Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

kvetkokvetko
24. máj 2014

@potulka dakujem, aj ja som o nom citala, ze je spickovy detsky kardiolog... dam vediet, co mi povedal a odporucal.

milka2008
25. máj 2014

@kvetkokvetko ja som bola na špeciálnom echokardio UTZ v detskej nemocnici na Kramároch... meno dr. si už nepamätám, ale viem, že je to jeden z naj odborníkov na detské kardio poruchy... (nebol to Holáň - on sa venuje celkovom morfologii plodu, nielen kardio...) toto bolo špeciálne kardio sono plodu cca v tvojom týždni, alebo v 21. tt? nepamätám si to už, ale bolo to pred morfologickým UTZ.
už to mám - MUDr. Tittel (menovec známeho slov. futbalistu) ...

kvetkokvetko
4. jún 2014

takze minuly tyzden som bola na sono u Dr. Holana, bol skvely, trpezlivy, vsetko poriadne vysetril, premeral a zatial je vsetko v poriadku ...to som bola v 22 tyzdni....este ma chce raz vidiet v 30 tt, aby skontroloval prevodovy system dietata (AV prevodovy cas) a tiez kukne prietoky cez placentu, kedze mam zrelsiu placentu ako by som mala mat v tomto tyzdni... a vraj nie je potrebne ani osobitne vysetrenie srdiecka hned po narodeni...

evickav
4. jún 2014

ahojte, uz dlho som nebola nakuknut,,, ale mam temu v oblubenych a zaujal ma posledny prispevok,,,

@kvetkokvetko ja mam sjogrena a v prvom tehu som mala od dr. Jicinskej z Brna - kardiol. vyslovene nakazane robit sono srdiecka kazdych 14 dni do 26tt, vtedy je vysoke riziko zapalu srdcoveho uzlu u miminka, potom kazde tri tyzdne az do porodu,,,
teraz som zase tehotna a v piatok sme boli u nej znova a tak isto to mam nakazane,,, ak by malo srdiecko frekvenciu mensiu ako 100, tak sa mam s nou hned spojit na konzultaciu a museli by mi nasadit lieky
frekvencia srdiecka by mala byt viac ako 140
a kortikoidy su take, co neprepusta placenta, takze babetku neuskodia,,, v pripade poruchy srdiecka u babenka by sa museli nasadit take, ktore prepusta placenta, aby sa liecil zapal uzlika
to ta nechcem strasit, len ze ja som prisne sledovana svojim gyn.

@potulka ani som nevedela, ze si druhy x tehu, tak dodatocne gratulujem 😵

kvetkokvetko
4. jún 2014

@evickav dakujem, ja mam o tom vela nastudovane a presne taky postup ako pises ty odporucaju na zahranicnych strankach, len bohuzial na Slovensku to akosi nikoho nezaujma a aj toto vysetrenie som si vyziadala sama ... reumatologicka mi ho len odporucila, ale zase ja som mala protilatky pozitivne len raz a na zaciatku tehu som ich uz mala negativne...a teraz ta sleduje gyn tu na Slovensku alebo v Cechach?

kvetkokvetko
4. jún 2014

@evickav este raz som si poriadne precitala tvoj prispevok a uz som pochopila, ze v CR si bola len u kardio a ten odporucil pravidelne sledovanie srd. frekvencie gynekologom 🙂

evickav
4. jún 2014

@kvetkokvetko ano, chodim tu na SK, ale my byvame kusok od hranic a moj gyn. je nakloneny skor k liecbe v Cechach,,, aj seminare a take veci tam absolvuje a hovori, ze tam je aspon vidno odbornost na prednaskach, ze u nas to nestoji za rec,,,
so sonami nema problem, ani si ich nemusim priplacat, niektore kocky u inych dr. musia, lebo poistovna hradi len tri zo zakona - v 12, 20 a v 30tt
dokonca mi dr. z Brna doporucila rodit na Kramaroch, lebo hned vedla je detska kardiochirurgia a po porode nechat skontrolovat srdiecko malemu,,, nastastie bolo vsetko v poriadku, ale rodila som na Kramaroch a budem znova a rada by som u toho isteho doc., lebo je fakt odbornik
ty kde budes rodit?

