Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
24. sep 2014

@zibi ja som bolesti takehoto druhu nemala, tak neviem poradit. ale kortikoidy by mohli pomoct, tie by nemali vadit ani pri ivf.
vacsina bab tuto pritomnych bola cele tehotenstvo na medrole alebo prednisone, samozrejme, nie nejake konske davky, ale dalo sa. plaquenil sa tusim pri pozitivnom tehotenskom teste vysadzuje. a co sa tyka rychlosti otehotnenia, to s reumou nema nic spolocne.

zibi
24. sep 2014

@potulka dik plaquenil uz neberiem mala som reakciu
.natierala som si nohy s kostihojom tak mi to trochu preslo.. zajtra idem k doktorke tak uvidim co povie

07111968
2. okt 2014

@potulka ahoj, a to si mala vyrastok odspodu na pate ?

potulka
2. okt 2014

@07111968 nie, zboku z vnutornej strany.

07111968
2. okt 2014

aah...to muselo byt tiež neprijemne :(

jaya47
23. okt 2014

Nemate niekto skusenost (hlavne baby so Sjogrenom), co zabera na zacinajuci zapal mihalnic/viecka? Kvapkam doma hypromelozu, v robote hylo-care, ale aj tak mi supinatie viecko a dnes uz svrbi ako dive.

vincp
27. okt 2014

Ahojte kocky, otehotnela niektora z Vas bez prestavky od MTX? Ďakujem

lady511
27. okt 2014

@vincp ja som tak otehotnela

vincp
27. okt 2014

@lady511 a tehotenstvo prebehlo ok? Bojim sa len o male, my druhe velmi xceme a mtx je von tri tyzdne+ detoxikujem. Neviem len ci vydrzim tri mesiace bez recidivy ; (

lady511
27. okt 2014

@vincp takže kedy si otehotnela?..čohos a bojíš že si bola tehotná a azrove užila mtx?

vincp
27. okt 2014

@lady511 neotehotnela som este, u nas aj prve bolo so 40ks ovulacnyxh testov 🙂, tak to asi nepôjde hned. Len ak nahodou ;)

vincp
27. okt 2014

V Piešťanoch nas upozornovali na vyvojove anomalie koncatin a organov u babatka pri Mtx. Preto sa pytam..

lady511
27. okt 2014

@vincp cez methotrexat sa v žiadnom prípade nesmie otehotniet,,kedysi sa to dokonca používalo ako potratobá tabletka ☹ a ja som v marci absolvovala interupciu koli otehotneniu (kvapky lásky) takže sme si aj pozor dávali a aj takl som otehotnela bohužial babo muselo preč,,,lebo som brala vysoké dávky mtx.. ked som bola tehotná s dcerkou (/teraz ma 3 roky) zistila som až v 11 tt že som tehu,,aj vtedy som užívala mtx.. ale vtedy to vyšlo tak že ked som si mala dat v stredu (vtedy užívam) som si zabudla dat.. takže mala neschytala ani ejdnu davku,,naštastie

vincp
27. okt 2014

Ale ved Mtx ma účinok 8tyzdnov

lady511
27. okt 2014

@vincp dobre ale jedna davka je ešte nič,,jedna davka ti dieta nezmutuje,,ja som brala aj prednison a bolo všetko oki,,a prečo sa bojíš že by ta boleli klby?

vincp
27. okt 2014

@lady511 bolest by som zvladla. Pri synovi som vysadila Mtx a o mesiac som ho musela nasadit spat, lebo som bola ppuxnuta a sedku som mala cez 20.

lady511
27. okt 2014

@vincp tej poslednej vete nerozumiem.. tak ja som nemusela nasadit,,neviem ako ti mohla reumatologička nasadit ked v tehotenstve sa mtx vobec nemože tak mi vraveli dve moje reumatologičky,,čo som mala,,,ja som potom neužívala nič,,od 12tt vobec nič,,ani prednison ani žiadne náhrady,,ten tehotenský hormon mi to akoby nahradit ale po kojení (6m som kojila) sa mi to vrátilo

vincp
27. okt 2014

@lady511 ja som nebola tehu. Maleho sme plánovali takze som Mtx vysadila pred tehu . Prvy pokus sme museli ukoncit po mesiaci lebo mi klby opuchli a reuma sa vratila. Takze som sa vrátila k Mtx a znova sme vysadzali postupne. Otehotnela som az potom.

lady511
27. okt 2014

@vincp tvoja otázka znela či niektorá otehotnela cez mtx..ja som tak otehotnela..teda bez presztávky od mtx ..ale nemalo by sa to..malo to byt tak že povieš reumatologičke že chcete a ona ti da nahradu..etda stále neviem na čo sa teda pýtaš?

