Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

evickav
2. máj 2012

@nancycka
@pisis
HCG máme 250,,, takže tehu máme potvrdené 🙂
za týždeň idem zase na sono a už by mal byť drobček aj vidno,,, sa moc teším 😲 😀

mata.g
2. máj 2012

@malok
ahojky, prosím poraď mi tiež nejaké homeopatiká na bolesti bedrových kĺbov a na zápal v krvi zrejme s tým spojený. reumu mi zatiaľ nepotvrdili a bolesti mám momentálne dosť veľké. ďakujem.

tiež plánujem otehotnieť, ale teraz mi to príde ako šialené keď beriem lieky od bolesti a neviem ako sa to vyvinie.....

evickav
2. máj 2012

@mata.g ak môžem, mne zabralo veľmi prírodné colostrum,,, po dvoch mesiacoch ma prešli bolesti a od vtedy mám pokoj,,, colostrum má tú výhodu, že vyhľadáva v tele práve poškodené miesta zápalom,,, par strán dozadu som pridala o ňom celý článok,,, je to tam všetko pekne rozpísané čo obsahuje a ako pôsobí v tele,,,

mata.g
2. máj 2012

uhm poznam to...brala som to munuly rok, ked ma tieto problemy 1.x chytili a velmi mi to nepomohlo veru. je pravda ze mi pomohol IMUNOR na 3 mesiace ale neviem ci by som to mala este raz tak brat.... preto ak niekto vie poradit tu homeopatiu, bola by som vdacna. dakujem za koment 🙂

nancycka
2. máj 2012

@evickav to je super, , velmi sa tesim 🙂 to je super sprava, tak teraz uz nech vsetko stastne pokracuje 🙂
mne zatial na zakrok nevolali, dufam este, ze by mi mohli spravit buduci tyzden, inak v sobotu necakam cervenu...ale ked to nestihnu, uz nech to nestihne ani cervena 😀

evickav
2. máj 2012

@nancycka 🙂
to si dobre napísala,,, načo by aj potvora chodila,keď ju nikto nečaká 🙂

nancycka
2. máj 2012

@evickav tak mi to dodalo optimizmu, ze sa vam podarilo, ze som vysmiata, a mojmu mm hovorim, ze nech sa tesi, lebo to urcite skor, ci neskor vyjde 🙂 ale posledne dni mam dost bolesti v klboch, nikdy predtym som to nemala, podla mna ten lupo aj napriek liekom pomaly napreduje....vysledky z odberov budu o dva tyzdne, tak som hrozne zvedava, co tam najdem 😒 😀

evickav
3. máj 2012

@nancycka ja som to tiež hovorila, že viem, že tehotná budem,,, len som teda fakt nevedela kedy 🙂 a teraz som to akosi ani nečakala,,, myslela som si, že prvým pokusom sa iba naštartujem a že pravdepodobne to bude až na druhý pokus 😀
aspoň z tých výsledkov budeš vedieť ako máš poupraviť liečbu,,, je to ťažke asi pre teba,,, ja som šťastná,že nemám teraz žiadne problémy,,, teda okrem tých slín,,, to mám v ústach nekonečnú saharu 😀

nancycka
3. máj 2012

@evickav vidis, stacilo tomu pomoct a je to na dobrej ceste 🙂 na saharu v puse mi tu odporucali ustnu vodu biotene specialnu pre suchost v ustach, je dost draha, aspon tu stoji okolo 8 eur, ale mne pomaha. a tiez mi navrhli laserom oziarenie dasien a slinnych zliaz na podporenie slinenia a laserom sa osetria aj zubky, aby boli menej citlive, moje su hrozne bolestive. jedno sedenie stoji 50 eur, a asi sa po roku opakuje, ale este som tam nebola.
tazke je to, ked okrem toho, ze sa to nelepsi, zaznamenam nieco nove, co sa pohorsi, lebo to je signal, ze lupo stale pod povrchom napriek liecbe pracuje....inak o normalnej praci mozem asi snivat, ale stale dufam, ze najdem nieco, co mozem robit aj s mojim slabym zdravim...bohuzial v tej liecbe na lupus nie je nejako vela alternativ, a tera, ked sa snazim o babo, ani tie silne lieky nesmiem, ale ktovie, ci by som ich aj tolerovala.....zajtra rano na odbery 🙂

evickav
3. máj 2012

@nancycka ja sa musím opýtať môjho reumy, čo mi doporučí na tie sliny,,, musím sa tam znova objednať, lebo som mala ísť 30.4., ale najskôr som mala vedieť výsledok ivf a podľa toho sa zariadiť,,,
a nie sú nejaké kúpele alebo niečo také, kde by si sa preliečila? vieš ako u nás Piešťany,,, tam to takto chorým moc pomáha,,, idú tam asi na mesiac a rok majú pokoj,,, teda sa im výrazne polepší,,,

