Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

centaurea11
17. apr 2013

@novakova2000 Taky mě to docela zaujalo, máme v Praze dvě doktorky revmatoložky, které mají tu léčbu ozkoušenou, tak se dnes zkusím objednat. Jinak můj strejda měl také velké bolesti kloubů, ne tedy artritidu, ale už po druhé injekci se mu ulevilo. No za zkoušku nic nedáme 🙂.

@potulka Děkuji za tip, rozhodně na to mrknu. Já myslím, že ta strava dělá opravdu hodně. Ale jak píšeš, je to náročné na vaření, hlavně když už člověk lítá kolem dětí 🙂. Já zatím vysadila mléko a chystám se na makrobiotiku, ale to bude teda pro mě uffff 😒 . Je to přesně, jak píšeš, s těmi tabletkami... Nejsnadnější cesta, ale ty vedlejší účinky 😝. Ono by se v těhotenství takové změny ani dělat neměly, četla jsem, že zrovna u makrobiotiky se pak vyplavují ty špatné látky víc a pro miminko to není dobré. Plánuješ se tomu věnovat nějak víc u svých dětiček? Vaříš pro prcka zdravěji? Já se snažím Vojtíkovi vařit makrobio, ale teda velmi volně, baští i maso, ale nekombinuji ho s obilovinou. Jinak mu dávám probiotické kapičky každý den, do dvou let věku prý velmi pomůžou právě s imunitou, zjistila jsem to až v jeho roce, tak snad mu aspoň do začátku pomůžou 🙂.

Ještě dotaz na Tebe, jak jsi psala o pár příspěvků výše o té léčbě vitaminem C, ta soda bikarbona - to se dá koupit taky v DM nebo v lékárně? A dáš si 4 x jen to C a po páté smícháš s tou sodou, chápu to dobře? Děkuju 😉.

A ještě jeden tip, četla jsem i o třešních, že jsou prý zázračné, no zatím jsem se cpala kompotem 14 dní a nic, ale až bude sezóna, zkuste vydržet měsíc, když nepomůžou, aspoň neublíží. 😎
http://www.celostnimedicina.cz/artritida-zazrac...

Pěkný den bez bolestí všem 🙂 .

novakova2000
17. apr 2013

@centaurea11 vyskúšaj daj potom info 🙂

potulka
18. apr 2013

@centaurea11 jasne, v tehotenstve experimentovat nebudem, preto ani teraz nezacinam s vysokym Cckom - to ma laka najviac. GAPS viem, ze by som nebola schopna dodrziavat, ked mam "len" artritidu. ale kamoska ma chlapceka s autizmom, ti sa na to teraz dali - teda prenho sa vari podla GAPSu a ona sa zo solidarity tiez tak stravuje (no, mozno ked nie je doma, tak nie 😉). verim, ze im to prinesie velky uzitok. pre mna by bolo najtazsie vynechat obilniny a strukoviny, ved tie su fakt skoro vsade. ale na druhej strane, ked mal syn ekzem, tak nesmel nic mliecne, vajecne, psenicne, ryby, hydinu, hovadzinu a este nejake drobnosti ako napr. cesnak - tiez som si spociatku myslela, ze mu skoro nic neostalo, ale napokon sme celkom tvorivo a zdravo varili. 🙂 takze urcite by sa to iste dalo s GAPSom, len by to chcelo cvik a zvyk.
snazim sa varit zdravo, ale nie ze vegetariansky. naopak, maso mame vsetci radi - ale kupujeme aspon domacu hydinu aj vajicka, aj klobasu a slaninu mame z trhu od tetusky, ktora to vyraba sama zo stastnych prasiatok. 🙂 pouzivam viac celozrnnej muky, peciem chlieb doma (v tych z obchodu je teda kadejake svinstvo, kupujeme teraz uz len raz do tyzdna zemle, ked ideme na velky nakup, inak vylucne domaci chlieb, kde viem, co davam), casto pouzivam strukoviny, jahly, pseno, menej sladime (a ked, tak trstinovym cukrom) a solime, sladkosti nekupujeme (lebo inak by sme ich pozrali 😀), ked sa da, tak zeleninu a ovocie kupujem na trhu alebo cez biododavatela, nevyprazame, kazdy den mame aj polievku... niektore z tychto veci sme zaviedli este pred detmi, za niektore (polievky, sol) vdacime synovi. skoro kazdy tyzden chodim do DMky na susene ovocie, ryzove mlieko a kadeco dalsie od alnatury, raz do tyzdna na trh a tak. skor ako na makrobiotiku davam pozor na to, aby boli suroviny co najcistejsie, co najmenej Ecok, stabilizatorov, farbiv a tiez pozeram na to, odkial sa to k nam dovaza a kedy. jahody z maroka, aj keby mali byt bio, si proste vo februari nekupim. alebo ked na trhu vidim peknu tekvicu, tak kupim tu, neobjedavam bio zo spanielska.

