Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lucyy01
6. júl 2011

@potulka Ďakujem...a ešte by som chcela vedieť, či sa mi ten faktor môže sám od seba znížiť, keď mi doktorka povedala, že ak budú budúci týždeň hodnoty také vysoké pôjdem na reumatológiu. 😒

potulka
6. júl 2011

@lucyy01 asi moze. zrejme sa na jeho vyske podielaju vselijake vplyvy. nasla som taketo info:
Biele krvinky bojujú proti infekcii tak, že tvoria protilátky. Protilátky ale môžu zápal aj vyvolať. niektoré B-lymfocyty tvoria tzv.reumatoidný faktor (RF), protilátku, ktorá je dôležitá pre normálne fungovanie imunitného systému. U mnohých ľudí s reumatoidnou artritídou B-lymfocyty nefungujú normálne a tvoria príliš veľa RF.

ale zaujimave je aj toto:
Pozitívny RF sa niekedy omylom pokladá za diagnostický pre reumatoidnu artritidu. Vyskytuje sa však minimálne u 1 % zdravej populácie a býva pozitívny pri ďalších iných ochoreniach.

takze pockaj na ten druhy odber a potom sa uvidi. mozno patris medzi to 1%. 🙂
aky mas ten RF vysoky?

lucyy01
7. júl 2011

@potulka ďakujem za info 😉 neviem presnu hodnotu RF, sestrička mi len povedala cez telefón, že je vysoký a že mám prísť budúci týždeň ☹ Uvidíme teda...

vincp
7. júl 2011

@veronika002 Ahoj, idem sa spytat, z akej davky si MTX vysadila? Ja mam 10 mg. a DR mi povedala, ze hned na nulu - vysledok opuchy, bolesti a ledva som sa hybala. BL. Humiru mam povolenu aj pocas tehotenstva.... nekazala mi ju ani predtym vysadit

veronika002
8. júl 2011

@vincp ahoj, tak to som prekvapená, že ti nevysadila Humiru a dobre si počula???? Lebo nechcú nechávať Humiru, lebo ešte nemajú iadne výsledky, či poškodzuje plod alebo nie... Mne to takto bolo povedané začiatkom roka..... Tehotenstvo s Humirou, musí byť prechádzka ružovou záhradou, ak to neovplyvňuje dieťa..... MTX som mala 7,5 mg, a stiahla mi ho hneď na nulu, ale Humiru som ešte mala, takže som necítila absolútny rozdiel... ja teraz užívam Wobenzyn, tak mám pocit, že ten tie kĺby trošku kľudní.... O tom som snívala s Humirou aj tehu...Tak to by som nemala silu za dvoch ale asi za 15-tich. Pričom teraz ju nemám ani za seba.....
Volala som DR do Piešťan a tá mi cez telefón naordinovala Prednison 5mg a poslala ma k lekárke u nás v Mt, ku ktorej ani nepôjdem, lebo v nej nemám dôveru a nezverím jej moje dieťa do rúk, to radšej vydržím tieto bolesti a opuchy..... a ty si už tehu????

potulka
8. júl 2011

@veronika002 ten prednison by mohol pomoct a nie je to vysoka davka. drzim palce.

vincp
13. júl 2011

Ahoj, nie som tehu, len sa snazime byt zodpovedni a potrebujem pripravu - vysadit MTX a reagovat len na Prednison . To, ze mozem mat Humiru pocas tehot. mi povedala viackrat - snazime sa uz druhykrat vysadzat MTX a neuspesne. Pytala som sa aj gynekolov - porodnikov, asi troch a vraj biologicka liecba nijako neovplyvnuje plod, kedze je biologicka 🙂

singh
14. júl 2011

@vincp Ahoj a ty beries MTX koli comu?Ja beriem bio liecbu Enbrel ale mne povedali vysadit aspom 6 mesiacov pred otehotnenim. To by bolo super keby sa mohla brat aj cez tehu.

