Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
18. nov 2008

To mi je luto, Graziela. Nemyslela som, ze na zapal pluc moze dospely clovek aj umriet. Asi mala vtedy uz velmi oslabenu imunitu. 😔

Lupus je hnusna choroba. 😒 Asi jedna z najhorsich, podla mna.

zuzanabb
autor
18. nov 2008

tak toto je baby moj graf: http://www.fertilityfriend.com/home/239f3c

meriam prvy mesiac, takze mam este medzery 😅 ...ale baby tu na konikovi v grafoch zhodnotili, ze to nevyzera dobre...
Doteraz som vobec netusila, ze mne mozno ani nedozrievaju vajicka ☹ lebo tento je 100% anovulacny... mozno je to nahoda a buduci bude OK, ale normalne ma to vystrasilo...
Lebo ak nemam ovulaciu, tak mam o problem s otehotnenim navyse 😝 ma picne uz asi....

Helika asi ani nemusim pri tomto grafe dufat, ze to tento mesiac mozno vyjde ☹

graziela: to ma mrzi s tvojou maminou. v takom veku stratit maminu... hrozne a este k tomu na taku "obycajnu" chorobu...

graziela
18. nov 2008

Ahojte,
Deina, Zuzka, dakujem za spolucitenie...viete, ono take nieco cloveka urcite poznaci, ale v istom zmysle aj posilni do buducna...ono, niekde som pocula, ze Panbozko nam tolko toho nadeli, kolko sami unesieme...tak mozno si ten Panbozko o mne mysli, ze som taka silacka, ze znesiem uz vselico...no, co uz, s tym nic nenarobime, musime len bojovat...

deina
19. nov 2008

Zuzana, naozaj je anovulacny, ale aj zdrava zena moze mat jeden, dva cykly za rok anovulacne, este to nemusi nic znamenat, meraj dalej. 😉 Skusim ti najst svoje stare grafy...

Uz to mam, tu: http://www.fertilityfriend.com/home/1a9cee Ten posledny je tehotensky, asi v polovici cyklu musi teplota vystupit, ak ovulacia bola a ak je zena tehotna, tak teplota neklesa, inak v case ms teplota klesne. Boooze, ake som mala vtedy pravidelne cykly! A teraz? No des, to prednison moze sposobit take vykyvy, ze raz 24 dni a inokedy 32? Lekar mi hovoril, ze hocico od 21 do 35 dni je vporiadku.

Sice som ateistka, takze neverim tomu, ze cloveku panbozko nadeli tolko, kolko unesie (poznam ludi, ktori to neuniesli), ale mas pravdu, cloveka to posilni a nesmie sa vzdavat, treba bojovat a nepoddavat sa. Si silna, aj tvoja mama je silna. 🙂

zuzanabb
autor
19. nov 2008

dakujem deina, uz viem ako funguje ta bazalna, ze po ovulacii stupne a pred menzesom klesne. Ten posledny graf by som chcela mat uz aj ja 😉 dufam, ze sa dockam. Budem merat aj nadalej, mozno je fakt nahoda, ze som si prvy odmerala anovulacny, ale ak nie, tak fasa.... 😒
Inak aj ja mavam cyklus od 23 po 32 dni a lezie mi to na nervy. Neviem ci je to prednisonom. Opytam sa zaciatkom decembra zenskej ked tam pojdem na kontrolu a dam vediet.

zuzanabb
autor
19. nov 2008

Ja sice tiez nie som veriaca, ale niekedy si poviem, ze ak nahodou existuje, tak nech nedopusti aby sme sa nadalej tak trapili... ze uz tych skusok z jeho strany bolo vela 😅

zuzanabb
autor
19. nov 2008

ako tehulky? dako je tu ticho? nikto nema nic nove? 🙂

helika ako? zatial nic? ty si si neskusala merat tu bazalnu? ci ty asi vlastne presne vies, kedy mas ovulku, ze? to len ja som daka s deinou rozhadzana 😀 aj ked deina uz nemeria... 😉

lilu ja mam krvnu B+ aj s priatelom... ale jemu chuti zasadne nieco ine ako mne. nemali by sme mat v podvedomi rovnake chute na tie veci co su pre nas vhodne? aspon niekde som citala, ze to tak funguje, ze vacsinou ma clovek chut na to, co jeho telo najviac potrebuje... ci to su dve odlisne veci? 🙂

