Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
27. sep 2012

@potulka som si musela vyhladat čo je to tá punkcia hehe - no nevedela som kto mi bude pichat obstreky - myslela som si ze nejaká sestra kazal nech v pondelok zavolám a ze na 11 by som prišla a pichneme jeden a potom v stredu alebo vo stvrtok druhy a nohy by mohli byt ok - tak snád - len uz ma aj kolena dost bolievajú snad to bude v pohode 🙂 do svadby ešte tyzden a dva dni a mame to za sebou 🙂

novakova2000
27. sep 2012

@potulka ja sa len modlím aby bol aj expert na tu stanovenú diagnozu lebo dal mi nádej tak trošku dufam 🙂

jaya47
27. sep 2012

@novakova2000 myslim, ze to bolo tesne nad 3 tyzdne... 3 tyzdne treba na tie autoprotilatky. To uz som sa naucila, ze vsetky velke imunologicke vysetrenia potrebuju min 3 tyzdne.

novakova2000
27. sep 2012

@jaya47 jáááj som nevedela ja ze majú tolko roboty takže musim čakať a to ti poslali domov na adresu?

merylivi
27. sep 2012

Ahojte, našej malej susede (4roky) zistili silnú reumatickú artritídu v kolienku. Kolienko mala také opuchnuté, že vôbec nemohla chodiť a keď idú von musia so sebou brať kočík 😒 No teraz je nasadili niekoľko veľmi silných liekov a nemôže papať sladké ani mliečne výrobky. Trošku sa jej polepšilo no keď dlhšie pochodí (20min) tak má už opäť bolesti a musia ju brať na ruky. Prosím poraďte ak máte niekto dobré skúsenosti s nejakým dobrým dr. Alebo nejaká dobrá a hlavne pre 4ročné dieťa vhodná liečba. Myslím, že existujú aj kúpele na túto chorobu, však. ďakujem...

pisis
27. sep 2012

@potulka delali mi synevektomii, to je jak je ta tkan v kloubu, tak ta je prave nachylna na zanet, v ni se tvori aj nejaka synovektialni tekutina (co ma normalne v kloubu mit, ale ne moc). No a kdyz je te tkane moc, tak ji vyrezou a je to 🙂. Mam na obou stranach zapesti jizvy, ale jinak je to OK. Neni to teda tak jako to druhe zapesti, ale asi i moji chybou, moc brzo jsem zacala ruku zatezovat. A vetsinou, kdyz me bolivaji nejeka klouby, tak to zapesti skoro vzdy.

pisis
27. sep 2012

@merylivi to je mi lito, asi do toho Nurchu, jak je tady o nem porad rec. Jinak na kazdeho pusobi kazda lecba jinak, to tu neporadime, to musi doktor, co ji zna.

potulka
27. sep 2012

@merylivi velka odbornicka na detsku artritidu je mudr. mozolova. aj ked je to neuveritelne, este stale vraj ordinuje na bratislavskych kramaroch (ujala sa aj mna pred 25 rokmi). takisto v piestanoch existuje narodny ustav reumatickych chorob - robia tam aj vyskum, maju kopu laboratorii a da sa tam ist aj ako do kupelov. deti maju 50% sancu, ze do puberty sa z toho vyhrabu - aspon tak hovorili mne, ked som ochorela. skoda, ze som patrila k tej druhej polovici... 😅 drzim palce.

@pisis a hybat nim mozes bez problemov, hej? nemas tam nijake zeliezka? tuto operaciu robili aj mne na dvoch klboch na ruke - tiez odtial cosi vyskrabkali a bol pokoj. len sa to musi podchytit vcas, lebo ked sa to presvihne a deformacia je uz privelka, tak sa to neda.

helika81
27. sep 2012

@potulka konečne som nakukla aj sem po dlhej dobe...ahojte dievčatá 🙂
@merylivi ja by som odporučila ísť k doki Macejkovej do BB,je perfektnáááááááááá,Mozolová je tiež dobrá ale bez citu,ja osobne ako dieťa som sa jej strašne bála...mne moja malá sa sťažuje na nohy,že ju bolia,a ani si to nechcem predstaviť ak by mala mať reumu...brrr,a ani mať nebude 🙂....a v Nurch ešte neboli?chudatko,tá musí inač trpieť :(...mne zistili reumu v 9 rokoch :(
@novakova2000 vždy to posielajú domvo poštou,však tam si to aj zaplatíš,tuším 1€...:(

jaya47
27. sep 2012

@novakova2000 Ale tie 3 tyzdne nie je kvoli velkemu mnozstvu roboty, to je ze ten test potrebuje vela casu 😉 Hej, poslali domov na adresu.

