Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
17. okt 2008

tak super a ozaj sa hod na PN-babo je najdolezitejsie! a potom aj maminka musi byt ok,aby si to mimco uzivala-drzte sa 🙂

potulka
17. okt 2008

ahoj bety. tak dufam, ze ta spojene sily doktorov presvedcili, aby si ostala doma. 🙂 neboj sa, ubehne to velmi rychlo. u mna to vyzera tak, ze asi tiez pojdem rovno z PN na matersku. doktor to sice nechal na mna, ale tvaril sa, ze na mojom mieste by do prace nesiel.
na 3D sa nechystame, na mna posobia tie cudesne plasticke obrazky malych ufonikov tak nejako znepokojivo... 😀 ale my s muzom sme vobec asi nejaki divni, lebo ani pohlavie babatka nechceme vediet dopredu, cim sme v sucasnosti vo vyraznej mensine. 😉

helika81
17. okt 2008

ahojte babenky,tiez som za aby sme pri tehu boli domka,vsak bez likov treba domka oddychovat...len aby to uz bolo 🙂 tak sa nam drzkaj bety aj ostetne tehulky 🙂

deina
23. okt 2008

A kdeze ste vsetky? Akosi je tu ticho.

U nas novinky, novinky - maly sa vcera na rizikovej poradni vobec neukazal, zato doma sa predviedol, sam sa posadil, zacal blabotat ostosest a dnes sa postavil (na gauci). Skoro som ho rozpucila. 😅

zuzanabb
autor
24. okt 2008

gratulujem deina k uzasnym pokrokom 🙂 o chvilu ho budes zufalo nahanat po byte a spominat v dobrom na casy ked este len lezal 😀
ako sa baby mate? fakt je tu dako mrtvo.
Ja som si bola kupit ten lanovy olej - iny humus, ale snazim sa ho poctivo papat (az na vcerajsok). Skusim to s tym jogurtom, lebo taky holy-bosy nie je bohvieco. Zhanam este melasu, ale nikde som zatial na nu nenatrafila.
Baby papate aj vit. C v nejakych vyssich davkach? Ja som si teraz na jesen kupila 500mg s postupnym uvolnovanim.

deina
24. okt 2008

To je pravda, uz teraz ho nahanam po celom byte, plazi sa ako vojak na manevroch. 😝 😀

Mne celkom chutil lanovy olej. Teda nie tak, ze hmmm, aky je vyborny, ale dalo sa to zjest bez grimas. Aj semienka som chrumala (nechcelo sa mi ich namacat), to mala byt priprava na porod, vraj to pomaha (podobne ako malinikovy caj).

potulka
24. okt 2008

zuzka, my sme melasu aj olej dostali v bioobchode. prave si to davam na desiatu (s jogurtom). snazim sa to rychlo do seba nahadzat, aby som si nestihla vsimnut "lahodnost" tejto kombinacie. 😀 aj ked je pravda, ze melasa to hodne zlepsuje. zato moj muz vyhlasil, ze je to ako ropa - vzhladom aj chutou. 😉 Ccko si nedavam, len ked ma uz chyti nadcha (tuto jesen som sa tomu zatial vyhla, zrejme postranny efekt PNky).
deina, miskove pokroky sa super citaju. je to betar! 🙂

lilu18
24. okt 2008

ahojte,ved si skuste kupit len lanove semienka,pomliet a tak davat do jog. alebo na lyz. a zapit vodou 😀

deina-supis,je to chlapina 🙂 my sa uz trapime s tym,ze neobsedi a vcera som v noci potme isla zarabat mliecko a tresk,miesto do dveri vrazila som v plnej rychlosti do steny-aaaauu ☹ ledva hybem ramenom

tehulky,ako? priberate? 🙂

lilu18
24. okt 2008

este..ten duphastol asi velmi nepomohol,uff cele to mam narusene odkedy nekojim 😒

deina
24. okt 2008

Lilu, vies, ze to poznam? Tiez som zvykla vrazat do dveri, do zarubne - ale cez den, proste som netrafila, zle odhadujem vzdialenosti. 😀 Potom ked sestra pri mne sedi a ja soferujem, to je krikuuu...

