Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

dorotka66
7. nov 2011

@potulka no ja mne sa v teple v júni pri mori stav poriadne zhoršil a viac menej je to tak stále. už nemám také silné migrujúce bolesti, ale prsty mám stále nehybné (ráno a večer ), cez deň ich rozhýbem,ale ak by som si pospala tak sú opäť stuhnuté a opuchnuté. a večer a ráno opuchnuté a tak každý druhý deň mi kĺby horia, takže ako skonštatovali v pn seronegatívny zápal tam asi stále je. našťastie to vyzerá tak, že deformácie ma zatiaľ obchádzajú. ďakujem za info a držím palce, nech si rýchlo na nohách 🙂 a nech ťa tá bolesť stále zďaleka obchádza 😉

potulka
7. nov 2011

@dorotka66 dakujem. 🙂
ano, aj privela tepla moze uskodit, hlavne pobyt na priamom slnku. skusala si na tie klby lad? alebo vraj aj struhane zemiaky tlmia zapal - to som ale len citala. proti stuhnutosti neviem poradit ine ako pohyb. ake lieky beries? mozno si to tu uz aj pisala, no stracam prehlad, ked je tu tolko prispievateliek "bez tvare". 🙂 mne sa osvedcilo jest medrol vecer pred spanim, potom rano nie som ani trosku stuhnuta.

dorotka66
8. nov 2011

@potulka ahoj potulka, no ja beriem teraz prednison polovičku z 5 (už len každý druhý deň), veral 75 a plaquenil 200, ale to mi len nedávno lekárka znížila dávku na polovicu. no k zlepšeniu nedošlo, prežijem to s touto dávkou, ale musíms a vždy hýbať. a ja beriem večer aj veral aj plaquenil, ale ráno musím cvičiť 😎 minule som sa zobudila s dvoma prstami zohnutými a 3 vyrovnanými a nedalo sa pohnúť 🙂, ale inak sa Dá. teraz keď mám notebook na nohách tak mi tuhnú kolená. no takže naše odložené embryjká sú zatiaľ nepoužiteľné ☹ u mňa to všetko začalo pri IVF ...

potulka
8. nov 2011

@dorotka66 to ma mrzi. ale embryjka istotne pockaju, kym sa das do poriadku. ved vies, aby sa im u teba pacilo. 🙂
toto s prstami sa mi tiez stavalo, ked som s reumou v detstve zacinala. niekedy to neslo zohnut, niekedy vystriet. obcas sa stalo, ze az okolo obeda sa to dalo do poriadku. ja viem, ze by si chcela, aby ti uz bolo lepsie. lenze pri tejto chorobe sa cas nemeria na tyzdne a mesiace, niekedy trva dlhsie, kym sa najde ta spravna kombinacia liekov. ale jedneho dna to pride. 🙂 skus sa lekarky nabuduce opytat na celebrex, ci by ti ho neodporucila namiesto veralu. mne na stuhnutost velmi pomohol.

dorotka66
17. nov 2011

@potulka ahoj potulka, no ja stále ešte dúfam, že ten môj organizmus je len zhumlovaný po IVF, traz som ešte stále chorá, normálne mi "zmizla" imunita 😒 a asi potrvá kým sa to dá ako tak do poriadku. celebrex je namiesto veralu? mne doktorka, ako som ti spomínala znižuje dávky, a celkom to tak vydržím, tak uvidíme 😉

potulka
17. nov 2011

@dorotka66 neviem, kam pari veral. ja som ho mala namiesto ibuprofenu. uzivala som ho az dovtedy, kym som nezistila, ze som tehotna.
na imunitu ti urcite pomoze vela C vitaminu. myslim, ze som to tu uz niekomu pisala - najlepsie v cistej forme, napr. prasok z DMky. snad sa to da postupne doporiadku. tie hormony, co sa beru pred IVF vedia riadne rozburat cely organizmus.

