Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
25. okt 2010

@ici drz sa, hadam rozsiris percenta zien, ktorym to vyslo. 😵

@pauli1 a @lulik17 aj vy sa drzte. vacsine dievcat tu na fore sa podarilo otehotniet, tak preco by ste mali byt vynimkou? 😉

pauli1
28. okt 2010

Ahojte,najskôr sa chcem poďakovať potulke 🙂 máš pravdu,prečo by sme mali byť výnimkami? niekedy netreba lekárov brať až tak vážne. Len dúfať a veriť že sa to všetko podarí. ja som zatiaľ len 15 dní bez liekov a včera mi už musel doktor opichávať pätu,lebo ma to dosť bolelo.Aj výsledky sa mi zhoršili, ale dúfam že už bude lepšie. Lulik17 🙂 skús recoxu. Ja ju tiež beriem už niekoľko rokov a môžem ju brať až kým neotehotniem. skús sa opýtať svojho reumatológa. tak sa majte krásne, a veľa sily a nádeje. pa 😵

lulik17
29. okt 2010

Caute, dnes som presne 113 dni bez liekov. Posledne tyzdne su tazke, ale da sa to vydrzat. Nechcem sa vratit k MTX ani za nic. pauli1 dik za radu ohladne recoxu, pocujem to 1x ale spytam sa reumatologicky. nechcem byt zvedava, ale mozes mi napisat co je to to opichavanie paty? tiez som este o tom nepocula a mozno to caka aj mna tak chcem byt pripravena. Inak aj mne sa zhorsili vysledky, ked som vysadila lieky (myslim ze je to normalne, po case by sa to malo upravit). tak drzim palec 🙂

sse
29. okt 2010

@lulik17 @pauli1 dievčatá držím vám palce, nech sa čím skôr podarí a nech kĺby poslúchajú 😉 🙂

potulka
29. okt 2010

@lulik17 ja som brala az do otehotnenia medrol a celebrex. ked som zistila, ze som tehotna, celebrex som vysadila a ostala som na 2mg medrolu. a na nom som dodnes, cize na tejto kozmetickej davke fungujem uz 28 mesiacov. medrol je nieco podobne ako prednison. zhorsenie moze byt prechodne, ale treba sledovat krv, ci sa zapal neaktivuje. myslim, ze to je najpodstatnejsie udrzat na uzde.

molka
30. okt 2010

@potulka tiez uzivam medrol a celebrex, ale chcem sa spytat, ci sa moze otehotniet aj ked uzivam plaquenil. Nemas s tym skusenost? Prve dieta som vynosila s prednisonom, druhe s medrolom, nic ine som v tehotenstve neuzivala a deticky su krasne zdrave. Myslim si, ze pocas tehotenstva sa to da vydrzat, horsie je to po porode, ked sa treba non-stop starať o dieťa. U nás v noci vstáva k deťom výlučne manžel, pretože mne v noci kĺby stuhnú a kým sa rozhýbem, tak manžel stihne dieťa prebaliť a nakŕmiť, takže sme si to takto podelili.

pauli1
1. nov 2010

@lulik17 To som sa trošku zle vyjadrila-myslím to opichavanie. myslela som opich alebo obstrek do bolavého klbu, injekcia s medrolom+diprophos priamo do toho zapaleneho miesta.(dosť to bolí) V mojom prípade to su klby,ale aj šlachy a upony. To určite poznáš aj ty. Ja som zatial len 19 den bez MTX, ale citim sa unavena a veru ma okrem tej paty začali pobolievať aj obe kolena. Pri zhoršení sa zase vrátim k prednisonu. ako to tu vidim,skoro každá z nás uživa medrol alebo prednison, tak ak mi má pomôcť,lepšie ako tie bolave opichy. Neboj sa k MTX sa určite nevrátiš, musíš to vydržať. najlepšie keby sa ti podarilo rýchlo otehotnieť. nechcem ťa strašiť, ale mne doktor povedal že ked je v tele zápal,je ovela tažšie otehotnieť, lebo máme velmi oslabenu imunitu a tým sme slabšie. tak pa a držte sa. 😉

molka
2. nov 2010

@pauli1 mne doktor povedal, že nikdy v živote nedonosím dieťa, vraj každé potratím. Odmietla som tomu uveriť a teraz mám 2 zdravé deti. Lekári vravia radšej tú horšiu možnosť a vôbec neberú ohľad na to, čo to spraví so psychikou človeka.

