Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

staronova
14. máj 2011

@deina No bola som v Piešťanoch na ambulancii a vyzerá, že mám kombináciu SJ syndromu,Raynaudov a artritídu. Ale neviem ešte vysledky a momentájne sa mi dosť zhoršila bolesť kľbov. Co ma najviac desí, tak som bola u očnej na kontrole a niečo ako "drúzy sa mi robia na sietnici". A dnes som mala takyý stav, že sa mi v jednom oku všetok obraz chvel. Asi za hodinu mi to prešlo.Tak neviem či to je spojene s tým Plaquenilom. Asi áno.
Inak ma návšteva v tých Piešťanoch normálne vystrašila.Vedomie čo ma čaká. S týmto som vôbec v mojom živote nepočítala. ☹

deina
15. máj 2011

@staronova, hlavu hore, nebude to take zle, to je ta prva reakcia, sok. Ale zit sa s tym da, aj ked bohuzial nejde to vyliecit, ale ak ti najdu tu tvoju spravnu liecbu, nebude ta to v zivote obmedzovat (aj ked su chvile, ked na tie choroby mysliet budes musiet).

janin26
16. máj 2011

Ahojte vsetci....Deina zdravim🙂. Dlho som tu nebola, baby so Sjs. moze mat tato choroba vplyv aj na svaly? Ja beriem stale Plaq. a nejak sa mi nieco nezda. Nestretli ste sa s tym? Inag diagnoza stele nepotvrdena. Susp. Primarny Sjs.

janee3
16. máj 2011

cawtwe kocky tak dnes sme sa s manzelom objednali prvy krat do heliosu ))ideme tam 24.5 uz sa tesim a zaroven aj bojim co povedia .babulky chcem sa vas opytat ci sa daju tie spermie priniest tam alebo sa to robi az na klinike?

deina
16. máj 2011

@janin26, ako na svaly, co sa ti nezda? 😨 Bolia alebo su stuhnute?

janin26
16. máj 2011

@deina no poslednu dobu mi nejak ubudli, je vidiet az slachy ☹ aj ma bolia neviem co...svaly al. kosti???....ruky nohy 😒

vincp
16. máj 2011

@veronika002 snazim sa to brat ok, aj ked vzdy pride nejaka slaba xvilka ...ak vsak nebudem v pohode ja psychicky, tak ani RA nebude spat 🙂 verim, ze kazdej pride ten spravny cas a moj este neprisiel. velkou oporou mi je priatel a teraz aj vy vsetky 😉 a ja som vam vdacna

deina
16. máj 2011

@janin26, to je teda zvlastne, este som taketo nepocula. 😨

janin26
16. máj 2011

@deina hmm ja neviem teda ☹ a nebolievaju ta ruky a nohy? Akoby svaly? Alebo krcna chrbtica?

janin26
16. máj 2011

citala som, ze pri RA ubudaju svaly, jeej zuzana bb ma babatko? Tak to gratulujeeeeeem , je to super, dlho som tu nebola tak konecne sa to podarilo, tak som sa potesila ked som si to precitala 🙂 🙂 🙂

deina
16. máj 2011

Mna skor klby, sem tam, malokedy. Viac ma trapia suchoty (momentalne oci) ako bolesti. A ano, Zuzka ma chlapceka. 😵

janin26
16. máj 2011

tak to je parada a ako sa maju tvoji chlapci? Ako to tu teraz funguje? Pozeram, ze uz tu nikto nema album, aj som citala na fore sjs, ze mate nejaku sukromnu temu o sjs, alebo nieco take?

deina
16. máj 2011

@janin26, dobre sa maju obaja, aj ked nas starsi ma momentalne divne obdobie (to bude vzdor) a tak s nim mame "veselo". A ty nie si v sukromnej teme? Nevidis na lavej strane fora temu "O reumatoidnej artritide a Sjogrenovi"? Mne sa zda, ze tam si, idem to pozriet...

