Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
25. aug 2010

Pridala som ta, mala by si to vidiet vlavo, ze ti pribudla tema (O reumatoidnej artritide a Sjogrenovi). Tato je sukromna, mozu tam pisat a vidiet to len ti, ktorych si my urcime - predsalen niekedy ide o dost sukromne veci, ked hovorime o zdravi. Pripadne porad jej, nech sa pride sama pozriet do tychto tem, mozno jej to pomoze chorobu prijat, ked uvidi, ze sa s nou da relativne normalne zit, len niekedy treba aj zabojovat. 😉

nellinka24
7. sep 2010

Ahojte, mam 24 rokov a mam reumatoidnu artritidu uz skoro rok. Moze mi niekto poradit co okrem klasickych liekov na RA mozem brat, aby som nemala take silne bolesti? dakujem vam.. 🙂

potulka
7. sep 2010

@nellinka24 a co su klasicke lieky? ibalgin a tak? ja som dost dlho uzivala celebrex, ten bol vyborny a setrny k zaludku. co sa tyka alternativnych prostriedkov, bol mi odporucany lanovy olej, za lyzicu denne do jogurtu alebo do niecoho mliecneho + trstinova melasa. ta ma vela zeleza, vapnika a kadejakych mineralov. v civilizaciach, kde sa hojne pouziva, sa udajne nevyskytuju klbove ochorenia. ja som to jedla isty cas, ale skor zo zvedavosti. bola som vtedy tehotna a nemala som ziadne reumaticke tazkosti, tak neviem povedat, ako to zabera. ale vdaka, ze si ma primala opat si na melasu spomenut, teraz by sa zisla. od zajtra zacinam. 🙂

nellinka24
8. sep 2010

No ja myslim sulfazalazin, voltaren a podobne..ibalgin nie urcite. Celebrex nepoznam, ale vyskusala by som ten lanovy olej lenze ja som alergicka na mlieko tak neviem ci sa to da dat aj do niecoho ineho? Dakujem za radu 🙂

potulka
8. sep 2010

@nellinka24 ja ti neviem... mne to odporucal ujo v obchode so zdravou vyzivou takto jest. ze v mlieku sa ten olej lepsie uplatni, vstrebe, ci co to. podla mna sa to da aj bez toho.

simonica
17. sep 2010

zdravim, rada by som sa podelila so svojim pribehom. V 12 rokoch mi diagnostikovali juvenilnu artirtidu. 8 rokov peklo, vsetko co bolo na mne v zapale, nasi sa trapili, aj mandel sme dali vybrat, bola som na brufenoch....potom prisel sek...a prislo obdobie utlmu....10 rokov som nevedela, co je bolest...doteraz, to mam33 rokov som ok, sem tam nieco trinku opuchne, ale nic nebreim, ani reumatologa nemam. Uplne som vlstane potlacila chorobu. Skoro aj zabudla....potom som otehotnela....aj som gynekologovi hovorila, ze mam tuto chorobu.....porodila som v 36. tyzdni...mansiu ale zdravu dceru....V nemocnic panika...zacali patrat preco prisla skor..vraj preeklapmpsia..a pdodobne veci.....no a vysledok...primarka na hmatologii vypatrala, ze mam jednu odnoz choroby Lupus...co je OPAT autoimunne ochorenie, pri ktorom hrozi potrat aj v 3. trimestri.....vsetci hovorili o obrovskom stastie, ze sme obe v pohode a ze som nepotratila....BOla som v soku!!!!!....teraz som monitorovana....Je to lupus anticolaguant....autoimunne ochorenie suvisace s juvanilnou artirtidou.....no a dalsie tehu sa mi neodporuca...kvoli moznemu potratu:(((......kazdy den dakujem tam hore, ze to moja zvaldla..najhorsie je, ze moj doki vedel, videl, aku mam diagnozu..aj som mavala vyssi tlak..ale nic nepodnikol...nenasadil liecbu..nic!!!!ak by mi mala umrela...asi ho zabijem ja ja!!! Na vsetko sa prislo az po porode...hnusne autoimunne ochorenia!!!!:(, som z toho smutna celkovo...