lenka_enka
17. júl 2011

🙂 po dlhsom case zasa jedna z mojich zvedavosti : Damy, ktore beriete plaquenil, mali ste niekedy problem so srdieckom? mna lekar po rokoch 1. krat vysetroval aj na to, ci nebije arytmicky. Vtip je v tom, ze ked som bola napojena na pristroj, tak som si pokojne lezala a srdiecko bilo ako zvon 🙂 lenze niekedy mam pocit, ze sa mi rozbucha len tak- z nicoho nic a potom zas spomali. Zazivate nieco podobne? Fakt mi k tym bolestiam a chorobam uz len srdce chyba 🙂)

topzuzana
18. júl 2011

ja plaquenil neberiem, mam sulfasalazin a tiez mam obcas pocit, ze mi srdce ide vyskocit a potom sa ukludni a o par dni zase...lekarka mi na to odporucila uzivat magnezium, lebo tlak som mala v poriadku...a teraz som kdesi citala, ze to moze byt aj z nedostatku kyseliny listovej, co moze byt dosledok uzivania sulfasalazinu, ktory znizuje jej vstrebanie, ale o tom mi doktorka nic nevravela....prave dnes som si kupila femibion 800, tak uvidim, ci sa mi to po nom zlepsi....
...a mozno je to len tym, ze sa viacej pozorujeme...teda aspon ja urcite 🙂

molka
18. júl 2011

@lenka_enka si si istá, že je to vplyvom Plaquenilu? Ja mávam dosť často arytmiu, aj keď momentálne Plaquenil neužívam (brala som ho len pár mesiacov). Mne okrem tachykardie žiadne vážnejšie zmeny na srdci našťastie nenašli, ale všimla som si, že keď som unavená alebo je vonku veľké teplo, tak mi srdce skáče ako sa mu chce. Vtedy je najlepšie rýchlo zaspať, aby si telo oddýchlo, potom je to už v poriadku.

dorotka66
18. júl 2011

ahojte kočky, pozerám, že ste tu už dosť o reume popísali a tak mi možno budete vedieť poradiť. som po neúspešnom IVF (umelom) a hneď po ňom sa začala moje problémy. (mám zistené antifofolipidové protilátky a autoimúnne ochorenie 2 stupňa ☹ ) najprv som sa ráno z ničo nič zobudila a nepohla krkom a ľavou rukou, potom sa bolesť začala presúvať do nôh a prechádzala celým telom. tzv. migrujúca bolesť kĺbov. po 5 dňoch cca to zmizlo. vrátilo sa to asi po mesiaci a s horšou intenzitou. ráno som dolámaná, po schodoch idem ako 80 - čka, ale najhrošie sú moje prsty, tie sú cca 12 hodín úplne stuhnuté (češe ma manžel...) , od noci do rána a cez deň sa to tiež zhoršilo, najprv to bol len jeden prostredník, teraz to sú všetky prsty a už aj zápästie a celý deň ich mám stuhnuté (ale ako tak nimi hýbem, teda na 60% z normálu) a večer ma bolia (až pálivá bolesť) a niektoré neviem ani zohnúť ☹ no a zlatý klinec je ten, že 2x reumatologické testy boli OK. všetko ostatné mám OK (orto, krčné, všetky zápaly, zubné, borelióza) ai. no dnes som bola u super lekára, ktorý predsa len našiel v krvi známky reumy (aj keď norma je 1 a ja mám 1,04) idem na vyšetrenie do piešťan a uvidíme, no zaujímal by ma váš názor čo si o tom myslíte....trochu sa toho desím a dieťa samozrejme chceme 😉

lenka_enka
19. júl 2011

@molka praveze nie som- namam pocit, ze by to bolo prave tym, lebo sa mi zda, ze som to uz mavala aj pred tym, len som sa chcela uistit ze to nemusi byt tym 🙂 ako vravi @topzuzana asi sa len viac sledujem a panikarim 🙂
@dorotka66 mrzi ma, ze si vobec niekto musi prechadzat takym peklom. Drzim prsty nech ti cim skor pridu na to, co ti vlastne je a nasadia spravnu liecbu, ktora ta vytiahne z biedy ;) drz sa!

potulka
19. júl 2011

@dorotka66 aj keby sa potvrdilo reumaticke ochorenie, to este neznamena, ze nemozes mat dietatko. skoro vsetky tunajsie prispievatelky uz deti maju alebo ich prave cakaju, da sa to aj s reumou. drzim palce v piestanoch, bude dobre vediet, na com si, aby sa pripadne mohlo zacat s liecbou. 🙂