janin26
16. máj 2011

@deina aha no mate obdobie vzdoru🙂 a mensi sa nesnazi napodobnovat starsieho? Nie, nie tu temu tam nevidim 😕

peysinka
18. máj 2011

Ahojte, mna by tiez zaujimalo spojenie biologicka liecba a tehotenstvo...ja cakam na scchvalenie biolog.liecby ale najblizsi rok by sme chceli bejby....doktorka sa vyjadrila ze by to nebol problem...ale ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pocas uzivania BL? 🙂

janee3
18. máj 2011

@peysinka ja mam bl ak ti ju schvalia a nahodou by ste chceli babo tak by si mala dva mesiace mat pauzu aby sa to dostalo z tela a potom mozete robit babatenko ))mne to takto povedala dr .vo nurchu v pn.a tiez chcem prerusit liecbu a ist na umele tak uvidim co mi povedia v heliose ))

janee3
18. máj 2011

v navode k biologickej je napisane ze este zatial nezistili ci to moze poskodit plod ak by sa stalo ze otehotnies pocas bl,len ze sa musi hned prerusit liecba a informovat dr.tak to asi by nebol az taky pruser ak by sa to stalo neviem moj nazor.

deina
18. máj 2011

@janin26, skus tu. Urcite som ta do nej pridavala... 😉

No pre mladsieho je starsi priam poloboh. 😅 Vsetko, co Misko spravi, musi aj Matko urobit (nastastie nejde vzdy len o same lotroviny, napodobnuje aj uzitocne veci ako napr cistenie zubov, nastupeny je pri umyvadle skor ako Misko)

peysinka
19. máj 2011

Janee3 dakujem🙂) a este by ma zaujimalo...mas z BL nejake vedlajsie ucinky??teda pozorujes na sebe nieco??a ako sa citis po jej nasadeni?? a ak ju vysadis pocas snazenia sa o babo, budes uplne bez liekov??vela otazok, ale mooc ma to zaujima 😎

janee3
20. máj 2011

Ja mam BL uz 2 roky ,bola som na tom vtedy zle lebo sme sa snazili o babo a vydrzala som iba na 10 prednisone a ked ma zbadala dr.v nurchu ponukla mi tuto BL a ze ked ma da do normal stavu tak iba ju vysadime a zostanem zase na prednisone .Mne BL zabrala okamzite uz po 2 mesiacoch som sa citila uzasne dokonca som nebrala ani ibalgin atd.a po neakom case mi zrusili aj prednison ,moja BL-ENBREL,by sa mal pouzivat v kombinacii s metotrexatom ale to som ja odmietla nakolko uz pred rokmi mi nerobil dobre ,takze nic ine nemam iba BL a picham si ju raz do tyzdna a vedlajsie ucinky nemam ziadne aj vsetky testy su zatial ok .vsetky klby sa mi zlepsili okrem zapastia a prstov tie mam trochu zdeformovane a bolia ale ved to pozna kazda z nas berie to ako sucast zivota . peysinka a kto ti ju ponukol myslim BL?ja na tvojom mieste by som ju brala hned za skusku to stoji si mlada tak sa musis drzkat co najdlhsie fit🙂)))

peysinka
20. máj 2011

Dakujem pekne za odpoved...mna na nu odporucila moja reumatologicka....nasledovali testy v NURCH a kedze som mala pozitivny quantiferon test, musim brat teraz lieky na to a neviem co bude dalej ci kontrolne testy....BL mi odporucila aj primarka v NURCH na zaklade vysetrenia a mojho stavu....ja som zatial nemala nejake problemy, proste som uzila rano lieky a nevnimala som ze som chora...isla som na 3 mesiace do zahranicia a ko som sa vratila...totalna zmena..nemohla som ani vstat z postele a pri kazdom pohybe som mala chut plakat...ti co zazili chapu...:-// No a preto mi odporucili BL tak zistujem co a ako a ako s bejbym...lebo teraz beriem prednison aj metotrexat a niekde som pocula ze metotrexat babu uskodi......jaaaajha no musime to nejak zvladnut s tymi liekmi a nasimi stavmi i ked nie vzdy je to jednoduche....ja sa len bojim aby som babu nevedome neuskodila...:- keby daco....☹

potulka
20. máj 2011

@peysinka methotrexat nemozes brat, ak chces otehotniet. sposobuje vazne poskodenie plodu, resp. potrat. 🤐 treba ho postupne vysadit a potom este take dva mesiace pockat, aby sa telo ocistilo.