petuska5
20. nov 2011

Ahojte, som velmi rada, ze som nasla na internete tuto temu. Nepodarilo sa mi precitat vsetky prispevky, ale to, co som sa docitala mi trochu pomohlo vzchopit sa a uvedomit si, ze nie som jedina, koho postihla reumatoidna artritida a su ludia, co s nou dokazu zit.
Mam 32 rokov a problemy som som zacala mat pred niekolkymi mesiacmi, ked sa mi narodila dcerka. Bolievali ma zapastia, ale nevenovala som tomu spociatku velku pozornost, myslela som si, ze je to z presilenia. Bolesti mi postupne presli aj na clenky a ja som si uvedomila, ze bolest a opuchy klbov sa uz nedaju vydrzat a vybrala som sa k reumatologicke. Ta mi po vysetreniach krvi a RTG povedala, ze mam seroneg. RA. Bola som z toho soku, necakala som takuto diagnozu a prve dni som iba preplakala zo strachu z buducnosti. Momentalne beriem Prednison, Plaquenil a Vimovo, no lieky nezaberauju a pribudli mi aj bolesti kolien. Reumatologicka chce prejst na metotrexat, coho sa bojim. Viem, ze je dolezite zastavit tie zapaly... My sme si s manzelom planovali, ze druhe babatko si spravime cim skor po prvom, no pri mojej chorobe a liekoch sa bojim, ci sa nam vobec druhe babo podari... Snazim sa tiez zistit nejake informacie, ako sa da lahsie zit s touto chorobou a ci mozem este niekedy otehotniet, bola by som Vam velmi vdacna, keby ste mi poradili, najradsej by som vsak bola, keby som si mohla s Vami priebezne vymienat skusenosti. Pomozete mi, prosim? Dakujem, Peta.

bety1
20. nov 2011

ahoj petuska5, no ja mam RA od 14 rokov,teraz mam 31, vyskusala som uz celu skalu antireumatik, po case mi vsetko prestalo ucinkovat,ono to chvilu zabera a potom sa postupne clovek asi stava odolnym voci tomu lieku,tak nastava zmena lieku a tak dokola. Teraz berem biologicku liecbu,ktora mi zabera skoro 5 rokov s prestavkou jedneho tehotenstva. Neboj,ak ta nastavia na dobru liecbu, s touto chorobou (aspon hovorim za seba),sa da plnohodnotne zit a myslim (sme tu toho kopec bab prikaldom), ze aj mat zdrave krasne deticky 🙂
MAme to trosku stazene,ale da sa s tym zit a tesit sa zo zivota,dolezite je byt v psychickej pohode a mysliet pozitivne 🙂 , nasadit spravnu liecbu, prisposobit stravovanie, podla moznosti a pevnej vole-cvicit 🙂 a vsetko bude fungovat. Drzim palce

barus77
21. nov 2011

@petuska5 ahoj petuska, ja mám tiež RA len pár mesiacov a učím sa s tým žiť a nemyslieť na to, čo MOŽNO bude v budúcnosti. Mne doktorka dala hneď metotrexát, a trochu som sa aj ja toho bála, ale nejak som sa nad tým radšej nezamýšľala a mne zatiaľ pomáha, aj keď mám najnižšiu dávku. Je mi relatívne dobre - teda lepšie povedané sa mi to nezhoršuje. Odkedy ho beriem, nepribudla mi bolesť v žiadnom inom kĺbe ako v tých, čo už som mala a niektoré dni ma okrem kolien nebolí vlastne skoro nič. Tak dúfam že to ostane tak čo najdlhšie. Treba len udržiavať pozitívny prístup 🙂
A s tým tehotenstvom Ti najlepšie poradia baby čo takú situáciu už riešili, ale isto je najlepšie poradiť sa s doktorom. Mne to vychádza tak akurátne, že sa pár rokov poliečim, a potom budeme mať bábo 🙂
Veľmi Ti držím palce

lenka_enka
21. nov 2011

Milé mamicky, reumaticky, brali ste nejake doplnky stravy v ramci pripravy tela na tehotenstvo?? ak ano, co by ste odporucili, poradili, vystrihali....?? biologicke hodiny tikaju, a ked treba 3 mesiace pred tym zacat riesit vsetky predbezne opatrenia, tak uz pomaly zacina priharat 3🙂 😀

potulka
22. nov 2011

@petuska5 vitaj. uplne chapem, ze ked si len v zaciatkoch, tak sa s tym potrebujes zzit. ja som ochorela, ked som mala 9 rokov, teraz mam 33, takze si vlastne uz ani nepamatam, ake to bolo predtym. deti vsetko lahsie a bezstarostnejsie znasaju, trapia sa skor rodicia. co sa tyka liecby, treba poskusat, co ti najlepsie sadne, potom sa ti urcite ulavi. treba sa dat trochu doporiadku (trochu - to moze trvat rozne dlho, mozno aj rok-dva) a potom po dohode s lekarmi skusat babo. reuma musi byt potlacena, inak by to s tehotenstvom nemuselo dobre dopadnut. aj pocast tehotenstva a dojcenia sa mozu brat niektore lieky, napr. prednison alebo medrol. methotrexat urcite nie, ten treba pred zaciatkom snazenia vysadit a nechat asi dva mesiace telo ocistit. myslim, ze pri reume, ked je pod kontrolou, nie je problem otehotniet, ani dieta donosit, ani porodit. je to rovnako individualne ako aj u zdravych zien. mozem ta potesit - ked sa tato tema pred 4 rokmi zakladala, vsetky sme mali len reumu a dnes uz skoro vsetky mame aj deti. 😉