soda bikarbona je normalna kuchynska soda, predava sa to v potravinach tam, kde su pudingy a prasky do peciva. davkovanie je take, ze tou mininaberackou, ktora je pribalena k DMkovemu Ccku nakydam do pohara trebars 10 Ccka a k tomu tou istou odmerkou 2x sodu, zalejem vodou, rozmiesam, vypijem. niekedy dam pomer 4:1, niekedy 5:1, ako sa mi chce a podari.

ceresne su fajn, ale ja som po vacsom mnozstve zduta ako koza. 😅 😎

pisis
18. apr 2013

@potulka hezky napsane, i ja se tak snazim (teda s chlebem jeste moc uspesna nejsem, ale zase verim mistnim pekarum) , ale jsem mlsna ☹

jaya47
18. apr 2013

@potulka Moji rodicia sa staraju o autistu a uz dlho drzi GAPS dietu. A pomaha mu uzasne 🙂
Inak mi napadlo, ze kedze celiakia je tiez autoimunitne ochorenie, tak dava zmysel, ze GAPS dieta (ktora obsahuje aj bezlepkovu) by mohla nejak pomoct aj nasej autoimunite. (Ale toto som necitala, len mi v hlave teraz tak docvaklo)

potulka
19. apr 2013

@jaya47 jo jo, GAPS je uplne bezlepkovy, takze urcite by sa dala aplikovat aj na celiakiu. vlastne na cokolvek, co suvisi s travenim. este som pocula, ze taka soft verzia GAPSu pripusta pseno a pohanku, s tym by sa hadam dalo prezit. 🙂
mozes napisat aj nieco viac o tej prospesnosti pre autistov? ako konkretne zafungovala v tom vasom pripade? velmi ma to zaujima.

jaya47
19. apr 2013

@potulka Ako, nebyvam s nasimi, takze neviem presne. Ale pamatam si, ze ked zacal s dietou, tak po case zacal rozpravat, co dovtedy bolo velmi zle. Celkovo s komunikaciou, aj neverbalnou. Ta komunikacia bola velky skok, ostatne vyvinove zmeny neviem, ci boli sposobene casom (starnutim) alebo dietou.

potulka
19. apr 2013

@jaya47 super. v to rozrozpravanie aj ja verim, som presvedcena, ze to pojde. 🙂

anta
3. máj 2013

Ahoj holčiny, tak to stále stojí za prd. V pondělí jdu s těmi nohami zase k dr., mám bolesti od rána do večera, těžko to zvládám, tak uvidím, jak mi uleví, jestli mi třeba dá hole než půjdu na tu operaci. Doktor si mě bude vést jako pacienta na telefonu, kdyby se uvolnil termín operace, tak mě tam bez prodlení šoupne. 😉

novakova2000
4. máj 2013

@anta neskutočné toto zdravotníctvo a akú to máš presnú diagnozu viem ze niečo podobné ako ja ale nie presne 🙂 a to bud rada ze len kolená 🙂

anta
5. máj 2013

@novakova2000 - no dysplasie patell, ale nejsou si ani tím jistí 😉

pipi909
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
novakova2000
5. máj 2013

@anta a čo to konkrétne je som to ani nenašla ja mam chondropatiu patele to je zle posunutá čéška

anta
6. máj 2013

@novakova2000 - holka, já nevím, co to je ani u mě. Snad to ta artroskopie ukáže. Dneska mě postrašil jiný doktor, že můžu mít nějakou nemoc, tak se mi v hlavě přemílá, jakou nemoc bych to mohla mít? 😕 Nenapadá Vás něco? Jsem z toho celá nesvá, se přiznám ☹

novakova2000
8. máj 2013

@anta a kedy ides?

