Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

danka_ba
6. nov 2012

@novakova2000 ďakujem, len neviem co mam povedat doktorovi ze ake vysetrenie chcem ... to ze preco ich chcem opisem ...

novakova2000
7. nov 2012

@potulka tak to s tebou plne súhlasim 🙂 určite spinálka a ked si rodil tiez si bola pod spinálkou?

novakova2000
7. nov 2012

@danka_ba chod svoju obvodnému, a povedz mu nech ti napíše doporučenie na reumatologické vyšetrenie a ty potom chod inému reumatologovi s tym doporučením a povedz mu aké máš starosti 🙂

potulka
7. nov 2012

@novakova2000 ano, mala som cisarsky so spinalkou. je uzasne, ze sa to takto da, hned som malickeho videla a mohla som ho po osuseni pohladkat. ked budem mat druhe babo, skusim vybojovat, aby mi ho aj prilozili. neviem, ci sa to uz na slovensku niekomu podarilo, ale viem, ze v zahranici sa to tak uz zavse robi. alebo este ina moznost - rodit prirodzene. 🙂 uvidime, ked to bude aktualne.

novakova2000
7. nov 2012

@potulka vieš čo ak sa dohodneš s lekárom dá sa - ja dokonca poznam pár ludí čo riešili priloženie cez manilu - zdruzenie pre kojenie a tak a tam dokonca babenka chodila za kočkou aj prých 48 hodin do nemocnice a prikladala jej malého elbo ona bola po tazkom cisaraku a nevladala tak snád sa podarí🙂 a kojila si prvé?

danka_ba
7. nov 2012

@novakova2000 noooooo, aj tak sa to da riesit ... ďakujem za typ

potulka
7. nov 2012

@novakova2000 ano, kojila som 20 mesiacov. 🙂 bol to vacsi zazitok ako samotny porod.

novakova2000
8. nov 2012

@potulka tak to verím, snád sa dočkám aj ja takého rkásneho zážitku

novakova2000
8. nov 2012

@danka_ba 🙂

jaya47
10. nov 2012

Ahojte baby, ako sa mate? Konecne vikend 🙂

novakova2000
14. nov 2012

@jaya47 júúúj už aj po víkende 🙂 už je steda a neviem sa dočkať dalšieho víkendu tie tyzdne tak pomaly utekajú no nie? 🙂 a ako sa máme - striedavo oblačno aj zdravotne aj duševne asi tak normal zivot sinusoida v pondelok ideme na kontrolu uvidíme - lieky moc nezaberajú :( tak snáď bude lepšie .........a stale som unavená a stale taký dlhžý zoznam veci co chcem urobit a najradšej by som prespala celé dni 🙂 a ty jaya ako?

novakova2000
14. nov 2012

@jaya47 ale inak začinam planovat čo upeciem na vianoce ty čo budeš piect más nejaké oblúbené receptíky?

jaya47
14. nov 2012

@novakova2000 A to ides do Piestan? Ci k lokalnemu reumatologovi?
No, ja sa stale trapim velkymi bolestami klbov, snazim sa nedavat si lieky proti bolesti, ked to fakt nie je nutne, ale davam si kazdy druhy den v priemere :( Aj crpcko mam zvysene, tak nieco sa mi posahalo. Ale mala som crevnu virozu, strasne hnacky a klby vtedy uplne prestali boliet, tak mi bolo dobre ;))) Ked hnacky skoncili, bolesti zacali a z nejakeho dovodu sa mi dnes zase vratili hnacky, tak ma ani klby velmi nebolia ;)))) Neviem, cim to je, ale nestazujem sa tym hnackam ;))))

A co sa pecenia tyka, ja moc na pecenie nie som, ani vela moznosti nemam, hlavne kedze nemozem mlieko.. Tak planujem asi klasicke linecke cajove pecivo s dzemom a orechovo-cokoladove kosicky 🙂 Uz zacinam ignorovat, ze aj v here je mlieko, ze to prezijem, ked sa nebudem prejedat ;))))) Nech si manzel pochuti 😉
A to uz teraz planujes pecenie? Ja zvyknem tak okolo 20teho decembra zacat ;))))))))

novakova2000
15. nov 2012

@jaya47 ne ne idem lokálnemu a som aj ja zvedavá na moje CRP naposledy som mala niečo okolo 46 a mam pocit ze sa pohoršilo 🙂 a ty kolko máš teraz ako sa tebe prejavujú velké bolesti klbov? a ktorých ? ja to mam kazdý deň inak - vzdy som zvedava čo ma čaká rano ked idem spať .🙂 bývaš rano aj stuhnutá?

