Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
8. apr 2010

aha, ved aj ja beham teraz k tym co chodia do Heliosu do Martina na IVF. Mas super fotky v albume 😀 ta, kde maly sedi v klietke so zajacom nema chybu 😀 😀 😀 len sa mi to neda komentovat, asi sa musim zaregistrovat aj v ceskom

deina
8. apr 2010

Idem pozriet, co tu hodil Petot ten link o Cecku, ci tam nie je nieco na unavu... ledva zijem. 😝 Jeden den je dobre, druhy den sups, Sjogren v celej svojej nadhere a este sa tu deju divne veci so mnou, esteze idem k reumatologovi v stredu.

vivien5
8. apr 2010

Ahoj Deina, ake divne veci? Aj ja som na tom podobne, raz ok druhy den sa len vleciem a unava sa hlasi uz na obed.
Zhorsila sa mi alergia, svrbia ma oci, upchaty nos mam, a sucho kaslem.Ty nemas alergiu?Ja idem v pondelok k reumatologicke po 4 mesiacoch.pa.

Pozdravujem vsetky baby.

vivien5
8. apr 2010

Deini, ak najdes nieco proti unave daj vediet, dik.

deina
8. apr 2010

Toto mi poslala kamoska, vraj je to zaujimave: http://www.e-mms.sk/ Ale este som nemala cas to studovat.

Nenasla som zatial nic, v tom Petotovom clanku sa pise len o artritide, ine reumaticke choroby tam nie su (alebo som mozno mala citat dalej)... Mne celkom kedysi pomahal zensen (ginseng), dokonca mi krasne znizoval sedimentaciu, asi by som ho mala zase vyhrabat.

Alergiu nemam, aspon o nej teda neviem. Asi nie. To by som vedela, no nie? 😅 Len tak viem, ze na pichnutie vcelou som alergicka, to tvrdi moja mama. Je pravda, ze 2x ma pichla a 2x sme leteli na pohotovost, lebo som dychat nevedela, ale tak vzdy ma nejako nestastne pichla, do tepny a podobne, no bodaj by som neopuchla.

No a divne veci... trapi ma kyselina, co ma nikdy v zivote okrem tehotenstva s Matkom netrapila. Neviem, ci za to nemoze kava, odkedy nekojim, davam si kazde poobedie slabucke cappuccino, fakt len take slabe a na vecer mi je potom blbo. Take, ze mam zase suche oci a usta, to uz ani nepocitam, ale co sa mi nepaci je, ze ked idem na wecko (na velku), krvacom, to co ma akoze znamenat? A este sa pridali dasna, opuchnute, bolave, aj tie trosku krvacaju... jaaaj, ma porazi.

vivien5
8. apr 2010

Aka je ta krv, cerstva alebo tmava, môze to byt aj hemoroid, nemas tvrdu stolicu?
Ak nie potom to bude z traviaceho traktu poslu ta na gastro.

vivien5
8. apr 2010

Aj u mna zacinala alergia opuchom po pichnuti vcelou to bolo asi pred 10 rokmi.

deina
8. apr 2010

Cerstva, cervena. A dost sa tomu cudujem, lebo taketo problemy som nikdy nemala, stolica vzdy vporiadku, nic tvrde, ziadna zapcha, pravidelna, ani som nikdy nerodila prirodzene (zevraj pri porode sa zvykne vytvorit zlata zila)... ci tam nemam nahodou sliznicu poranenu alebo nieco take, lebo fakt mam suche sjogrenovske obdobie. No je to divne... Spytam sa na to reumatologa, hned o poschodie vyssie ma gastro lekar ambulanciu, aj ked tam asi budem potrebovat papier od obvodnej...

petot
9. apr 2010

kathynka: Nie, o predávkovaní vitC u človeka zatiaľ nikto nepočul ani pri dávkach 300g denne (askorbát sodný). U zvierat nenastalo predávkovanie ani pri dávke vyše 7g/kg (askorbát vápnika).

zuzanabb: To sa len zdá. Každý liek má efektívnu dávku. Pozri si začiatok kapitoly Farmakologický koncept, najmä tabuľku, je to tam stručne zhrnuté. Samozrejme v príslušných kapitolách je to rozobrané podrobnejšie (Genetický koncept, Výživový koncept).