ivkaa4
5. jún 2014

Ahojte som nova chcela by som poprosiť o radu ,reumatologicka mi nasadila plaquenil , ktorý beriem večer ,ale mám poruchu spánku v noci sa budim každú hodinu , možno si to namýšľam ,ale zdá sa mi ze mi vypadávajú vlasy ,ale tento liek beriem ešte len 2tyzden ,v júli sa chcem ísť na dovolenku len neviem co mám robiť ,poraďte mi či sa možem opaľovať na slniečku aspoň na tej dovolenke :(

ria_ba
11. jún 2014

Ahojte,
asi pred pol rokom mi uz definitivne aj v NURCH potvrdili Sjögrena - aspon tym konecne zhrnuli vsetky moje ciastkove diagnozy a nasli jednu pricinu (okrem suchych oci a pod, aj problemy so zaludkom, caste zapaly mocovych ciest, stitnu zlazu a tak.). Vtipne na tom je, ze az na suche oci (kedze robim s pocitacom, pripisovala som to tomu) som nikdy ziadne priznaky nemala a viac menej to zistili nahodne. Kozny mi spravil krvne testy, lebo som sa pred rokmi stazovala ze mi velmi vypadavaju vlasy, a zistil okrem stitnej zlazy aj vysoky reumatoidny. Najprv to len pozorovali, a az nova reumatologicka ma poslala do Piestan. Kym mi tam spravili prve testy a prisli vysledky, stihli sme s vtedy este priatelom prist o babo v 7tt. SjS nemusel byt primarny dovod potratu, kedze skor nez som zistila ze som tehu, mala som obdobie aj riadnych stresov v praci aj doma (chystali sme svadbu). Poslusne sme pockali pol roka, ako nam odporucal moj gynekolog a teraz sa opat snazime o babo. Lieky zatial neberiem ziadne, pretoze ked prisli vysledky z PN (zaciatkom jari toho roku) upozornila som na to moju reumatologicku, a sice nebola nadsena, ale kvoli planovanemu tehotenstvu zatial lieky nepredpisala. Ubezpecovala ma, ze som mohla dopadnut ovela horsie ako SjS (povodne podozrenie bola RA) a ze tehotenstvo bude malina. Ked tu ale citam niektore vase skusenosti, mam trochu strach. Nie strach otehotniet, babo chceme velmi velmi ... uz aby tu bolo... skor strach aby som nieco nezanedbala, neodflakla a babo ponesie nasledky. Gynekologa mam velmi dobreho a uz aj hematologicku (MUDr. Drakulova - vraj je vo svojom odbore znama aj kvoli menu). Obaja mi nakazali okamzite pri prvom pozitivnom teste naklusat. Su vsak nejake vseobecne rady co robit a comu sa vyhnut uz pocas toho prveho mesiaca, kym vobec zistim ze som tehotna? momentalne okrem polovice tabletky Euthyroxu (25mg, ci ako... a to tiez len preventivne, lebo vysledky uz mam celkom upravene) a Femibion.
Dakujem vam velmi pekne za odpovede.

pisis
16. jún 2014

@ria_ba ahoj, ja mam teda RA, ne Sjogrena. Co vim, u Sjogrena muzou byt nejake protilaky, ktere muzou delat v tehotenstvi problemy (srdecni problemy u miminka - je to tak napr. @deina ????), ale to kdyby jsi mela pozitivni, tak te asi revmatolozka upozorni. Ja bych asi vse konzultovala jak s revmatologem, tak gynekologem, oni ti asi na zaklade tvych vysledku nejlepe vysvetli, co a jak. Jinak je tu vic maminek se Sjogrenem 🙂. Tyto choroby maji tendenci v tehotenstvi ustoupit 🙂. Co delat ten prvni mesic - asi to co kazda jina zena, co chce otehotnet 🙂, nektere leky staci vysadit az kdyz zjistis, ze jsi tehotna, jine se musi vysadit dopredu - to ti ale poradi nejlepe lekar. Drzim moc palce, at se brzo zadari a ty budes mit zdrave decko 🙂

elizita
23. jún 2014

@potulka caute baby, prave som volala o vysledky... doktorka tam bude az o 2 tyzdne :-/ len mi sestricka povedala, ze predtym som mala SSA hodnotu 25, teraz 7 ... takze asi je to ok, budem mudrejsia po konzultacii v july .. @kvetkokvetko nevidim si v ziadnych vysledkoch Ro, asi mi to nerobili.. mam tam len to SSA.. a ked ti nasli vtedy v krvi SSA a povedala si, ze chcete dieta, tak ta nechceli nejako liecit??

kvetkokvetko
24. jún 2014

@elizita ahoj, tebe teda robili asi len jednu SSA, nerozdelovali to na podskupiny, ja mam vo vysledkoch dve polozky:
SS-A native (60kDa) (SSA)
Ro-52 recombinant (52)

anti-SSA sa volaju aj anti-SSA/Ro (potom su este anti-SSB/La) a maju tieto dve podskupiny antigenov, pricom anti-SSA/Ro 60 kDa je castejsi u SLE a anti-SSA/Ro 52 kDa pri Sjogrene.

