vankus. alebo aj hocijaky normalny. aby bol proste malicky podoprety a ty si sa nenamahala. ked bude vacsi, skuste trenovat tu leziacu polohu, ja kojim vlastne len tak - iba ked sme vonku tak nie, pochopitelne. 😀 je to naozaj super, oddychnem si, obcas si pritom aj zdriemnem.
a mrkni sa sem, tu su nakreslene rozne dalsie kojace polohy, mozes sa inspirovat:
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=polohy-p...
bola kedysi aj stranka, kde boli tie polohy vselijako pofotene, ale neviem ju najst. pripadne sa pozri na stranku www.mamila.sk, tam je zoznam laktacnych poradkyn. urcite by ti vedeli povedat aj to, ako zvysit produkciu. chodia na osobne navstevy a viacere zname si to pochvalovali.

milka a helika, drzim palce v poradni.

deina
9. dec 2009

Milka, Heli, drzim palce v poradni, dajte potom vediet, ako bolo. 😉

Tak my sme konecne tuto noc spali. 😵 😵 Po tych dvoch nociach, co sme nespali, sa citim neuveritelne vyspato. Boli sme vcera aj u doktorky a ona, ze brusko ho musi velmi boliet (inak chuda maly sa tam takmer zvijal, to uz tri dni nekakal), dobre ho pomasirovala a maly doma tooolko nalozit, no tesila som sa akoby prave zmaturoval. 😀 Dala nam tabletku na tu zabku, ta zabera rychlo.

Neviete, co by som si pripadne mohla dat na bradavky? Co ak som mu tu zabku vratila ja? Mam doma napr candibene alebo canesten, to je take protiplesnove, to by som mohla, nie? Samozrejme, ze mu ju potom nedam do pusy. 😅

Nuz a doktorka povedala, ze rychlo pribera - tak ale jasne, ze ta vaha sa ukazala poriadna, ked uz tri dni nekakal. Poradila nam davat mu Nutrilon Comfort (zvyknem mu 1x denne dat vecer UM), vraj to je dobre na brusko, tak uvidime, zatial som ho nedavala, lebo teraz odsajem dost mliecka. A trosku ho asi stopnem v tom priberani, lebo zase budem pocuvat, ze ho prekrmujem a pod.

deina
9. dec 2009

Ozaj a s tym priberanim este... nemoze to byt aj tym, ze ja beriem prednison a to do mlieka prechadza? Mnoho ludi z prednisonu pribera.

helika81
9. dec 2009

Ahojte,deini možné to je ale ja ti v tomto ešte neporadím,možno Lilu,Milka 😀 ,ja sa skôr učím od Vás 😀 😀 😀
No ja som sa dnes v poradni vybavila rýchlo,sono mi nerobil,až po sviatkoch 😖 ,aj som rada ale nutkanie mám,že čo to bude,hlavne nech je zdravučké 😀 😀 😀 ,a minule som tak zatúžila,že by som prijala chlapčeka asi viac ako dievku,neviem prečo 😖 ,aj drahý mi minule sám od seba povedal,že ak bude chlapček sa bude volať predsa Filipko,asi je to aj tým,že jeho strýko dostal rakovinu hlavy a ide to s ním dole vodou,a nevieme či sa dožije Vianoc 😢 ,keď tak rozmýšľam ani na pohreb nepôjdem,ja by som skolabovala,máme ho totiž veľmi radi 😢 😢 😢 ,a neviem či na drahého vplývajú tie moje hormóny 😀 ,je to čo ja,priberá 😀 ako ja,ospalý je atď.ozaj pribrala som od začiatku tehu 6kg a sme v polovičke 5mesiaca,hádam dobre,nie?,takže už mám 90kg 😲 😀 ,ani som Vám nespomínala,že už cítime aj prvé pohyby,také šteklenie 😀 😀 😀,je to krásny pocit,a včera mi tak napuchlo bruško,že som každých 10minút chodila cikať 😀 😀 😀 aj z vnútra som cítila takú guľku 😀
Milka ako si dopadla ty?Videla si bábätko?