novakova2000
27. sep 2012

@jaya47 hej hej uz som mudrejšia 🙂

@helika81 ja som platila ale ked ja uz ani nepočúvam začo lebo to je hned sem euro tam euro a tak 🙂

pisis
27. sep 2012

@potulka hybu, jen ten rozsah neni takovy jaky byval, ale jak jsem psala, i moji chybou a to zapesti je uz tak nejak konstantne vetsi nez to druhe

novakova2000
2. okt 2012

včera som bola v salone na skuske a tetušky pozerali na moje nohy ako keby som ja zato mohla citila som sa hrozne :(

novakova2000
2. okt 2012

tak dievčence idem dnes na ten obstrek do jednej nohy a vo stvrtok na druhu nohu - tak topanky na svadbu mozno aj obujem, fajna sprava

btw - ta neistota čakania ma inak zabíja teraz som volala s ujom lekarom ze snimky su bez nalezu - ze krv jasné zvyšené crp a ešte niečo ale neni reumaticky faktor ze on si stale mysli ze to bude ina artritída - ale na nete som čítala ze 20-30% pacientov reumatický faktor nema - a uz vôbec nie v počiatkoch tak neviem :(

potulka
2. okt 2012

@novakova2000 uz ten google nechaj na pokoji!! 😉

novakova2000
2. okt 2012

@potulka no uz ma čo to čítaš čo 🙂 inak uz som zohnala tu kostihojovu mast natieram kazdý večer 🙂 snad pomôze

lenocka777
2. okt 2012

Ahojte baby, počuli ste už o zelených potravinách - MLADÝ JAČMEŇ A CHLORELLA?

Ja som ich začala užívať, keď mi zistili vysoké aslo a nechcela som brať dlhodobo antibiotika.
Nielenže mi to znížilo aslo (napriek tomu, že moja lekárka povedala, že bez antibiotík sa mi aslo nezníži), ale mi aj začali rasť vlasy, schudla som, vybielilo mi to zuby, upravilo mi trávenie a stolicu, mám z toho veľmi veľa energie, vôbec nie som unavená, cítim sa super
fyzicky aj psychicky. Svokra mala rok veľké problémy s kĺbmi. Boli dni kedy sa nevedela ani sama obliecť, lekári nevedeli čo jej vlastne je. Nevedela spávať, mala depresie a pomohol jej práve zelený jačmeň a chlorella, teraz sa cíti výborne. Švagriná mala tiež veľmi zle
výsledky, dokonca jej povedali, že ma nábeh na rakovinu žalúdka a odkedy to užíva ma super výsledky.

Ja to dávam aj ročnej dcérke a odkedy sa narodila, nebola vôbec chorá. Boli sme teraz na meranie antioxidantov v tele a mame vynikajúce výsledky, na rozdiel od ľudí,
čo to nepijú. Sú vhodné pre celú rodinu.

Liečia veľmi veľa chorôb, ekzémy, bielia zuby, podporuje chudnutie, znižujú hladinu cukru pri cukrovke, majú antioxidačné účinky, protirakovinové účinky, majú veľmi veľa minerálov, enzýmov, vitamínov, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje únavu, depresie, zlepšuje
trávenie, posilňuje imunitu organizmu, spomaľuje starnutie organizmu, zvysuju sexualnu vykonnost, pomahaju pri probleme otehotniet ....atď.

Zelené potraviny čistia, zasýtia, regenerujú organizmus a harmonizujú telesné funkcie. Sú zásaditotvorné. Majú antioxidačné účinky, zbavujú telo nebezpečných voľných radikálov a chránia tak bunky pred poškodením. Sú 100% čisté vyrobené v biokvalite. Dokážu nahradiť
najkvalitnejšiu zeleninu. Obsahujú najvyššie množstvo chlorofylu, ktorý má protizápalový hojivý účinok.

Ak by ste mali akekolvek otazky alebo zaujem o zeleny jacmen a chlorrellu, tak ma kontaktujte.
Zelenym potravinam sa venujem. Mozem Vam poslat skusenosti ludi, ktorym zel. potraviny pomohli.

novakova2000
3. okt 2012

@lenocka777 niekde som raz čítala že užívanie chlorelly pri artritíde môže vyvolať nadmernu imunitnú reakciu čo si o tom myslíš?