zuzka88
19. nov 2008

Caute baby,
u nas nie je noveho nic....pomaly sa spamatavame...
K tej viere, som ci nies som veriaca? Keby som neverila ze nas krpcek odisiel do neba a premenil sa na anjelika, asi by som sa zrutila...ale takto viem, ze zije, niekde tam hore, nic mu nechyba a je mu dobre!!! Takze verim v to, co ma drzi pri zivote 😅
Ja som prave rozmyslala, ze by som si hned nasadila antikoncepciu, aby som mala pravidelny cyklus az sa zacneme snazit, sak mam ten prednison.... Ale potom si poviem, ze sa hned zacneme snazit...ooooch, neviem sa uz dockat...
drzte sa vsetky a piste co noveho, ja mam momentalne upratovaci zachvat takze cely den pobehujem po dome a neni kedy pisat 😀

deina
20. nov 2008

Skuste matersku kasicku na upravenie cyklu, kedysi som ju brala (posobi ako prirodny hormon, upravuje cyklus a posilnuje plodnost), asi si ju dnes kupim (v DM mavaju zensen s materskou kasickou), zvykla byt dobra.

S tymi chutami to nie je tak, ze clovek ma chut na to, co telu akurat chyba? U mna to tak asi aj funguje, mam dni, ked nejem skoro nic, potom, ked jem iba sladke alebo iba zeleninu a ovocie a este mavam aj riadne masove dni.

potulka
20. nov 2008

ahojte. chodim sem casto, ale kedze nic prevratne sa u nas nedeje, tak nie vzdy sa ozvem. mam sa dobre, mrnus v brusku rastie a kopka o 106 (napr. teraz 😀 ). niekedy ma velmi vitalne dni, az mi cely trup poskakuje. inokedy asi zasa viac spi. na buduci tyzden mam ist na krv, ci nemam tehotensku cukrovku a tiez mi skontroluju protilatky na Rh faktor, lebo s manzelom mame opacne. po reumatickej stranke sa mam tiez skvele, ani pomaly neviem, ze volajaku artritidu vobec mam. sa tu medzi vami skoro az hanbim. 🤐
ta materska kasicka sa da, myslim, kupit aj na trhu u takych ujkov, ktori predavaju med. aspon teda v BA na zilinskej som to urcite videla. a v cechach sa vyraba homeopatikum na tejto baze, vola sa Mellifica, ale treba ho objednavat. mne ho kupil v juni svagor, ale nestihla som ho ani zacat brat. 😉

zuzanabb
autor
20. nov 2008

zuzka, verim ti, ze je lepsie sa zmierit s tym, ze babatko je v nebicku z kade na vas dava pozor a je mu tam dobre... asi by som to aj ja tak brala keby sa mi prihodilo to co tebe. Asi je to pochopitelne, ze clovek si vysvetli veci sposobom, ktory mu pomaha aby vsetko aspon ako-tak zvladol. Neviem ci sa dalo pochopit tej vete 😅

deina: zensen sa moze pred tehotenstvom ale nie uz ked je zena tehotna, ze? asi si to pojdem kupit, lebo aj zensen aj kasicka je dobre na plodnost nie?

baby je normalne aby som po zvyseni prednisonu na 10 mg denne pribrala za 2 mesiace 5 kg? Lebo doteraz som ho uzivala 5 mg niekolko rokov a nic a teraz zrazu bum... neviem ci to mam pripisovat prednisonu alebo som sa tak rozozrala 😅 😀

bety1
20. nov 2008

Ahojte, bola som dnes v poradni, mam tvrde brucho, tak mi dala magnezium, ale zda sa mi ze mi dala velku davku 3x2, nezda sa vam to vela?
a ze mam lezat. dufam,teda ze bude vsetko ok.3.12. idem na tu cukrovku a krvne testy.a 10.12 na ultrazvuk. drzim vam palceky.zatial sa majte

