Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

micinecka
31. júl 2013

@novakova2000 ahoj, co je RA? artritida? ja ti neviem povedat co to cele ma byt za for, ja cvicim ale som citala, ze dopadli zle aj ked cvicili, zalezi od organizmu a od stastia:( ja chodim na pilates, plavat a pod ale asi to nemam dlho tak to nie je este nejake zle az na tie paty, to je hroza ani stupit

novakova2000
1. aug 2013

@micinecka no a ako ti nato prišli iba na základe toho, ze ta bolia paty čo CRP čo sedimka? a pomáha ti ten sulfazalacin či kolko ho berieš? čo ti lekárka povedala vysvetlila ti diagnozu či? v piešnatoch si bola?

micinecka
1. aug 2013

prisli mi na to tak, ze mi iba nahodne zobrali HLA a B27 som mala pozit co znaci na 95 percent bechterev alebo reiter
uz som tolko otravovala, ze mi to vzali a dr potom vravi, este ze som dala zobrat to HLA :( sedim a CRP som mala v norme toto je bezne seronegativna zalezitost je to autoimunna porucha, sulfazalaz neviem ci pomaha, mne to ustupilo uz po atb a odvtedy sa nedostalo do tak hrozneho stadia, beriem ho lae 2 x 2 tbl a je mi z neho zle a mam hnacku, tak asi znizim ja osobne, neznesiem viac ako 1x 1 tbl dr mi nepovedala nic iba ze sa nemam bat ze u zien to je celkom ok, ale na nete som nasla ine info Pn som nebola, je to jasne mam zapalove zmeny aj na krizoch co definitivne potrdilo tuto Dg, Zial, verila som, ze ja budem 3 percenta co neochoreju aj ked antigen B 27 maju,nestalo sa tak :( a ty mas co, ako zostili ake mas priznaky, bolesti??
j

novakova2000
3. aug 2013

@micinecka ja mám seronegativnú oligoartritídu, je to cast reumatoidnej artitidy, zistila a diagnostikovala som si to sama lebo mi napuchli a boleli a palili ma klby ale tak, ze som uz ani ziadne tenisky slapky neobudla tak som išla na reumu az istili mi to bola som aj v PN, mna tiez bolieva chrbát aj kríze ale ja mám hernia disku tak preto asi preto som sa pýtala ako ti nato prišli verim, ze mne by to zistili tiez lebo som bola v piestanoch a nič mi take nepísali

matulisa
3. aug 2013

@novakova2000 ja som tiež prestala dúfať... ☹ už ani držanie palcov nepomáha, ani naháňať bociani po parkovisku... "nech sa nalepí"

micinecka
3. aug 2013

@novakova2000 no myslim ze prave v Pn by na to prisli, tak ked tam neic nepovedali, tak bechtereva nemas, ale myslim, ze tieto nase pliagy su jedna ako druha :(((

novakova2000
4. aug 2013

@micinecka tak neviem nam sa môzu deformovat klby aj na rukách znizit sa obmedzenost v bezných prácach, a obrovské bolesti myslim, ze to u bechtera nie je či mylím sa?

novakova2000
4. aug 2013

@matulisa nepíš take, nádej umiera posledná

micinecka
4. aug 2013

@novakova2000 no podla toho co som sa docitala tak u mojej pliagy je to velmi podobne, ja nechapem mna neboli aklby ale akoby kosti a slachy, upony, napr kost na boku chodidla zvonkajsej strany, nie uplne na boku ale trosinku vyssie?? no je to specatene takze je jedno kde a ako to boli ak to ostane takto tak to este prezijem, vzy to zatial nejak rozchodim

