Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renin
10. aug 2011

@dorotka66 Dnes som bola v meste a kúpila som si švajčiarske vitamíny na kĺby no uvidím.

barus77
10. aug 2011

Ahojte kočky, ospravedlňujem sa, že som už nenapísala, bol nejaký náročný týždeň.
Vo štvrtok som bola u reumatologičky , a povedala, že RTG aj sono sú úplne okej. Mám zvýšený len RF, aslo a crp v poriadku. Urobila mi aj prehliadku a všetko, povedala, že nejaký zápal v kĺboch zrejme mám, ale RA potvrdiť nemôže, keďže sa nesplnili základné podmienky. Dala mi Flamexin na mesiac, potom mám prísť a ak sa to nezlepší, budeme dôslednejšie hľadať v čom je problém.
Prsty a zápästia ma už prestali bolievať ako to užívam, ale veľmi ma bolieva pravé koleno a bedrové kĺby. Robila mi ale sono z každej strany a povedala, že to koleno vyzerá na sone aj RTG úplne zdravé, tak neviem.
Podľa mňa to z časti môže byť aj zo zlej obuvi, snažím sa už nosiť dobré topánky, žiadne baleríny ani vysoké opäťky, tak ešte uvidím.
@renin @pauli @dorotka 66 veľmi držím palce aby sa Vám polepšilo. Skúšali ste užívať Colafit?

renin
10. aug 2011

@barus77 Ja užívam tiež vitamíny na kĺby.Condrosulf a Keďže sa mi míňajú kúpila som si nejaké Švajčiarske s výťažkom z bylín Volajú sa Arthro revital komplex je tam aj glukosamín aj chondroitín,aj želatina na chrupavky.Colafit poznám,užívala ho moja kolegyňa v robote 2mesiace,lebo ju pichalo v kolene a nemohla sa zohnúť a pomohol jej.Ja ešte zmena stravy na skoro vegetariánsku a rôzne protizápalové čaje hlavne zázvor.Mohla si to mať z niakych bacilov,nie?Ja som mala aj v nose,aj v hrdle,ale už nemám.

renin
10. aug 2011

@barus77 Ja som zase mala crp a reumatoidný v poriadku a ASLO zvýšené.

barus77
10. aug 2011

@renin jj, to s tými bacilmi mi povedala aj doktorka, že keď nepomôžu tieto protizápalové, pošle ma na kadejaké testy... a brali mi krv aj na všetky tie borélie a chlamýdie a tak. Len z toho sú výsledky až tak o 3 týždne, takže ak tam nebude niečo v poriadku, zavolajú mi.
Obdivujem Ťa že sa tak superzdravo stravuješ, ja sa to tiež snažím zlepšiť ale mám problém s tým, že okrem paradajky a kalerábu nič iné surové zeleninové nezjem... a paradajky sú na kĺby vraj neni dobré. Pijem tiež veľa čajov, hlavne zelený a veľmi veľa čistej vody, musím ešte skúsiť ten zázvor. Dá sa kúpiť aj porcovaný alebo si ho nastrúhaš do vody alebo ako sa to robí?

renin
10. aug 2011

@barus77 Ja som brala už druhé antibiotiká,prvé boli na tie bacyli,zabrali a druhé my dal reumatológ na to aslo.To ešte uvidím.Paradajka nie je dobrá,to som čítala.Zelený čaj pijem aj ja.Ja sa tak stravujem preto,že stavou si vraj môžeš znížiť zápaly v tele,aj tým ,že veľa piješ.Ja pijem aj na lačno.Zázvor sa dá kúpiť mletý v potravinách, tak za pár centov,majú to medzi koreninami, alebo taký čerstvý to je ako pokryvený koreň.Ten som kúpila v tesku.Ale to len trochu postrúhať,lebo je to silné.Ja len čítam a čítam na internete a skúšam.

dorotka66
11. aug 2011

@renin držím palce nech zaúčinkujú 🙂 u mňa stále rovnako. len som asi trošku rezignovala, tak to beriem ako súčasť každého dňa....renin a nevieš mi poslať /vložiť ten bukovského článok? ja ho neviem nájsť a celkom rada by som si ho prečítala 🙂
@barus77 barus ja som teraz na diclobene a plaquenile (ten ešte ani len neúčinkuje) a beriem čínske bylinkové guličky na čistenie pečene, sleziny a pľúc. no a stále čakám na výsledky z Piešťan. V utorok to budú už 3 týždne, takže verím, žeby to už mohli dôjsť.

