Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
31. mar 2010

Presne tak niektori pozeraju, tiez som to zazila... ale lekarka predsa vie, preco ti ho nasadila. Doveruj tomu lekarovi, ktory je v tomto odbornik - ak hematologicka povie, ze ho potrebujes, ver jej. Zapal moze byt nebezpecny, v tom ma pravdu.

tutifruti
31. mar 2010

No rozhodla som sa jej dvôverovat, jej manžel je gynekológ a ona pred tým ako mi ho predpísala tak to s ním konzultovala.... a v podstate mi nič iné ani neostáva.... Len sa modlím, aby bolo všetko OK....

helika81
31. mar 2010

Ahoj tutifruti,ja som nebrala počas tehu žiadne lieky,asi na každú to platí inak ale radšej zápal utíšiť ako by sa mal aktivovať...držím palčeky 😀

Babenky tak ja som sa zase nevyspala,moja polovička o 4 ráno dostala ľadvinovú koliku a musela som s ním do nemocnice,tak si ho tam nechali na dva,tri dni,chúďa moje mal veľké bolesti,si viete predstaviť ako som plakala?tak ma vystrašil,som si potom urobila aj žartík,že porodím 😀 ...no a som absolvovala jazdu autom,fú ale ani som nevedela ako som s ním prišla do nemocnice,tak u nás takéto zmeny,hm čo budem robiť sama v postielke 😢 😢 😢

Deini neterka ide mať tri roky 14.mája 😀 ,no a ja mám termín 15-17.mája 😀

vivien5
1. apr 2010

Ahojte , no Heli mala si pestru noc, len nech ti manzelik vyzdravie. 😎

Dievcence, chcem sa spytat ci niekto uziva aloe vera gel. Vysledky mam blbe ANA hrubo zrnite jadro pozit. na +++ 😝
Vcera som konzultovala to aloe s lekarom ktory publikuje knihy o ucinkoch aloe, ak bude niekto chciet cislo rada ho poskytnem.
On odporuca pri autoimunitnych chorobach pit aloe aj kolostrum.Svojich pacientov lieci aj s aloe, aj takych co beru imunosupresiva!!!Tak som sa rozhodla , ze skusim. paaa.

potulka
1. apr 2010

ahojte
tutifruti, mozem sa pridat k tym, ktori absolvovali liecbu kortikoidmi pocas tehotenstva. neberiem sice prednison, ale medrol, ale to je skoro to iste. brala som 2 mg, aj teraz pocas kojenia. u mna to vsetci gynekologovia chapali a sami hovorili, ze je to len kozmeticka davka.
heli, nech sa manzel da coskoro do poriadku. 🙂

tutifruti
1. apr 2010

Díky baby za povzbudenie.... Včera sa mi objavili znova nejaké fľaky na rukách.... chytala ma panika, ale dnes nemám nič.... tak neviem.... ☹ Dúfam, že sa mi to nevráti....

zuzka88
1. apr 2010

Tuifruti, k tomu aloe...verim v jeho zazaacne ucinky ale co ja viem, tak v tehu sa moc nedoporucuje, skor naopak, tak si to radsej nastuduj
Tie flaky, nemoze to byt z prasku, jary, cistenia zeleniny.... ani sa necudujem ze mas obavy ale neboj, babo bude v poriadku, nie je to nic tragicke 😉

Heli, esteze tam neviezol on teba 😀 😀 😀

helika81
2. apr 2010

Ahojte kočky,Zuzka aj to bude za chvíľku 😀 ,dnes v noci ma pichalo pod bruškom,akoby mi na niečo tlačila,oj mohla som spať iba na pravom boku,čo nie je žiadna sláva lebo som mala celý bok strpnutý ale už vydržííím 😢 😀

Vyzerá to tak,že zostane cez sviatky v nemocnici lebo má aj zväčšenú pravú obličku a ľavá mu funguje len na 20%,tak pre istotu si ho nechajú,a kamienok už vyšiel von,potvora...Zuzka a čo tvoje slepé črievko,drží sa?Si mala problémy keď si bola tehu?Však?