@lenka_enka veru, to s plaquenilom ani nemusi suvisiet. 🙂

bety1
20. júl 2011

Ahojte kocky, no uz som zase s nicim dlho neprispela,len tak zbezne som docitala.
To som teda aj ja prekvapena,ze s humirou mozes oteotniet. Ja tiez berem enbrel,ale ziadny doktor mi "neodporucil" alebo "nedovolil" brat enbrel a zaroven otehotniet. Prave sme s manzelom riesili aj otazku druheho babatka,snazila som sa najst nejake nove info, ktore by dovolovalo brat enbrel a zaroven otehotniet,ale nic som nenasla, myslim,ze nie su ziadne nove vyskumy. Ono sa to asi tazko skuma,lebo ktora zena by sa dala na taky experiment???Zrejme maju len vysledky od zien,ktore "omylom" otehotneli pocas brania enbrelu. A samozrejme ze robili vyskumy na zvieratach,ale tie nie su az take spolahlive,lebo ludsky organizmus reaguje inac.
Co ja by som dala za to,keby sa mohlo s enbrelom otehotniet!Kedze sa zatial neda,a viem co ma caka ked ho vysadim,tak zatial nemozeme zvazovat bohuzial dalsie dietatko. ☹
Ak by ste niekto vylovili nejake nove infosky, budem vdacna.

dorotka66
21. júl 2011

@lenka_enka ďakujem lenka aj ja dúfam, že na to niekto príde ☹

dorotka66
21. júl 2011

@potulka díky, je to skvelá pozitívna infoška, len tá moja bolesť je zlá 😠

lenka_enka
22. júl 2011

@dorotka66 ja si myslim, ze v dnesnej dobe je to dost pravdepodobne 🙂 o piestanoch sa tu pise len v dobrom a ak by ani to nevyslo, mozno Ti baby poradia nejakeho svojho dobreho lekara z okolia. Je malo rad, ktore Ti mozu poskytnut ked este nevies, co Ti vlastne je. Ale dobra sprava je, ze ked na to pridu, uz ti bude len lepsie a lepsie 🙂)

dorotka66
24. júl 2011

ahojte baby, chcem sa opýtať či je úplne normálne ak mám celé dni stuhnuté a opuchnuté prsty a vôbec to nepoľavuje, teda niektoré neviem poriadne zohnúť a mám v nich pálivú bolesť . mala som pocit, že pri reume to je raz lepšie a inokedy horšie. ale u mňa sa to zatiaľ len stále zhoršuje....( a to zatiaľ reumu nemám potvrdenú...) ďakujem krásne

molka
24. júl 2011

@dorotka66 neviem, aké skúsenosti majú iné reumatičky, ale u mňa je to tak, že tie lepšie a horšie obdobia trvajú aj niekoľko mesiacov. Čiže mi je pár mesiacov dobre, potom sa mi začne nenápadne zhoršovať, až mi je niekoľko mesiacov fakt zle. Potom mi zvyčajne upravia liečbu a zase mám pár mesiacov pokoj. Bolo by dobre, ak by Ti čo najskôr nadstavili liečbu, nech sa môže reuma potlačiť.

dorotka66
25. júl 2011

@molka ďakujem molka, už sa teším na to lepšie obdobie 😉 a tiež do piešťan...

topzuzana
26. júl 2011

@dorotka66
ak este nemas nasadenu ziadnu liecbu, tak je to normalne, po nasedeni liekov by ti mala stuhnutnost aj bolesti ustupit...mne napriklad stav kolise aj v priebehu tyzdna...zatial som nezistila preco...liecim sa na RA asi rok, u mna prepukla choroba dost intenzivne, teraz som uz hviezda, ale dufam, ze sa to este zlepsi 🙂
ja mam seronegativnu verziu RA, cize nemam zvyseny reumat. faktor, a len mierne mam zvysenu sedimentaciu, CRP a ASLO....doktorka ma sleduje len podla klinickych priznakov a aj diagnozu mi vlastne urcila len na zaklade toho...bola som aj v Piestanoch, ale tam mi nic viac nezistili, liecbu mi nechali taku istu a mam prist o styri mesiace na kontrolu....
a sme na tom podobne, RA mi zacala v case, ked sme sa snazili o druhe babo...a vtedy sa mi zdalo nepredstavitelne, ze musim cakat niekolko mesiacov a uz je z toho rok a stale nic...ale na dalsej kontrole budem mat dufam dobre vysledky a doktorka mi "dovoli" otehotniet...
drzim ti palce, nebude to jednoduche, ak ti potvrdia reum. ochorenie, ale da sa to zvladnut a po case sa s tym vyrovnas a naucis fungovat relativne normalne