leninz
17. sep 2010

@simonica verim, ze si na lekarov nastvana, to je najhorsie ked sa tvaria, ze vsetko je ok a treba na nich tlacit, aby nieco riesili. teraz sa tes z malej, je to velky zazrak, musis byt koli nej v pohode. ja mam reumatoidnu artritidu od 22 rokov , teraz mam 30, ale myslim, ze mamina jednej kocky v nasej sukromnej teme ma lupus, o tomto ochoreni neviem vlastne nic, ibaze je asi horsie ako reuma. este maju niektore baby sjogrena a viem ze co pise vyssie, mala obidvoch chalaniskov predcasne narodenych. tak drzim palce nech je vsetko ok s malou a aj s tebou v ramci moznosti 😉

leninz
17. sep 2010

@nellinka24 ahoj, no ak uz rok beries lieky, uz by mali byt vidiet vysledky, ale bolesti nemuseli ustupit, niekedy to proste trva, mozno prave lieky ktore mas nie su vhodne pre teba a treba skusit ine, ale to sa treba skor s lekarkou poradit. ja som vela alternativy neskusala, hlavne nezabera okamzite a teda mi nic okrem klasickej leicby nezabralo. len trpezlivost, ono sa to raz urcite liekmi dostane na uroven, kedy budes uplne normalne fungovat aj ked obcas nejaka boliestka pride. u mna je hlavne dolezite byt v psychickej pohode, akonahle mam stres citim sa ovela horsie. ja som namiesto voltarenu brala movalis, ale inak dost dobre nam vsetkym zabera medrol alebo prednison (podobne lieky), inak som vyskusala spustu roznych liekov, vacsinou kazde len kratkodobo, sulfasalazin som tiez mala, ale uz netusim ako zaberal... tak pevne nervy a nech coskoro natrafis na ten spravny liek 😉

simonica
17. sep 2010

@leninz dakujem! ano, tesim sa z malej, mala 2160 g, 49 cm. nastastie vse ok, len to kilo jej chybalo, dnes ma uz 13 kg, 21 mesaicov....a je uuuzasna🙂

nellinka24
18. sep 2010

@leninz Ahoj, dakujem velmi pekne za radu a povzbudenie🙂 ja medrol ani prednison nemozem brat lebo mam trombozu takze sa to neda takto kombinovat..neviem uz co ine by som mala vyskusat stale cakam ze tie bolesti prejdu..moja lekarka povedala aby som aj nadalej brala sulfasalazin ze to mi urcite pomoze...tak uvidim🙂 ale dakujem aj tak pa 🙂

leninz
19. sep 2010

@nellinka24 bola si aj v piestanoch? tam su najlepsi odbornici, keby sa ti stav nezlepsil, tak sa tam pytaj

nellinka24
19. sep 2010

@leninz Ano bola som asi v juni, ale ziadna zmena..povedali mi to iste co som uz davno vedela..neviem uz co by som mala vyskusat..:(

potulka
20. sep 2010

@nellinka24 ono je to aj tak, ze jedna a ta ista choroba sa moze u roznych ludi prejavovat rozne. napr. mna osobne klby sice bolia, ale podla mna len tak mierne. na druhej strane ich mam dost zdeformovane. a su ludia, ktori trpia prisernymi bolestami, no deformity su miernejsie. je to velmi individualne. tiez tam zohrava rolu citlivost na bolest, niekto to znasa lepsie, iny horsie. s tym sa neda nic robit. 🤐

deina
20. sep 2010

@simonica, ani som nevedela, ze lupus ma viacej druhov. 😨 Ale super, ze ste to s dcerkou takto pekne zvladli, taky maly drobcek, moji boli tiez malicki (predcasne narodeni), ale su ok. Uz tie tyzdne po 30tt su deticky vacsinou ok, dobre to zvladnu, aj ked pridu skor.

