Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
15. feb 2013

@potulka to sú aké prosím ta tie wellnessové veci? 🙂

potulka
15. feb 2013

@novakova2000 no take tie vselijake kadernicky, kozmeticky, masaze, sauny... keby mi niekto venoval k sviatku nejaky pobyt v relaxacnych kupeloch, neviem, co by som robila. asi by som to tajne posunula nejakej kamaratke. tiez nerada nakupujem. vlastnim len dve kabelky. proste nezena. 😝

novakova2000
15. feb 2013

@potulka vieš čo ono je to asi o tom, kde ideš niekde nerada chodím aj ja ale napríklad čo je v dunajskej strede jeden wellness hotel a da sa tam ist wellnesovat iba tak bez pobytu tam to milujem - malo ludí 🙂 saunu som teraz od kedy mam ra cez vianoce skusala 1x trošku som sa bála ale bolo to celkom v pohode , masáze milujem mam sedávú prácu vzdy ked idem raz za mesiac sa mi ulaví 🙂 a dve kabelky ja ich tiez nemam vela ale ked chceš podarujem nejakú 🙂 aby si nemusela na nakup 🙂 a meddzi nami neznašam chodit na nakupy 🙂 a č orobievas s kamaratkami?

potulka
15. feb 2013

@novakova2000 ja neviem, mna to nikdy nelakalo, radsej si za tie peniaze kupim nejaku knihu, alebo ideme niekam na vylet. kamaratky mam uz hlavne s detmi, takze kym sa deti hraju, my sa snazime konverzovat na rozne temy. alebo ked teda idem s nejakou bez deti von, ideme na kavu, alebo do kina. handry chodim pozerat len vtedy, ked sa uz 15rocne tricka zacinaju rozpadat. 😅 a tot som si dokonca kupila spiralu na mihalnice! zistila som totiz, ze ta predchadzajuca vyschla... 😀 kadernicka tak raz za rok staci. aj si hovorim, ze by som sa mala o seba starat viac, ale proste, leni sa mi.

novakova2000
15. feb 2013

@potulka a tak mala nemala, ked si spokojná tak to je dôlezité 🙂

pisis
15. feb 2013

@potulka @novakova2000 ja nemam ani jednu kabelku, prijdou mi strasne neprakticke, namalovana jsem byla asi dvakrat za ziivot - na maturaku a na svatbe 🙂 Muj muz mi porad rika, ze chodim jako vagabund, ale tak ja myslim, ze teplo a pohodli je dulezite 🙂. A asi pred tydnem jsem zjistila, ze se mi trhaji na zadku moje nove dziny a tak jsem pocitala a zjistila jsem, ze je mam ctyri roky.🙂 Ale na masazi jsem byla jednou a moc se mi to libilo, klidne bych sla znova 🙂

novakova2000
15. feb 2013

@pisis a čo aj tebe mam poslať kabelku či ako? 🙂

pisis
15. feb 2013

@novakova2000 jejda, tak jsem to nemyslela 🙂

novakova2000
16. feb 2013

@pisis ved ja viem, ze nie ved srandujem 🙂

aja21
19. feb 2013

ahojte baby, prosím vás neviete či si môžem dať odobrať pupočníkovú krv ak mám reumatoidnú artritídu?

novakova2000
20. feb 2013

@aja21 fu to neviem, ale ved sa spýtaj lekárky Ti povie, ja osobne ak si nebrala teraz ziadne lieky počas tehu v tom nevidím problém, len sa informuj nato či to ozaj chceš, videla som vela dokumentov, kde dávali vysvetlenia lekárov ako to je reálne s tou pupočínkovou krvou ako tam funguje spatná kompatibilia 🙂 a teda podla mna to az tak nefunguje ako to hovoria firmy, ktoré to uskladnuju 🙂

potulka
20. feb 2013

@aja21 samozrejme, mozes. pupocnikova krv nie je tvoja krv, ale krv babatka - je z placenty. aj my sme to synovi dali odobrat.

novakova2000
20. feb 2013

@potulka a kolko zato mesačne platíte?

potulka
20. feb 2013

@novakova2000 najprv za odber sa platilo... uch, uz si to nepamatam, asi 18 tis. sk? to je to na meno, nie verejna banka. a potom za uskladnenie rocne tusim 40 eur. ale prave uvazujem, ci to zopakujeme aj v druhom pripade, uz az taka nadsena nie som ako vtedy.

novakova2000
20. feb 2013

@potulka jasné treba zvázit, ja ešte nemusím nad tym uvazovat, ale teda ak by som mala neviem či by som dala 🙂

pisis
20. feb 2013

@potulka my to u prvniho prosvihli, jak jsme se ke konci stehovali, ale tentokrat nad tim docela uvazuju.

aja21
21. feb 2013

@novakova2000 ved ja som tiež veľa nad tým uvažovala či si to dať odobrať. Ale čo som sa zatiaľ pýtala ľudí, ktorý robia v zdravotníctve mi to všetci odporučili a aj gynekolog ktorý je aj porodník. A je to možné aj pri tomto ochorení, písala som im mail a na druhý deň mi volali, že v tom nie je problém.