@lenka_enka ja som nebrala nic. az ked som zistila, ze som tehotna, zacala som s kyselinou listovou.

petuska5
22. nov 2011

Dievcata, dakujem vam velmi pekne za podporu, ste strasne zlate, ze ste mi odpisali.
Bety1 a potulka - obdivujem vas, ze tolko rokov bojujete s touto chorobou a pritom ste nezatrpkli a dokazete dodavat odvahu aj inym dievcatam. Ja viem, som len na zaciatku a vsetko vidim v ciernych farbach (od vcera ma bolia uz aj bedrove klby a ramena). Dufam vsak, ze sa podari tie zapaly nejako potlacit, vo stvrtok idem k reumatologicke, tak cakam ten metotrexat... Uz mi to je jedno, nech mi len nieco da, co mi zaberie, lebo tie bolesti ma nicia. Ked sa vsak pozriem na nase male slniecko - dcerku, tak si poviem, ze kvoli nej musim bojovat, ona ma potrebuje zdravu... Druhe babo musi pockat, potulka, mas pravdu, reuma musi byt potlacena, inak by to s tehotenstvom nemuselo dopadnut dobre. Viem, ze cesta za babetkom je pre zenu reumaticku narocna, ale kvoli detickam spravime vsetko. Dnes ma nasa mala presne rok a mne sa ani nechce verit, ze to tak rychlo ubehlo 🙂 My sme sa o nu snazili tristvrte roka a je to nas vytuzeny pokladik.
barus77 - aj Tebe dakujem za povzbudive riadky. Som rada, ze Ti ten metotrexat zabral a je Ti lepsie. Nebyva Ti z neho zle?

potulka
24. nov 2011

@petuska5 uvidis, ze ked sa preliecis, budes ovela optimistickejsia. reumy sa uz sice nezbavime, ale ked si na nu zvyknes, zistis, ze sa da uplne normalne dalej zit. 🙂

dorotka66
25. nov 2011

ahojte baby 🙂 vidím, že sa stále rozrastáme 😠 niežeby som vás tu nerada videla, ale štve, že to chytáme v preddôchodkovom veku 😀
@potulka hi potulka, tak si predstav, že moja imunita je stále niekde v trubke, mám opätovnú nádchu a angínu (mesiac som chorá). ja už ani nemôžem vyliezť medzi ľudí. a už sa z toho normálne smejem.
@barus77 ahoj baruš, ako sa ti darí? renin spomínala, že si sa dlho neozvala....

dorotka66
25. nov 2011

@petuska5 ahoj petuska, chápem čo prežívaš ja ju mám len od apríla tohto roku a stále sme sa neskamarátili. na začiatku som bola veľmi aktívna a hľadala príčinu, absolvovala všetky možné vyšetrenia a nechcela brať lieky. teraz som pod liekmi, nie bez bolestí a stuhnutia, ale v oveľa lepšej forme. a najprv som bola vytočená doktorskými výrokmi, že musíme čakať ako sa to vyvinie, ale po 8 mesiacoch a som to pochopila a čakám čo z toho bude. len pre zrhnutie - beriem 3 tabletky na reumu; dodržiavam prísnu diétu a aj napriek tomu mám pravdepodobne úplne rozbitú imunitu. a reuma mi začala po pokuse s umelým oplodnením..... 😖

barus77
25. nov 2011

@petuska5 bolieva ma žalúdok, beriem ho v sobotu ráno a tak do stredy vždy keď mám prázdny žalúdok tak riadne bolí, ale zas nič dramatické. Len mi v poslednej dobe dosť padajú vlasy, to bude asi z toho, ale keď len toto... hlavne že to pomáha, vedľajšie účinky sa dajú väčšinou zvládnuť 🙂