simonica
20. sep 2010

@deina ano, ono existuje systemovy lupus, co je riadne svinstvo.....ja mam diagnostikovnay lupus anticoagulant, ktory je specilane nebezpecny pri tehotenstve(kedze hrozi potrat aj v 3. trimestry)...takze som ok, neberiem ziadne lieky nic....len, ak by som chcela druhe babo, bud mi to neodporucaju..alebo pod liekmi a rizikove:(, takze uvidim, ci a vobec este druhe....som stastna aj za tuto bambulku...no a primarka mi vzdy zprizvukuje, ze sa vyskytol prave v doprovoede s juvenilnou artritidou, ktoru mam od 12. roka...takze dve autoimunne opachy!:(...ale neberiem ziadne lieky, kedze uz 10 rokov nemam ziadne vacsie problemy...klop klop klop

molka
21. sep 2010

@simonica ja mám od detstva dermatomyozitídu a systémovú sklerodermiu. Nikdy som si nevedela predstaviť, že by som nemala mať deti. Pre mňa bolo automatické, že budem mať minimálne jedno dieťa. Lekári ma samozrejme odhovárali, vykresľovali mi najhoršie možné scenáre, ale ja som sa zaťala a stále som si vravela - veď ja vám ukážem! Dá sa povedať, že takmer bez problémov som donosila prvú aj druhú zdravú dcéru. Prvá sa narodila 3 týždne pred termínom, ale druhú som dokonca riadne donosila. A to som už mala 30 rokov a chorobu riadne rozbehnutú. A teraz to najlepšie - lekári to nevedia vysvetliť, ale po druhom pôrode sa mi zdravotný stav dokonca mierne zlepšil, čo je takmer nemožné. Pri systémových autoimunitných ochoreniach je aj obyčajná chrípka veľké riziko a nieto ešte pôrod.
Pri oboch tehotenstvách som užívala kortikoidy, teraz mi k nim museli ešte čosi pridať. Je to presne tak, ako písala @potulka, síce nemám deformity, ale bolesti mám pomerne silné, takže užívam 2x denne lieky od bolesti. U mňa sú však bolesti dôsledkom toho, že celý deň behám okolo detí a som dosť unavená. Na cvičenie mi nezostáva žiadna energia, takže nanešťastie vôbec necvičím. Ale keď som v Piešťanoch, kde sa o mňa všetci starajú, celý deň tam vylihujem a mám pravidelný režim, tak nemám žiadne bolesti.
Koľko ľudí, toľko rôznych prejavov choroby. Lekári môžu pacienta usmerniť, ale aj štatistiky sa môžu mýliť a ja stále tvrdím, že treba brať do úvahy v prvom rade osobnosť pacienta.

katy633
29. sep 2010

ahojte 🙂 mam 26 rokov.chcem sa opytat, ma niekto skusenosti so psoriatickou artritidou?pred mesiacom mi to zistili,chodim na reumatologiu. beriem piascledine a chcela by som otehotniet,akurat sa bojim zeby sa mi bolesti klbov nezhorsili.teraz ma bolia prsty,jeden na jednej ruke a druhy na druhej,azacina ma boliet aj koleno.dufam ze to nebude horsie,rada by som si o tom s niekym napisala.pa

ici
29. sep 2010

pre mama2010 ale aj ostatné reum. snažilky Som tu prvý krát. Pôvodne som chcela písať o mojej RA a snahe otehotnieť, na ktorú sa liečim už 10 rokov (mám 33 rokov), ale našla som tvoj príspevok. Ja sama som vyskúšala za tie roky naozaj všetko možné! Od vitamínov, byliniek, homeopatík a samozrejme klasickú medicíny. Bola som 2x v remisii (1x ešte celkom na začiatku, ale potom sa to zhoršilo a 2x po biologickej liečbe, tá zabrala zázračne po polroku viditeľné zlepšenie) a teraz som v remisii 3x po ARAVE. Podľa môjho názoru je alternatíva iba doplnok, nepovažujte ju za náhradu klasickej liečby pri RA. Ja som skúšala všetko iba popri klas.liečbe, ale raz som sa nechala nahovoriť na homeopatiu. Bratislavská homeopatka mi prikázala vysadiť všetky lieky a brať iba jej liečbu (svojej lekárke som to nepovedala). Po 3 mesiacoch sa mi strašne zhoršili výsledky a chodila som ako smrtka. Potom som musela ísť s pravdou von a lekárka mi nasadila liečbu, čo povedala na homeopatku nie je snáď ani publikovateľné. Veľmi chceme bábätko, ale boli sme obmedzovaní mojou chorobou a liečbou. Cez druhú remisiu som si porobila všetky vyšetrenia ohľadom neplodnosti. Zistili mi jeden nepriechodný vajíčkovod a myóm vo vnútri maternice, ten mi v 12/2009 odstránili a dnes som sa bola dohodnúť v Heliose na inseminácii v mojom nasledujúcom cykle. A vlastne to bol dôvod, prečo som sa dnes prihlásila. Chcela som vedieť o Vašich skusenostiach. Keďže nemám veľa času, možno príde progresia a budem musieť nasadiť lieky (teraz beriem 5mg Prednisonu, to by ževraj nemal byť problém), či to nie je zbytočný pokus.