potulka
20. nov 2008

bety a v ktorom si tyzdni? tak sa mi mari, ze mas predomnou dvojtyzdnovy naskok. zaujimalo by ma to tvoje tvrde brucho. 🙂 mas ho take stale, ci len obcas? a cele? lebo ja uz od nejakeho 17. tt pozorujem viackrat za den take kratkodobe stvrdnutie niektorej casti, najcastejsie vpravo. niekedy sa mi tam urobi normalna viditelna guca. pytala som sa na to lekara a povedal, ze to nie su kontrakcie, ze to len mrnus svojimi pohybmi drazdi maternicu. magnezium beriem aj ja, uz od 8. tt a 2x1. neviem, kolko je vhodne uzivat - skus sa mrknut do tehuliek, je tam taka tema.
zuzkaBB - podla mna to mozes pripisat prednisonu. mala som presne taky isty priebeh, ked som brala vyssiu davku. mam dojem, ze prednison nielenze zadrziava vodu v tele, ako ste tu ktorasi pisali, ale aj zvysuje chut do jedla. aspon u mna to tak bolo. ale vsetci sme sa tesili, lebo som bola strasne tintitko. 😀

zuzanabb
autor
20. nov 2008

no super, ibaze ja tintitko nie som 😅 a ak to takto pojde aj nadalej, tak na vianoce mozem robit maga vianocnu gulu na stromceku 😀 😝 😅
s tym asi nic nespravim co? lebo menej jest odmietam 😀 😀 😀

potulka
20. nov 2008

neboj sa, zasa donekonecna sa nepribera. 🙂 kazdy sme sice iny, ale napr. ja som pri prednisone pribrala vsehovsudy len tych 5 kg.

deina
20. nov 2008

No ano, prednison zvysuje chut do jedla, tiez som brala najprv 10mg, teraz 5mg, ale nezda sa mi, zeby som pribrala. Pribrala som spat iba to, co som stratila v nemocnici pred par mesiacmi, za to moze maly, nedovoli mi poriadne jest. 😝 😅 Zuzka, mozno teraz sa to tak rozbehlo a ked si telo zvykne na novu davku, uz to priberanie nebude take rychle.

O tom magneziu viem len tolko, ze v poslednom mesiace ho uz radsej nebrat, ale nepamatam si, aku davku som brala. 😖

Bety, drzim palce, nech ten test na tehu cukrovku dobre dopadne.

Potulka, aj tebe nech dobre dopadnu testy. 😉

deina
20. nov 2008

Ozaj, pisala som, ze moj reumatolog je taky mierne trafeny (ale presne), vcera bola unho sestra a ze momentalne vyhlasuje navrat k prirode, zvesil vsetky krize a svate obrazky a urobil jej 45-minutovu prednasku o tom, ake je dolezite byt v kontakte s prirodou. Co na tom, ze tam mal este niekolko pacientov... 😀

helika81
20. nov 2008

ahojte babenky ani neviem kde zacat?neviem ci sa mam tesit...vysli mi dve ciarky,brusko mi opuchlo a ms som nedostala 🙂 testik som si robila dva razy a vyslo,ze cakame miminko,zajtra idem k doktorovi,tak vam potom napisem ako som dopadla.
zuzkabb ja som si diagram vobec nerobila,doteraz sa neviem spamatat ale pred dvoma tyzdnami sme mali spolu ps a ani som si nezaznacila kedy mam dostat a uplne som to vypustila z hlavy a zrazu to prislo,len aby vsetko dobre dopadlo,a nech sme zdraví...
plodne dni sa daju zistit aj podla hlienu,ved asi viete...
tak ja mam taketo novinky 🙂
graziela to ma mrzi s tvojou maminkou,mojej ked je len zle uz placem,veru my si musime toho vela preskakat,aby sme sa mali dobre,ci vobec sa aj mat budeme,juj,taky je zivot na nas mily,vsak?
tak sa drzkajte a piste novinky,ja zajtra pisem hned ako pridem od doktora 😀

lilu18
20. nov 2008

ahojte
len na skok-sme obe chore tak len pozdravim
helika-drzim palceky nech je to to po com tuzis 🙂

bety,tiez drzim palce,nech je vysetrenie ok a aj drobec-daj vediet ako si dopadla

zuzanabb
autor
20. nov 2008

jezisi helika to je super 🙂 😵 🙂 drzim palce aby to vsetko dobre dopadlo a dockala sa vytuzeneho babatka. To je krasny darcek pod stromcek 😉 daj hned vediet ako si dopadla u doktora.

