Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

kazka
2. apr 2013

@pisis Som rada, že existujú aj takéto fóra, lebo inak by som sa k podobným informáciám asi ani nedostala (vzhľadom na vek väčšiny pacientov v RA ambulancii, tam už asi tažko niekto z nich uvažuje o bábätku 😀) pevne verím, že sa z toho všetky ako-tak pozbierame a bude nám dopriate vychutnať si detičky naplno (hlavne, nech to je bez bolesti 😉 )

pisis
2. apr 2013

@kazka jojo, jsem na tom podobne, take jsem za toto forum rada 🙂

novakova2000
2. apr 2013

@pisis vieš čo hej, tu aj v privatke aj na iných forách to poslednú dobu sledujem, a ak sa najde kočka, ktorej sa stav nezhoršil tak je to vzdy kočka čo to mala diagnostikované v detstve aj na naete som našla príspevky, a ty si pred tehotenstvom čo uzívala? a po ked sa ti zhoršilo? ako moc sa ti to zhoršilo?

pisis
3. apr 2013

@novakova2000 me spis prijde, ze to zhorseni je dost automaticke - pokud vim, tak jen potulka je nase svetla vyjimka (ale urcite dalsi prijdou🙂 - treba zrovna ty i kdyz jsi mela RA diagnostikovanou az v dospelosti a samozrejme ja 🙂) - ze je to vec hormonu - v tehotenstvi se to diky nim zhorsi a po porodu bohuzel zase zhorsi. U me to bylo prvni mesic jeste v pohode, ale pak jsem uz musela zvysovat Prednison, kolem tretiho mesice krize, ale pak se to zase nejak udobrilo a v pul roce uz jsem presla na silnejsi leky. No a ted po tom "porodu" nastalo zhorseni hned.Jinak pred otehotnenim jsem mela Prednison s MTX (ten jsme vysadila tri mesice pred a zustala jen na Prednisonu) a ted k tomu jeste Humiru.

novakova2000
3. apr 2013

@pisis tebe sa zhoršil stav počas tehotenstva? vačšinou čo kočky píšu tak ze sa im výrazne polepšilo počas tehu az potom prišli problémy po pôrode, a zhoršil hned je čo zo dna na den? ty si počas tehotesntva brala Prednisom ? Humira je bilogická, to znamená že musíš mať asi riadne bolesti :(

pisis
3. apr 2013

@novakova2000 jejda, tolik otazek - v tehotenstvi se to zlepsi, po porode zhorsi (mam tam chybu 🙂). Ale ted se mi stav zhorsil i behem tehotenstvi, ale tam proste byl nejaky prolem asi a pak to bylo ze dne na den o dost horsi. A ano, cele tehotenstvi jsme brala Prednison, ale snizovala jsem si davky, pac tehotenstvi vazne pomohlo 🙂

novakova2000
3. apr 2013

@pisis tak ja som stále velmi zvedavá 🙂 mna tak posledné dni boli bedrovy klb ale zatial to neni nič zlé stale dufam, ze sa rano zobudím a bude lepšie asi nie som zdravá ked stále takto dúfam ne?🙂 ja som taký ováčik a velmi tužim po bábatku tak mi je to velmi tazke zvladat to ale asi tebe tiez nemusím písať že ano

pisis
4. apr 2013

@novakova2000 urcite bude lepsi, vsak je to normalni doufat a verit 🙂, ja mam zase kloub na ukazovacku leve ruky a pravy loket - proste nekdy boli, zrovna dneska mam ten prst asi dvojnasobny. A ja te opravdu chapu, ale tak za chvilu mas ty vysledky z NURCHU a uvidis. Moc drzim palce, at je vse v poradku.

novakova2000
4. apr 2013

@pisis dakujem si moc zlatá

anta
8. apr 2013

Ahoj holčinky, tak se zase ozývám.
Byla jsem na magnetoterapii, pak jsem se stavěla u praktického lékaře a ten mě dodělal 😖 Doporučil mi, abych si ta kolena nechala prostě operovat, protože jinak nebudu mít klid. Říkala jsem mu, že mám každodenní bolesti, že mě to omezuje, otravuje, on říkal, že bych měla na dalších 20 let pokoj, tak nevím, zda ortopeda tlačit do operace či ne?