reisi
29. sep 2010

ici, ja ti musim oponovat mojej dcerke pri liecbe artritidy (ma poly-formu zasiahnutych cca 18 klbov velkych i malych),nic nepomahalo ci Metotrexat, ci vysoke davky Prednisonu, ci napichavanie klbov kortikoidov ...nic, pomohla jej az alternativna medicina na ajurvedskej klinike, stravila tam presne mesiac a kazdy rok tento pobyt absolvujeme.
Samozrejme su mesacne kontroly a presne urcene lieky. Nasej dcere pomohli dostat z najhorsieho, takze je velmi dolezite aka alternativna medicina, pobyt na tejto klinike sa ani nemoze porovnat s NURCH-om ten je daleko -predaleko v odbornosti a za tym si stojim.

ici
30. sep 2010

To je super! Držím vám palce, nech jej to vydrží. Mne homeopatia nepomohla a po obrovskom zhoršením môjho stavu, som už nemala odvahu skúšať vysadiť lieky celkom. Ja som tiež za doplnkovú liečbu. Aj teraz popri Prednisone sa snažím piť rôzne čaje, napr. zázvorový, jem veľa orieškov, ľanový olej, skúsila som očistu od Prednisonu. Keď sa dozviem, že niečo niekomu pomohlo pri tejto chorobe, tak sa to snažím vyskúšať, ale väčšinou, čo možno aj zaberá je dosť finančne náročné. A samozrejme každý organizmus reaguje inak.
Ale teraz sa mám fajn, takže je predo mnou hlavne snaha o baby. Nechcem si robiť veľké nádeje, aby neprišlo zase sklamanie, ale nechcem byť zase negativistická. Uvidím ako to celé dopadne. Mám už dosť rokov na prvé dieťatko, tak už nechcem čakať, či to príde prirodzene, musím prírode pomôcť. Máte niekto skúsenosti s insemináciou pri RA? Ako Vám to dopadlo?

molka
30. sep 2010

@ici a nepokúšali ste sa s manželom počať dieťa prirodzene? Písala si, že už máš vyšší vek, ale aj tak. Ja by som to určite najskôr skúsila prirodzene, je to predsa len menej stresujúce.
Myslím si, že tehotenstvo Ti reumu nemusí vôbec zhoršiť. Vo väčšine prípadov (podľa slov lekára) má tehotenstvo na reumu dobrý vplyv, mnohým ženám sa mierne polepší. Zhoršenie môže nastať po pôrode, ale to si treba dopredu dohodnúť s manželom, aby bol pripravený sa postarať o Teba a bábätko.

ici
2. okt 2010

Samozrejme sme to skúsili najprv prirodzene. Skúšame to 2,5 roka s menšími prestávkami, ale stále nič. Bojím sa zhoršenia môjho stavu, pretože pri reume nikdy nevieš, kedy to príde a čo to spustí. Potom prídu zase lieky a budeme sa musieť prestať snažiť o bábo. S mojou reumatologičkou som to už prekonzultovala a je tiež za umelé oplodnenie. Takisto v Heliose mi už poradili nečakať na prirodzené počatie. Je to stresujúce, určite by som radšej zostala tehotná bez sledovania ovulácie, folikulometrie a pod., alebo plánovania, dnes sa to stane, pretože som objednaná na zákrok. A potom čakanie na výsledok. Ale keď nám už medicína dáva takéto možnosti, prečo to neskúsiť, keď tak veľmi túžime po vlastnom bábätku. Lekári nenašli dôvod, prečo sa mi prirodzene nedarí otehotnieť.