deina: Kapitola Reumatické problémy, a potom tiež Zberač voľných radikálov. Ak budeš mať čas a záujem, pozri si ich celé. V princípe, niacín (B3) je antioxidant, navyše sa zúčastňuje regenerácie tkanív, aj keď jeho vplyv na artritídu je taký výrazný, že musí zohrávať ešte nejakú inú úlohu. VitC je nielenže nevyhnutný pre tvorbu a regeneráciu kolagénu (čiže aj kĺbov), ale je aj silný antioxidant - dokáže aj účinne eliminovať voľné radikály - práve voľné radikály sprostredkúvajú poškodenia pri RA a spôsobujú zápal. C navyše stabilizuje imunitný systém, takže môže zmierniť jeho neprimerané odozvy. Tieto schopnosti sa však naplno prejavujú len pri efektívnych dávkach. V kapitole Zberač voľných radikálov je vysvetlené, prečo je to tak.

kathynka
9. apr 2010

petot: daj si do googlu predavkovanie vitC a uvidis...alebo sa opytaj hociktoreho lekara...napr: Predávkovanie vitamínom C spôsobuje tráviace ťažkosti, zvyšuje riziko vzniku nefrolitiázy (obličkových kameňov, dlhodobé predávkovávanie sa týmto vitamínom sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, hnačkami aj obličkovými a močovými kameňmi...
aj ked je riziko predavkovania sa u vitC nizke, tak predsa existuje a pri tak malych detoch by som to urcite neriskovala...

deina
9. apr 2010

No tak to krvacanie uz preslo, ze co to bolo, nechapem... 😖 Aj dasna sa uz lepsia, dnes nekrvacaju, ale kupila som si pre istotu Lacalut zubnu pastu. Snad bude mat aspon trosku lepsiu chut ako Parodontax. 😝 Ta je uzasne nechutna...

Heli, sa nehlasis! Pocuvaj, povinne kazdy tyzden sem pekne napis, ako sa mas a po 37tt uz pekne kazdy den! 😅

vivien5
9. apr 2010

Deina, lacalut pouziva moj manzel asi 5 rokov, uz mu vôbec nekrvacaju dasna.
Nemohlo to krv. byt aj z prednisonu? Ten ma dost neziaducich ucinkov.pa

vivien5
9. apr 2010

Helika kde si? Azda v pôrodnici?

petot
9. apr 2010

kathynka: Ja som si pod pojmom "predávkovanie" predstavoval nejaký závažný stav, toxikózu alebo tak..

Áno, užitie dávky väčšej než je tolerancia tráviacej sústavy má laxatívny účinok. Nevstrebaný vitC v črevách totiž osmoticky viaže vodu (podobne ako prebytok čerešní) a vedie k miernej jednorázovej hnačke.

Nefrolitiáza spôsobená vyslovene vitamínom C je pravdepodobne mýtus. Niektoré štúdie tvrdili, že nadbytok vitamínu C spôsobuje mierne zvýšené vylučovanie oxalátov, iné štúdie takéto zvýšenie nepotvrdili, takže aj tento jeden aspekt je diskutabilný. Je pravdepodobné, že išlo o artefakt spôsobený zastaralými laboratórnymi metódami, ktoré spôsobovali konverziu vitamínu C v moči na oxalát. Keby sme aj pripustili, že toto mierne zvýšenie skutočne nastalo, neboli to nikdy koncentrácie, ktoré by samé osebe stačili na vznik kameňov. Mohli by iba teoreticky prispieť svojou mierou ku iným, oveľa závažnejším faktorom.
Napriek veľkej snahe sa v kontrolovaných štúdiách nepotvrdil žiadny negatívny vplyv vitamínu C na vznik alebo zhoršenie kameňov, a to ani u pacientov s kameňmi. Napriek tomu sa vysoké dávky z princípu opatrnosti neodporúčajú pacientom s poruchami obličiek, ako som už uviedol. Je rozumné pri vyšších dávkach dodržiavať zvýšený pitný režim, lebo vitamín C je diuretikum.