novakova2000
8. apr 2013

@anta stále ta t obolí? ja neviem chod ešte k dalším ortopedom urob si preiskum a potom sa drozhodni

pisis
8. apr 2013

@anta ahoj, me operace zapesti od bolesti pomohla, ale urcite neni spatne si udelat pruzkum 🙂

anta
8. apr 2013

@novakova2000 - právě že bolí, po magnetoterapii mám chvilku klid, ale pak zase a zase, jsem z toho otrávená jak prase.

betuska30
8. apr 2013

@novakova2000
ja by som sa chcela poradit, dnes som bola na 1. kontrole, Prednison a Plaquenil mi zabrali, CRP je v norme, aj ostatne vysledky v krvi, v krvi sa vsak protilatky na reumu neukazali, teda ak som dobre pochopila, reuma sa nepotvrdila, lekarka mi vsak chce postupne vysadzovat prednison a nasadila mi metotrexat. Ked som si doma precitala pribalovy letak, dost som sa zhrozila...neviem, myslite, ze ak mi ta prvotna liecba zabera je nutne dat ten metrotexat? Ona povedala, ze podla nej mam vsetky priznaky RA, aj ked seronegativnej, vraj sa to hned v krvi nemusi ukazat a ze to treba rychlo zastavit ten zapal, aby som neskor nemusela brat silne lieky...nebola velmi ochotna sa so mnou rozpravat.... ☹ to uz budem musiet brat ten metotrexat stale alebo ak by sa mi polepsilo môze ho vysadit? Inak, mozem byt s tou diagnozou na PN?

potulka
9. apr 2013

@anta asi by som sa riadila tym, co povie ortoped, nie obvodak. a kludne aj dvaja ortopedi. operacia je riesenie, ale radikalne, takze by som si to veru dobre zvazila, kym by som sa na to dala. ja mam za sebou kadejake operacie kvoli artritide a viem, ze bez nich by to bolo postupom casu horsie, nedalo sa robit uz nic ine. ale povedal mi to velmi doveryhodny ortoped-chirurg.

@betuska30 protilatky na reumu - zrejme hovoris o reumatoidnom faktore - nemusia byt pri kazdom reumatickom ochoreni, konkretne pri seronegativnej artritide je RF negativny. nechces sa este dat vysetrit inde, trebars v Piestanoch, kym pristupis na methotrexat? suhlasim, ze su to silne lieky a mali by sa nasadit fakt len v odovodnenom pripade, nie ze preistotu.

betuska30
9. apr 2013

@potulka ahoj, ved to...dost sa bojim to zacat uzivat a nechapem preco mi to vobec dala, ked mi zaberal aj Prednison s Plaqenilom...ako sa da dostat do Piestan? moze ma tam niekto poslat? Ta moja reumatologicka ma tam asi neposle...

potulka
9. apr 2013

@betuska30 tvoja reumatologicka nema dovod ta tam neposlat, chodia tam raz za cas reumatici z celeho slovenska, ktori maju svojich spadovych reumatologov v mieste bydliska. kedze si tam este nebola, budes potrebovat asi od nej odporucanie. mozno by ti ho dal aj obvodny lekar. alebo sa skus pozriet na webku www.nurch.sk a pripadne sa tam spytaj, ci sa k nim neda dostat aj bez lekarskeho odporucania. ja tam uz teraz chodim priamo k istej doktorke, napiseme si mail a ona mi navrhne, kedy by som mohla, papier ziadny nepotrebujem.

pisis
9. apr 2013

@betuska30 i me prijde zbytecne ho zacit uzivat, pokud se citis dobre a vysledky jsou OK. ja jsem slysela, ze lekari se ted snazi davat silne leky na zacatku, ale vsak beres i jine leky.

novakova2000
9. apr 2013

@anta tak vyskúšaj, viacero ortopedov a potom sa rozhodni je to predsa len a len tvoje zdravie 🙂

novakova2000
9. apr 2013

@betuska30 súhlasim s potulkou, ja mam reumu ale som seronegatívna, to znamená že nemám reumatický faktor a pritom bolesti mam aj klbov aj svalov aj opuchy aj bolesti takže neviem ako to myslela že sa nepotvrdila reuma ale ritom ti predpisuje methotrexat, lebo je to jeden z tých dosť silných liekov ako to myslela? a presne ako píše potulka nechceš ist do PN ?