Ziadnu cielenu liecbu len na tieto protilatky mi nenavrhli, len sme zmenili Medrol na Plaquenil, lebo som ho uzivala uz dlhsie (asi rok), hoci viem, ze ine ho uzivaju aj niekolko rokov, ale dohodli sme sa, ze skusime zmenit. Ale to nesuviselo s objavenim protilatok. A myslim, ze sa to nejako osobitne nelieci, lieci sa choroba ako taka, lebo to % komplikacii pri tehotenstve je take nizke, ze sa to riesi az potom, ak sa nahodou objavia. Urcite je ale lepsie otehotniet, az ked su protilatky negativne alebo aspon nizke.
tuto je celkom dobry clanok:
http://www.lupusinky.estranky.cz/clanky/tehoten...

elizita
24. jún 2014

@kvetkokvetko no, mne akosi ziadnu chorobu nepotvrdili.. este je doktorka len na zaciatku skumania... otehotniet, ked tie protilatky nemam.. to sa da, ked sa na vysledky caka 3-4 tyzdne? 🙂

nextik
15. júl 2014

Kocky - pridavam sa k nestastnej skupine s diagnozou oligoartritída. este sa len liecim, pri pani doktorke Filkovej v LM. Je uzasna. Beriem MMS, chodim na rehabilitaciu na laser. Tie bolesti ktore som zo zaciatku prezivala boli strasne, nemohla som spavat, nemohla som chodit. Maly mal vtedy 4 mesiace. Dufam ze sa toho z toho da dostat.

silvialakusova
17. júl 2014

ahojte, dostala som sa k vasej diskusii, lebo hladam info o sjs. mam 27 a tiez mi ho len nedavno diagnostikovali. vyzera to tak, ze budeme musiet co najskor otehotniet, a tie antimalarika zacnem uzivat az po porode (po porade s reumatologickou, aj z vlastneho presvedcenia). prosim, ake mate skusenosti s otehotnenim pri tomto ochoreni, a s priebehom tehotenstva? a vobec, s tymto ochorenim? citala som, ze tehotenstvo s touto chorobou je pomerne zlozite - vysoke riziko potratu (ja uz mam jeden za sebou), riziko srdcovej vady u dietatka, a v neposlednom rade aj zhorsenie stavu matky po porode. viete mi k tomu nieco povedat, mate nejake skusenosti? na mna sa to za posledny rok sype - sjs, celiakia, osteoporoza, a uz vyse roka mam hrozne bolesti chrbta (svalov) a hrozne tuhnutie celeho chrbta, migreny, skratka fungujem na flectore, nic ine nezabera. a v podstate lekarom stale nie je jasne, preco tie bolesti, a ako ich liecit... dakujem vopred.