peysinka
21. máj 2011

noo tak som pocula dobre...vdaka za radu a upozornenie 🙂

janee3
23. máj 2011

Ja tiez chodim primarke z nurchu ona je uzasna a snazi sa nam pomoct len ako sa da a hlavne svoju pracu miluje a je jej plne oddana 🙂peysinka presne viem ako si a citila ked vsetko bolelo mne tak zacala reuma ked som mala 17-18 rokov a nevedela som co sa deje ,aspon ze sa snazia a vynajdu vzdy nieco new pre nas .ahojte zatial babulky a drzte sa cmuk

veronika002
24. máj 2011

@janee3 @peysinka Ahojte, čítam tu vaše príspevky... Ja mám tiež JRA a užívala som BL a MTX. Takže neviem či vám to pomôže ale u mňa bol postup nasledujúci pri plánovaní bábätka: MTX som vysadila 1/2 roka pred plánovaním tehu a keď som si pichla poslednú BL - Humiru, tak mi doktorka z NURCH - u povedala, že si mám odrátať 10-12 dní po poslednom pichnutí a máme sa začať hneď snažiť, lebo že máme "nato" 1/2 roka. No mala som to šťastie, že sa mi to podarilo hneď 2. mesiac po vysadení, takže ma nejako ani nestihli bolieť kĺby.... Ale predtým som sa toho pol roka snažila chodiť cvičiť, piť veľa vody, tak aby som si telo predpripravila....
Tak hádam @peysinka sa ti to podarí, keď budeš stabilizovaná.... No ja som BL brala 4 roky a potom som ju vysadila... No ale to som preto až tak neskoro, lebo som sa min. rok vydala, tak sme si to tak naplánovali. :o))

potulka
25. máj 2011

@veronika002 a tebe sme uz blahozelali? 😉
😵

potulka
25. máj 2011

@janee3 teba som sa chcela spytat - mas endoprotezu na prste na ruke? ktory klb? ja sa totiz tiez chystam. robili ti to u vas na ortopedii - prim. pravda & spol? ako vyzera ta operacia? robi sa to pri lokalke, ci treba narkozu/spinalku? ako dlho trva rekonvalescencia? treba aj rehabilitaciu?
sorry za taky krizovy vysluch. 😅 si tu totiz okrem mna jedina, co musela ist kvoli artritide pod noz, tak ma tesi, ze sa mam koho popytat. (dufam, ze to "tesenie" neberies v zlom.) mne uz kedysi davno robili dva prsty na rukach - druhy klb, volaju to PIP. potom prsty na lavej nohe a teraz sa prave zotavujem po deze clenku a budu mi este robit prsty + 2 prsty na rukach, vraj aj zapastia... primar by ma najradsej asi zoperoval celu. 😅

peysinka
25. máj 2011

@potulka fuuuha to sama operacia...ak sa mozem spytat co ti na prstoch operuju??mas ich kvoli RA nejak zdeformovane?a ako vyzera vysledok po operacii??spokojna?

peysinka
25. máj 2011

@veronika002 To znie zaujimavo...ze v podstate len par dni po poslednom pichnuti...by som sa asi bala ze to je malo.....

potulka
25. máj 2011

@peysinka ano, deformity, ktore sposobuje RA. najprv opuch, potom sa to zacne krivit. potom uz ani opuch nie je, ale deformita ostava. je niekolko typov deformit, maju pôvabné nazvy: gombikova dierka, labutia šija... 😅 to, co mi operovali, vyzera tak, ze prst je v klbe ohnuty a nejde vystriet. pri operacii ten klb nejako vycistia, odstrania poskodene tkanivo, narovnaju slachy. vo vystretej polohe ho na tri tyzdne zafixuju, potom sa to pomalicky rozcvicuje. takto mi robili dva klby na ruke - na prste je to ten prostredny klb (cize nie hánka, ale ten nad tym). pred operaciou bol klb ohnuty v pravom uhle, mozno aj viac. po operacii je to vyborne, funguje skoro ako zdravy. jeden sa im podaril lepsie, tam by som povedala, ze je teraz 100% pohyblivy, druhy trosku menej, ale stale super. do operovaneho klbu sa uz zapal nevrati.
to, na co som sa pytala janee je endoproteza - teda umely klb. nie vsetky klby sa totiz daju prerobit hentym vyssie popisanym sposobom. u mna to konkretne su niektore hánky. nejdu uz vystriet.
dufam, ze som ta prilis nenastrasila. 🙂 ked sa to tak vezme, je vlastne super, ze sa to da riesit aspon takto operacne. ja som velmi spokojna s piestanskou ortopediou. jedine, co je trochu otravne, je ta dlha rekonvalescencia. vzdy sa to dost dlho hoji, potom rozcvicovanie... aj kvoli tomu ma teraz caka viacero operacii, lebo som si to odkladala a odkladala. 🤐