Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
28. okt 2008

preboha 😕 to tie holuby doma chovate ako kurence? 😨

lilu18
28. okt 2008

teraz to vyznelo odomna vycitavo,ale to sa len divim a fakt neviem preco.Ved to moze byt aj zdrave.A ja tiez milujem niekt.jedla co by niekt.nedali do ust 😀

deina
28. okt 2008

😀

Nie, mama obcas kupi v Metre, ale ked som bola mala, tak nejaky sused nam nosil holubov - neviem odkial. V Metre maju aj take male bio kurciatka, tych mi je tak luto, ked ich varim, su take malinke. 😖

Ja by som si taaak dala plnenu papriku, tu milujem! 😝

lilu18
29. okt 2008

vazne ich v mete maju? sa v nedelu pozriem,idem tam hladat jahnacinu pre vivi

plnenu papriku aj ja lubim a chystam sa plnit kapust.list-tiez dobre 😝

inak kde ste vsetky RA-cky 😎 haloooo,ved nam zavru temu...esteze ju my s Deinou drzime! 😀

alexxxa
29. okt 2008

Caute baby, veru, tusim len Deina a lilu to tu drzia 🙂
Ja som dnes bola u reumatologicky na kontrole, mam o polovicu lepsie vysledky, CRP mi kleslo zo 78 na 40, nieje to zatial uplne super, ale tesim sa, ze to klesa 🙂 Beriem ale stale lieky, no snad ich budem pomalicky vypustat.Citim sa ovela lepsie, ruky bolia uz len trochu, nohy skoro vobec. Drzte sa babule, pekny vecer 🙂
Zabudla som, gratulujem novej tehulke, ked to clovek cita, az ho zohreje pri srdiecku, tak nech je takych dobrych sprav coraz viac!

deina
29. okt 2008

To su dobre spravy, Alexa. 🙂 Len tak dalej, to vzdy potesi, ked sa vysledky zlepsia.

Nie vzdy ich maju v Metre, ale mavaju, aj telacie tam kupujeme (tu akosi nevidam dobre vyzerajuce telacie maso a krpec ho ma rad).

Najnovsie mi drobec bojkotuje jedenie kuskov. 😕 On sa normalne tak hneva, ked sa opovazim dat mu nepomixovany kusok, ze nechapem (nemaval s tym problem).

Mna teraz Sjogren vobec netrapi, odkedy beriem lieky, mam taky pocit, ze mi nic nie je, ani umele slzy tak casto nepouzivam. 😵

bendy25
29. okt 2008

Takze ahojte zienky! Som tu asi nova a zaujali ma vase pribehy. Taktiez by som ten svoj rada pridala. Mam 27 rokov a tiez trpim na reumatoidnu artritidu, nejaky Raynavdov syndrom. V oktobri minuleho roka som bez problemov otehotnela, no tohto roku, ked som bola v polke siesteho mesiaca nastali komlikacie sprevadzane asi touto reumatoidnou artritidou. Babo nam vzali cisarskym rezom, presne 01.04.2008. A poviem vam, ze som rada, ze som to sama prezila. Vraj som mala preeklampsiu, ale to tvrdia lekari, ktori nevedeli, ze trpim RA. Zacali problemy s krvou, oblickam a tlakom. Po troch tyzdnoch po cisarskom reze som dostala trombozu do nohy. A este doteraz sa liecim. Beriem Warfarin na riedenie krvi, tiez nieco na tlak a samozrejme Prednison. Brala som aj Plaquenil, no nebolo mi od neho akosi dobre, tak mi ho vysadili. Teraz mam doslova zakazane tak rok a pol otehotniet! Poviem vam vsak, ze este ani teraz sa necitim moc v poriadku. Aj niekolkokrat do tyzdna mi pride zle, zavrate, busenie srdca, atd. Vraj ,ked budem znova tehotna, tak si budem musiet pichat nejake injekcie. No poviem vam, ze uz teraz sa aj docela bojim, ako to znova vsetko dopadne. Ak by ste mi vedeli nejako poradit, bud co sa tyka tehotenstva, alebo tej nasej choroby, tak vam budem vdacna. Adka