U ľudí s poruchami metabolizmu železa/medi a pri deficiencii G6PD existujú obavy, že vysoké dávky by mohli vyvolať anémiu, hoci skutočných výskumov je strašne málo. Kvôli opatrnosti sa vysoké dávky takto postihnutým ľuďom neodporúčajú, ako som už uviedol.

deina
9. apr 2010

Vivien, to je super, ze mu to tak zabera. Celkom sa mi ta pasta paci, asi fakt pomaha. 🙂 A zeby prednison? Ved ako dlho ho uz beriem a takto odrazu? Pri davke 5mg? Neviem veru... ale dnes to ustalo, aj dasna prestali krvacat, mozno to ma nejaky suvis so Svenom potvorou.

vivien5
9. apr 2010

Deina to som rada ze uz ti je lepsie 🙂 prajem pekny vikend

zuzka88
9. apr 2010

Ahojte

Luborko este stale sopikuje, kupila som si celaskon, myslite, ze sa mu nejako dostava cez mliecko?

Petot, prosim, ja nemam cas studovat vsetky clanky...aka je teda davka aby mala vplyv na RA? Kolko denne by som mala uzivat? Ako dostat vit C do kojenca kojeneho???? 🙂 Dakujem za odpoved

deini, dobre, ze sa polepsilo, ja myslim ze ked si bola taka vysusena tak ti mohla popukat kozicka a trosku krvacat...

Heli??? nesla k mamine??? hadam sa nam coskoro ozve

Pekny vikend vsetkym

helika81
10. apr 2010

Ahojte babenky...áno bola som v pôrodnici ale ešte som nerodila,malá sa otočila nadol a celá pánva ma bolí,tak som sa zľakla a išla do nemocnice sa opýtať čo sa robí,no a nechali si ma tam na 5dní,ešte mám aj zápal zo spodu,tak sa liečim antibiotikmi 😝 ,som si dala 😝 😒
Vážime už 2385g a véééľmi ťažko sa mi chodí,už nevládzem 😀 ,musíme to vydržať a hrozí nám predčasný pôrod a neviem či pôjdeme cisárskym 😖 ,astmu síce mám ale v norme,je to ozaj záťaž na kĺby ☹ ...a včera som prišla z nemocnice a hneď by som sa tam vrátila,žiadne starosti a doma?Babenky bordééél po manželovi 😠 😢 😀 ,no vitaj Helenka v realite 😀 😀 😀 .Babenky ja už chcem porodiť 😢 😢 😢
Ani som Vás nečítala,potom dočítam...
ZuzkaBB ako pokračuješ???
Držkajte sa všetky babenky...idem urobiť palacinky a oddychovať 😀 😀 😀

vivien5
10. apr 2010

Vitaj Helika,tí nasi muzickocia to su ale bordelari 😉 😉 😉 hlavne , ze ty si ok.paaa

helika81
11. apr 2010

Už som si Vás prečítala 😀

Petot a môže vit.C vyvolať aj zápal močových ciest alebo spôsobiť zvýšenie baktérií v moči?aj popri pitiu tekutín? 😀

Zuzka manželík to mal prvý krát,skôr sme sa zľakli,že či to nechytil slepé črevo ale našťastie nie 😀

Deini sľubujem,že sa budem hlásiť pravidelne ale keby niečo ja pošlem sms alebo mms 😀 😀 😀 a dáte vedieť 😀

No tieto sviatky boli pre nás o ničom,manželík v nemocnici a ja tiež 😀 ale aspoň ma obliali iba synovci 😀

Chcem sa ešte opýtať babenky,že ako je to s prípravou na pôrod?Lebo ma v nemocnici jedna pôrodná asistentka nastrašila,no akoby som rovno dieťatko poslala preč 😖,lenže mňa to ani nenapadlo a keď mi to nik nenavrhol ani som nikde nebežala,však ani sestra nikde nebola...Zuzka88 ty si bola,však?A ako je to s dýchaním???

deina
11. apr 2010

Helika, tak to je dobre, ze si uz doma (manzelika si mala nahnat upratovat, nech si zvyka v realite 😉 ). Kebyze aj nahodou porodis, tak 36tt je uz ok, ale skus este vydrzat aspon tyzden, v 37tt je uz babo "hotove" a uz len trosku potrebuje "zapiect". 😅 S tym cs si to myslela tak, ze ta asi nechaju rodit prirodzene?

Nuz, s pripravou neporadim, prvykrat som chcela chodit, ale stihla som len jednu hodinu... Ale pri porode ti lekar alebo asistentka tak ci tak budu hovorit, co a ako mas robit. 😉 Aj keby si na pripravu nesla, pojde to, uvidis.

Zuzka a ved Vigantol mu ako davas? Rovnako mu mozes dat Cebion alebo rozdrvit Cecko na lyzicku napr do vody alebo caju.