dusany
19. júl 2014

Dobrý deň všetci. Tiež ma trápila tá protivná choroba najmenej 5 rokov. Doktori nevedia príčinu reumy respektíve reumatoídnej artritídy. Ešte donedávna hovorili,že príčina je neznáma a väčšina z nich sa odvolávala na genetiku. Najnovšie tvrdenie spustili o autoiminitnom spúšťači tejto choroby. Vedia síce,že ta choroba postihne trvalý zápal kĺbov,šliach, úpony svalov a často aj samotné svaly a kĺbové kosti a samozrejme zápal napadne chrupku a ničí ju. Pri prvom príchode do reumatologickej čakárne som natrafil na plnú čakáreň verných pacientov s ťarbavou a úboženou chôdzou s bolesťami,potom s jednou a dvomi paličkami mladých aj starých a podaktorých na invalidnom vozíčku aj elektrickom na baterky.
Pri tom pohľade na tých verných a oddaných pacientov som sa išiel od strachu zhroziť a pacientov mi bolo veľmi ľúto.
Prvá intuitívna vízia mi prikázala choď odtiaľ to preč,preto,že tu ešte nikoho z reumy nevyliečili a tak som to aj urobil.Čakanie pacienti mali až pridlhé a tak som s niektorými prehodil pár slov.
Ich tvrdenie bolo to isté ako moja intuícia a nedalo mi ešte,aby som sa nepovyzvedal,čo vlastne im na tu reumu predpisujú,keď tam tak dlho musia čakať.Bolo mi hneď jasné ako ďalšie bočné účinky kortikoídov a iného podobného humusu,čo by to z mojím telom urobilo a na invalidný vozík ani len pomyslenie.
Tak som začal pátrať po všetkom alternatívnom,čo naozaj lieči reumu. Po týždni naštudovanie celého internetu som už nevládal čítať a tak som si články skopíroval do moderátora,aby čítal namiesto mňa.Poznatky o reume ako také boli a tak som z toho veľkého kopca jedál,čo všetko môžem a čo mi škodí,to isté aj ktoré doplnky výživy mi chýbajú a nesmú a hlavne ktoré prípravky - preparáty ma naozaj budú najviac liečiť a stopnú mi reumu a s ním aj zápal.
Kto hľadá - nájde a tak so naďabil na dlhý vedecký spracovaný článok o sire - biosire,ktorá potlačuje zápaly kĺbov.Aby som nemusel dolovať síru našiel som ju v jednej firme.Potom som začal pátrať po dajakom prípravku,čo lieči reumu a podarilo sa mi nájsť 3-och výrobcov alternatív a Mobil plus škodlivosť nemal žiadnu a mal liečiaci účinok 96%. Po ďalšom zháňani som objavil video s titulkami o kolagéne no tu polievku čo doma varite 5 hodín čo z hrnca trčia prasačie uši a dáte ju vychladnúť až sa tá polievka dá krájať. Z tej vychladnutej hustej polievky sa musí zoškrabať dole horna vrstva toho mastného humusu 300% -ého chlesterolu a zbytok už neškodí a má blahodárne účinky na kĺby tým že ich maže (a kto maže ten jede) a pomáha obnovovať chrupku. Tak som si zostavil trojicu prípravkov a každý som starostlivo otestoval (som psychotronik a testujem virguľou aj na diaľku ja doma a testovaná osoba môže práve pristávať v Sydney na letisku) koľko percent škodí a koľko percent ma lieči. Vďaka Bohu všetky 3 prípravky mali účinnosť liečenia nad 90%.
Tak som začal užívať všetky 3 prípravky 3x denne.
MSM+biosira
Kolagén
Mobil plus.
Tak našťastie sa mi podarilo zohnať tu trojicu z jednej slovenskej firmi Tachyon Technology Pharm.
http://www.multivitamins.sk/ttpharm/index.php?I...
Po 3-och týždňoch bolesti a ranná stuhnutosť záhadne prestali a cca ešte pol roka som sa doliečoval,i keď už zápal v kĺboch nebol,ale čiastočne zničené chrúpky. Pomohlo to už mnohým pomôže aj Vám a úplne zabudnete,že ste mali reumu. Prípravky som užíval naraz všetky 3 1/2 hodiny pred jedlom a vôbec neškodia.
Okrem toho som obmedzil sladké,čo ničí i zdravé kĺby,jedla z bielej múky a od vtedy mam radšej halušky špaldové,pohánkové,ražné miešané. Je treba tiež vylúčiť zo stravy mastné,hovädzie a bravčové a vnútornosti a tie ž aj husté polievkové hovädzie vývary ,fazuľu.Všetky uvedené produkujú v tele purínové látky - kyselinu močovú,ktorá sa vyzráža hlavne v kĺboch. Papať čo najviac zeleniny a ovocia. Nemal by chýbať vápnik,fosfor,D3 - vitamín -( v lete ho získate zo slnka),Magnézium,zinok,A a E vitamín.
Už dlhé roky detekujem geopatogénne zóny a pri tom sa stále stretávam s ľuďmi,čo trpia reumou,ktorí
spávajú nad vodnými,spodnými tokmi. Chcel som sa presvedčiť či je to naozaj tomu tak, začal som čítať štúdie o GPZ z rôznych kútov sveta a potvrdilo sa mi to.

Vo vodnom toku sa nesmie spávať,už po krátkom čase negatívne pôsobenie - elektromagnetickým žiarením najprv pôsobí stresovo ničí imunitu,separuje niektoré minerály v tele. Devastuje CNS,tkane,kĺby a mozog,ktorý ma totožný kmitočet 7,8 Hz presne ako podzemný, vodný tok.
Vyhnúť vodnému toku sa dá posunutím postele,spávať v inej izbe,alebo eliminovať celý dom,či byť od GPZ.
Veľa zdravia Vám všetkým.