zuzanabb
autor
30. okt 2008

ahoj bendy, ja sa trapim s tym, ze sa mi nedari otehotniet, ale az po precitani tvojho prispevku mi to prislo uplne banalne... je tisicnasobne tazsie otehotniet a prist o babatko ☹ Ale s tvojho pisania som mala pocit, ze si silna bojovnicka a "nehadzes sa kvoli tomu pod vlak"... to asi preto, ze si mala co robit sama so sebou (aby si vobec sama prezila) a tym padom si asi menej myslela na to, co sa vam s babatkom prihodilo.
Drzim palce aby si sa dostala co najskor do uplneho poriadku. Ktovie ake injecie ti budu pichat potom pocas tehotenstva... ja so uplny laik, takze ti asi velmi tymto prispevkom nepomozem. Neviem co by ti pomohlo, asi len poctivo brat lieky, ktore ti naordinovali. V Piestanoch si bola?

bety1
30. okt 2008

Ahojte, no som v praci na navteve. cerpam posledne dni dovolenky a od pondelka PN.
UK.ok:gratulujem!!!
Mna uz mala kopka, moc mi ale brusko nerastie,dufam,ze to nevadi. som v 23 tyzdni. V 25. som objednana na 3D ultrazvuk,tak som zvedava. drzte palce.
zatial vsetko ok, niekedy mam bolesti a niekedy sa to da vydrzat. Trcim doma a ucim sa varit 🙂 Uz sa mi podarila aj svieckova 🙂
Bendy25:a preco ti zobrali to babo a v kolkatom tyzdni?Aj ja mam reum,art.ale ten Raynavdov syndrom nepoznam. ja neberiem ziadne inekcie,skor som musela vsetko vysadit ked som chcela otehotniet,takze ti neviem moc poradit,mozno baby ti nieco poradia.
Inak bola som v Piestanoch, dr. povedala,ze zatial nemam brat prednison a cim neskor tym lepsie,zatial mam skusit byt v klude na PN a ked sa to rapidne este zhorsi tak potom dame prednison. Tak uvidime.
To nase stahovanie sa stale predlzuje,ale dufam,ze do vianoc to stihneme.
este sa ozvem
caute

lilu18
30. okt 2008

tak som vas predsa nakopla 🙂
bety,aj na mne nebolo vidiet ze som tehu aj do 6m 😀 hlavne ze babo je ok,drz sa..pekne relaxuj,oddychuj a papkaj 🙂

bendy,je mi luto toho co sa ti stalo ☹ no hlavu hore zle mas za sebou a iste ta cakaju uz len same dobre veci 🙂

alexx-super,dobre spravy-tesime sa 🙂

deina-u nas nie je okrem kuracieho ,bravc.a obcas hovadzieho masa ,ziadne ine.Tak ked v Metre maju kupim jahnacie al.telacie aby mala zmenu
a s tymi kuskami si nerob hlavu,obcas jej este aj ja mixujem-hlavne ked chcem,aby zjedla celer 😀 a hrozno aj so supkou

alexxxa
30. okt 2008

Ahojte,

Bendy, mrzi ma, co sa Ti stalo, mozno to naozaj bola preeklampsia, stava sa to aj uplne zdravym zenam, moja kolegyna tiez takto prisla o babo v 6 mesiaci kvoli preeklampsii a bola uplne zdrava ☹ Lekari tvrdia, ze RA nevplyva zle na organizmus v tehotenstve, skor po porode sa to zhorsi. Nemysli na zle, skus sa drzat rad lekarov a ver tomu, ze sa Ti podari donosit a porodit zdrave babatko. Mne sa RA spustila az po porode, dovtedy som ziadne problemy nemala. Teraz beriem lieky, no za rok, za dva by som chcela dalsie babo. Musime mysliet pozitivne, ze sa to podari a ze vsetko bude OK, aj ked viem, ze u Teba to musi byt velmi tazke vzhladom na to, co si prezila.

Bety, super, ze si sa ozvala, pekne oddychuj.

Zatial sa majte babulky.

deina
30. okt 2008

Bendy, je mi luto, co sa stalo. ☹ Asi to naozaj bola preeklampsia alebo hellp syndrom podla tvojho opisu, pritom byva casto ohrozeny aj zivot matky. Vidim, ze sa nevzdavas a bojujes, drzim palce, aby si sa dala doporiadku a nabuduce to dobre dopadlo.