renin
12. aug 2011

@dorotka66 Skús sa nevzdávať,mne sa to tiež vraví,ja som na tom podobne,ale stavy depresie máme v diagnóze.Idem hľada´t ten článok je to takto.AKV -Ambulancia Klinickej výživy Nová miniencyklopédia prírodnej liečby a tam si nájdeš článok reumatoidná artritída.Práve Ti píšem a hryziem čínsku kapustu.

renin
12. aug 2011

@barus77 Ako si sa dostala do Piešťan,odporučil ťa tam reumatológ,alebo obvodný, Napíš mi prosím Ta postup,ako si sa tam dopracovala.Ja už neviem,teraz má reumu hrozne veľa ľudí čo poznám,aj mladých.

renin
12. aug 2011

@renin Ešte jedna česká stránka :Revmatoidní artritida - Jídlo jako lék

barus77
12. aug 2011

@renin ja som v Piešťanoch nebola, mám výbornú doktorku v Žiline, a zatiaľ oficiálne žiadnu reumatickú chorobu nemám.. práve som si uvarila zázvorový čaj, tak to idem ochutnať 🙂 a na čistenie pečene a celého organizmu sú výborné semiačka fialového bodliaka, volá sa to Pesterec mariánsky. Zle to chutí, ale vraj je to na pečeň najlepšia rastlina.

pauli1
12. aug 2011

@renin mna do NURCHu poslal reumatolog, myslím že to asi obvodny neposiela. ale skus zavolať obvodačke a ona ti povie či je potrebné aby ťa poslal reumatolog alebo stači obvodak

pauli1
12. aug 2011

@barus77 ty chodíš k reumatologičke Michalcovej? ja tiež do ZA k Polákovi.

barus77
12. aug 2011

@pauli1 ja chodim ku Kuderovej, na Hálkovú. Oproti tomu, čo som tu čítala o iných doktoroch aj v iných mestách, tak je naozaj dôkladná a nič nezanedbáva, takže jej ceklom dôverujem. Ale aj Poláka veľmi chvália.

renin
12. aug 2011

@barus77 @pauli1 Ďakujem baby za radu.No veď aj zázvorový čaj chutí zle.a inak ako sa máte,ja už lieky od bolesti veľmi nejem.Necítim sa veľmi dobre,ale bolo aj horšie.Ale tie kortikoidy jem poctivo.

renin
12. aug 2011

@barus77 To si kúpila v lekárni ako čaj?

dorotka66
12. aug 2011

@renin ahoj renin, tú knihu som si už rezervovala a zajtra sa pre ňu zastavím 🙂 našla som ten článok a ja aj tak jem veľmi málo mäsa, takže idem na vegetariánstvo a to už vôbec nekonzumujem cukor. ale Ďakujem, určite to bol zaujímavý článok. inak ja som sa do piešťan objednala telefonicky a povedala som, že som urgent 🙂 a dali mi termín o týždeň. to ak by si chcela. boli naozaj zlatí. inak dens som mala zlý deň od rána som len cvičila s prstami a aj tak boli na ...... inak baby ja robím zázvorový čaj a je dobrý 🙂 postrúhaná lyžička zázvoru, 1 l vriacej vody - zalejem. a nechám 10 minút luhovať potom precedím a keď mierne vychladne pridám med lyžicu (teraz ja nie) a šťavu z 1 citrónu. je to naozaj veľmi dobrý a prehrievací čaj. práve sme ho mali 😉

dorotka66
12. aug 2011

@renin renin pestrec kúpiš v lekárni a je lepší ako žihľava 😀 ale pozor, ideálne ak máš doma kávový mlynček, lebo ho musíš pomlieť a bobuľky má veeeeeeeľmi tvrdé. v mažiari to ide ťažko.... ale je naozaj TOP na pečeň. ak nie je pomletý, tak nemá taký účinok ....

dorotka66
12. aug 2011

@pauli1 pauli a ku komu chodíš do NURCH?