Mame novy kocik!!! Takuto nadheru, aha: http://www.hartan.de/produkte/kinderwagen.php?m..., farba hneda kombinovana s bledomodrou, skusim najst obrazok...

deina
11. apr 2010

Presne tento: http://www.kocarkydavidek.cz/detail.php?zbozi=1..., farba 938. Teraz je zaparkovany v obyvacke a neviem sa nan vynadivat, ma vsetko, co ma kocik mat a je nadherny, taky chlapsky.

petot
11. apr 2010

helika81: Nemôže, práve naopak, pôsobí antibakteriálne.

zuzka88: Pravdepodobne dlhodobé dávky blízko hranice črevnej tolerancie. Je to zrejme veľmi individuálne, Cathcartovi pacienti sa pohybovali medzi 15-100g denne rozložené do 4-15 dávok počas dňa. Ak Ťa zaujímajú podrobnosti, bez čítania sa to nezaobíde 😉 Nájdeš ich v kapitolách Tolerančná liečba, Zberač voľných radikálov, Reumatické problémy.

Ako u kojencov? Keď som mal chorého syna v kojeneckom veku, práškovú kyselinu askorbovú som rozriedil v troške vody (cca 8ml), zneutralizoval sodným bikarbonátom a dal mu do pusy pomocou 8ml dávkovacej striekačky. Nechutilo, ale pomohlo 🙂 Do materského mliečka toho pri obyčajných dávkach (do 1g denne) prechádza len málo. Údaje o tom, koľko sa tam dostane pri tolerančných dávkach, som nikde nenašiel.

helika81
12. apr 2010

Petot ďakujem,si ma potešil...ty si náš Doktor 😀 😀 😀

Deini,no krásny je,fakt milý 😀 ,aj využiješ dva kočiare? 😀 ,no však dnes nám začal 37tt,tak len vydržať...uf 😝 😀

deina
12. apr 2010

Tak tu uz mame jednu MUDr a jedneho Doktora? 😀

Helika, kdeze, tych zvysnych 2 sa zbavim (my totizto mame teraz doma tri kociky - jeden Concord, chcem ho predat, druhy Chicco, to su golface, Misko ich obcas este vyuziva - ten skusim tiez predat pripadne darovat, nie je v dobrom stave, cely vyhegany a nechame si len novy, Misko uz kocik nepotrebuje). 🙂

Mne je stale tak blbo... 😝 Od soboty som priserne unavena, nemate na to nejaky recept? Skusam ten C-vitamin, ci by nepomohol, ale toto akosi nezvlada... Skoda. ☹ Kebyze mi teraz urobi sedimku reumatolog, tak mu ta sklenena trubicka asi nestaci...

petot
12. apr 2010

helika81: Rád. 🙂 Ale aby bolo celkom jasné, Dr nie som. 😉

deina
12. apr 2010

Baby, myslela som na nieco... nezalozime si tuto temu ako sukromnu? Mne by sa to pacilo, predsalen, zdravie je niekedy dost intimna vec, aj si tu o sebe dost napiseme... Viem napr, ze nas aj viacere citaju, ale neprispievaju - mozno do sukromnej by sa pridali. A v sukromnej by sme si mohli kludne aj fotky deti ukazovat, videli by sme ich iba my. Co poviete?

zuzka88
12. apr 2010

Deini, som za!!!!

vivien5
12. apr 2010

Deina , krasny kociarik. 😎

zuzanabb
autor
13. apr 2010

ahojte zeny a chlap 😵 😀
deini mrzi ma, ze ti je tak blbo, nemoze to byt fakt tymto pocasim a jarnou unavou? inak ten kocik je po p...i 😅 kraaaaaaaasny, aj ja chcem taky 😀 kde si ho kupila a kolko stal? tam bola daka suma, ze cca15.000 ceskych, to aj plati?
heli, som rada, ze este drzis pokope 😵 pravidelne sa hlas, nech vieme kolka bije

v piatok som stretla kamosku, akurat v ten den mal 3 mesacne. Chlapcek vazi cca 8300g. je uz z toho mierne zufala, lebo je fakt cisto len kojeny ani dietu mu nema ako nasadit 😅 a uz aj doktori nie su nadseni. Lebo sa boja, ze to moze byt aj daka porucha s travenim. Ledva sa jej zmestil do kocika a licka mal obrovske 🙂 takeho zapasnika suma som este nevidela 😵