dusany
20. júl 2014

@nextik MMS samozrejme pomôže zastaviť všetky druhy reum,len je to veľmi ťažké na žalúdok.
Oveľa lepšie je užívať CDS, nie sú pri tom žiadne ťažkosti, ako nevoľnosť, hnačky a podobne mam s tým skúsenosti.
Nakoniec aj tak je treba na regeneráciu kĺbov užívať dajaké prípravky. Kĺby sa samé od seba neobnovia hoci MMS,a CDS totálne stopne reumu za 24 dni.
Odporúčam tu trojicu každému užívať a po jednom mesiaci uvidíte tu zmenu k lepšiemu.
MSM+biosira
Kolagén
Mobil plus.
Veľa zdravia.

dusany
20. júl 2014

Pre najlepšie vyliečenie zo všetkých druhov reum je treba si porovnať a vybrať rady,recepty,terapiu,ktorá naozaj pomáha v pomerne krátkom čase vyliečiť reumu.
Jedno pravidlo a skutočnosť o liečení napr. reumy by si mal uvedomiť každý: Chorobu si môže liečiť dnes kto a akým spôsobom chce.Niektorí doktormi,iní zas rôznymi alternatívami od byliniek,dietou,hladovkou,doplnkami výživy,liečenie MMS1,MMS2,CDS,liečenie liečiteľmi,poradcami,liečením mysľou podľa americkej doktorky bývalej gynekologyčky Lissy Rankin,ktorá napísala knihu MYSEĽ VERZUS MEDICÍNA a vyšla už aj v Slovenčine ( vrelo odporúčam jej cenné rady.)
http://www.nejlevnejsi-knihy.cz/vyhledavani.htm...
Tiež podobná kniha od amerického psychiatra UZDRAVĚNÍ BEZ LEKÁŘU A BEZ LÉKU
http://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/uzdraveni... a ďalšími terapiami.
Pri liečbe reumy je nevyhnutná dieta ,,jedlo ako liek a nie ako jed"
Predovšetkým je tu najvhodnejšie podávať Omegu 3 v rybom oleji,konopnom oleji,alebo aj v repkovom oleji ale POZOR IBA LISOVANÝM ZA STUDENÁ . Olivový panenský olej je vhodný z obsahom omegy 6,ale neobsahuje omegu 3. Podobných receptov ako je nap. tento nájdete kopec - http://www.nutraceutica.sk/sk/nutraceutika_pri_...
Len tu si treba uvedomiť jednú najdôležitejšiu vec.. Každý z uvedených spôsobov dokáže vyliečiť???
Myslím,že mi dáte všetci za pravdu:Nie ten kto,alebo čím sa liečime,ale,,TEN KTO,ALEBO ČÍM SA VYLIEČIME. Preto si máme klásť skúmavé otázky. Každý je zodpovedný za svoje zdravie sám a preto by ním nemal hazardovať a liečiť sa do nekonečná pokusmi a omylmi a tak sa neustále trápiť bolesťami a byť obmedzený pohybom,rannou stuhnutosťou až do nekonečná. Neliečená reuma,alebo zlé liečená postupne prináša ťažké choroby. Na reumu ešte nikto nezomrel,ale z dlhodobých následkov z nej ako je zlyhanie ľadvín, zlyhanie pečene,srdca,pľúc,očí,CNS a pribudnutím kožných chorôb.
Pojem ,,LIEK" hovori sám za seba,že ma iba liečiť a nie poškodzovať zdravie ešte ďalšími bočnými účinkami. Každý bočný účinok nám dokonale ničí imunitný systém a telo už nedokáže samo čeliť a brániť sa toľkým dlhiodobým prísunom jedom a tak si na seba privoláme ďalšie choroby nazývané autoimunitné,ináč by tie choroby so zničenej imunity neexistovali. Buďte zdraví.