aja21
21. feb 2013

@novakova2000 na začiatku sa platí záloha 290€, ešte pred porodom a potom podla toho, ktorý produkt si vyberieš(štandard - 400, premium - 600 alebo aj tkanivo pupočníka 900). A ročný polplatok za uskladnenie je od 60€ do 85€.

novakova2000
22. feb 2013

@aja21 ročný poplatok nem problém - ale samotný ten produkt by asi bol :( ax jaj prečo je to všetko tak drahé

potulka
26. feb 2013

@aja21 @novakova2000 no, zacala som sa trosku viac zaujimat o tuto temu a napriek tomu, ze sme ju synovi dali odobrat, zacinam mat proti odberu velke vyhrady. precitajte si napriklad toto, najma tu cast o dotepani pupocnika. 😕
http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/porod/loto...

novakova2000
26. feb 2013

@potulka ja som dávno pozerala o tom dokument, ze vlastne to fakt nie je tak využívatelné....... boli to rozhovory priamo s odorníkmi - z rôznych oddelení a riešili to ako to bolo v realnom zivote a teda ti poviem vôbec ma to neukecalo nejako 🙂

centaurea11
26. feb 2013

Ahojky, před nedávnem jsem tady slibovala, myslím, že leninz, napsat o léčbě RA homeopatiky. Ze začátku jsem byla nadšená a léčba mi zabrala, asi tak na 95%. Po konzultaci stavu s homeopatikem jsme léky vysadili a do tří dnů se mi vrátily bolesti v plné parádě. Tak jsme nasadili léky opět - no a tentokrát už teda tělo nezareagovalo vůbec, spíš naopak, mám ještě víc problémů, než dříve ☹. Takže léčba možná pomáhá, ale asi při mírnějších stavech... No každopádně zkusila jsem to a budu později hledat další zdroje v čínské medicíně, zaujalo mě tianshi - neznáte někdo? (http://www.tianshi.wz.cz/index.php?id=36)

Takže jsem zpět mezi vámi 🙂, úplně na začátku, s většími bolestmi no a manžel mě dnes donutil vzít si přípravný prášek a zítra mě čeká MTX 😝. Plus ukončení kojení 😢.

Mějte se všichni pěkně a potulce moc gratuluju k miminku, držím palce, ať jste oba moc zdraví 😵.

S tou pupečníkovou krví je to pravda, četla jsem o tom bohužel až po porodu spoustu článků a opravdu to miminku dost ublíží - my jsme darovali krev někomu cizímu, tak snad alespoň pomohla...

anta
26. feb 2013

Ahoj holčinky, zrovna trefné téma pro mě. Dneska jsem se dověděla z krevních výsledků, že mám zvýšené ASLO, trpěla jsem a trpím bolestmi kolen, obávám se, že diagnóza bude znít - revmatoidní artritida, chtěla jsem se zeptat, co mě čeká, co se léčby týče a tak? Děkuji moc.

potulka
26. feb 2013

@novakova2000 nebolo to toto?

https://www.youtube.com/watch?v=VLaabKAJlK0


ja som si to prave pozrela... ehmmmm. 🤐 @aja21 odporucam.

@anta reumatickych ochoreni je vyse 200 druhov, takze asi je priskoro robit zavery a hovorit o liecbe a dalsich veciach. liekov existuje kopa, rozne kombinacie, rozne postupy. zalezi aj na intenzite choroby. este sa z toho kludne moze vyklut nieco ine. su aj ochorenia, ktore sa prejavuju bolestami klbov - napriklad borelioza, kadejake zapaly... a daju sa vyliecit. nemusi ist hned o reumu. drzim palce.

novakova2000
27. feb 2013

@potulka no pozrela som si, dalej som sa iba ubezpečila, že nie dakujem neprosím 🙂 ale bol to iný dokument 🙂 ale tak aj tento je dobrý 🙂

novakova2000
27. feb 2013

@anta bolesti kolien a zvýšené aslo nie sú dôvody na diagnozu RA - čo reuma faktor? čo zápal? ranna stuhnutost? nechud do jedla? bolesti svalov? opuchy? zatial mi to tak nevyzerá 🙂

aja21
27. feb 2013

@potulka no zaujímavé, len by som chcela vedieť prečo mi to potom moj doktor tak odporučal, ked som sa ho na to pýtala. 😒

anta
27. feb 2013

@novakova2000 - ahojky, díky za odpověď, já tomu rozumím jako koza petrželi, jsem objednaná na revmatologii, tak se tam dovím víc. Ranní ztuhlost opravdu necítím, ale kolena pak po chvíli bolí a bolí celý den a nejvíc při chůzi 😉 Tak tfuj tfuj, aby jsi měla pravdu 🙂

novakova2000
27. feb 2013

@aja21 ja uz ma msvoju rax lekari vela krat vidia iba jednu stranu - alebo to je ako s inými vecami ako napríklad dostane proviziu ak napiše mesačne 20x tuento druh antikoncepcie 🙂

novakova2000
27. feb 2013

@anta ja by som to skôr videla na ortopediu 🙂 boli ta to pri chôdzi či aj v lehu a kde v ktorej časti kolien?