Same sa ti to neupravi? Teda ja nie som zrovna odbornik na kojenie, ten necely mesiac odsavania nic moc, ale ked som s tym prestala, mala som to pekne rozhadzane, ale upravilo sa to. Az teraz sa to pokazilo opat, hrozne. 😖

deina
24. okt 2008

Dakujem za Miska, naozaj je to betar. Ucim ho davat pa-pa, ukazat na lampu a nic, ale to, kde mame zarucny od kavovaru si pamata! Uplne to znicil...

lilu18
24. okt 2008

deina,asi neupravi,gyn. povedal ze mi chyba akysi hormon ...tak musim znova ku gyn. ☹

decka su uz take,to co ich urputne ucime nie a nie a to co nemusia vediet vedia hned 😀 ale sme radi,ze ich mame 🙂

deina
25. okt 2008

No tak to nepotesi, dalsie lieky brat. 😖

Dnes je vonku ale kosa. Vytiahla som pre maleho teplejsiu deku do kocika, asi by sa patrilo kupit mu aj teplejsiu bundu, inak mi na cintorine odmrzne.

helika81
26. okt 2008

ahojte babenky...zajtra idem do mesta ,tak sa popytam na lanovy olej a melasu 😀 zajtra uz idem do prace lebo sa mi boli vyhražaťmže ak nepôjdem do práce,nezaplatia mi regres ani socialka,tak musím cupkať do práce ale ak mi budú robiť problémy,hneď sa hodím na pn.vitamin cccc si kupujem na zimu aj ja lebo mam slabú imunitu,tak ako prevenciu,zajtra idem na tú kontrolu aj drahému kúpiť oblek,no a už to tu bude za chvíľku 😀 .co s atyka tehu neviem ci som bo som dostala ale som akási zagulatena,ci to aj nebude tým,že som bola tak dlho domka 🙂 🙂 🙂 tak radsej nech mame istotu...
Zuzkabb,a ty ako?dostala si?to čakanie je neskutočné....veď vydržíme,nie?tak sa mi držkajte... 😅

lilu18
26. okt 2008

jasne ze vydrzite 🙂 a to ozaj sa vyhrazali-neskutocne 😠

deina,tak ja uz malej obuvam rodzery,rukavicky,salik a zimnu bundu 🙂 a ked nahodou idem s kocikom natiahnem jej kryt a pod teplu deku 😀

uk.ok
26. okt 2008

Ahojte. Delší dobu jsem se neozvala, protože z toho snažení, měření BT, sledování ovulace, stresu z RA a i z Koníka mi šla už hlava kolem a mimčo se stále nedeřilo. No, už je to 5 měsísů co marodim jen s RA a koncem tohoto měsíce, mě doktorka už chtěla pouštět zpět do práce, revmatoložka mně měla od 4.11. nastavit radikálnější léčbu a ukončit mé snažení. Ale ono se ZADAŘILO 🙂 . Ještě to nemám potvrzené od dr. ale vše tomu naznačuje. A to ještě máme s manželem zitra 1. výročí, tak to bude mít jako dárek.

zuzanabb
autor
27. okt 2008

uk.ok: gratulujem!!!! 😀 🙂 😉 to je super, drzim palceky aby to vyslo 🙂 Krasny darcek na vyrocie. Od kedy ste sa vlastne snazili o mimi? Sranda, ze akurat ked to ini vzdavaju, tak sa babo rozhodne inak 😉

helika: o kg mi ani nehovor. To som nebola ani doma na pn ako ty a mam o 4 kg viac 😀 V piatok vecer som dostala menzes, takze nic ☹ Mala som chvilu krizu kvoli tomu, ale uz som v poho 🙂
Kupila som si uz aj melasu, ale samo o sebe mi to nechuti... vyskusala som si na chlebik natriet cottage chees (ten bez prichuti) a na to pokvapkat melasu a je to uzasne.