nancycka
3. máj 2012

@evickav kukala som na to, aj kvoli stitke aj kvoli svalom a lupusu, mam narok, musim sa na to opytat nasho rodinneho lekara, uz mi to niekto povedal, ale som na to nejako zabudla, dakujem, ze si mi to pripomenula 🙂 hned by som isla, iste by pomohlo aj na psychiku, troska sa odreagovat.....tu sa chodi na dva tyzdne, narok mas podla diagnozy, niektore raz za rok, dvakrat za rok, raz za dva roky......ale mozes poziadat aj skor, len si musis viac priplatit.....my tu mame kupele hodinku cesty, to fakt ako ist do piestan 😀
na sliny su aj nahrady, spreje, ktore stimuluju produkciu, ale zatial mi to netreba.....

potulka
3. máj 2012

@evickav blahozelam, nech sa fazulke u teba paci. 😵

evickav
3. máj 2012

@nancycka možno po tých kúpeľoch by sa mohlo aj skôr zadariť mimi 🙂 telo bude preliečené a odpočinuté,,, ja som už od konca januára na pn a myslím si, že aj to mi pomohlo k otehu,,,
mne ten sprej na sliny moc nezabiera a ani mi moc nechutí,,, tak radšej popíjam stále čistú vodu,,,

pisis
4. máj 2012

@mata.g bohuzel ti neporadim, ale co vim, homeopatika se maji brat "na telo", takze asi nejlepsi najit nejakou homeopatku a snad ti poradi. Me jeden cas docela pomahalo Proenzi, ale neni dokonale.

dahra
9. máj 2012

Ahojte,
viem, že máte aj súkromnú tému, neviem, ako často sem chodíte. No skúsim. Kedysi som sem párkrát prispela, ale našťastie som posledných 5 rokov mala relatívny pokoj s kĺbmi. No dnes som šla k reumatológovi trošku akútna. Píšem trošku, bo si pamätám tie bolesti pri zápale. Mne to vždy chytilo len jedno miesto na tele, ale bolesť sa vtedy nedala fakt ignorovať.
Tentokrát ma lakeť bolieval pri nejakých činnostiach už pár mesiacov dozadu, ale nie nonstop, posledné týždne začal už aj v noci a nadránom, no a predvčerom opuch parádny.
Doktor zistil, že v ňom mám vodu - vytiahol za striekačku kvôli vyšetreniu, zistil zápal, vpichol Diprophos. Vraj počkáme týždeň a uvidíme, ako sa to bude správať. Ruku už v lakti úplne nevystriem a nedokážem sa dotknúť ani pleca. Pri tých akútnych prípadoch predtým som šla skoro, tak mi injekcie či lieky zabrali a všetko sa vrátilo do normálu. Teraz to už mám asi zanedbané. Máte skúsenosti s touto injekciou? Zabrala? Inak vodu v kĺboch som ešte nikdy nemala, teda aspoň mi to nezistili. Akurát na jeseň sa chystáme na 2.IVF (žiadosť už schválená). Dúfam, že sa mi to ešte viac nezhorší dovtedy.

evickav
9. máj 2012

@nancycka tak čo moja, ako odbery??

nancycka
9. máj 2012

@evickav odbery budu az sestnasteho, neviem sa ich dockat, bo som uplne nanic, hrozne unavena, aj klby ma bolia a vobec mi nie je dobre, muz sa smeje, ze som tehu, ale ja by som skor povedala, ze napriek liecbe lupo pokracuje pomalicky napreduje ☹ v sobotu nema prist cervena, zatial sa na nu ani necitim, ale nejako ma to ani neznepokojuje...nemeriam, som kludna....poslali ma na otorino, lebo mavam hrozne tocenia hlavy, uz asi dva roky a stale sa to zhorsuje, vraj by to mohol byt menierov syndrom, ze sa mi zvysi tlak v uchu....ale su brutalne tie ataky, aj ked si lahnem, mam pocit, ze padnem a v usiach mi huci ☹
zatial mi ani z gyndy nevolali, asi to tento cyklus ani nestihnu....tak som sa moc zatial nepohla...
este aj macka mi ochorela, vcera sa ledva hybala, je plna vsi, tak ju dezinfikujem, chuda, aj schudla....by som jej nejake to kilo podarovala 😀
a ako sa citis ty s mimineckom? dufam, ze je vsetko v najlepsom poriadku 🙂 tu je dnes hrozne teplo, bolo tridsat stupnov, tusim sa teraz troska ochladilo....idem ratovat macku a pojdem pozriet muzika na pole, vysadza rastlinky 🙂