Bety, drzim palce. Uz vies, ze to bude dievcatko? 🙂

Lilu, dnes mi zase strajkoval pri obede, nechutilo mu, tak som vytiahla hippku z chladnicky, boli v nej aj kusky a zlupol to jedna radost. Ale ze co mu vadilo na obede... obcas toto robi, nastastie len malokedy.

lilu18
30. okt 2008

🙂 😀 deina ,tie nase dietky maju svoju hlavu,este mozes cakat aj to co robieva najnovsie nasa mala-naberie si plnu pusu jedla a potom dookola pluva 😠 a co narobim. a este sa jej to paci,tak si pyta znova... 🤐

Bety-dievcatkooo? to sa deina pyta aj za mna 🙂

bendy25
30. okt 2008

Ahojte! Ja viem, chodim tu sice prilis neskoro....no praca je praca, ved to poznate! A aspon tam sa trosku odreagujem a nemyslim na tie zle veci, ktore sa nam pred casom stali, tym nam myslim samozrejme seba a mojho manzela. Si predstavte, ze sa mi ozval aj nejaky lekar z Popradu, ze rad by sa so mnou stretol a prekonzultoval tu moju chorobu a tehotenstvo. Tak sa uz aj celkom s manzelickom tesime. Hoci este tak skoro nemozem otehotniet uz vopred sa tesim na spolupracu s dobrymi lekarmi, ktori nam urcite pomozu porodit zdrave dietatko a pritom, aby aj ja som bola aspon ako tak v poriadku. Som rada, ze ste si precitali moj pribeh a dakujem tiez za pekne, mile a hlavne povzbudive slova. Musim vam este povedat, ze sa aj obavam dalsieho tehotensta a toho isteho rizika, no pomyslenie na to male stvorenie mi dodava odvahu. Tuzba drzat ho uz konecne v naruci je nekonecna....
A mimochodom, nie v Piestanoch som nebola, preco???

lilu18
31. okt 2008

...lebo pre vacsinu Ra-ciek je to posledne utocistie 🙂 a aj vo vacsine pripadov pomozu

zuzka88
31. okt 2008

Ahoj dievčatá...zas po dlhej prestávke, tentokrát po najbolestivejšej v živote ☹ V 21. tt sme prišli o nášho chlapčeka ☹ ☹ ☹
Nečítala som zatiaľ všetko, iba sporadicky ale Bendy ma dostala...
Trápi ma tisíc otázok prečo, u reumatológa som mala zvýšený zápal ale vraj nič závažné, mohol to byť dôvod?
V 20.tt sme boli na sono a dr. vyslovil tú najstrašnejšiu vetu, Srdiečko nebije... nasledovala nemocnica, vyvolávačky, neskonalé trápenie, bolesti, smútok, po 5 dňoch oslobodzujucí "pôrod".... ostalo prázdne bruško, smútok v srdci, ticho v dome a strach z ďalšieho snaženia, čo ak sa to zpakuje a čo ak sa vôbec nepodarí...

držte sa baby! tehulky, opatrujte sa a hlavne oddychujte...

alexxxa
31. okt 2008

Zuzka, to nieeeeeeeeee ☹ ☹ ☹ Ja normalne placem, je mi to velmi, velmi luto, nenechadzam ziadne povzbudive slova, to sa v tejto chvili asi ani neda. Zuzi, musis byt silna a verit. Myslim na Teba, drz sa.
Sasa

deina
31. okt 2008

Zuzka, to je hrozne, to ma velmi mrzi. ☹ ☹ Ani neviem, co napisat, tiez na teba budem mysliet.