gabi73
27. okt 2008

Ahojte,
pridávam sa k vám, aj ked nemám Ra, 15.10.08 mi reumatologicka diagnostikovla Sjogrenov syndrom, je to diagnoza ako ma Deina, ....vlastne sme sa zacali snazit o babetko pred zistenim tohto ochorenie, reumatologicka nemá nic proti tehu, zatial mi nedala ziadne lieky, nakolko sa táto choroba prejavuje u mna suchými ocami, nasadila vitamíny a kontrola o pol roka , teraz som na PN, zápal hrdla, nádcha a asi dva dni ma pobolievajú aj klby bedrové, je to take slabe, skôr akoby ma svrbili klby. Stretli ste sa s tým, doteraz ma klby nebolievali a neviem ci to mozu byt zacinajúce reumaticke tazkosti ktoré mi lekarka avizovala.A este k tomu babenku, velmi po nom tuzime, bolo by to nase spolocné, kedze mame kazdý z prvého manzelstva deti, no obavam sa ci to choroba neskomplikuje.

lilu18
27. okt 2008

ahojte
gratulujem dalsej tehulke,supeeeer

zuzanab,kasli na kila,pri mimcovi ich lahko zhodis,neboj 😵 a ze si dostala menzes to zase nie je na 100% ukazovatel,ze nie si tehu-ja som mala M tusim az do 4mesiaca tehu

gabi,vitaj a ziadne negativne myslienky. Nesmies mysliet na to ,ze sa skompikuje pri tehu,lebo tie komplikacie privolas.Mysli pozitivne 🙂

zuzanabb
autor
27. okt 2008

lilu: tie 4 mesiace pocas tehu si mala normalny menzes ako pred otehotnenim, ci len take spinenie? Lebo zo mna v sobotu (v piatok som dostala) lialo ako z krhly 😅 ale v nedelu uz menej a dnes skoro nic... co je divne... lebo taky kratky menzes som este nemala ako neberiem tabletky. Len ta sobota bola otrasna...

lilu18
27. okt 2008

zuzi-v podstate normalny ho nemam nikdy a takze u mna normalny bol 🙂 preto ked mi prislo zle na vracanie a trvalo to tyz. som si myslela,ze mam daku salmonelozu a to som bola tehu 😀

deina
27. okt 2008

Uk.ok, gratulujem, dufam, ze ti to coskoro lekar potvrdi. 🙂

Vitaj Gabi. Moj reumatolog tiez nemal nic proti tehu, len som mala predtym prejst nejakou liecbou (mala som vela protilatok), no nestihlo sa to, kedze som otehotnela. Nemala som ziadne problemy - az na konci, ale vsetko dobre dopadlo a poznam vela bab z internetu, ktore maju SjS a maju zdrave deticky.

lilu18
27. okt 2008

🙂 ahoj deina ako?

deina
27. okt 2008

Dobre a co vy? Uz som vytiahla malemu aj teplu vestu. 😅 Ale nikde som nevidela dake pekne rukavicky, zajtra musim obehnut dalsie obchody. A varim malemu holubaciu polievku, ten sa ale ma, co? Gurman maly.

lilu18
27. okt 2008

ja som zase hladala cizmicky ale nepacili sa mi,alebo boli velmiii drahe 😠 inak Reno ma krasne zateplene v akci ale pre chlapcov-keby si chcela 🙂

lilu18
27. okt 2008

holubaciu polievku? preklep 😕 ???

deina
27. okt 2008

Polievku z holuba. 😉

Misulovi zatial stacia capacky, kym este nechodi. Sice sa stavia na nohy v postielke a pri lavicke, ale este nestoji velmi stabilne. Potom mu kupim topanky, ked zacne robit aj prve kroky, ked bude pevne stat.

lilu18
27. okt 2008

to fakt? nikdy som to nejedla...brrr asi by som nemohla keby som vedela z coho je 😀

ved hej,on vlastne bude vo voziku a fusaku tak nepotrebuje

uk.ok
27. okt 2008

zuzanabb: Ahoj. Začat sme se snažily ječtě před konstatováním RA. Pak jsme to snažeení na chvilku přerušily - to jsem ještě nic nebrala - trpěla jsem bolestma a únavou. A pak nanovo. Od vysazení HAK je to 15 měsíců. Asi mi pomohl duprastan, přírustek na váze (5kg) břišní tance a dálkové studium.

Díky holky.

deina
27. okt 2008

Takmer som napisala, ze som tiez este holuba nejedla, ale mama mi robievala taku polievku, ked som bola mala (vraj som zjedla aj nejakeho sampiona 😀 ).