vincp
27. okt 2014

@lady511 no nemam splnenu trojmesacnu prestávku a mtx mam v sebe 8 tyzdnov, pytala som sa preto, ci neboli nejake komplikacie. Neviem, ci vydrzim bez liekov , okrem prednisonu, dalsie dva mesiace. Ďakujem za odpoved

lady511
27. okt 2014

@vincp tak u mna to bolo tak ako som ti písala vyššie,,,u mna bolo tehotenstvo prvé neplanované.. mendzes mi meškával vždy tak podla toho somsa neriadila,,davalis me si pozor..do 11 tt som nevadela že som,,niake extra príznaky som nemala,,ale vtedy som tie lieky brala kadejako aj som si zabudla davat..lebo v tom čase mi až tak zle nebolo..ale ten tehotenský hormon je zazračný,,cele tehotenstvo ma nebolel jediný klbik v tele mohla yb som kludne robit drepy do rána s bruchoma nič,,bolo mi super..

ivkaa4
29. okt 2014

@lady511 ahoj, neviem ci som sa docitala spravne , ale chcela by som sa spytat ze ked si Brala ten Metrotexat ci si mala nejake tazkosti ??? neziaduce ucinky alebo nieco podobne

ivkaa4
29. okt 2014

@zuzanabb ahoj ,chcela by som sa ta spytat ze ked si zacala brat ten Metrotexat , tak ci si z neho mala nejake tazkosti , ja som ho nedavno zacala brat tiez , taksa trosku obavam ze co to spravi ,

lady511
29. okt 2014

@ivkaa4 ahoj,,na každého to inak vplíva,,su to tažké lieky,,,mam padanie vlasov,,ale niake iné ani nie,,ale aj ked ho beriem klby ma stále bolia moc nezabera

ivkaa4
29. okt 2014

a vlasy ti padaju velmi ? pouzivas nejake pripravky aby sa to obmedzilo ?

jaya47
3. nov 2014

Baby, mate niektora problem so sankovym klbom (TMK) ? Ja som mala asi pred 8 rokmi, pochodila som vtedy rehabilitacie a odvtedy bolo dobre (ale neviem, ci som mala aj nejake lieky, ci to bolo ozaj tymi rehabkami a ani si nepamatam, ake som mala). A dnes, len tak zrazu, mi uplne stuhol a nemozem poriadne otvorit usta. Drzim ho v teple, ale neviem, ako si este pomoct. Neviete, ako si pomoct?

vincp
13. nov 2014

@lady511 spominala si, ze si bola na preruseni, keď si otehotnela pri mtx. K tomu ta dr.nejako tlacili? Ďakujem

pisis
13. nov 2014

@lady511 prosim, a to jsi do toho 11. tydne brala MTX a bylo vse vporadku?

@vincp me jedna revmatolozka rekla, ze podle novych studii snad staci vysadit MTX a jit na vec bez nejake pauzy, ale myslim, ze dr. to jeste moc nedoporucuji, maji strach a ja bych ho take mela ☹. U prvniho syna jsem otehotnela presne po trech mesicich a kdyz si vezmu, jak se tehotenstvi pocita, tak vlastne jen po dvou a pul a je naprosto v poradku 🙂. Drzim palce ta se zadari drive nez klouby rozboli 🙂

dorotka66
16. jan 2015

@potulka ahoj potulka, dávno som tu nebola. podarilo sa nám otehotnieť a som v 4. mesiaci, no začala sa mi zhoršovať reuma. neberieme teraz nič, dokonca ani enzým, ktorý mi veľmi pomáhal. nevieš mi poradiť nejaké prírodné recepty v tehotenstve? mávam putujúcu bolesť, ale takú, že nepohnem zápästím, alebo celým ramenom. posledne som nespala dve noci. cítim sa ako by som mala reumatickú horúčku. včera som si už dala jeden ipobrufen, ale to je len taký odvar, skoro nič nepomohol 😒 vopred ďakujem. inak bojím sa ísť k lekárke, lebo mi určite dá nejaké silné lieky....

potulka
16. jan 2015

@dorotka66 blahozelam! 🙂 k lekarke sa neboj ist. ked si tehotna, urcite ti nebude davat tie najsilnejsie lieky. nepodcenuj to, ak je zapal aktivny, moze babatku uskodit viac ako liecba. z takých prírodných veci skus kostihojvu mast alebo v liehu nalozeny koren, ak zozenies. vnutorne by mohol pomoct lanovy olej - za lyzicku do jogurtu + lyzicu melasy. melasa sa odporuca vseobecne pri bolestiach klbov v tehotenstve, moju kamaratku bolievali bedrove kosti, ako sa jej roztahovala panva a s melasou to preslo. ona si ju davala do caju. hentu kombinaciu s lanovym olejom a jogurtom mi poradil ujo v bioobchode a vravel, ze sa moze aj v tehotenstve. ale k dr. radsej chod, nech nieco nezanedbas. drzim palce.