vianne
4. okt 2012

@novakova2000 toto mi povedala aj moja reumatologicka, ked som sa jej pytala na alternativnu liecbu (kvoli kojeniu) a konkretne na tieto dve veci, mi povedala, ze mne to neodporuca, lebo mam autoimunitnu artritidu a v mojom pripade mam aj dalsie poruchy imunity a mohlo by mi to vyvolat silnu reakciu a nasledne zhorsenie stavu, mne dokonca neodporucaju nijakym sposobom zvysovat imunitu. ked som brala lieky na liecbu imunity (neustale infekcne ochorenia hrdla a priedusiek) velmi sa mi zhorsila artritida. takze som radsej celu zimu chora ale chodim :D

vianne
4. okt 2012

ahojte, ja mam dnes rano pozitivnu spravu, kupila som si arnikovy olej, a uz 3 dni sa poctivo 2x denne natieram, a ma to uzasny ucinok, ziadna ranna stuhnutost. pre mna hotovy zazrak, lebo doteraz som sa rano rozcvicovala aj hodinu. teraz vstanem a uplna pohoda 🙂 zabralo mi to hned na druhy den...a to uz tyzden aj dve hodiny vecer strikujem, a to mi vzdy rano sposobovalo vacsie bolesti ako zvycajne...takze to idem testovat dalej, dufam , ze tento skvely ucinok pretrva 🙂)))

novakova2000
10. okt 2012

3 navštevy reumatologov - 3 rozne diagnozy - asi takto 1. Seropozitívna RA ( tu mam z krvy identifikovanú ) 2. Reaktivna artritída ( NURCH - na zaklade vyšetrení - čakame na výsledky ) 3. Seronegatívna oligoartritída - BA pani primárka Kmetyová tak čo vám poviem nekonečný chaos 🙂

potulka
10. okt 2012

@novakova2000 oligoartritida znamena tolko, ze sa jedna o artritidu, ktora zatial napadla len maly pocet klbov. ked ich je viac ako neviemkolko, hovori sa tomu polyartritida. ale obe su reumatoidne, ide len o pocet klbov. skor je zaujimave, ze podla jedneho je serum pozitivne a podla ineho negativne. obe ti brali krv? na druhej strane, aby sa stanovilo, ze artritida je seropozitivna, musi byt serum pozitivne na niekolkych odberoch za sebou, lebo sa to moze menit. pockaj na vyjadrenie NURCHu, to by som brala za smerodajne. reumatickych ochoreni je vyse 200 a mnohe sa podobaju, takze niet divu, ze kym sa stanovi presna diagnoza, chvilu to trva.

novakova2000
10. okt 2012

@potulka a ta oligoartritda sa potom zmeni na polyartitidu alebo ako to je nevieš? - čakam na nurch to je jasné neni o čom ale to nemeni na tom ze babo chcem čim skôr

potulka
10. okt 2012

@novakova2000 moze a nemusi.
najprv sa musis dat do poriadku, aby si babatku neublizila. a co svadba, uz tusim bola, nie? ako?

novakova2000
10. okt 2012

@potulka hej tento víkend, vieš čo nôzky v pohode ved ešte štvrtok som bola na tej injekcii na druhu nohu, takze dalo sa - topanky som si bola balerinky kupit v piatok tie čo som mala som uz neobubla ale nohy dali sa a do 2 som aj vydrzala tancovat potom uz nie potom som uz bola unavena 🙂 inak fajn super počko, super partner vedla mna tak tak len ta unava potom v nedelu a vp ondelok hard

novakova2000
10. okt 2012

@potulka počuj a to serum z krvy to je aká hodnota pod čím to mam hladat? 🙂

potulka
10. okt 2012

@novakova2000 kedysi sa to nazyvalo LATEX a meralo sa to v tisicoch neviemcoho, teraz je to, ak tomu spravne rozumiem, reumatoidny faktor - RF. norma je tusim do 12 alebo 14, ja mam aktualne 23, co je vzhladom na dlzku a stav mojej artritidy velmi slusne. ako som sa vsak docitala, pozitivny RF sa vsak vyskytuje aj u niektorych zdravych ludi a pri roznych nereumatickych chorobach, preto by sa diagnostika nemala zakladat len na nom.
fajn s tou svadbou. a super, ze sa ti nohy scvrkli aspon do baleriniek. traktorky nebolo treba. 🙂

vianne
10. okt 2012

ak sa chcete dozvediet troska viac, tu je odborny clanok o liecbe RA http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

novakova2000
11. okt 2012

@potulka ja mam RF posledný 8 - a niekede aj 0 - lenze čitala som ze to je na začiatku RA normalné takze to nejako nestresujem a 23 je inak asi tiez fajn 🙂 no ale unava bola som nevydrzala ani dlho tancovat a ludia sa pytali a pytali a riešili to ze nepijem netancujem moc a bla bla bla bolo to naročne, neuzila som si to na plno :( ale hlavne ze sme svoji 🙂

pisis
12. okt 2012

@novakova2000 ja mela posledni rf skoro 300 (uz je to delsi doba), ale co, to je jen cislo 🙂