dusany
20. júl 2014

@nextik Vaša choroba dnavá artritída podľa môjho diagnostikovania je s celkovým postihom 22%.
oligoartritída je zhoršenie metabolizmu - choroba metabolitickej premeny a tu už musí byť naozaj prísna dieta. ak chceme mať pokoj s prudkými bolestivými záchvatmi už aj pri dotyku opuchov..
Pri zhoršenej látkovej výmene puríny sa v konečnom štádiu premenia na kyselinu močovú orbitujúcu v krvi v celom organizme a časť,ktorá končí v kĺboch si urobí najväčšie zlo,kde sa tvorí kryštalická soľ.
Dobrý metabolizmus neprodukuje až toľko purínových látok,aby si nimi sám neporadil,preto je ho treba zlepšiť a tak ho dostať pod kontrolu a postupne choroba odíde. Pre zlepšenie látkovej výmeny sú dôležité ENZÝMY. Príklad: Ak pes(nie každý) zbašti jednú tablu horkej čokolády, väčšinou zahynie iba preto,že mu chýbajú na premenu kakaa enzýmy. U človeka je to podobné a kyselina močová je tiež jed ,ktorý ničí kĺby a srdce a iné.
Aby sa zlepšil metabolizmus sú potrebné k tomu :
Enzým komplex
Yucca práčka
MSM+ biosira
Dostatok C vitamínu,ale aj A a Bkomplexu - forte
Zinok
Selén
Citrónová šťava riedená vodou dobré pomáha neutralizáčne. Aby sa kyselina močová viac skoncentrovala mali by Ste denne piť 2,7 l tekutín a najlepšia je čistá voda bes oxidu uhličitého.
Aby som nemusel toľko písať,pokračujem kópiou.
VHODNÉ POTRAVINY
ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky)
mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky
tmavé i bílé pečivo
celozrnná neloupaná rýže
petrželová nať, majoránka, pažitka, kmín, kopr
potraviny vařte nebo duste, ale vývary a šťávy nekonzumujte!
NEVHODNÉ POTRAVINY
Vyloučit potraviny s vysokým obsahem purinů. Nejíst maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, sardele, slanečci, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby), masové extrakty (koncentráty, masové šťávy, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny, mladá drůbež,
tučná jídla
pikatní sýry
obilniny (celozrnné výrobky, kynutá těsta)
luštěniny (hrách, čočka)
zelenina (špenát, chřest, zelený hrášek, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
ovoce (fíky,
živočišné tuky a bílkoviny (plísňové a tučné sýry)
pochutiny (čokoláda, kakaový prášek, silné kaka, silný tzv. ruský čaj, čokoláda, marcipán)
ostré koření, hořčice, paprika, nové koření, tymián, muškátový oříšek, bobkový list, zázvor
alkohol (především pivo, červené víno, ale vhodné je omezit či vyloučit všechny alkoholické nápoje)
Dodám k tomu ešte fazuľu a huby Veľa zdravia.

evasepesova
28. júl 2014

Ahoj dievčatá,náhodou som objavila tu tematiku o reume.Tiež ma mučila reuma dlhú dobu asi tak 10 rokov a myslela som si,že sa to nedá liečiť a vyliečiť.
Prestala som chodiť k lekárom od stredného až po západné Slovensko po všetkých vyšetreniach až po Nurch preto,že mi bolo od liekov čo raz horšie a horšie,ktoré mi len poškodzovali zdravie a nič ma neliečili a kĺby ma boleli ešte viac a tiež mi zistili choroby,ktoré som predtým nikdy nemala.
Začala som sa liečiť prírodou,dijetou a to mi pomohlo a už som aj pomaly na reumu zabudla.

bubo27
31. júl 2014

@kvetkokvetko ahoj citam tu prispevky a ja mam sjogrenov syndrom a zle protilatky teda tie iste ako mas ty teda tie dva typy:
SS-A 219(+++)
Ro-52 222(+++)

pri nich su aj moje hodnoty. Pritom CRP mam uplne ze male. Tuto chorobu mam uz 10 rokov. Vymenila som aj reumatologicku a ta ma sledovala a bola naozaj super pri prvom tehu. Ked som jej povedala ze chceme babo tak hned sme skusili vysadit a nebrala som plaquenil tri roky. Az teraz mam take vysledky ze mi ho nasadila. Chceme aj druhe babo a povedala ze plaquenil sa moze aj v tehotenstve a ze ked bude treba hned ma posle do BA na vysetrenia a tam budem chodit. Chodila som tam aj na kontroly ked som bola tehu prvy krat. Naozaj velmi dobre skusenosti mam.
Len by ma zaujimalo ako je tvoj priebeh choroby? vidim ze cakas babenko tak drzim palce aby vsetko dobre dopadlo 🙂 snad mi plaquenil pomoze 🙂 dik za rady a typy ako zit s touto chorobou. lebo som teraz z toho taka nestastna aj som plakala ze druhe uz nebudeme mat. ale chceme. dakujem Janka