betuska30
14. apr 2013

@potulka ahoj, ja by som sa chcela poradit, este pred tym nez som zacala brat metotrexat som sa vysypala...len neviem z coho...bola som u obvodnej, ta mi povedala, ze mozno zo zeleninoveho salatu (snazim sa jest viac ovocia a zeleniny, doteraz som nikdy nijaku alergiu nemala), ze nemam brat plaquenil...lenze ked som ho nebrala, zacal ma znova boliet clenok, tak som si dala od zufalstva, uz aj ten metotrexat, no vysypavala som sa znova, tak som zasla k reumatologicke, ta mi kazala vysadit plaquenil a dietovat, vraj sme opat na zaciatku kedze porusim liecbu, mam brat len prednison a 1x do tyzdna metotrexat...vysypavat som sa prestala, no zacinaju ma boliet klby...coo mam robit? Ten vysyp bol tak, ze z nicoho nic ma zacalo niekde svrbiet, poskrabala som sa a nastupili vyrazky ako zihlavka, takto to preslo celym telom, cca hodinku, potom nebolo vidno uz nic...ak ste sa niekto s tym stretli budem vdacna za radu...

potulka
14. apr 2013

@betuska30 fuha, neviem veru... nerobila si nejake zmeny v jedalnicku alebo v kozmetike, pracom prasku? alebo si niecoho nezjedla v poslednom case viac? mozno mas na nieco miernu intoleranciu a ked to prezenies s danou potravinou, tak sa mozes vysypat, pricom v malych mnozstvach nemusi skodit. s davkovanim liekov sa skutocne necitim byt kompetentna radit, su to silne lieky. bolest klbov moze byt len prechodna, hlavne teraz, ked teploty skacu hore dole, raz snezi, raz je slnko... mozno na podporu liecby by som ti odporucila davat si D vitamin - moze ti reumatolozka predpisat vigantol, ale da sa kupit aj volnopredajne ako tabletky ci kvapky, mne je sympaticke D3 od jamiesona. tiez sme tu uz viacere prisli na to, ze velmi dobre pomahaju na vsetko mozne zvysene davky C vitaminu - v DMke predavaju v takej bielo-belasej pikslicke cistu kyselinu askorbovu, je to prasok, pribalena je odmerka. zvysene davky = aj 8-10 x za den 10 odmeriek do pohara vody a vypit. na kazdych 5 odmeriek Ccka treba pridat jednu odmerku sody bikarbony. mozes to podla mna aspon skusit, trebars zacat s nizsimi davkami (3 alebo 5x po 10) a uvidis, co to spravi. mne na aktune bolave klby pomaha aj natierat ich kostihojovym vyluhom v alkohole, pripadne sa da urcite v lekarni kupit nejaka mast na baze kostihoja.

anta
16. apr 2013

Ahojky, tak mám zprávu, dnes jsem byla u ortopeda, půjdu na artroskopii levého kolena, budu čekat tak 2 až 3 měsíce, to je dost dlouho na to, jak mě ty nohy bolí každý den. Nevím, jak to vydržím. Dr. říkal, že kdybych měla nějaký strašlivý bolesti, tak tam mám určitě přijít, no nevím, co by se mnou udělal. Piascledin nezabral, magnety jen ulevily, ale bolesti se neustále vrací. Jo a levé koleno začínám mít prosáklé, tudíž asimyslí vodu.

novakova2000
16. apr 2013

@anta tak ked ta to fakt bolí a má ti to pomôcť tak ať, treba byt silná

anta
16. apr 2013

@novakova2000 - holka, fakt bolí a bolí a taky mě to vážně omezuje. Nemůžu na procházky, nemůžu sedět s pokrčenými nohami, jsem z toho celá na palicu 😒

centaurea11
16. apr 2013

Ahoj ženy,
slyšely jste o fyziologické regulační medicíně? Doporučil mi to můj obvodní lékař, že jsou prý velmi dobré výsledky u RA. Máte některá zkušenost? Zvažuji, že vyzkouším, jedu si na té své alternativní léčebné vlně 😝 , ale tohle je pravá medicína, jen ne tak drastická jako MTX, do kterého se mi fakt nechce. Díky za případné reakce a pěkný večer všem! 🙂

centaurea11
16. apr 2013

Omlouvám se za tapetu, dyžtak mě smažte 😀
Odkaz http://www.dobryskutek.cz/4537/5179/clanek/fyzi...,
konkrétně o RA:

Pro které nemoci je FRM nejvhodnější, neboli kde dosahuje nejlepších výsledků?