Ja idem žehliť,síce by som nemala robiť nič ale nemám kedy,včera som išla so nemocnice za drahým a trvalo mi to dve hodiny aj s nákupom a večer som prišla domov ako dobitá,nie že by mi zavadzalo bruško ale už aby som mala pôrod za sebou 😀 😀 😀

Kočenky ja Vám prajem Veselú Veľkú Noc...hlavne veľa vodyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy 😀 😀 😀

zuzka88
2. apr 2010

Heli, ešte mesiac vydrž!!!!! A užívaj si spánku, nech je akýkoľvek 😀

Aj ja prajem pekné sviatky!

deina
2. apr 2010

Pekne sviatky, baby. 🙂

Heli, chuda manzel, tak teraz budes sama doma. ☹ Snad sa mu rychlo polepsi.

Misulo dnes na obed nespal a strasne bol uz na vecer unaveny, odkvacol do postele a normalne ako stary chlap tam chrape. 😀

sse
3. apr 2010

Veselú Veľkú Noc vám prajem dievčatá, všetky Vás pozdravujem 🙂

helika81
3. apr 2010

Zuzka milé prianie 😀 😀 😀 no po dnešnej noci už asi spať tak ľahko nebudem,dieťatko si zmyslelo,že bude v noci buntošiť 😝 😀 ale snažím sa čo najviac oddychovať 😀 😀 😀 ...babenky to ja mám už 35tt? a ja že 34 😝 😀,keď ja bojím bojím 😖

deina
3. apr 2010

Veru, 35tt, Heli, ved ty zachvilku rodis. 😵 😵 😵 Uzasne, zachvilku budes mat Misku pri sebe.

zuzka88
4. apr 2010

Ahojte, hlasim ze u nas zavladla choroba ☹

Luborko zacal soplikovat a pokasliavat... poradte prosim daco na kaslik! Deini, ty budes urcite vediet 🙂 zatial som mu dala Stodal..
Z plavania asi tento tyzden nebude nic, aj ked teplotku nema ☹

Peknu nedelu a zajtra klud!

petot
4. apr 2010

zuzka88: Moje deti, keď začnú pokašliavať a sopliť, nečakám a žuchnem im 1000mg vitamínu C, aj 3-4 krát denne (podľa toho, ako sa mi to javí) a jednorázovo veľkú dávku D-vitamínu (aj 4000IU, dopoludnia). Ak sú umrnčané, tak výsledok vidno do pol hodiny. Zvyčajne je celkovo už do ďalšieho dňa kľud tak od sopľov, ako aj kašľa.

Takéto dávky C-vitamínu sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Treba veľa piť a vyhnúť sa, ak možno, prípravkom s umelými farbivami a príchuťami.

deina
5. apr 2010

A tusim napr taky hedelix mozu aj male deti, je to bylinkove.

Skoda, ze u nas sa neda dostat C vitamin do Miska. Nastastie on chory nebyva a ked nieco chyti, uzdravi sa z nas najrychlejsie, ale mam co robit, aby som donho dostala uz len nurofen, nieto este nieco ine. Potvora mala to je.

Oblievate sa? 😅

D vitamin je vigantol?

petot
5. apr 2010

deina: 1, Nie. 2, Áno. 🙂
Nurofen nie je náhodou ibuprofen? Lebo ten je pre malé deti úplne nevhodný. V podstate ani paracetamol nie je nič moc, ale ibuprofen je pre pečeň veľká záťaž...

kathynka
5. apr 2010

1000 mg vitaminu C? 3-4x denne? sak to je konska davka aj pre dospeleho!!!

kathynka
5. apr 2010

zuzka88: pre take male babatko je vhodny sirup ambrobene alebo mucosolvan...2x denne po 2 ml (rano a vecer)...da sa to kupit bez receptu v lekarni

potulka
6. apr 2010

a cibula, dievcata, cibula. 🙂 nakrajat cibulu, posypat cukrom, nechat postat v chladnicke, aby pustila stavu a tu stavu potom po troske jest 3-5x denne (po 24 hodinach treba urobit novu cibulu, lebo po tomto case produkuje nieco toxicke). uvolnuje to hlieny. nam do dr. poradila pri matejovi. je pravda, ze uz mal asi 7 mesiacov, mozno pre luborka je este trocha skoro.... ale ked sa to tak vezme, lieky davame aj malym detom a toto je tiez liek. prirodny.