pauli1
12. aug 2011

@dorotka66 no to už fakt neviem ako sa volala,bola to doktorka, a vodu z kolena mi vyberal taký riadny chlap, ale bol milý.ja som tam bola len raz a to už je aspon 8 rokov dozadu. terajší reumatolog ma tam neposiela, ale on robi všetko tak perfekne, dokonca aj sonom tie klby pozera a to nerobia ani v pieštanoch. ja som velmi s ním spokojná. ved on ma vlastne postavil na nohy......

dorotka66
12. aug 2011

@pauli1 pauli aj ja som bola u toho poriadneho chlapa 🙂 nemám správu takže si nepamätám jeho meno, ale bol naozaj milý. mám nový pc a zle sa mi na ňom píše ☹ ale ja som bola nútená ísť do P pretože moja reumatologička je mierny ignorant.l je síce milá, ale najradšej by bola, keby som ejej na otázku ako sa cítim odpovedala skvele a šla preč ☹ no jednoducho je dosť priemerná.... pravdou je, že som tam bola ešte len 3x a mám pocit, že tie P ju až tak nepotešili. iné je, ak máte dobrých reumatológov a veríte im 🙂 a ty si v za?

renin
13. aug 2011

@dorotka66 Dnes som vyskúšala olivový olej na ráno.No včera bolo aj mne nie celkom dobre.Pritom celý týždeň sa dalo vydržať.Tak ty ideš o týždeň do Piešťan? No veru to bude asi najlepšie riešenie.Ja len čítam akého majú baby dobrého reumatológa.Tu na okolí nie je žiaden zodpovedný. Takto spravia vyšetrenia na jednom mieste a nemusí sa nikde chodiť.Bola by som Ti veľmi vďačná,keby si mi o tých Piešťanoch potom napísala podrobnejšie.Ja by som tam išla zrejme tiež,lebo tento mi kázal prísť až v decembri.Človek musí niečo urobiť,aby sa cítil lepšie.

renin
13. aug 2011

@dorotka66 Pozerala som ten pestrec.Na internete je oň dosť veľký záujem,na niektorých stránkach je dočasne vypredaný.Kúpim si v lekárni.Liečba stravou ide pomalšie,ale určite to zaberá.Vraj prvé úspechy sú po 3 mesiacoch,ale určite je to individuálne podľa závažnosti ochorenia.Ak budeš mať čas,tak napíš čo zdravé jedávaš,lebo mi dochádza inšpirácia a mám pocit,že jem stále to isté dookola.Idem strúhať zázvor.

pauli1
13. aug 2011

@dorotka66 no ja som z čadce ale na reumatologiu dochádzam do žiliny, pretože u nás v čadci je len jedna reumatologička, a ta len vrieskala po mne, že prečo tam mám zase vodu, čo som zas robila........a tak, dosť nepríjemna babizna. ked som mala isť k nej tak som bola vždy vyklepaná a odchádzala som vždy s plačom. ona ma psychicky tak deptala, až sa čudujem že som u nej vydržala 5 -6 rokov. ked sa mi to zacalo zhoršovať, že začali aj iné klby tak ona vždy len mávala rukou,že to nič není. hroza. a ked ma poslala do pieštan, a prisli odtial vysledky, že treba nasadiť aj medrol+ MTX vo vyšších dávkach, ona to uplne odignorovala. nechala ma len na sulfasalazine ktorý vobec nezaberal. až moja obvodačka mi prehovorila do duše, že nech sa nenehám psychicky deptať a bolestami trpieť, že je to choroba už navždy a bolesti tu budu každy den, a treba niečo s tým robiť.nech si zajdem do žiliny že tam je odborník. doteraz mi doktor hovorí že som prišla vo velmi zlom stave a ked to máme porovnať teraz, je mi fajn. takže tak. ja som teraz velmi spokojná s doktorom, naozaj mi velmi pomohol...... 🙂

barus77
13. aug 2011

@renin ten pesterec kúpiš asi v každej lekárni, ale predtým ako si ho budeš variť, tak si ho pomixuj, kľudne aj v normálnom mixéri, a potom si to daj do klieštikového sitka, lebo sú z toho také "smeti" a škrábe to v hrdle 🙂