deina
2. nov 2010

@molka, ja som otehotnela pri druhom tak, ze som brala aj prednison, aj plaquenil. Ked som sa dozvedela, ze som tehotna, plaquenil som vysadila. Ale co som si tak citala nazory lekarov a pytala sa, tak je to 50:50, niektori vravia, ze radsej vysadit, moj reumatolog radil vysadit 2 mesiace pred otehotnenim, najneskor vtedy, ked sa tehotnost zisti a niektori hovoria, ze to vobec neskodi dietatu. Dokonca som na nete nasla jeden vyskum, v ktorej nebol ziadny rozdiel medzi zenami bez plaquenilu a zenami, ktore plaquenil brali. A napr nasa detska ocna lekarka povedala, ze plaquenil moze narobit problemy uzivajucemu, ale este sa nestretla s tym, zeby uskodilo dietatu (pocas tehotenstva).

deina
2. nov 2010

@molka, ozaj, mam taky pocit, ze teba som uz v nejakej teme stretla... 😅

potulka
2. nov 2010

@molka plaquenil som tusim ani nebrala, takze ti neviem povedat, ako to je. ja sa zatial citim 20 mesiacov po porode celkom dobre, zvladam vsetko. ale tiez je pravda, ze moj muz moze kandidovat na titul otec roka. 🙂 som rada, ze aj ty mas doma takeho.

molka
3. nov 2010

@deina jeej, tak to si ma ukludnila. My teraz dieta neplanujeme, ale co ak sa nahodou nieco pritrafi 😅
Ja som v Piestanoch radsej ani nespomenula, ze by som chcela este jedno dieta, uz pri druhom doktorka nechapala, preco sme sa rozhodli pre dalsie dieta.

@potulka veru mam aj ja doma vyborneho manzela. Kamaratky mi zavidia, ze kde som takeho nasla, ale ja tvrdim, ze som ho tak vychovala. 🙂
Doma ho vychovali tak, ze zena je vlastne muzova sluzka, este som mu aj jedlo do taniera musela nakladat a teraz...uplny rozdiel. Svokra nechape, ako sa jej syn tak mohol zmenit.
Po druhom porode sa mi zdravotne zhorsilo (pretoze som odmietla lieky), takze sa o dieta staral vylucne manzel. V lete som bola v Piestanoch, dostala som lieky a teraz sa citim vyborne. Aj ja som mala obdobie experimentovania s alternativnou medicinou, ale nakoniec som aj tak vzdy skoncila pri klasike - kortikoidy a spol. Takze ja odporucam, aby sa ludia radsej pridrziavali klasickej mediciny a popri tom sa snazili zivotnym stylom co najviac ulavit svojmu telu. Ja sa snazim jest zdravo, pijem rozne bylinkove cajiky, nepijem alkohol, nefajcim...a mam ukazkove krvne testy, pecen, oblicky, zaludok - vsetko super. Ja celkovo prilis nesplnam klasicke tabulky reumatika, chora som vyse 25 rokov, skoro stale na liekoch a napriek tomu mi je stale dobre. Verim tomu, ze psychika je pri tejto chorobe velmi dolezita.

pauli1
5. nov 2010

@molka dakujem za povzbudenie. Lekári fakt niekedy vedia vystrašiť, no ale mne lekár povedal že sám nevie ako mi bude, pretože séronegatívna artritída si robí čo chce, u každého reaguje inak a nemal ešte takú pacientku. Takže čakáme, čo sa bude robiť. Najviac sa bojím punkcie /vyťahovanie vody z kolien). Toľko krát mi to robili a ešte som si nezvykla. Z toho sa fakt riadne klepem a neviem to prekonať. 😢 Som rada,že som sa tu prihlásila. Každá z nás vie ako reuma bolí a ako ťažko sa s ňou niekedy žije. PA 🙂

leninz
7. nov 2010

@pauli1 drz sa, nech sa reuma drzi co najdalej, ale zvladnut sa da vsetko, len to nesmie dlho trvat 🙂 daj vediet ako sa mas a prajem nech sa // podaria co najskor 😉
@lulik17 a beries teraz vobec nieco? lebo bez liekov by som to nevydrzala ani ja, pred otehotnenim aj pocas neho mozes brat medrol alebo prednison, su to podobne lieky a pomahaju, vacsina z nas ich berie, ja aj terz ked som tehu mam tabletku denne medrolu, to je 4mg, nie je mi najlepsie, prve dva mesiace tehu sa mi stav dokonca zlepsil, ale teraz sa to postupne zhorsuje, ale da sa s tym zit, hlavne ked sa tesis na babo. drzim palce aj vam, nech sa podari co najskor.