bolavyzub
13. aug 2013

Dievčatá,

ak ste tu niektorá z východu, neviete mi odporučiť dobrého reumatológa (okolie Levoče, SNV, PO, PP). Bola som na ortopédii, kázali mi objednať sa na reumat. vyšetrenie. Ale keď som prebehla túto diskusiu, tak vidím, že mám rovnaký problém. Ja som bolesti v kĺboch dlho ignorovla práve preto, že som mala aj lepšie obdobia, ale mám pocit, že sa mi to dosť zhoršuje, mám už problém aj chodiť, stúpam len na vonkajšiu stranu chodidiel, tým si už pomaly poškodzujem aj koleno, katastrofa. Tiež bolest v zápästiach. Bola by som rada, ak by ste mi napísali skúsenosť s reumat. - východ. ďakujem

dusany
18. aug 2013

Každá choroba musí mať príčinu s jej pomalým,zdĺhavým, niekedy aj dlhoročným vlečením sa až dokiaľ jedného dňa nezistíme,že predtým nás kĺby, kosti,šľachy, svaly a ich úpony nikdy neboleli a naraz začíname pociťovať zmeny k horšiemu.Pri ránom vstavaní,pri dlhšom statí a chodení cítime čo raz silnejšiu bolesť. Iné reumatické choroby majú oveľa rýchlejší nástup.Doteraz lekárska veda nepozná príčiny všetkých reumatických ochorení a preto je to tak isto aj s ich liečbou. Roky utekajú a my nebádame žiadne zlepšenie. Z mojej skúsenosti pri detekovaní - meraní geopatogénnych zón - zemského žiarenia často stretávam ľudí s týmto nevysvetliteľným ochorením.V každom prípade vtedy ak tie osoby sa dlhodobo zdržiavajú na miestach s pôsobením negatívnych geopatogénnych zón pri spánku,ale aj na pracovisku. Na vine sú geopatogénne zóny,pred ktorými sa už staroveké národy vedeli brániť. Často pri tom stačí iba tak málo a preložiť,alebo posunúť posteľ a úľava nastane za pár dni.Tam,kde sa nedá minúť tiahnúcemu pasu našou posteľou pre nedostatok miesta,prichádza na rad kvalitné eliminovanie týchto žiarení. Potom je treba užívať preparáty,ktoré som tu už uviedol a do jedného mesiaca bolesti sa celkom vytratia. Mal som tiež reumatoídnu artritídu s postihom členkov,kolien, a bedrových kĺbov,tak že viem čo sú reumatické bolesti.poznal som dosť ľudí už aj s dvoma barlami,preto som sa neodvážil tu liečbu s doktormi a s desiatkami vyšetreniami a najviac som sa obával tých pokusou a omylov so zmenou liekov. Keď po roku nezaberajú tie,dáme iné a 5-até sú horšie než boli 2-hé. Osoby choré, keď aj naďalej spávajú v zamorenom mieste od GPZ, vôbec sa neliečia...

novakova2000
23. aug 2013

@bolavyzub ja som zase taka ze som to postihla hned - ja po prvom opuchu klbov som do 2 dni vedela čo mi je a to moja lekárka stale ze to mam opuchnuté z obličiek a prd reuma - takže tak ešte ze máme net I ked zo začiatku som nemala Tolko googliť @potulka by ti vedela porozprávat mi to tu zakazovala lebo som mala depky 🙂 tjak šup šup k lekárovi 🙂

barus77
31. aug 2013

ahojte kočky, chcela by som vás poprosiť, ak ste ešte nevypĺňali, o vyplnenie dotazníka ohľadne života s reumatickým ochorením mladých ľudí. Týka sa to aj materstva, pracovného života a osobných obmedzení. Dotazník je pre európsku organizáciu reumatických ochorení. Budeme vám s celou slovenskou ligou proti reumatizmu veľmi vďační ak prispejete odpoveďami emoticon https://www.surveymonkey.com/s/pareyouthslovak