deina
9. dec 2009

Heli, to som rada, ze sa citis dobre, aj ked chuda stryko. To musi byt prenho aj pre rodinu velmi tazke. 😔

Kasli na kg, rychlo pojdu dolu pri babetku. 😉 Mnohe z toho je voda, to este pred porodom pojde prec.

milka2008
9. dec 2009

Ahojte,
tak pekne po poriadku 😉
Najskor dakujem, ze ste na nas aj s Helikou mysleli 🙂

Tentokrat zacnem od seba - na poradni som dopadla celkom dobre, babatko som opet nevidela 😒, moj dr. nema dobry uzv. Asi budem musiet pockat az do januara, ale mam dobre vysledky z krvi, co ma potesilo, 🙂 uz mi dr. pripravil aj tehu knizku, asi mi ju da az po sone. Este zajtra skusim zavolat jednej dr. a objednat sa na sono u nej v skorsom termine. Ak to nepojde, necham to uz tak a budem sa tesit na Jeziska 🙂 . Aj brusko mi uz trochu podrastlo, tak to je snad dobry znak, ze sa v nom nieco deje 😉 . A zatial som nepribrala skoro nic, teda asi 1 kg. 😎.

Ozaj - Deini - tebe pri druhom tehu rychlejsie nabehlo brusko?

Potom som sa zastavila v robote, hodila rec aj so sefkou, celkom prijemny pocit mam z toho. 🙂 Uz som im to musela povedat, kedze som bola v 5.tt v nemocke.

Odporucil mi FEMIBION 800 - Heli - ako ho papas? V navode je napisane 1x denne po hlavnom jedle,to ako po obede, alebo mozem aj po veceri? 🙂 Ale musim vysadit kyselinu listovu 🙄 tak povedal moj dr.

Heli - chlapcek 🙂 mozno je to tvoj vnutorny pocit, ja som to tiez tak mala pri synovi hned od uplneho zaciatku a to som az do porodu nevedela, co sa nam narodi 🙂 SUPER - citis pohyby, ´gratulujem - take steklenie, ako pohladenie motylim kridlom, alebo "vetry" 😀 uz aj ja chcem 🙂 . Inak chlapi zvyknu priberat spolu s tehulkami 🙂 ale s tym rozdielom, ze tehulky tu vahu po porode rychlo zhodia, kym chlapom vacsinou zostane 🙂 😀
A s tym ujom - mi je to hrozne luto, a na pohreb by som ti vobec neodporucala ist, je to dost velka psychicka zataz 😖 .

Deina - neviem, ci priberanie nesuvis aj s prednisonom, sa spytaj dr. A na ti ebradavky ma napadla calciova masticka, ale ta je skor na ohryzene bradavky, nie na mykozy... R 😒 adsej sa porad s lekarom alebo v lekarni. Hlavne, ze Misko pribera - mne Matus tiez velmi rychlo priberal z mojho mlieka - a nebrala som vobec ziadne lieky, ani prednison. 😵
Podla mojho nazoru, pokial ho iba kojis a neprikrmujes, tak vobec nic "nestopuj", jeho telicko si zoberie to co potrebuje a ostatne vyluci. 😉
A to jedno UM za den mu zasa nemoze sposobit rapidny narast hmotnosti. 😲

Ostatne dievcata - potulka, zuzka88, lilu, vivien, silviapd - ako sa vam dari?

Zuzka88 - dovolala si sa k reumatologovi?

helika81
9. dec 2009

Milka ja papám už femibion 400 a hneď po raňajkách,čiže každé ráno,mne kys.listovú práveže nechal,tak neviem...,ale som rada,že máš super správy,ja som bola tiež dnes bez sona,a to som bola nedočkavá,že čo to bude,a neviem 😀 ,no veru manželíkovi sa budú ťažko zhadzovať kilá,minule ma aj žiadal o podporu,aby som ho motivovala v cvičení,no vydržalo mu to 2dni 😀 ,a k strýkovi,všetkým je to ľúto,celej rodine ale život je už raz taký,a na pohreb nepôjdem,aj keď mi to je už teraz ľúto ale poznám sa a by som sa zosypala 😖 😢
Pekný večer babenky 😀