@dorotka66 ďakujem že si si spomenula 🙂 ja chodím na denné štúdium na výšku a teraz končí semester, takže mám toho taaaaaaaak veľa, a ešte k tomu práca, tak sem zájdem len sem-tam. Mám sa už podstatne lepšie ako pred začatím liečby, ale stále ma bolievajú kolená a hlavne ruky - prsty a zápästia. Dúfam že mi reumatologička ešte zvýši tie lieky, nech sa mi to ešte viac zlepší, to by bolo super. Chodím teraz každé tri týždne na krv, kvôli pečeni, či mi ten metotrexát neškodí, zatiaľ to vyzerá dobre, aj CRP mám už len okolo 20, čo je úspech 🙂 Ku doktorke idem 21.decembra, tak potonm isto napíšem, ako som na tom 🙂 snažím sa nenechať sa chorobou obmedziť v každodennom živote, ale niektoré veci už proste nejdú robiť (otvoriť fľašu, odniesť niečo ťažšie, behať, atď.). Ale sama som prekvapená ako dobre to znášam, pretože som vždy bola veeeľká citlivka a aj som mala vždy zvýšený prah bolesti. Toto nejak proste ide zvládnuť, keď si uvedomím že to bude na celý život, a ešte vlastne všetko ma len čaká, tak sa s tým učím žiť a udržiavať si pozitívny prístup 🙂
Aké berieš lieky, keď máš takú oslabenú imunitu? Ja tiež som bola nedávno chorá a stále mám buď niečo na perách alebo tak, asi je to tiež tou imunitou. A celkovo sa máš ako?

potulka
25. nov 2011

@barus77 @dorotka66 ta kondicka sa casom moze zasa zlepsit. hlavne, ked budete mat babo, naberiete svaly na bicepsoch ako rambo. 🙂 otvaranie flias mi tiez kedysi neslo, teraz uz len zriedkavo potrebujem pomoc. to je na tejto chorobe fajn, ze vzdy moze byt aj lepsie, nielen horsie. 🙂

dorotka66
26. nov 2011

@potulka no tak dnes som sama olúpala tvrdú tekvicu 😀 a to považujem za úspech. dokonca sa mi včera darilo poradne štipnúť manžela, sa smial, že už som asi OK 🙂 No ale dnes som zistila, že mi došiel veral a bez neho by som bola babička (to som si už testla), neviete mi náhodou povedať či mi ho dajú bez predpisu, resp. či je niečo podobné v obehu? v pondelok si pôjdem pre recept. dík

potulka
26. nov 2011

@dorotka66 hehe, no vidis, to potesi. 🙂 supat tekvicu je brutus.
ja som dlho uzivala od bolesti ibuprofen. teraz sa to tusim ibalgin vola.

barus77
27. nov 2011

@dorotka66 ja to mám tak s diclofenacom, bez neho by som sa ráno asi nemohla hýbať. Tak skús Flector, to je tiež super na bolesti kĺbov.
@potulka ja sa musím dať dokopy aby som to bábo potom vôbec mohla zdvihnúť, lebo v súčasnom stave by som to zvládla len s riadnymi bolesťami 🙂 ale to, že ty po takom dlhom čase s chorobou si na tom takto dobre ma veľmi povzbudzuje 🙂

ivanarobert
28. nov 2011

ahojte baby, pridala som si túto diskusiu medzi "obľúbené", mám totiž podozrenie, že mám nejakú formu reumy tak hľadám všetky možné informácie. Som len na začiatku zisťovania tak neviem presne aké ochorenie mám. Začínam teraz chodiť po lekároch. Nestačím čítať čím všetkým dokážu ženy prechádzať a ako dokážu bojovať... som len na 2 strane tejto diskusie a k 188strane je ešte ďaleko. Ja mám skoro 7 mesačného synčeka, plne dojčeného + príkrmy a zaujímalo by ma, či sú povolené (a aké sú povolené) lieky pri reume tak aby som mohla aj dojčiť. možno tu také debata je.. medzi tými 188stranami.. no neviem kedy ich všetky prečítam. Máte skúsenosť s dojčením a aj liečbou reumy?

potulka
29. nov 2011

@ivanarobert pri dojceni mozes uzivat napriklad iste mnozstvo kortikoidov, s tym tu mame skusenosti viacere. inak, dost vela liekov sa vraj moze uzivat aj pocas dojcenia, len na pribalovych letakoch sa o tom nedozvies, lebo farmaceuticke firmy chcu byt kryte. laktacne poradkyne na mamila.sk by ti mohli poradit lepsie. ved uvidis, aku liecbu ti navrhnu. drzim palce.