deina
31. okt 2008

Zuzka, mozno by ti pomohlo, kebyze sa vies porozpravat s niekym, kto to zazil. Je tu tema v snazilkach - Nova nadej - niekedy pomoze, ked ta povzbudi niekto, kto tym presiel. 😔

bendy25
1. nov 2008

Zuzka, tak to mi je tiez strasne luto, co sa ti stalo. Ja som prezila to iste, takze sa viem uplne vzit do tvojej situacie. Je to skratka HROZNE! My s manzelom sme dokonca ani v tom 22tt. nevedeli, co cakame a ked som sa po cisarskom pytala lekarov, aby mi povedali, ci to bol chlapcek, alebo dievcatko, tak mi vraveli, ze to robili narychlo a ze ani nevedia. No to bolo klamstvo, skratka ma nechceli ranit. Mozno im to zakazal moj manzel a mozno v tom ma prsty aj moja mamka, ktovie, uz sa to asi nikdy nedozviem, a mozno to bude aj takto lepsie. No poviem ti, ze aj po tych 7ch mesiacoch mi niekedy pride az tak strasne luto, ze sa musim vyplakat, no a potom je to troska lepsie. Mozno navonok aj vyzeram, ze uz je vsetkoí OK, no ver, ze vo vnutri je este stale citit ten smutok za tym malinkym stvoreniatkom. Dnes nasmu anjelikovi chceme s manzelom tu doma zapalit sviecku, pomodlime sa a poprosime ho, aby ked znova otehotnejem, stal nad svojim novym surodencom a aby ho ochranoval, pokial sa nenarodi a samozrejme aj po tom...
A co bolo dovodom toho, co sa ti stalo? Lekari nevraveli? Tak sa drz Zuzka a skus to nejak prekonat, inak to nejde...Bude to boliet este dlho, no ver, ze raz ta bolest skoncit musi....ja si to tiez nahovaram, ale akosi sa to nedari a stale to boli....

bendy25
1. nov 2008

RAcky a este som sa chcela spytat, ta nasa choroba sa tyka zapalu klbov, ale ja mam aj problemy s krvou, preto aj ta tromboza....A napr.,ked mi je zima, tak mi strasne fialoveju konceky prstov. Ma aj niekto z vas takyto problem? A mam aj vraj vyrazne pozitivne protilatky anti ANA....
Neskor vam napisem este trosku viac, no teraz sa uz ponahlam...
A este k tehotenstvu: tiez mi bolo vzdy strasne zle, ci rano, alebo vecer, par-krat som aj zvracala. Trvalo to asi 4 mesiace, malo som jedla, na ranajky skoro nic som do ust nemohla dat. Kazdy den som bola asi 3 krat na velku potrebu, mala som akoby hnacku a tym padom som akosi ani nepriberala a ani v tom 6 mesiaci som akosi necitila pohyby, no neviem, mozno som len nevedela, co to je, kedze som bol a1krat tehotna a este mala som akesi vzdy studene brusko...
Ak si spomeniem este na nieco viac, co moze mat zle nasledky na tehotenstvo, tak vam napisem....
Ada

zuzanabb
autor
1. nov 2008

zuzka je mi to uprimne velmi luto, co sa stalo. ☹ 😢 😔 V tejto situacii asi ziadne slova nepomozu zmensit tvoj zial... ak citis, ze potrebujes plakat, tak plac... ono to velmi pomaha. Dostan zo seba tu bolest a smutok.
Opakuj si, ze priroda vie co robi, aj ked je to krute... ale mozno by bolo babatko postihnute, alebo inak velmi vazne chore... viem, ze je to uboha utecha, ale mozno to trosku pomoze...
Ono to vobec nemusi suvisiet s RA, je vela zien, co ich takyto kruty osud postretol a boli uplne zdrave... zivot je hnusny, ale neboj, nabuduce to urcite vyjde a budete mat krasne babatko...

potulka
1. nov 2008

zuzka, to ma velmi mrzi. rozmyslam, co napisat, aby to nevyznelo hlupo... ale tusim sa na takuto udalost neda povedat nic povzbudive. drzim vam palce, myslim na vas.

zuzka88
2. nov 2008

Dakujem baby, ste vsetky moc mile, snazim sa na to moc nemysliet ale nejde to, a este teraz, ked si pripominame vsetkych zosnulych....myslim na nasho Anjelika a zapalujeme mu sviecky...
Vsetkym snazilkam prajem rychle otehotnenie, aj my sa zacneme po Vianocniach zasa snazit, aj ked niektori lekari vravia ze aspon pol roka pockat. Ak telo nebude zotavene, aj tak sa skor nepodari..
A tehulkam drzim paste, nech si davaju pozor a nech sa s kazdou "banalitou" obratia na lekara, ved za opytanie clovek nic neda...
My sme boli na amnio, pred ktorou ma Lilu varovala...vsetko vyzeralo v poriadku, trosku mi tvrdlo brusko ale to vraj moze...tesila som sa na vysledky aby sme sa dozvedeli pohlavie...Nas Anjelik sa ich uz nedockal...vsetky boli v poriadku...muselei mu lekari ublizit...srdiecko predsa neprestane byt len tak..