evickav
9. máj 2012

@nancycka ja sa cítim veľmi dobre,,, v piatok ideme na sono do Brna, tak som moc zvedavá,,,
tak toho meniera mám aj ja,,, mne permantne píska v ušiach už asi od 17-18 rokov,,, naučila som sa s tým žiť,,, už ani nechodím na kontroly, lebo ma každý rok hnali na preliečenie na infúzie do nemocnice,,, sluch mám zhoršený to viem a občas sa kôli tomu aj dosť nachodím 😀 keď mi niekto niečo chce, tak pekne z blízka,,, to točenie hlavy mne robil mráz v zime a bolo to hrozné,,, mne pravidelne robili aj audiometriu,,,
no na tej gynde si dávajú načas,,,
chúďa mačka,,, aj si to konzltovala s veterinárom?
my ideme konečne podorábať barák z vnútra, tak bude u nás teraz veselo 🙂 panička bude plihovať 😀 a chlapci budú makať 😀

nancycka
9. máj 2012

@evickav aj ty mas meniera? a ako sa to diagnostikuje? lekar mi hovoril, ze vela zalezi na tom, co uvedies, ako symptomy, lebo nejake speci vysetrenia nie su....mozu urobit rezonanciu ucha, audiometriu - ale vraj niekto ma viac tocaky nez poskodenie sluchu, a niekto naopak, hlavne v zaciatkoch......mne sa zacne hrozne vsetko tocit, troska mi busi srdce a je mi na vracanie, posledne mesiace mi huci v usiach a pocas ataku zle pocujem, to ano, ale medzi nimi sa mi zda, ze pocujem dobre.....ale zacalo mi to vadit, lebo je to aj niekolkokrat do tyzdna a stale sa k tomu pridavaju symptomy, predtym mi vobec nehucalo.......vraj je to dost vzacna choroba a casto sa vyskytuje s lupusom alebo inymi autoimunnymi ochoreniami....ta moja hlava si musi vsetkym prejst - od epilepsie, migreny, tocaky.... 😀 a su na tie tocaky nejake lieky? nevies nahodou ? mne to trva tak pol hodinu...
sa tesim, ze sa mas dobre 🙂 macka sa ma lepsie, natrela som ju tou chemiu na blchy a ine parazity, uz zacinaju odpadavat, svine jedny, ktovie, kde to nachytala, nikdy nic nemala.....hlavne, ze je lepsie 🙂 tak vela stastia do dorabky baraku, ale ty pekne oddychuj, radsej nic nepodcenuj....a v piatok cakam na dobre spravy 🙂

evickav
10. máj 2012

@nancycka mne robili moc krát audiometriu a v 18 rokoch som bola na nejakom špeciálnom vyšetrení v Bratislave,,, už si to moc nepametám,,, už je to 20 rokov,,, vtedy ani moc možností nebolo,,, robili mi rtg hlavy,,, zakázali mi počúvať hlasnú hudbu a dávať si sluchátka,,, vraj sa to dá aj operovať,,, ja som sa pred tými 20 rokmi stretla náhodou s takým pánom a on mi povedal, že teraz počuje až moc dobre,,, že po operácii si musel dať do uší vatu,aby to tlmilo zvuky, lebo on predtým slabo počul a teraz to je akoby mal pustený televízor na plno,,,
ja som vtedy brala nejaké lieky dlhodobo, ale myslím,že sa pri nich nesmelo otehotnieť, tak som to potom vysadila a prestala som to riešiť,,, chránim si sluch,,, vyhýbam sa hlavne silnému vetrisku a mrazom,,, to mi spôsobovalo silné motáky a moc veľké bolesti príušných kostí,,, aj bolesť zubu je proti tomu brnkačka,,,
ešte že majú mačky toľko životov 😀
ja som už dohodnutá s mm a s kamošmi,čo nám prídu pomáhať,že ja budem polihovať a oni budú makať 😀
správna deľba práce 😀

nancycka
10. máj 2012

@evickav no tomu hovorim aj ja spravna delba prace 😀 som zvedava, co mi povedia, ale nechcem sa objednat k hocikomu, lebo uz sa mi stalo, ze v ambulanciach mi povedali, ze mi nic nie je, a dali mi sedativa....potom som isla do ambulancie v nemocke a bola z toho epilepsia.....akurat sa dlho caka, par mesiacov, vsak si pockam, co uz.....lieky zatial nechcem, radsej by som prijala fazulku 🙂 dakujem za tvoju skusenost, o tomto fakt nic neviem, tak som zvedava, co mi povedia, teda az po tom dlhom cakani 😀 pekne tehulkuj a kontroluj, ci to chlapi dobre zvladaju 😀