deina, ten tvoj doktor je fakt trosku viac mimo 😀 😝 by som sa ho normalne az bala 😅
pevne verim aj ja, ze ta vaha uz rast nebude, lebo si uz nemam poriadne co obliect...

lilu skoro sa obe uzdravte

bety: tiez drzim palceky na testy

deina
20. nov 2008

Ale on je inak vpohode, sympatak, len neviem, kde chodi na tie svoje napady... 😀

Helika, to je uzasne, drzim palce, nech to dobre dopadne a lekar ti to potvrdi. 😉

Lilu, to mi je luto, ze aj ty, aj mala - prajem skore uzdravenie.

sse
21. nov 2008

deina: ahoj, chodíš k Belicovi v NZ?

Ja som bola včera na kontrole v NURCHu, nič sa nezmenilo čiže ani nezlepšilo ani nezhoršilo. Moja reuma je kľudná ale tá moja koxatróza stále bolí no už som si zvykla asi aj na tú bolesť 😉

zuzanabb
autor
21. nov 2008

ako heli? rychlo pis, ze co 😵 ale urcite to budu dobre spravy co ti doktor povie 😉
deina 🙂 verim, ze doktorko je pohodak, dolezite, ze neserie na pacientov 😅

potulka
21. nov 2008

no parada, nova vlna tehuliek! uk.ok a helika, budete mat letne detvaky. 😉 drzim palce, aby slo vsetko dobre.

milka2008
21. nov 2008

Ahojte dievcata,
ako sa vsetky mavate? Ja som tu strasne dlho nebola, ale teraz som si vas konecne precitala. A co citam? Najskor Zuzka88 - stale na teba myslim, ako sa ti vodi, co babatko a tak a zrazu sok 😨 Viem, ze u uplynul nejaky cas a cas vsetko zahoji, ale aj tak ma to hrozne boli, myslim na teba, vas, a hlavne Vasho anjelika 😕 Urcite sa na vas zhora pozera. Skoda, ze jeho srdiecko nevydrzalo aspon do 30. tyzdna (moj syn sa narodil v 31.tyzdni). Drzim vam palce, nech sa cim skor tesite z dalsieho babatka v brusku a potom aj v naruci.

Ostatne dievcata - snazilky, tehulky s RA a podobnymi "neduhami" ako sa mavate? Ja sa zatial drzim. Teraz mam pauzu v snazeni, ale nie mojim pricinenim... 😠

Divecata, budem vas priebezne citat - drzte sa vsetky 😉
A vitam "nove tvare" 🙂

Pekny vecer 😉

helika81
21. nov 2008

babenky prepacte ze sa ozyvam neskoro ale mala som atoho dost na vybavovanie,takze marodim,doktor sice nic este vidiet nemohol ale povedal,ze je to tehu lebo aj maternica je zvacsena,aj test mam poz.o dva tyzdne mam ist znova k nemu a skor najde babatko malinke 🙂 konecne domka a budem oddychovat ako sa len da...a budem mysliet len na pekne veci 😀 zuzka a ty?dostala si?vidis anin som graf nepotrebovala,cim viac asi na to myslis,tam menej sa zadari 😒 ale uz mam take stavy,ale klbiky posluchaju 😠 😀

helika81
21. nov 2008

uk.ok drzis sa?aj tebe byva tak nevolno?niekedy by som grckala a to som len na zaciatku...aj vitaminky uz papam,veru treba....tak sa drzkaj

deina
21. nov 2008

Sse, ano, k Belicovi, poznas ho? 🙂

Milka, ani som nevedela, ze sa ti Matusko narodil v 31tt (nas Misko sa nar v 33tt), ako sa mu dari teraz, ked je uz velky?

deina
21. nov 2008

Helika, vyzera to dobre, to bude tehotenstvo. 😉 Gratulujem.

helika81
21. nov 2008

dakujem moja,vies aka som zostala prekvapena,ani som si ms nezaznacila,ved naco,a uz to tu mame 🙂