deina
6. apr 2010

Ja poznam ten recept s medom, vpodstate to iste a jednoduchsie je urobit to tak, ze cibulu ocistit a prekrojit, zo stredu vybrat tolko, aby sa tam dal med, dat to nad poharik a do neho to bude odkvapkavat. Snad som to aspon trosku zrozumitelne napisala... 😝

zuzka88
6. apr 2010

dakujem baby za vsetky rady, no cibulu neviem, ci by som do neho dostala, hlavne ked je to vylucne kojene baby 😅

mame stodal, ten mu najprv neurekom chutil a potom uz bhle tak som kupila Hedelix ale ten som ani neotvorila, lebo mu to trosku preslo, ale tie sopliky, to je hrozne... a ten rev ked len pustim vysavac....

ako ste sviatkovali? my nastastie v klude, sibal len Luborko, inak sa to u nas vobec nenosi...

to C-cko som kupila sebe, hadam sa mu dostane v mliecku

petot
7. apr 2010

kathynka: Veď práve preto to tak dobre funguje 😉
Z genetického konceptu je to v podstate skôr konzervatívna bežná denná dávka pre dospelého. Kôň si vyprodukuje ďaleko viac autonómnou syntézou, a spásaním zelenej trávy dostane ešte poriadny "bonus" k tomu... Kdeže, s koňom sa v tomto smere porovnávať nemôžme 😀

petot
7. apr 2010

potulka: Cibuľa obsahuje, okrem prírodného antibiotika, ešte aj flavonoid quercetín. Je to silný antioxidant s protizápalovým účinkom. V kombinácii s vitamínom C tvoria výborný tandem 😉 nielen proti infekcii, ale aj proti astme (samozrejme len pri účinných dávkach).

kathynka
7. apr 2010

petot: a take nieco ako predavkovanie sa vitaminom C - to ste uz poculi?

zuzanabb
autor
7. apr 2010

caute krasavice, bola som cez sviatky mimo domova, tak odpovedam opozdene 😅 Chvilu budem odpovedat od veci, lebo vas docitavam a zacala som predchadzajucou strankou 😉
zuzi, 4 mesiace si si pichala?!?!? ty moj kvet. ja si picham 2 tyzdne a uz mam z toho nervy. Od vcera si picham este jedny k tym prvym, tieto vraj rozhadzu hormony, tak som zvedava na tie zmeny nalad. Koordinatorka povedala, ze mozem byt aj argesivna, tak sa moj chlap zlakol 😀 ...ale skor sa mi zda, ze som hrozne precitlivena, uz druhy den mi je do revu a ani neviem preco 😅
Zatial sa mi modriny nerobia, len mam bodky vsade, tak sa citim ako emental 😀

tutifruti, 10 mg beriem aj ja, tiez sa netvaril v Martine gynekolog najskor nadsene, ale povedal potom, ze to nie je az taka vysoka davka

zuzanabb
autor
7. apr 2010

zuzi dufam, ze Luborkovi je uz lepsie ☹ chuda male. S tou cibulou sme to skusali aj my doma ked sme boli male, ale mna z toho nadrapovalo, hnusne to chuti.

heli ako muzicel? to ma mrzi, ze mas taketo starosti pred porodom. A to sa mu stalo po prvykrat? Ci mal uz predtym problemy s kamenmi?

petot ty si doktor alebo mas zdravovedu len ako hobby? 😅 lebo tolko odbornych znalosti ......
Aj mne sa zda ta davka C-vitaminu strasne vysoka pre dospeleho nie to este pre dieta.

janula34
8. apr 2010

Ahoj Zuzik 🙂 🙂 tak tu si moja?

zuzanabb
autor
8. apr 2010

ahoj janulka 😀 😀 😀 kukam aka znama tvar
ty si kde? v rajonoch? ci na ceskom koniku?

janula34
8. apr 2010

ano, cz, a regiony, ale aj vsade inde 🙂