potulka
5. okt 2010

@ici my sme otehotneli prirodzenym sposobom po 9 mesiacoch snazenia. reumu mam od 9 rokov, otehotnela som, ked som mala 30. moje klby vyzeraju dost zle, zopar ich mam aj operovanych, ale laboratorne vysledky mam teraz uz niekolko rokov vynikajuce. pocas tehotenstva som sa citila uplne uzasne, akoby som ani artritidu nemala. teraz ma syn 19 mesiacov, este kojim, klby citim, ale da sa. je to fakt velmi individualne. alternativnu medicinu som neskusala. rozmyslala som, ci @reisi -nej dcere nezabrala ta ajurveda aj preto, ze je to male dieta. u dospelych, najma s dlhorocnym ochorenim, sa uz asi zazraky nedeju... neviem, to je len taka uvaha. 2,5 roka snazenia je dost aj u inak zdraveho paru, takze si myslim, ze helios je dobry krok vpred. mame tu teraz tehulku, @zuzanabb , ktorej tam pomohli. mozno sa ozve a poradi ti nieco.

zuzanabb
autor
5. okt 2010

@ici dlho som nenahliadla do tejto temy, chodim uz vacsinou do tej nasej sukromnej, tak odpovedam preto az teraz. Esteze ma potulka spomenula, inak by som sem nenahliadla 😉
Ja som tiez chodila do Heliosu, skusali sme presne ako ty opisujes uz vsetky moznosti prirodzeneho oplodnenia, ale nedarilo sa aj tak. Brala som clostilbegit, duphaston, pichali mi pregnyl na vyvolanie ovulacie, planovali styk, chodila pravidelne na folikulomentriu a nic. Ale u nas bol problem aj ten, ze moj chlap ma zlu morfologiu spermii, to znamena, ze maju zly tvar. Skusali sme 1x inseminaciu, ale vraj je len 12% sanca pri zdravom spermiograme, takze pri nasom bola dost mala a ani nam to nevyslo. Potom nam dali na vyber, ci chceme este par mesiacov skusat inseminaciu, ale v tom pripade by som musela ist na laparoskopiu ci mam priechodne vajcovody. Alebo teda ci ideme rovno na umele. Vzhladom aj na ten velmy zly spermiogram a moj zhorsujuci sa stav klbov, sme sa rozhodli ist na umele a vysledok sa narodi v januari 😵 Drzim palce aby vam vysla tato inseminacia a nemuseli ste uz skusat dalsie moznosti. Daj vediet ako ste dopadli a co klby. Ja som brala pocas skusania o otehotnenie (aj pocas pichania si injekcii pri umelom) 10 mg prednisonu a 2x denne aflamil. Potom ked som zistila, ze som tehotna, som vypustila aflamil a nechala si len prednison 10 mg. Vraj je to maximalna davka, ktora sa moze. Na zaciatku tehu som mala dost velke bolesti klbov, ale postupne sa to ustalilo a citim sa dobre. Skusala som znizit aj prednison na 7,5 mg ale hned to potvorky klby zistili a vsetko ma zase bolelo, tak mi zenska nakazala ostat na tych 10 mg a nepokusat stastie aby sa daco horsie nestalo. Takze prednisonu sa neboj 😉 Ak daco, tak sa pytaj, rada odpoviem 🙂