@dorotka66 tak ten môj zázvorový čaj asi nebol dobrý preto, že ja som zaliala lyžičku zázvorom 3dlc vody :D bolo to hrozne štipľavé. Tak nabudúce skúsim taký slabší 🙂

@pauli1 kvôli dobrej doktorke sa oplatí ísť aj kúsok ďalej, pokiaľ nemáš z nej stres a je príjemná

Inak dnes som bola na pohotovosti, hrozne opuchnutý členok a lýtko, ale nebolelo, len na pohľad škaredé a cítila som tam veľký tlak. Poslali ma hneď na sono, či nemám upchatú alebo zapálenú žilu/cievu, ale zatiaľ nič. Bola na pohotovosti milá doktorka, tak sme prišli na to, že to môže byť aj z toho Flamexinu, nahromadená tekutina, tak idem skúsiť bez neho, veľa pijem, a do pondelka uvidíme. Budúci týždeň obehám ešte nejakých doktorov, nech prídeme na príčinu toho všetkého....

renin
13. aug 2011

@barus77 No ja som sa dnes mala veľmi dobre.Včera to nebolo neviem ako,ale dnes dobre.Toľko som si porobila,ako už dávno nie.Dnes som mala lopúchové listy na členkoch a kolenách.Ja som tiež najprv spravila dosť silný zázvorový čaj.Ozaj treba len trochu.Nabudúce už budeš vedieť.Našla som tu,že treba piť odvar z koreňa púpavy a med so škoricou.Ja sa teda buď vyliečim,alebo otrávim.No to som zvedavá.Ale aj tak je to už zase o trochu lepšie.No uvidím,ako bude cez týždeň.

dorotka66
13. aug 2011

@renin no moja len ten olej musíš užívať dlhoooo 😉 mne dnes bolo trocha lepšie ako včera, tak dúfam, že v tom idem pokračovať. no knihu od Bukovského už mám doma a je zaujímavá, aj keď o reume , je tam len tá časť. ale on má celkovo zaujímavé knihy, takže odporúčam. a čo sa týka stravy, tak ja si pečiem domáci chlebík, ale toho veľa nezjem. na ráno si zvyčajne spravím kašu z ovsených vločiek a kokosového mlieka + hrozienka. banán a pod. obed som zatiaľ mala zvyčajne zeleninový v reštike, alebo nejaké cestoviny a pod,. ale teraz to budem musieť meniť, keďže už mäso neprichádza do úvahy. zbožňujem ryžu a rizotá a často si robím zeleninové šaláty - ľadový šalát, paradajky, vajíčko, syr..a jogrurt (ani ten už teraz nejem ☹) , ol. olej a citr. šťav a + bylinky. to môžeš sezónne obmieňať. manžel má veľmi rád cestoviny, tak ich viem celkom dobre pripraviť, najmä s paradajkovými omáčkami. ale cez IP môžeme meniť recepty 😉 a ešte odporúčam bio alfa pomazánky, tie mám rada. a inak ja som už v piešťanoch bola v utorok to budú 3 týždne, dám vedieť ke ď dôjdu výsledky.
@barus77 barus no dnes som sa dočítala, že ten vyluhovaný zázvor máme vraj zjesť 😉
@pauli1 pauli ešte že ťa osvietilo a vymenila si ju 😉 všade čítam, že včasné diagnostikovanie je to najdôležitejšie a možno si mohla oveľa menej trpieť. ja to mám do Za trochu ďalej, ale keď nebude iná cesta som ochotná aj vycestovať 😀
BTW všimli ste si ako mi to dnes píše ? prsty sú na tom celkom dobre 🙂

dorotka66
13. aug 2011

@renin vieš že už tá otrava na padla aj mňa??? 😀

renin
13. aug 2011

@dorotka66 No tak to bude počasím,aj mne je dnes dobre.My sme ako rosničky,múžeme predpovedať počasie pdľa nášho stavu.

renin
13. aug 2011

@dorotka66 No veď ja viem,že všetko je dlhodobo,liečba stravou je taká.Trvá to síce dlkšie,ale nemá aspoň vedľajšie účinky.Už sa neviem dočkať kedy budú výraznejšie zmeny.Ale aj to záleží hlavne od psychiky.Tá je na prvom mieste ako pri všetkých ochoreniach.Ale keď niekedy je to také ťažké...