evasepesova
13. aug 2014

Chorobu si môže liečiť dnes kto a akým spôsobom chce.Niektorí doktormi,iní zas rôznymi alternatívami od byliniek,dietou,hladovkou,doplnkami výživy,liečením MMS1,MMS2,CDS, a hlavne prípravkami,ktoré zaručene liečia a vyliečia. Tí,čo sú veľmi sklamaní z doktorov a liekov,čo nechcú zo zúfalstva tak i naďalej pokračovať a uprednostňujú liečiteľov,poradcov, alebo dokonca liečením mysľou podľa americkej doktorky bývalej gynekologičky Lissy Rankin,ktorá napísala knihu MYSEĽ VERZUS MEDICÍNA a vyšla už aj v Slovenčine a ďalšími inými terapiami.
Len tu si treba uvedomiť jednú najdôležitejšiu vec. Nie ten,alebo čo nás lieči,ale ten,kto alebo čo nás naozaj vylieči!!! Liečiť sa môžeme aj desiatky rokov neustálymi pokusmi a omylmi so zhoršujúcim sa stavom. Každý z uvedených spôsobov dokáže vyliečiť???
Preto si máme klásť skúmajúce otázky. Každý je zodpovedný za svoje zdravie sám a nie je žiadnym, štátnym inventárom a podobne ako si poniektorí myslia a preto by ním nemal hazardovať a liečiť sa do nekonečná pokusmi a omylmi...
Veľa zdravia.

ria_ba
15. aug 2014

@silvialakusova - Ahoj,
Neviem ci som najspravnejsia, aby som ti odpisovala, ale osud mame podobny, ja som momentalne kusok dalej.
Pred nedavnom som oslavila 30, a tiez mi v NURCH diagnostikovali sjs. Taktiez mame s manzelom jeden potrat uz za sebou, takze hned ako som mala vsetky vysledky z NURCH a aj zavery od mojej reumatologicky, upozornila som aj gynekologa. Ten ma prehnal dalsim kolom vysetreni - endokrynologia, hematologia, infekcne (to kvoli podozrivemu vysledku z hemo, ale bolo to v poriadku). Okrem malych naznakov zatial ziadne prejavy sjs nepocitujem (obcas ma zabolia klby, suche oci, sucho v ustach... tak ale mam sedave zamestnanie v kancelarii, vsetko som doteraz pripisovala tomu).
Reumatologycka na zaklade zaveru z NURCH mi chcela nasadit liecbu Plaquenilom (ci ako sa to pise) a Prednisonom. Upozornila som ju, ze chceme s manzelom dieta a teda s liecbou nesuhlasim. Neprotestovala, len si to pozapisovala.
A preco ti vlastne pisem? no podarilo sa 2hy krat. zatial sme len v osmom tyzdni, takze este nejasame. gynekolog povedal, ze do cca 12-14teho to bude loteria, ale zatial su u neho vsetky vysledky velmi dobre. Plod je dokonca o 1den vacsi ako tabulky, a hlavne je ze mu bije srdiecko (predosli potrat zistili koncom 7 tyzdna, tesne predtym som mala sono na ktorom lekar videl len velmi malinky plod a nepoculi srdiecko, takze ma na to pripravili aspon psychicky, nez prisla krv).
Mozem ta priebezne (ale radsej postou) informovat, ako to zatial prebiehe. zatial mi gynekolog nasadil kys.listovu a duphaston (ze pre istotu), na endo mi zvysili davku Euthyroxu z povodnej pol tableky 25mg (ako udrziavacia liecba) opat na celu. a podla instrukcii hematologicky, hned ako mi vysiel pozitivny domaci test som k nej naklusala a uz 23ti den si poctivo picham aj Fraxiparine (nie je to zatial az tak hrozne ako sa na zaciatku zdalo, kedze ja ihly nemusim).buduci tyzden a ten za tym ma caka dalsie kolo vysetreni, tj. hemo a reumat. Hematologicka odporucila, aby mi reumatologicka nasadila preventivne nizke davky Prednisonu. Tak uvidim co spravi, ako tehotnu ma uvidi prvy krat. Dalsie sono mam 3.9. Je to sice 11.tyzden, ale lekar povedal ze to uz budeme takmer v suchu.
zatial sa vsetci tvaria optimisticky. Ak sa toto podari do uspesneho konca, tak urcite budeme chciet v dohladnej dobe aj dalsie deticky, aby som medzi tehotenstvami nemusela zacat s liecbou, lebo ta sa vraj s tehotenstvom velmi nezlucuje. ale to uvidime v akom stave budem potom.
Jediny kto bol trosku prekvapeny z prirodzeneho otehotnenia bola hematologicka, ale to vraj len preto, ze vraj sjs utoci aj na prisle spermie, tak je trosku tazsie otehotniet. Gyn nic take nepotvrdil.
Takze ak sa budete snazit, urcite sa to podari. len to treba vcas podchytit a radsej si obehat lekarov este aj bez oficialneho potvrdenia od gynekologa, aby sa to podchytilo vcas.
Drzim palce a ked budem vediet nieco viac, tak sa ozvem. ale v ziadnom priapde by som sa na tvojom mieste nebala, aj ked este par krat sa moze stat ze to bude neuspesne. Este si velmi mlada, treba skusat dalej. A naviac ako moj gyn hovori, prvy trimester je vzdy niekde medzi nebom a zemou, babo sa len rozhoduje ci ostane alebo este nie. od druheho to uz vieme regulovat a udrziavat. ;)
tak sa teraz kazdy vecer (aj ked je to mozno divne) chvilku rozpravam pred spanim s babom, a presviedcam ho, ako mu s nami bude krasne ;)