no jasné, ze planujem medovníčky musím uobiť 1. decembra aby boli super na vianoce tak musím pomaliny hehe a prečo ti vadí mlieko?

potulka
15. nov 2012

@jaya47 nepocula si o masle ghee? mal by to byt len tuk bez BKM, mozno by sa z toho dalo aj piect...? hera a im podobne su riadne svinstva, obsahuju latky, ktore sa nedaju z tela odburat, takze dalsia zataz. 🤐 ghee som videla predavat v DMke a vraj sa da aj podomacky vyrobit.

pisis
15. nov 2012

@potulka @jaya47 pokud vim, tak ghee je prepustene maslo, doma ho delame tak, ze nechame rozpustit na panvicce a sbirame takovou tu penu, pripadne prepustit pres platenko, ale dlouho jsem to nedelala (abych rekla pravdu, tak jen parkrat). Nevim nic o BKM, ale je to trvanlivejsi nez normalni maslo.

potulka
15. nov 2012

@pisis ja som prave dnes nasla, ze sa to da robit aj doma, doteraz som si myslela, ze sa to len kupit da. ano, je to tak, ako pises. urcite je to trvanlivejsie, ked je bielkovinova zlozka prec. ved aj olej vie byt cerstvy niekolko rokov. ja som o tom citala v knihe Syndrom travenia a psychologie - odporucaju ghee pouzivat pri bezkazeinovej diete, cize tej, kde vadi bielkovina kravskeho mlieka. skoda, ze som o tom nevedela, ked sme riesili synov ekzem - ale aspon sme sa naucili robit vselijake pomazanky. 🙂

pisis
15. nov 2012

@potulka no, presne, tim prepustenim se odfiltruje vse zbytecne (takze asi i ta bilkovina, to jsem ani nevedela) a zustane cisty tuk. A ano olej ani nemusi byt v chladnicce, myslim, ze ani toto ne, ale my to tam vzdy meli, pouzivali jsme to jen na vareni, smazeni (nepripali se to tak), na chleba mam rada maslicko i s bilkovinou 🙂. Asi to zase po letech udelam a vyzkousim 🙂. Dekuji za tip. Ja to mam z indicke kucharky, v Indii, jak je dost teplo, tak tam potrebuji neco trvanliveho.

A k peceni cukrovi - myslim, ze udelam linecke a pernicky a to staci. Stejne na Vanoce pojedeme do CR a tam toho zase bude spousta. Tak jen tak na ozdobu a pro vuni 🙂. Soused dneska zacal s vanocni vyzdobou - tolik plysovych medvedu na dome jste urcite nikdy nevideli 🙂.

jaya47
15. nov 2012

@potulka O ghee som pocula, aj parkrat pouzila (svokra mi spravila). Pravdupovediac som nerozmyslala nad tym, ze co pouzit do kolacov. Neviem si ho predstavit vypracovat, lebo bolo strasne tuhe, co si spominam (ale mozno len bolo uz prilis dlho v chladnicke). Viem, ze hera je svinstvo, ale tak nejem to nejak casto, tak ma to netrapi, ze raz za cas ;) Co si myslis (a @pisis ) o tej tvrdosti ghee, bude sa to dat vymiesit? Pripadne aj nejaky krem spravit? - mam doma kokosovu smotanu na slahanie, tak mozno s tym? (este som neskusala).

@novakova2000 Hej, byvam stuhnuta. V poradi: lakte, kolena, prsty. Meni sa to, ze ktory klb prave boli a je to taky pocit, akoby do toho klbu niekto pomaly nieco zavrtaval. CRPcko mam len 13, ale nemavam zvysene, ked som zdrava (aspon som doteraz nemavala). Reumatologicka vravela, ze sa musim zbavit nosovych polypov, lebo dokial mam v tele nejaky zapal, tak to bude boliet. A ze moze to byt reakciou na to, ze som v juli po pol roku prestala brat prednison. Aj mam stale horsi a horsi hlas, tak sa asi oni tam rozsiruju. Teraz ma riesi ORL, tak som zvedava, len pravdepodobne to skonci operaciou a ja som prave zacala pracovat, takze som v skusobnej dobe, tak sa toho bojim... No, uvidime, skoda, ze nemam carovny prutik, ktory by mi spravil vsetky vysetrenia za hodinku ;))))))