ici
5. okt 2010

Ďakujem za odpoveď, aj za povzbudenie a Tebe gratulujem k úspešnému tehotenstvu. Je dobré, keď si môžem aspoň takto s niekým pokecať, kto má rovnaké problémy. Vidím, že sa to dá zvládnuť. Teraz od štvrtku beriem Clostylbegyt a v sobotu by som mala ísť na folikulometriu a potom sa objednať na zákrok - insemináciu do Heliosu. Aspoň, že ten môj má bičíky v poriadku. Ak nám to nedopadne dobre, tak sme rozhodnutí ísť na umelé. Naozaj nechcem čakať, pretože sa mi môže stav nečakane zhoršiť. Nikto nevie kedy a prečo? Asi to poznáš aj ty? Podarilo sa Vám na prvý krát umelé oplodnenie? Nerobili Ti problémy injekcie, ktoré si brala kvôli umelému? Moja švagriná bola tiež na umelom (v Bratislave), ale ona to dosť zle znášala aj počas pichania injekcií a aj potom na začiatku tehotenstva (im sa to podarilo na 2x a dnes majú krásnu dcérku). Momentálne sa mám celkom dobre, niekedy cítim zmeny počasia, ale dá sa to vydržať. Začala som aj chodiť do fitka na ľahšie cvičenia (bosu) zakiaľ mi to reuma dovolí. Aspoň sa tam odreagujem. Zvládam to, akurát som momentálne podľahla nejakej viróze, tak sa liečim zatiaľ domácimi receptami, nechcela som si dať ešte predpísať zase nejaké ďalšie antibiotiká. Do budúceho týždňa by mi to malo snáď prejsť, nech som fit. Určite sa ozvem ako to dopadlo.

zuzanabb
autor
5. okt 2010

@ici injekcie mi nerobili problem. Len to pichanie bolo obcas stresujuce, lebo som nemala tie drahe uz namiesane v pere, ale normalne ihly, vodicku a prasok, ktory som si miesala, takze som sa citila ako narkomanka 😅 Ale tie hormony mi nerobili problemy, len som bola mozno viac citlivejsia a v takom divnom rozpolozeni, ale to asi bolo vsetkymi tymi stresmi, lebo ja som praveze velmi nereagovala na tie hormony, pomaly mi dozrievali foliky a chvilu to vyzeralo, ze mi to cele doktor stopne, ze to nema vyznam, lebo som ich mala malo a boli malicke. Nakoniec som pichanie potiahla o tyzden dlhsie ako sa bezne zvykne, tak dorastli a je z toho nas krpec v brusku 😵 Ale aj moja spoluziacka bola na umelom a ta to brala presne ako tvoja svagrinka, ze jej bolo z nich zle, stale zvracala a citila sa uplne rozbita. kazda zena je ina, ved aj menzes kazda prezivame inak ako aj tehotestvo... tak sa nad tym vobec netrap a vobec na to nemysli. Ved vam vyjde inseminacia 😵 😉
Umele sa nam podarilo na prvy krat v co som uz ani nedufala, lebo mi "slo" posledne mesiace pred otehotnenim. Najskor som schytala v decembri zapal pankreasu, potom mi o dva mesiace na to vo februari vyoperovali zlcnik, v aprili som zacala pichat injekcie a v polovicke maja som zistila, ze som tehotna 😉
drzim ti palce a hlavne sa cim skor vyzdrav

leninz
6. okt 2010

@ici ahoj, no ja som na umelom nebola, ale plne ti schvalujem tu inseminaciu, myslim si , ze v tvojom pripade je cakanie 2,5 roka stresujucejsie ako nejaka folikulometria. my sme sa snazili 11 mesiacov, ale to som dlhsiu dobu chodila na folikulometriu lebo som mala velmi rozhadzany cyklus a zistit ovulaciu bol problem, takze nakoniec som brala clostylbegit a na druhy mesiac som otehotnela. ako citam uz mas inseminaciu za sebou? tak na teba myslim nech to dobre dopadne, je to skvely pocit najst // 😉

ici
18. okt 2010

Ahojte. Už som po zákroku. Je to viac nepríjemné, ako bolestivé. Pichalo ma to a štípalo, keď mi zavádzala lekárka kateter, ale samozrejme sa to dá vydržať. Je pravda, že keď ženy niečo chcú, sú ochotné vydržať všetko. Sú tam však všetci super, snažia sa odľahčiť atmosféru, samé srandičky. Teraz mi zostáva iba čakať ako to dopadne?! Samozrejme dúfam, že sa to uchytilo, i keď sa snažím pripraviť aj na to, že to nemusí výjsť. Zase ďalšie sklamanie. Potom dám vedieť ako to celé dopadlo. zatiaľ pá...