ivanarobert
29. nov 2011

@potulka ďakujem ti za odpoveď. to som rada, že sú ženy, čo dojčia a majú reumu aspoň nie som sama. chcem dojčiť čo najdlhšie len sa bojím toho, aby mi lekár nepovedal, že musím prestať inak lieky, ktoré budú zaberať, mi nepredpíše. Dojčenia sa nevzdám! S babami z mamily som v kontakte, určite budem s nimi konzultovať. Uvidím teda aké ochorenie a akú liečbu mi lekár odporučí.

potulka
29. nov 2011

@ivanarobert uvidis, ake to bude. mozno budes musiet prestat, aby si vladala fungovat. kazda reuma sa vyvija inak, drzim palce, aby si vydrzala co najdlhsie. ak nahodou nie, skus sa na to divat tak, ze babo nepotrebuje len mlieko ale predovsetkym maminku, co sa on vladze postarat. ale viem presne, ako to precitujes, dojcenie je zazrak nad zazraky a je velmi tazke prestat. tiez som to natahovala ako sa len dalo, mala som nakoniec to stastie, ze som mohla syna kojit 20 mesiacov, co je uzasne, o takom dlhom case som si predtym vobec netrufala ani snivat. prestala som kvoli inej chorobe, ktora sa lieci antibiotikami. ale v tom case bolo uz dojcenie len symbolicke a malicky ani nemal problem prestat.

lenka_enka
7. dec 2011

Baby, mali ste niekedy problem s nechtami na nohach? ja som uz na nich taka nastvana, najradsej by som ich niekomu darovala a vzala si nove od nejakej modelky.....krcove zily im nestacia...najnovsie mi ochadzaju nechty :/ dufam, ze to je nieco prechodne, len chcem vediet, ci ste niektora pozorovali nieco podobne, alebo to s tym nic nema a som len prekliata a volam k sebe vsetky choroby sveta.....?

potulka
8. dec 2011

@lenka_enka konkretizuj - co je s nimi?
reuma moze menit aj strukturu nechtov, tak to mozes zvalit na nu. 😅

lenka_enka
8. dec 2011

@potulka nuz...nie je to prijemne- myslela som ze som zakopla-ale doriadit si obe nohy bez toho, aby som o tom vedela, to snad neviem ani ja 🙂 vyzera to ako modrina pod nechtom, a potom sa nechtik poruca a opusti moje nechtove lozko..a rastie novy....."dufam" ze to bude nejaka prijemna mikoza, ktorej sa zbavim, a nie nieco, co budem mat na krku dozivotne 🙂

potulka
8. dec 2011

@lenka_enka ja mam nieco taketo na palci na nohe. sice mi sam len tak nezlezie, ale zato mi rastie hrozne hruby, ako keby nie do dlzky ale do hrubky... 🙄 ale parkrat sa mi stalo, ze som mala prilis tesne topanky a potom aj zliezol. vlastne tak sa to zacalo - potom uz akoby bol zmagoreny a zacal hrubnut. 😅

petuska5
8. dec 2011

Ahojte dievcata, chcem sa spytat, mate niektora seronegativnu RA? mam ju diagnostikovanu, v krvi sa mi nic nezobrazuje, RF, CRP aj sedimentacia su momentalne v poriadkku, no aj tak ma bolia vsetky klby... Beriem uz dva mesiace prednison, plaquenil a vimovo, od januara zrejme nabehnem na metotrexat. Nic mi nezabera, chodim ako storocna babka, co nic nevladze ☹ Doktorka ma vylakala, ze tato forma sa horsie lieci... viete poradit?

lenka_enka
9. dec 2011

@potulka no, je toho na neho vela 🙂 aj mne tak zhrubli nechty ked som si ich privrela do dveri (ruka) a tiez zisli dole- to co potom narastlo, by sa dalo pouzivat ako zbran, kebyze ich trocha vypilujem 😅
tak ja neviem....ked sa konecne dostanem z chripky, mozno navstivim aj dermu a potom ti dam vediet, ci nieco pomoze...ale upokojila si ma 🙂 vdaka
@petuska5 ja mam sice pozitivnu formu, no mozem ti povedat, ze mne plaquenil a prednison zacali ucinkovat az po takych 2- 3 mesiacoch, ze som si mohla povedat ze ahaaa, nico sa deje....takze este chvilocku vydrz, mozno sa este ucinky dostavia....a ked nie tak ten MTX je silny, tak snad ti pomoze z tych bolesti a omladnes 😉