dusany
1. sep 2013

@bolavyzub

Dievčatá, ak ste tu niektorá z východu, neviete mi odporučiť dobrého reumatológa (okolie Levoče, SNV, PO, PP). Na Slovensku veru taký neexistuje.Či nevidíš s týchto 236 strán a 7 tisíc príspevkov z celého Slovenska, ako sa tie baby tu dlho v bolestiach s reumou trápia. Babky korenárky to vedeli vyliečiť a lekáska veda nie? Ako je z tohto vidieť doktori po diagnostikovaní reumy predpíšu lieky.Po pol až jednom roku zistíme,že je nám ešte horšie. Dostávame iný liek a každá je presvedčená,že ten už naozaj pomôže. Po dvoch rokoch sa reuma väčšinou ešte zhorší a tak sa nasadzuje ďalší liek.Po 5-ích rokoch sa zistí,že ten druhý liek bol o niečo lepší než 5-tý. Z liekov na ktoré upozorňuje aj pribalový leták nám pribudnú ešte ďalšie choroby najprv skryté,ktoré predtým neboli a každodenné ráne vstávanie nás privíta s väčšou stuhnutosťou kĺbov,šliach a svalov. Poniektoré sa z reumy aj vyliečili,keď prestali s užívaním predpísových liekov a prešli na spoľahlivé alternatívy,ktoré za pomerne krátku dobu naozaj reumu vyliečia.

pisis
2. sep 2013

@bolavyzub neodpovidala jsem, protoze nejsem z vychodu, ale osobne ted mam dobrou revmatolozku (ale stehuju se☹ ). Samozrejme, revma neni zadna sranda a hodne ji ovlivnuje, to co jis, asi jako kazdou chorobu, ale nemyslim, ze ji driv baby korenarky umely vylecit (byt treba kostival mi pomaha krasne, stejne jako zabal z tvarohu🙂). A tady tech 236 stran neni jen o bolesti, ale taky o radosti z decek (nekdy rikame, ze jsme snad nejplodnejsi diskuze, skoro kazde se casem podarilo otehotnet a mit decko (decka🙂). Urcite nelze spolehat na to, ze zazracna pilulka vyleci vse, clovek musi taky zdrave zit a pak se to da a ano, doktori jsou ruzni a ne vsichni dobri, clovek se musi ridit i svym rozumem a ne jen do sebe cpat chemii. A urcite je dobre zkouset ruzne alternativy, ale zkousela bych je soubezne s leky a kdyz budou zabirat, tak jupiii, muzu se zbavit te chemie. Drizm palce, at najdes dobreho revmatologa 🙂

potulka
3. sep 2013

@bolavyzub ja som z BA, takze bohuzial ti neviem nikoho poradit.

bolavyzub
3. sep 2013

ďakujem dievčatá, ja som si už našla reumatológa v SNV. Síce som nepočula naňho žiadne referencie, ale inde sa už ani nemám kde objednať, lebo som počula, že v Poprade sú 2 reumatologičky,ktoré sú vyťažené a neberú pacientov mimo PP a spádového okolia. Tak dúfam, že to bude ok. Objednaná som, uvidím, čo mi povie. Ja mávam aj lepšie obdobia, myslím posledných pár dní s výnimou bolesti v zápästí to bolo ok (aj ked na nohy už automaticky stúpam na vonk. stranu chodidiel. To ma potom mätie, že niekedy to je fakt ok, potom zas prídu ďalšie dni, ked je to na nervy, bolesti v kĺboch. Tak som zvedavá.. Držím palčeky všetkým.

veverka50
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaya47
5. sep 2013

@potulka Jeeej, @potulka , teraz som si vsimla. Ty si teraz niekedy rodila?

jaya47
5. sep 2013

@bolavyzub Dufam, ze si natrafila na dobreho lekara 🙂 Drzim palceky aj ja 🙂

alzbetkaa
5. sep 2013

ahoj. ja mam tiez tuto diagnozu a uz mam 3 deticky...len ja mam asi to stastie ze ked mi priznyk choroby ustupia po nejakom case mozem lieky vysadit...teraz po poslednom porode mam opat vodu v kolenach a nemozem sa toho zbavit. chodim do Nurchu v PN...su tam velky odbornici.

potulka
5. sep 2013

@jaya47 jo jo, dva tyzdne su tomu. 😉 az tak som sa nenamakala, bol to cisarsky, ale velmi dobre sa citim, svieza a cula, musim sa niekedy nasilu brzdit, aby som potom neodkvacla. 😀
tak plujem na vsetky tehotenstva chtive, aby sa aj vam zadarilo. toto je plodna tema, urcite to vyjde.