pauli1
19. okt 2010

Ahojte reumatičky, práve som sa k Vám prihlásila. Ja som tiež trpiteľkou reumatoidnej artritídy. Mám 30 rokov a tá obluda trávi so mnou život už 12 rokov. Začiatok bol krutý, veľmi bolestivý. Začalo to kolenami a prešlo to až do prstov na rukách i nohách. Bola som aj v Piešťanoch vo VÚRCH, brala som sulfasalazin, delagil, methotrexat, prednison,medrol, samé opichy do klbov a výpotok z kolien mi vyťahovali toľkokrát, že sa to ani spočítať nedá. Jeden rok som preležala v posteli,daľší bol miernejší a tak sa to striedalo. Pred tromi rokmi mi doktor navrhol novu biologicku liečbu.Od bolesti recoxa, methotrexat, prednizon a tie nove lieky. Počas tej liečby sme vysadili prednizon, a skoro celý rok nebolo treba žiadne opichy. Až teraz ma zas začala bolieť päta. Nové lieky mi veľmi pomohli. 🙂 Som štastná a cítim sa oveľa lepšie. V lete som sa vydala za skvelého muža, ktorý mi veľmi pomáhal vo všetkom. A teraz chceme dieťatko. Nemala som inú možnosť ako sa rozhodnúť lieky vysadiť. Dnes som šiesty deň bez liekov. Zatial možem ešte užívať Recoxu od bolesti. Do decembra musím brať ešte aj antikoncepciu. No a v januári sa možme začať pokušať o mimčo. Mám taký strach ako to všetko dopadne, ak sa mi to všetko znovu vráti - tie bolesti, tá nevládnosť. Bojím sa ale viac túžim po dieťatku,tak uvidíme. Držte mi palce.papa 😉 😉 😉

lulik17
23. okt 2010

Ahojte, chcela by som sa zapojit aj mojou troskou k tomuto foru. Len nedavno som objavila tuto diskusiu a je pre mna velkym povzbudenim. Mam 30 rokov a reumatoidnu artritidu mam od 27. Zaciatky boli velmi zle. Zacalo sa to silnymi bolestami v lavom ramene. V noci som sa zobudila na bolest a rano sme isli k lekarke, ktora mi oznamila, ze to pravdepodobne bude reuma a poslala ma na krvne vysetrenie. Vsetko sa vlieklo tak pomaly a mne sa potupne pridalavali bolesti malych klbov na ruke, koleno a celkova velka unava. na niekolko dni som musela ist na PN-ku lebo som nevladala ani chodit. Potom sa to zacalo, reumatolog, ortoped, ocne vysetrenie, krv a zasa dokolecka. Moja imunita bola velmi zla, chytila som vsetko co sa dalo. Nasadili mi Aulin od bolesti kt. niekedy zaberal a niekedy zasa nie. Uzivala som ho takmer cele 3 roky az kym mi v Piestanoch nepovedali ze ha mam okamzite vysadit lebo sa moze uzivat max. 15 dni. Myslim ze poskodzuje srdce. Brala som Sulfasalazin, ale len chvilu lebo som nan alergicka a potom mi dali MTX. Ale kedze chcem otehotniet musela som ho vysadit. Prve dva mesiace som ficala na Flamexine a Paralene, ale zacalo sa to zhorsovat. Teraz som uz 4 mesiac bez MTX a s manzelom sa snazime o dieta. Viem, ze je to este skoro ale ja som uz taka unavena a ubolena, ze neviem ci to zvladnem. Na dalsej prehliadke u reumatologicky poziadam o ine lieky, ktore sa tiez mozu uzivat pred tehotenstvom.O liekoch som sa dozvedela od vas z vasej komunikacie, ak by ste mi mohli poradit kt. liek je najlepsi budem rada. Mozno poznate, ale ak nie, odporucam tuto stranku www.mojareuma.sk su tam veci aj ohladne materstva. Majte sa...