leninz
7. nov 2010

@pauli1 to mas pravdu, tazko nas pochopia zdravi ludia, niekedy krivam, lebo ma bolia kolena natolko, ale ked nie, tak si ludia okolo mna myslia, ze sa prave citim dobre, aj ked ma boli kazdy pohyb, dokonca aj ked sa nehybem to nie je ziadna slava. ale tak toho sa uz nezbavime, len byt co najviac v pohode, psychika robi pri chorobach ozaj divy, spolahnut sa na odbornost lekarov, ze nam poradia to najlepsie, a ja sa spolieham na to, ze ked sa babko narodi a dokojim, tak hodim zasa biologicku liecbu a bude mi super, chvilu to potrva, ale tak teraz sa tesim na baby tak musim vydrzat 😀

lulik17
8. nov 2010

@leninz teraz beriem plaquenil a flamexin, ale ten iba ked mi je naozaj zle a este mi doktorka odporucila paralen a panadol na bolest. 24.11. idem zasa na vysetrenie a poziadam doktorku o prednison alebo medrol. o tychto liekoch som sa dozvedela az na tomto fore. bolesti sa mi zhorsuju a este k tomu som od dnes na PN lebo mam zapal mocovych ciet tak teraz beriem ATB ☹ pocula som ze sa z prednisonu pribera, ale asi je to individualne. tebe sa podarilo otehotniet hned alebo to trvalo dlhsie?
to ako si napisala, ze zdravi ludia nas nechapu uplne suhlasim - nezazijes, nepochopis 🙂

pauli1
8. nov 2010

@leninz To ti gratulujem a teším sa s tebou. A dakujem za prianie, budem sa snažiť byť silná. No a s tým krívaním to máš pravdu.ja mám tiež tolko zážitkov, že by som mohla napisať knihu o tom všetkom. Akí sú niektorí ludia zlí a nevšímaví.myslia si že reuma je len choroba starších a pritom je to akoby naopak. čoraz viac mladších žien trpí touto zákernou a bolestivou chorobou. no neni to nespravodlivé? 😠 Neviem akú si mala biologickú liečbu,ale tá moja mi celú artritídu spomalila,tie zápaly ako keby zaspali a ja som sa cítila ako keby som ani chorá nebola/občas/. no a ako som tie lieky vysadila, už je to tu zas. no uvidíme. opatruj sa a vydrž to!!!
@lulik17 v prvom rade si musíš poriadne vyliečiť ten močák. A áno, z prednisonu sa priberá ,mne hodil 5kg, ktoré som ozaj potrebovala,lebo vždy pri zhoršení schudnem.u každého to tak byť nemusí.Podstatné je to že prednison dokáže potlačiť zápal a tým sa môže zmenšiť bolesť. nechápem prečo ti dala paralen a panadol,ved to vôbec nepomáha. nezabudni sa spýtať na tú recoxu alebo movalis. 😉 čaute

ici
8. nov 2010

Ahojte! Dlhšie som sa neozvala, pretože som mala pokazený počítač. Ale mám novinku - tehotenský test bol pozitívny a prvé sono potvrdilo tehotenstvo. Takže sa strašne tešíme!!! 😀 Teraz idem na sono po 10 dňoch a ak bude všetko v poriadku môžem ísť k svojej gynekologičke. Z reumat. hľadiska sa mám fajn, dnes (to počasie) trošku horšie. Baby nezúfajte!!!! Vidíte, že zázraky sa dejú a mne sa podarilo otehotnieť hneď pri prvej inseminácii. Držím všetkým palce!

sse
8. nov 2010

@ici gratulujem 😵 a držím palce, aby všetko dobre dopadlo 🙂

potulka
8. nov 2010

@molka mozem sa opytat, ako vyzeraju tvoje klby po tolkych rokoch s tetou artritidou? ja ju mam... (pocitam)... 23 rokov a asi to na mne dost vidno, hlavne na prstoch na rukach. ale tiez sa citim celkom fajn a uz dlho. teraz mam doma uz 20mesacnu posilovnu. 😀

@pauli1 mne niekolkokrat vytahovali vodu z prstov na rukach a zakazdym mi tam aj cosi pichli, myslim, ze to bol nejaky kortikoid. nic prijemne, ale vzdy sa mi potom na nejaky cas ulavilo a zlepsila sa pohyblivost. skoda, ze vzdy len docasne.