FRM vychází ze základního předpokladu, a to ovlivnění psycho-neuroendokrino-imunitní osy člověka. Je tedy vhodná u mnoha onemocnění, jako jsou funkční poruchy; její nejvýznamnější místo je u poruch endokrinního a imunitního systému. Hovoříme-li o endokrinním systému, pak se FRM uplatňuje při poruchách hormonálních, v případě imunitního systému jsou to autoimunitní onemocnění, a dále zánětlivá degenerativní onemocnění. Jelikož proces stárnutí je definován rovněž jako prozánětlivý proces, využití FRM je zde nasnadě. Odpověděl jsem asi hodně obecně, že ano?

Ano, odborníci jistě rozuměli, ale zkuste být úplně konkrétní, a to včetně praktického využití postupů a přípravků FRM.

Dobře, zde jsou alespoň některé příklady terapeutických protokolů FRM, jak jsme je předložili na přednáškách českým lékařům. Jako první byly prezentovány léčebné možnosti u revmatoidní artritidy. Toto zánětlivé autoimunitní onemocnění postihuje přibližně 1 % populace, častěji ženy, a vede k postupné destrukci kloubů, kostí, vazů i šlach. Na vzniku zánětu se významnou měrou podílejí Th1-lymfocyty (druh bílých krvinek) produkující tzv. prozánětlivé cytokiny. Tento stav tělo kompenzuje zvýšenou tvorbou tzv. protizánětlivých cytokinů. Léčba revmatoidní artritidy podle FRM je proto založena na podávání anti-interleukinu 1 (GUNA-FLAM kapky) v kombinaci s kapkami GUNA-MATRIX a injekcemi MD-POLY.

novakova2000
16. apr 2013

@anta tak pak neni o čem

novakova2000
16. apr 2013

@centaurea11 fúha o tom som nepočula pozriem či to je aj tu na slovensku 🙂

potulka
17. apr 2013

@centaurea11 znie to zaujimavo. ja som pre zmenu teraz nazhavena GAPS teoriou - syndrom travenia a psychologie, autorka je dr. Campbell. primarne je to pre poruchy ako je autizmus, depresie, schizofrenia, ale velmi casto sa tam spominaju aj autoimunitne ochorenia, vratane artritidy. ide o to, ze tieto choroby velmi casto suvisia s nezdravou crevnou florou, ktora sa odovzdava z generacie na generaciu + nekojenie + vplyv prostredia... nabaluje sa to. creva potom nefunguju spravne, prepustaju do tela veci, ktore by sa mali v crevach za normalnych okolnosti rozlozit a to potom sposobuje v organizme sarapatu. autorka knihy ma skusenosti s mnozstvom autistov, ktorym prisna dieta velmi pomohla - napr. nerozpravajuci sa rozhovorili, ustali agresivne prejavy atd. funguje to vsak na vselijake ochorenia, kde crevna flora zohrava svoju rolu, akurat, ze sa na to pri klasickej medikamentoznej liecbe vobec nemysli. je to prirodzene, lebo sme nastaveni tak, ze chceme rychlu ulavu, takze sup - tabletka to vyriesi, ale moze to byt bludny kruh, ktory nas len utlmuje a v konecnom dosledku neprospieva. uprava stavy je dlhodoba a narocna zalezitost, ale jej vysledky maju trvalejsi charakter. lebo ked sa pomocou diety creva uzdravia a prestanu prepustat veci, ktore organizmus zatazuju, tak cele telo funguje podstatne lepsie. fakt super knizka, odporucam. a samozrejme potom aj aplikovat. 🙂 ja som sa na to zatial nedala, je to narocne na varenie a tak, ale aspon niektore prvky by urcite stalo za to skusit zaviest do jedalnicka. da sa to aj stiahnut z netu, ale nemam adresu.