anta
10. máj 2013

Promiň, jsem tady málo, no tak výhledově za měsíc dva, když už nepočítám měsíc, který jsem odtrpěla 😅 😅 😅

lubi
17. máj 2013

ahojte. nepatri to tu co pisem, ale skusim.manzel ma artritidu a zacal brat biologicku liecbu a ostali mu lieky ARCOXIA . nemal by niekto zaujem. zadarmo. Su pouzitelne do 1/2014 je mi ich luto vyhodit su dost drahe.

gerdusha
18. máj 2013

Ahojte baby,

Prepacte,ze vam sem leziem, /zatial/ nemam reumu, ale viem,ze tie,co ju maju, maju zvysenu sedimentaciu a to je to,po com patram.

Uz niekolko mesiacom mam sedimentaciu okolo 30/60, ale crp je v norme. Kazdy mesiac po kontrole sedimky a zisteni,ze je stale zvysena,mi lekar doporucuje odlozit ivf a ja uz z toho zacinam byt nervozna.

Co poviete vy? Otehotnela tu nejaka s podobnou fw? Crp je ok, okolo 7

Srdecna vdaka za kazdu reakciu, naozaj

lovula
19. máj 2013

@gerdusha moja bežná sedimka je okolo 20/40 - 50/100 a mám dve zdravé deti bez problémov 🙂

gerdusha
19. máj 2013

@lovula

Jojda,dakujem za nadej!!

dankarunka
24. máj 2013

Milé maminky a tehuľky.
Proti reume sa dá bojovať aj prírodne, mne to naozaj zaberá a pomáha, a nezaťažuje organizmus chemickými liečivami. Mám spracovaný článok na svojom blogu, kde sú dobré rady ohľadne reumy: čo môžeme konzumovať, čo zase nie, ako si pomocť od bolesti pri reumatickom záchvate, prírodné zábaly na bolestivé miesta, o suchom teple,.......

Obmedzte alebo vylúčte tieto potraviny pri liečbe reumatizmu:
- červené mäso, živočíšné výrobky, bravčové mäso, údeniny
- rastlinné maslá a oleje: slnečnicový, sójový a repkový
- kešu a arašidy
- alkohol, čokoláda, coly, sýtené nápoje
- kravské mlieko
- vajcia
- prísady (magi, sójová omáčka, horčica)

Konzumujeme pri liečbe reumy:
♥ surové ovocie a zeleninu, strukoviny, sóju,
♥ celozrnné potraviny, pšeničné klíčky, naturálnu ryžu, jačmeň, slzovku,
♥ zvýšte príjem Omega 3 mastných kyselín: Rybí olej HP, ľanový olej, konopný olej, olivový olej
♥ orechy, vlašské orechy, ľanové semiačka, chio semiačka
♥ kyslú kapustu, brokolicu, cesnak, cibuľu, kapustu, pór, pažítka, špargľa,
♥ jogurty
♥ dodržujeme pitný režim - pitie čistej vody, minerálok nesýtených Fatra, Magnézia
♥ zelený čaj, Aloe vera, bylinkové čaje a čajové zmesi
♥ jahody, čerešne
♥ zázvor, kurkuma,
♥ vitamín : D, C, zinok, selén,
♥ trstinová melasa Čierny zázrak

V súlade s pravidlami, nemôžem tu zverejniť link priamo na článok, ale môžete mi poslať mail, a článok vám rada prelinkujem. Skúste si dať do vyhľadávača: "reuma-dna-liecba-bez-liekov", a možno Vás to privedie k článku o reume na mojom blogu: runoshop.blogspot.sk.
Prajem všetkým maminkám len a len veľa zdravia... 🙂 🙂 🙂

pisis
24. máj 2013

@dankarunka dekujeme za prispevek, i ja verim, ze jidlo dela divy. Jen me zaujalo, ze se nema slunecnicovy a repkovy olej - vzdyt (pokud vim) maji hodne omega3 kyselin

petrasipkova1
24. máj 2013

Ahoj, promiňte, že Vám sem lezu 😉 , ale není tady někdo s Bechtěrevovou nemocí, teď mi bylo diagnostikována ( 26 let ) ☹ , je to také autoimunitní onemocnění.