kery
21. aug 2014

Ahojte kocky, chcela by som sa opytat - tie ktore ste brali pocas tehu a kojenia kortikoidy, mali ste vacsie babatka? Stale mi totizto doktori riesia synovu velkost - vyvolavali mi porod 3 tyzdne pred terminom, lebo maly mal uz 4 kg.. geneticke predispozicie nema, ani cukrovku... jeden lekar tvrdi, ze je to z mojich liekov a mala by som prestat kojit... tak si robim prieskum. budem vdacna za vsetky vase reakcie. 🙂

pisis
25. aug 2014

@kery ahoj, ja brala kortikoidy (prednison) cele tehotenstvi a maly mel 3 kila, takze zadny obr. Prednison se pry do mleka dostava nejvice hodinu az tri po poziti, tak se to da naplanovat. Vzit si ho pred kojenim, tak aby nemel cas se do mlicka dostat a dalsi kojeni uz by mohlo byt ok. Pripadne ja pak jedno kojeni nahradila umelym mlekem, abych mela jistotu🙂. Myslim, ze je skoda prestat kojit kvuli kortikoidum. Ale take zalezi na tom, kolik jich beres.

potulka
4. sep 2014

@kery a co beries? viac ako na rady lekarov by som dala na odporucania laktacnych poradkyn. ja som brala medrol pocas oboch tehotenstiev, aj s nimi kojim. jeden syn mal pri narodeni 3,6 kg, druhy 3,1 takze take normalne velkosti, potom boli dost buclati - v roku mali obaja okolo 10 kg, co je dost, ale poznam aj kopu deti, ktorych matky kortikoidy nebrali a boli este o dost vacsie. takze si nemyslim, ze to s tym musi suvisiet.

zibi
13. sep 2014

kocky mozem sa spytat .? mali ste z reumy opuchnute a bolave chodila , paty a ako je nart pri prstoch? ja to mam bolestive a opuchnute... plaquenil nemozem mam alergicku reakciu tak som ostala len na protizapalovych liekoch a brala osm jeden cas aj metypred nieco ako medrol..
ustupili vam bolesti po liecbe? my chceme riesit ivf tak sa nemozem dlhodobo napchavat liekmi proti bolesti ... len mi daju medrol najprv injekcu a potom tabletky metypred? male niekto take bolesti v pate a narte?

dodek
18. sep 2014

@zuzanabb Ahoj mam reumu 24 rokov. brala om injekcie Embrel a teraz mi ich kvoli planovanemu tehotenstvu vysadili. Bez liekov som to nezvladla hned sa mi zacali zapalovat klby. Doktorkla mi predpisala PREDNISON a PLAQUENIL, zevraj tieto lieky neskodia v tehotenste. Beriem ich sice len druhy den a uz mi je ovela lepsie, tak uvidim ako to bude pokracovat. Urcite sa nevzdavaj!!!

dodek
18. sep 2014

Ahojte mam reumu dlhe roky a fungovala som na biologickej liecbe, ktoru som prerusila, kvoli planovanemu tehotenstvu. Bez liekov to nezvladnem, tak mi doktorka predpisala PREDNISON a PLAQUENIL. Chcela som sa opytat, ci ste niektora tieto lieky brala pocas tehotenstva a ci sa vam ako reumatickam podarilo otehotniet na prvy krat a ak nie ako dlho ste sa o babo pokusali. Dik...

pisis
20. sep 2014

@dodek ahoj, ja jsem brala cele tehotenstvi prednison, u prvniho se mi ho darilo behem tehotenstvi dokonce snizovat. A podarilo se mi otehotnet hned na poprve🙂. Drzim palce at je vse v poradku a take se brzo zadari, v tehotenstvi se vetsinou klouby umoudri.