A nieco povzbudive..v nemocnici som lezala s jednou velmi milou pani, mohla mat tak cez 60 rokov, vraj som este mladsia ako jej dcera... No tato pani vyzerala velmi dobre, bola ciperna, super sa hybe, stihla fesanda...a? Ma RA a potom k tomu pribudol aj Deinin sjogrenov syndrom (kvoli tomu vraj chrape 🙂 Uziva len prednison, liecila sa aj v NURCHu... Ma dve zdrave deti a 5 krasnych vnucat, a choroba na nej vobec nie je vidiet, a pritom ma vraj postihnute ruky a male klby... tak som sa potesila a dufam, ze v jej veku budeme aj napriek RA vsetky take fit!!!!

bendy25
2. nov 2008

Ahojte! Co je to amnio? Tehotenske vysetrenie? Ale ake? Je rizikove? To sa musi? Prvykrat o tom pocujem, ako citam vase pribehy...S tym slovickom amnio som sa este nestretla a to mam uz skoro vsetko prestudovane 🙂
A o tej krvi mi fakt nikto neporadi? Prednedavnom som pisala....

bendy25
2. nov 2008

Zuzka 88:
Zuzka, mozno je prilis skoro pytat sa ta na take veci, ale predsa to skusim.....robili ti aj biopsiu placenty?

lilu18
2. nov 2008

zuzka ..nieeeeee...och...nenachadzam ziadne povzbudive slova,je mi to strasne luto co sa ti stalo ☹ ☹ ☹
zuzinka drz sa,ver ze raz budete mat zdrave babo,musis verit prirode aj sebe

bendy-myslim,ze ty amnio nazyvas biopsia placenty-cize je to to iste

helika81
2. nov 2008

babenky moje ako som Vam pisala pred chvilkou,tak neviem ako ale sa mi to vsetko vymazalo,je mi to velmi luto co sa stalo bendy a zuzke 88...fakt bolest a rana az mi vysli slzicky...nieco podobne som zazila aj ja musela som ista na prerusenie,mozno by som skor potratila a dodnes ma to boli ale po vsetkych skusenostiach viem,ze vsetko zle je na nieco dobre...a asi to tak ma byt...babenky vy ste silne a mate pri sebe skvele polovicky...drzkajte sa

deina
3. nov 2008

Bendy, to, co spominas s koncekami prstov - Raynaurdom syndrom, take nieco to je? - citala som o tom nieco, mozem sa ti na to pozriet. Mam knizku o Sjogrenovom syndrome a tam sa to spomina. Na trombozu zvyknu davat lekari aj pocas tehotenstva heparin, injekcie. Neviem, ci anti ANA nemam aj ja, kuknem sa na nejake vysledky, dobre? Preco sa na to pytas?

Biopsiu placenty robia asi vzdy pri takychto porodoch. ☹ Aj pri predcasnych, tiez mi ju robili (podla toho viem, v com bola chyba a preco nastal predcasny porod - nastastie u mna az v 33tt).

Baby, drzte sa, je to velmi smutne a teraz v tomto obdobi (Dusicky, Vianoce) asi este viac ako inokedy. ☹

Zuzka, to s tou pani znie povzbudivo. 😵

lilu18
3. nov 2008

..zvysene trombocyty ma vacsina Ra-ciek a cim vacsi je zapal tym su viac zvysene ☹ a berie sa nieco podobne ako heparin,len to nie je take bolestive a mozno to pichat doma-zvycajne mesiac pred porodom,aby nenastali komlikacie s krvou pocas porodu....prepacte zabudla som pozdravit-ahojte 😵

ten raynardom s. nepoznam-o com je?

deina,potom ta biopsia placenty nie je to iste ako amnio????? 😨 hmmm? nepresla som ani jednou tak ma poucte,nech neumriem sprosta 😀