lenka_enka
27. júl 2011

@dorotka66 Aj u mna je to teraz na bode mrazu :/ 2 roky som sa mala skvelo- nasli sme vhodny koktejl liekov, po ktorych sa moje ranne bolesti prejavili asi na 5 min a potom som fungovala ako regulerny "normalny" clovek 🙂 (to prajem cim skor aj tebe ;) ) ale teraz cca od januara sme len zvysovali davky a stale je to zle a zle. V pondelok mi lekar povedal, ze keby som sa chcela mat dobre, musela by som zvysit prednison asi na 10mg/den ale to mi nemieni predpisat vzhladom na moj vek - na to ze chceme babo.....takze teraz som spät na nizkych davkach a kazde rano myslim na to, aka som ja dobra "mamicka" :D a opijam sa rozkom ze tu bolest prezivam za svoje deticky, ktore raz budu zdrave aj vdaka tomu, ze ja nie som babovka ! :D 😎

vincp
28. júl 2011

@singh beriem BL kvoli Reumatoidnej artritide

vincp
28. júl 2011

@lenka_enka Lenka aku davku Prednisonu beries teraz? Ja mam 10 mg denne a pri tehotenstve mi ho chce nechat...

vincp
28. júl 2011

Dievcata, otehotnela niektora z vas pri MTX? AK ano, co nasledovalo?

topzuzana
29. júl 2011

@vincp
nemam osobnu skusenost, ale myslim, ze by ta poslali na potrat, lebo MTX sposobuje vazne poskodenie plodu, resp. potrat...a aj po jeho vysadeni treba pockat niekolko mesiacov, aby sa telo od neho vycistilo...

molka
29. júl 2011

MTX síce môže spôsobiť potrat, ale nikto ju nemôže prinútiť, aby na potrat išla "pre istotu". Mňa by teda určite nikto neprinútil.

topzuzana
29. júl 2011

@molka
samozrejme prinutit ta nemozu, ale pri MTX je to riziko poskodenia plodu take vysoke, ze je lepsie brat antikoncepciu alebo sa inak chranit

lenka_enka
29. júl 2011

@vincp teraz beriem striedavo 5 a 2,5 mg obden sa mi to strieda, ale ked je zle tak som na 5/den. Ono to asi zavisi na kazdom lekarovi a pacientovi aky postoj zaujmu. Ja budem mat 24 a v blizkej buducnosti chcem mat babo. R je u mna celkom "v pohode" (ak sa to tak da nazvat, lebo su tu aj baby co si odtrpia podstatne viac) tak sme si to zvazili ze sa ja trosku premozem preistotu...kedze nevieme ako to vsetko u mna prebehne 🙂 ale myslim, ze baby tu brali predn. v tehu a vsetko dopadlo dobre 🙂
a k tomu MTX - tiez ma lekar VELMI DORAZNE upozornoval ze nemam otehotniet, ale vravel ze keby sa nahodou stalo, tak len rychlo vsetko vysadit , ale o potrate nic nespominal a vobec si nemyslim ze by mi to vobec navrhoval.....ono MTX sposobuje poskodenia plodu, ale to holavne v pripadoch, kde na to su predispozicie a ked ho beries dlho po tom ako otehotnies. Ked ho hned po otehotneni vysadis, je mala pravdepodobnost ze by to malo take dalekosiahle dosledky ze by si si kvoli nim dala vziat babo....
ale , samozrejme, ovela lepsie, bezpecnejsie a istejsie je brat antiku a predchadzat takymto tazkostiam 😎