@ici velmi sa tesim! 😵 nech vsetko prebieha tak, ako ma, hlavne nech sa babatko dobre uhniezdi a nech sa mu u teba paci. 🙂

leninz
9. nov 2010

@lulik17 no nam sa to podarilo asi po 10 mesiacoch. najprv som mala hrozne dlhy cyklus, potom sa mi ho snazili nastavit, nepodarilo sa, chodila som na folikulometriu, obcas sa mi cysta spravila a potom som brala clostylbegit, to je na podporu ovulacie, kedze ta tiez nefungovala ako mala a druhy mesiac s closylbegitom sa to podarilo, to sa mi sice zasa spravila cysta, ale vajicku sa podarilo aj napriek tomu sa nejako uvolnit a bolo to 😀 to bol vlastne prvy mesiac co sme vedeli presne kedy mat sexik a hned sa to podarilo, iba tie veci okolo toho bolo treb a nastavit. takze ak mas pravidelny cyklus, je predpoklad pravidelnej ovulacie a teda by nemal byt u vas problem 😉

leninz
9. nov 2010

@pauli1 dakujem ti, no tazko povedat ci zdravi ludia su bezohladni voci nam, skor myslim, ze len nechapu, lebo ich trapi nanajvys chripka a o tej dokazu rozpravat ako ich polozila a tak cele hodiny 😀 ale ved pred chorobou sme boli rovnake. mame tendenciu si mysliet ze nas problem je vzdy najvacsi zo vsetkych. inak z prednisonu sa pribera, ale medrol je na tom tusim trochu lepsie, aj ked ja som cosi pribrala aj z neho, proste zarziavaju vodu v tele, ale ked ich vysadis malo by sa to pomerne rychlo vratit do normalu.. panadol je ozaj len od bolesti, ale nie na kazdy den. a movalis som brala aj ja a pomahal, aj ked ten by sa nemal brat tiez stale ale len podla potreby,kedze som ho potrebovala kazdy den, tak som ho aj brala 😀 teraz v tehu som ho musela vysadit, boze tak mi chyba 😀 😀 😀

@ici uzasne, moc gratulujem, tak sa setri a uzivaj si to, vsak je to uzasny pocit ?

deina
9. nov 2010

@ici, gratulujem. 😵 Baby, nechcete sa pridat do sukromnej temy? Ak budete pravidelne prispievat, pridam vas, nie je problem. Vytvorili sme ju, aby sme si mohli v sukromni pisat o nasich problemoch, predsalen zdravie je niekedy dost intimna vec.

molka
9. nov 2010

@potulka priznám sa, že som síce prispela do tejto témy, ale nemám artritídu. Mám systém. sklerodermiu a dermatomyozit. To je tiež reuma, len trochu iná. Moje kĺby vyzerajú celkom dobre, pretože pri mojich diagnózach by sa nemali kriviť, ale zopár kĺbikov na rukách o tom zrejme nevie a skrivili sa. Hlavne pri druhom tehotenstve.
Inak, často si čítam túto tému a v duchu prikyvujem. Súhlasím skoro so všetkým a som rada, že nie som sama, kto občas pociťuje nepochopenie zdravých ľudí.