A medovnicky aj ozdobujes? Mne sa to nikdy nedari pekne ;)))))) Mlieko nemozem, lebo mam intoleranciu kravskej mliecnej bielkoviny (BKM/kazein, co tu baby spominaju ;) )

potulka
15. nov 2012

@pisis v DMke maju ghee na normalnom pulte, ziadna chladnicka, takze urcite sa to da skladovat ako olej. ako to vlastne chuti? tym, ze ostava tuk, asi by sa nemala velmi menit, nie? tuk je nositelom chuti.

pisis
16. nov 2012

@potulka My to davali jen na vareni, tak chut ani nevim, ale melo to takovou nemaslovou barvu, spis zlatou, olejovou, tak me to ani nenapadlo na chleba poradne dat.
@jaya47 tak s tou tvrdosti netusim, ono uz je to opravdu dlouho co jsme ho delali, ale asi bych to zkusila nedavat do te lednice (my to tam meli). Jsem si nalitla, jsem se zatvarila jako expert na ghee, ale vlastne o nem nic nevim, jen ze jsme ho parkrat doma udelali 🙂.

jaya47
16. nov 2012

@pisis 😉)))) Ja som to napisala len tak, ci nahodou jedna z vas nevie, aby si si to aj ty vsimla 🙂 No, asi to vyskusam, uvidim vobec, ci budem robit alebo kupim. Lebo zase, ked to spravim doma, tak si nemyslim, ze tolko bielkoviny odseparujem. A nebude sa mi to asi chciet prilis dlho cedit ;))) Tak radsej skusim to kupene a dalsi den zistim, ci bolo zle ;))))

jaya47
16. nov 2012

@potulka a chuti to tak trosku do orieskova 😉 Aj ked ta chut je do orieskova mozno len vtedy, ked to clovek malo scedi a je tam nejaka laktoza (ta sa tym tiez odstranuje), lebo podla mna tu orieskovu chut dava karamelizovanie, na co treba cukor 😉

novakova2000
21. nov 2012

@jaya47 ja som si myslela že to CRP je dôležitý faktor pre vyhlásenie remisie či?

@potulka - čo ty nato ty si tu taký odborník 🙂

potulka
21. nov 2012

@novakova2000 ja som odbornik? 😎 neviem presne, podla coho sa urcuje remisia, asi je tam viacero ukazovatelov. sedimentacia je zvycajne prva, co sa sleduje, potom CRP, reumatoidny faktor, ale aj kadeco ine - krvny obraz, Ig protilatky... mne dr. pri kontrole vzdy vsetko vysvetluje, co su tie skratky na papieroch s vysledkami, ale musim povedat, ze si z toho malokedy cosi zapamatam. 😅
CRP a sedimentacia su zvysene pri akomkolvek zapale, napr. aj pri angine alebo ked hnisa nejaky zub...

novakova2000
21. nov 2012

@potulka no a nie si? mylim si z toho čo tu stále čitam, že si velmi skúsená a aj skúsenosti robia odborníkom odborníkom 🙂 a skratka pre tu sedimentáciu je aká pozriem si vo výsledkoch 🙂 CRP sa mi zničuje RF nemam 🙂

ifkael
21. nov 2012

Ahojte.. idem si kVam po radu..

V podstate z nicoho nic, ma zacal boliet bedrovy klb, ani chodit, ani lezat, tri noci som nespala... lekar urobil rtg, vsetko ok, vraj asi natiahnute alebo zapaleny sval ... Dostala som diclobene a mydocalm... po dvoch dnoch zabralo.. nasledovalo 24 hodin prisernych krcov v bruchu, fakt ten klb ked bolel, to bolo tusim lepsie...

V pribalovom letaku sa uvadza, ze moze to byt z liekov, ale len by som sa chcela spytat, ci tu niekto nepresiel podobnym... uz si pripadam ze -stale nieco sa musi pokaslat 😖

potulka
21. nov 2012

@novakova2000 sedimentacia je FW. odbornickou sa byt necitim, to su len roky praxe. 😅 ja s tym len zijem, absolutne nic si nestudujem, nepatram, neriesim.

@ifkael tie lieky nepoznam, ale ak je to mozny vedlajsi ucinok, tak by som to na to spokojne zvalila. hlavne to asi treba povedat doktorovi.

novakova2000
22. nov 2012

@potulka vdaka potulka - pozriem si vo vysledkoch to FW ja som len CRP sledovala 🙂

novakova2000
22. nov 2012

@ifkael tiez by som asi išla za tým lekárom čo ti predpísal ten liek a povedala mu to, ze si myslis, že by to mohol byť vedlajší účinok - alebo isť obvodáčke hm?