evickav
12. máj 2012

@nancycka včera sme boli v tom Brne na sone,,, videli sme dutinku a žltkový vačok 🙂 ešte ideme 21.5. na srdiečko a potom už len k svojmu budem chodiť,,,
u nás chlapci pracujú už od skorého rána a ja si polihujem,,, až je mi to blbé,,, nuž ale pre bábenko vydržím všetko 🙂

nancycka
12. máj 2012

@evickav to je super, uz aby srdiecko bilo 🙂 ja viem, ze to nie je prijemne sa ulievat, ked druhi makaju, ale clovek nie je tehotny kazdy den a vy ste si teda na to museli pekne pockat, takze klud a pohodicka 🙂 ja som tieto dni ako slimak, ledva sa vleciem, zeby jarna unava, ci co......tak som aspon pripravovala semienka do dutiniek, aby vyklicili na male rastlinky a potom ich zasadim na poli, je to take pekne sledovat prirodu 🙂 ty len pekne oddychuj a uzivaj si este celkom pokoja, lebo sa mi zda, ze za par mesiacov budes o vylihovani snivat 😀

nancycka
13. máj 2012

@evickav ahoj, musim ti nieco povedat - dnes mi mala dojst, ale necitila som sa nejako mrchovsky, troska ma bolelo brusko, ale tak zvlastne, a troska krize, ale zvlastne, ako nikdy predtym, tak som si odmerala bazalnu, co som cely mesiac nemerala, a bola vysoka - uz mala byt nizka, tak som si spravila test, a boli tam 2 // !!!!!
hned sa ukazali !!!!! asi po patnastich sekundach. nie je taka silna, ale nie je ziadna pochybnost, vidno ju !!!! ale teraz mam nejake pochybnosti - nemoze to byt nejake falosne pozitivne 😀 spravim este jeden pre istotu....lebo tomu nemozem uverit.....ak to je tak, uz chapem, co som bola taka unavena 😀 a obcas mi aj co to divne vonalo, ale som si povedala, ze si nic nevsimam...a pred par dnami mi muzik hovori, ze mam nejake velke cici, mne sa nezdalo, ved ja som cela velka 😀 jaaaj, chcem sa tesit, ale nejako som este soknuta, zda sa mi to neuveritelne 😀 jupiiiiii .....nejako sa nam to skoro naraz podarilo 😀

evickav
13. máj 2012

@nancycka jéééj, tak to sa ti ukázali skôr ako mne 🙂 mne až po pár minutách vykukli,,, takže dobre že nestihli riešiť ten krčok,,, asi to tak má byť 🙂 a na krvičku pôjdeš kedy? ja som bola na 4 deň meškania,,,
a to som ti chcela poslať po srdiečku tehu vírusíky, že nech si čím skôr aj ty tehotná 😀 si sa predbehla 😀
moc sa teším s tebou a verím,že bude všetko v poriadku a krvička to len potvrdí 🙂

nancycka
13. máj 2012

@evickav podla mna sa tie virusiky od teba preniesli telepaticky 😀 zajtra idem k dr, dam si predpisat odber hcg, aj na stitku, a v utorok na krv, tak asi vo stvrtok budu vysledky, lebo tu si davaju nacas, ale hlavne nech je vsetko v poriadku 🙂 tak ten krcok s zatial odklada, aj tak ho chceli robit az po porode....dufam, ze mali pravdu 😀 ale nejako mi to este nedochadza, mozno az ked uvidim vysledky z krvicky.....

evickav
13. máj 2012

@nancycka ja som bola tiež už aj na štítke a zvýšila mi dávku z 50 na 75,,, a ešte mi dr. povedala, že aby som nepribrala - som tiež priestorovo výraznejšia 😀 ,,, no to sa jej fááákt ľahko povie,,, že tehotná a nepribrať 😀
a to beriem aj prednison a mám sa šetriť a polihovať,,, to budem asi chudnúť pri takom režime, či???

evickav
14. máj 2012

@nancycka aj si robila ešte jeden test??? alebo už si bola objednať to hcg???
horííííím nedočkavosťou 🙂

potulka
14. máj 2012

@dahra ja som mala laket v podobnom stave, ako pises, akurat, ze sa nedal uplne vystriet. velka ulava nastala po nasadeni celebrexu, pohyb 100% a odvtedy s nim nemam problem, aj ked celebrex uz par rokov neuzivam. drzim palce, aby injekcia zabrala.

@nancycka no toto!!! tak nech to tentoraz vyjde. 😵

@evickav jakze ostatni makaju a ty sa ulievas? vsak tvoje telo maka jedna radost, zivi klbko opreteky sa deliacich buniek. 😉

evickav
14. máj 2012

@potulka tak to máš úplnú pravdu 😀 taká som každý deň z toho narobená, že si musím poobede schrupnúť 😀 ale aspoň navarím, poperiem, povysávam,,, aspoň niečo keď už nič iné nemôžem 🙂