@bolavyzub reuma je taka hojdacka, raz lepsie, raz horsie. da sa na to zvyknut. ked sa stabilizujes, urcite pride aj dlhe dobre obdobie, len treba najst tu spravnu liecbu. niekomu pomaha aj obycajne Ccko vo vysokych davkach, len o tom lekari akosi nevedia. 😝

pisis
5. sep 2013

@bolavyzub presne jak pise potulka, jako houpacka, ale potulka je krasny pripad toho, ze se da nemoc stabilizovat na dlouhou dobu, tak takova nepravidelna. Drzim palce at tech bolavych dnu je co nejmene.

jaya47
5. sep 2013

@potulka Tak to je super, gratulujem 🙂 A som rada, ze sa Ti dari byt svieza a cula 🙂 Mas aj cas niekedy spat?
No, ja som tehotenstvachtiva, ale musim sa najprv dostat do dobreho stavu, aby som mala sancu.

potulka
7. sep 2013

@jaya47 ale hej, takych 6 hodin denne si pospim, niekedy aj viac. 😉 osobne sa velmi cudujem, ako mozem takto fungovat, lebo ja som spachtos. predtym, ako sme mali deti, sme bezne s muzom cez vikend vstavali o pol 10. a este sme si niekdy schrupli aj poobede. ale clovek asi ma nejake skryte rezervy, ktore potom vytahuje, ked sa stane rodicom. alebo nas tie detiska dobijaju. 😎 ale isteze, niekedy je to dost ohubu, no zasa inymi vecami sa to vyrovna. suma sumarum, treba sa naspat do zasoby este pred porodom. 😀

jaya47
7. sep 2013

@potulka Fiha, no ja vzdy rozmyslam, ako to zvladnem, kedze spavam 9-10 hodin denne a ked spim menej, tak sa mi zdravie zvrtne. Neviem si predstavit spavat 6 hodin denne, tak to potom budem musiet v tehotenstve dopredu naskreckovat ;))))) No jasne, ze sa to inymi vecami vyrovna 😵

pisis
8. sep 2013

@jaya47 ja jsem z toho mela nejvetsi hruzu, ale to telo jelo na nejaky mod a uplne jsem se divila, ze s tak malo spankem jeste ziju a celkem vse zvladam 🙂. na vyspani v tehotenstvi moc nespolehej, ja ted treba mam problemy se spanim, asi trenink na probdele noci 🙂

nancycka
24. sep 2013

@potulka gratulujem 🙂 ja sa bohuzial na druhe nechystam, ani nie kvoli tehu, ale kvoli starostlivosti. ja som stale s nerozhodnou diagnozou, ale nech je hocijaka, stale sa tocim v systemovych zapalovych ochoreniach. mam aj lepsie obdobia, ked sa zda, ze liecba zabrala, ale starost o moju malicku ma velmi vycerpava a hoci ma uz 8 mesiacov, ked ide do postielky, idem aj ja zalomit. niekedy pocitujem taku hroznu telesnu unavu a som bez sil, ze sa musim silit aj, aby som vobec vstala z postele....takze budem rada, ked mi malicka vyrastie a na druhe sa naozaj nechystam, lebo keby nebolo mojho muza, tak ani neviem, ako by som to zvladla. stale dufam, ze sa nejakou liecbou dostanem do stadia, kedy pojdem celkom zadobre s chorobou, aj ked nie na sto pro, ale zatial sa nekona. niekedy si aj vycitam, aka som mama, ked nic nevladzem. ale ked potom citam take pozitivne veci, ako tvoje prispevky, hned je mi lepsie 🙂

kery
25. sep 2013

Ahojte, prosim vas velmi pekne, stalo sa vam niekedy, ze ste nemohli nejaky prst zovret v past viac ako tyzden? Ak ano, co vam pomohlo, resp. riesila to nejak vasa doktorka?