dankarunka
24. máj 2013

@ pisis, rado sa stalo 🙂
Omega 3 sú pre náš organizmus prospešné, znižujú tlak, ochraňujú naše srdiečko, zmierňujú zápaly, alergie, ekzémy, pomáhajú lepšiemu prekrveniu a okysličovaniu .
Omega 6 naopak zosiľňujú zápaly.
Nižšie je tabuľka od Nutraceutiky, kde je porovnané , aký majú pomer kyseliny OMEGA 3 a Omega 6 v rôznych olejoch.

Obsah nenasýtených mastných kyselín v potravinách
1 polievková lyžica oleja (15g) obsahuje:
omega-3 omega-6
Ľanový olej 6,6 1,6
Olivový olej 0,13 1,2
Slnečnicový olej 0,2 1,5
Repkový olej 1,5 3,5
Orechový olej 1,4 7,6
Sójový olej 1 7

Repkový a slnečnicový olej obsahujú vysoký obsah nenasýtených omega-6 kyselín a nižší obsah neutrálne pôsobiacej mononenasýtenej olejovej kyseliny. Sú preto výdatnými zdrojmi prozápalových tukov a pri dlhodobej konzumácii môžu prispievať k zvýšenému výskytu zápalov, alergií, astmy a ekzémov (ochorení súvisiacich s narušenou imunitou v prospech zápalu) a paradoxne (keďže neobsahujú cholesterol) prispievajú k rozvoju aterosklerózy. Rafinované oleje sú zbavené prirodzených antioxidantov a bez dostatočného krytia vitamínom E uvoľňujú v tele voľné radikály. Zdroj: http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceutika_vo_vy...

Pre reumatikov ale aj pre zdravé srdce, dobrý tlak, pre atopikov, alergikov, ekzemikov, pri prevencii pre rakovinou je najlepšie konzumovať: Tučné severské ryby, rybie oleje, ľanový olej, ľanové a chia semiačka. 😉
Obmedziť na minimum konzumáciu: Kukuričného, Slnečnicového, Sójového, Repkového oleja, rastlinných masiel, margarinov...Arašídových orieškov a Kešu orieškov. 🙂

dankarunka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
macka111
29. máj 2013

@veronika002 prosim ta kolko si ho uzivala, myslim v akom mnozstve ten wobenzym:...dakujem za osdpoved

pisis
29. máj 2013

@petrasipkova1 vypada to, ze ne. Mrzi me, ze ti diagnostikovali takovou potvoru, ale tato diskuze je prikladem, ze se dat vesele zit, tehotnet, rodit a vychovavat decka i s autoimunitni chorobou 🙂

petrasipkova1
30. máj 2013

no, zatím moc vesele ne 🙂, mám velké bolesti, chtěli jsme miminko, ale teď se bojím jak bych to zvládla, když je pro mě děs vytřít jen dům, nebo vyluxovat, a nemůžu skoro bolestí chodit ☹ Je to na prd, navíc všechny vyšetření trvají strašně dlouho, už chodím po doktorech rok a léčba veškerá žádná ☹, teď musím počkat do července, kdy jdu na revmatologii, tak uvidím co se mnou bude ☹

petrasipkova1
30. máj 2013

@pisisdíky za odpověď. no, zatím moc vesele ne 🙂, mám velké bolesti, chtěli jsme miminko, ale teď se bojím jak bych to zvládla, když je pro mě děs vytřít jen dům, nebo vyluxovat, a nemůžu skoro bolestí chodit ☹ Je to na prd, navíc všechny vyšetření trvají strašně dlouho, už chodím po doktorech rok a léčba veškerá žádná ☹, teď musím počkat do července, kdy jdu na revmatologii, tak uvidím co se mnou bude ☹

pisis
31. máj 2013

@petrasipkova1 nastaveni lecby bohuzel muze trvat delsi dobu, ale snad se to u tebe brzo povede. No a nacasovani nic moc, pred miminkem @novakova2000 by mohla povidat. Ja to mam od 14, tak jsem se s tim uz naucila, ale to smireni se s tim je tezke ☹