milka2008
10. nov 2010

Dobre rano dievcata,
uz som tu dlho nebola, lebo pisem iba do nasej sukromnej temy, ale deina spominala, ze su tu nove tvare, ktore zaroven aj vitam 😉 . @pauli1, @lulik17, @molka, @ici a dalsie 😉

najjskôr @ici - GRATULUJEM. Ja mam reumu cca od 17 rokov, dlhe roky som brala "zlato" Tauredon injekcie, potom som otehotnela so synom, tehotenstvo bolo viac-menej v poriadku, syn sa narodil predcasne v 31.tt a teraz je uz z neho velky 4-tak na ZS 😉 . Druhe tehu bolo vlani, neuspesne 😖 a teraz som tretikrat tehu, tak snad do tretice vsetko dobre 😉 . Nam sa podarilo otehotniet prirodzene. Z liekov som uzivala ten Tauredon dlhe roky aj po porode, potom Plaquenil a ten mi po aborte vlani zmeni dr. na Sulfasalazin, ktory som vysadila v cykle, v ktorom som otehotnela, teda vysadila som ho pocas ovulaciu, akoby som mala "tusaka". Na reumu neuzivam teraz nic, iba tehu vitaminy - kyselinu listovu, B-komplex, femibion , Duphaston a picham si fraxiparin.

Tak verim @ici , ze to dotiahnes do uspesneho konca a myslim, ze v tvojom pripade je to velmi dobre rozhodnutie, jednak nase ochorenie, ktore sa moze kedykolvek zhorsit, potom aj vek a vase snazenie 2,5 roka, to je uz dost. Tak drzim palce, nech to vyde, ved aj @zuzanabb - je uspesna tehulka po asistencii 😉

@pauli1, @lulik17 - vam prajem , aby sa Vam cim skor zadarilo 😉 a nech vas nase problemy obchadzaju a aby uz nebolo ziadne opichavanie paty, to musi byt aj dost bolestive .

lulik17
10. nov 2010

@milka2008 uzasne, ze uz mas 4-taka na ZS....to si neviem ani predstavit 🙂 casto som premyslala aj o tom co bude, ked to dieta, ak Pan Boh da, uz bude. ci sa budem vladat on postarat, lebo ked "to" na mna pride, mam problem postarat sa sama o seba, ale vidim ze to ide. normalne si ma povzbudila 🙂 diky
a co sa tyka tej sukromnej temy, budem rada ak ma tam pridate. chcem sa dozvediet co najviac a myslim, ze skusenosti inych su na nezaplatenie. dakujem a tesim sa.

pauli1
10. nov 2010

@potulka mne po vybratí vody z kolien, a vlastne aj teraz z päty pichol diprophos+ medrol. som len 14dní po opichu a stále ma to bolí a chodím krívajúci. ono to fakt pomáha len trochu. možno je to aj tým že tam bol silný zápal a ešte asi pretrváva.
@ici gratulujem,to je skvelé. dávaj na seba pozor a opatruj sa.
@deina ja budem tiež velmi rada ak ma pridáte do sukromnej skupiny
@milka2008 dakujem za privítanie a aj za prianie. papa

deina
10. nov 2010

@lulik17, @pauli1, ste pridane, kto este chce?

@molka, ja tiez nemam RA, ale Sjogrenov syndrom, aj to je druh reumy.

pauli1
22. nov 2010

@lulik17 už si sa dávno neozvala a ani v súkromke si ešte nebola. Už sa zlepšil ten močák? si písala že 24.nov. ideš na vyšetrenie, tak myslím na teba a držím palce. potom napíš. pa

katherine27
23. nov 2010

Ahojte maminy, práve som našla túto tému a pridávam sa 😉 .
Mám 31r., od 12 mám psoriazu - lupienka, najskôr vo vlasoch, potom už aj po tele a od 27r. mám aj artritídu, nešpecifikovanú,psoriaza mi už ohrozuje aj kĺby.
Navštevujem úžasnú reumatologičku, v ZA - Kuderová Ľubica, beriem Movalis - vraj je to zatiaľ to najslabšie.Beriem ho skôr v týchto zimných mesiacoch, vtedy je to najhoršie.Bolia ma kĺby na ľavej ruke a teraz po pôrode aj chrbtica.

Otehotnenie a samotné tehotenstve fajn,lieky som nebrala, potierala som sa iba Alpou a teplé obklady.
Synček Timko 3670g a 50cm.
Snažím sa pozitívne myslieť, v mojom prípade si zatiaľ hovorím, prejde zima a nebude bolieť, resp. bude bolieť menej, ale niekdy ma teraz tak bolia klby, že keď mám vybrať malého z postieľky tak aj slza vyhrkne...

Čítam, že spomínate súkromnú tému, ak by ste ma prijali, budem rada, nakoľko súhlasím, toto je už dosť súkromné.